Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Medencefűtés
 
Témaindító: davidka, idő: Máj 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 27
(#) nedudgi válasza polonkaig hozzászólására (») Jún 11, 2017 /
 
80cm belső átmérővel a 3,3 átmérőben (5*80) 400m cső fér el. Hosszabbított oldalakkal (lóversenypálya formában) talán 600 is. A hőátadás is kérdéses lehet. A festék és polikarbonát viszonyát nem tudom, de a PE cső és a polikarbonát összeragasztása is érdekes feladat. Ügyelj, hogy a víz be és kivezetése átellenes sarokra kerüljön!
(#) Kriszti0127 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 13, 2017 /
 
Kedves nedudgi!
Abban segítenél hogy a 20-as lpe csövet hogyan tudom csatlakoztatni a szivattyúhoz, ne kelljen sok szerelvényt venni ahhoz, hogy a szivattyú kimenetét le tudjam szűkíteni a csőhöz? Köszönöm!
(#) nedudgi válasza Kriszti0127 hozzászólására (») Jún 13, 2017 / 1
 
LPE20 - menetes 3/4" átmenet. A szivattyú (gondolom) 1 collos külső menet, feltételezhetően.
Ebben az esetben szűkítő és LPE20-3/4"BM idom kell. Esetleg egy tekercs teflonszalag a menetre, ami általában nem szükséges, de mindig jól jön a háztartásban. A csövek párhuzamos kötéséhez T idom kell.
Ezek csak példák, utoljára itt néztem, de szinte minden öntözéstechnikai boltban kaphatók. Érdemes vízóracserekor elkérni a régit, azzal ellenőrizni lehet a szivattyú működését.
(#) Kahosz hozzászólása Jún 19, 2017 /
 
Hali. Korábban beszéltük, hogy a keringtető szivattyút a csigák elé kell kötni, hogy a szivattyú nyomja bele a vizet. Minap beszéltem egy pasival aki szivattyúkat forgalmaz az meg azt mondta, hogy a keringtetőt inkább szív. Tehát a csiga után kéne kötnöm. Most hogy van ez.
(#) zolika60 válasza Kahosz hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Szerintem meg mindegy, ha nem tud lelevegősödni a rendszer.
(#) nedudgi válasza Kahosz hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Azért mondja a pasi, hogy szívjon, mert nem veszi figyelembe, hogy ez nem teljesen zárt rendszer. A medence "tágulási" tartályként viselkedik.
(#) nedudgi válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Mivel napon van a hőelnyelő, ott keletkezhet némi levegősödés. Ha a medence közelében van, tömörebb vizet tud nyomni.
(#) Kriszti0127 hozzászólása Jún 19, 2017 /
 
Sziasztok!
Nézegettem keringető szivattyúkat, és teljesen elbizonytalanodtam. Olvastam olyat ami nemesacél, másoknál bronz járókerék, stb. A legtöbbnél azt írják hogy csak tiszta vízre, a medence vize viszont klóros, ezen felül teszek bele algaölőt, és pelyhesítőt is, így viszont már nem tiszta a víz, és félek hogy agresszívan hatna a szivattyúra, ha nem is most szezon alatt, de amikor 2 szezon között nem üzemel, nehogy beálljon, és többé ne lehessen használni. Max 30 ezer forintot tudnék rászánni. Segítsetek kérlek, milyen szivattyút vegyek! Köszönöm!
(#) nedudgi válasza Kriszti0127 hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
A tiszta vizet úgy kell érteni, hogy nincsenek benne szilárd anyagok. Régebben a csapvíz is klórosabb volt néha, mint a medencevizem. Beállni nem fog, ha rendesen vízteleníted két szezon között.
(#) kly hozzászólása Júl 11, 2017 / 2
 
Sziasztok
Meguntam a macerát. A kpe csővel.
Csináktam polikarbonát napkollektort. Szerintem olcsóbbra jött ki m2 ár mint kpe vel. Nagyon szuperül működik.
40 litet/percel emel 3 fokot. 10m2. 5db 1mx2m

Ragasztó csak neutrális szilikon lehet!A cső sima szürke lefolyócső flexel bevágva.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2017
(#) nedudgi válasza kly hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
Hány négyzetméter polikarbonátot raktál fel?
(#) zolika60 válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
Idézet:
„10m2. 5db 1mx2m”
(#) nedudgi válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2017 /
 
Így jár az, aki nem frissít, mielőtt elküldi a kérdését...
(#) zoszka válasza kly hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
A szélnyomást hogy bírja a ragasztás meg úgy az egész?
(#) kly válasza zoszka hozzászólására (») Júl 12, 2017 /
 
Rásimul a tetőre, nagyon nehéz ha benne a víz nem tudja megemelni a szél. Ragasztás atom erős. Próbáld ki egy darab szürke csövön a neutrális szilót. Atomerős. Nem is bírnám kézzel széttépni.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2017
(#) tibicuk hozzászólása Aug 1, 2017 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a medence fűtést e szerint a rajz szerint. Kérdésem lenne,hogy jó-e így,ide kell tenni a visszacsapó szelepeket?
Másik kérdés:Hogyan lehet légmentesen feltölteni?Kell hozzá még valami T elem,vagy egy csap,légtelenítő?A kútról,vagy a vízrendszerről kell először feltölteni,de nem stimmelnek a keresztmetszetek(a kútról a cső 3/4-es,a ki- és bejövő víz a fűtésről 5/4-es). Igazából egy jó műszaki érzékkel megáldott hölgyemény vagyok. Itt most elakadtam. Tisztában vagyok vele,hogy a rendszernek légmentesnek kell lennie,különben nem fog benne keringeni a víz. Egyenlőre az idén a medence mellett lesz elhelyezve,a medencéhez való sima forgatóval szeretném keringtetni benne a vizet. Később majd lesz egy keringtető szivattyú,és fel lesz dobva a csőkígyó a tetőre. Egyébként egy homokszűrő szűri a medencét.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2017

m.jpg
    
(#) pont válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Szia!

Visszacsapó szelepeket oda is lehet tenni, de nem tudom pontosan mi a cél. Légmenetesen feltölteni, felcsavarás előtt, vagy valami kúpos helyre tenni (egy nagy vakondtúrás) és úgy. De a vízforgató szivattyú, amúgy is sok levegőt fog vinni a rendszerbe, hiszen így nem lesz zárt, de annak a teljesítménye is jóval nagyobb mint egy fűtésszivattyúnak, lehet simán áttolja, nem is kéne csapvízről tölteni. A kútról, ha magas a vastartalom nem kéne mert barna lesz a víz. A medence cuccok általában 32 mm-esek mint a KPE cső így annak a csatlakozóit használhatod akármilyen méret átalakításra.
(#) tibicuk válasza pont hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
A csőkígyót egy fakeretbe szeretném tenni,aminek az alja OSB lap(az alján lesz valami szigetelés),a teteje pedig légkamrás polikarbonát lemez kerül.A homokszűrő nem tolja át?Igazából még nem próbáltam ki. Mondjuk,ha a tetőre kerül majd(45fokos kb.),nem lesz jó a homok szűrő?Elég erős a szivattyúja,az emelési magassága 6méter. Mivel a napkollektorból kimenő csövei ugyan akkorák,mint a homokszűrőé.Nem tudom , hogy ez működne - e?
(#) nedudgi válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Ha a rajz szerint építetted meg, akkor nem jó. Egy ilyen fűtési megoldás sok buktatót rejt magában, megépítésekor figyelembe kell venni jópár dolgot. Két spirál esetén nincs nagy jelentősége, de ha többet kötsz párhuzamosan, akkor könnyen lelassul a víz a csatlakozási pontoktól távolabb eső ágakban. (A melléklet szerintem szemléletesen mutatja a helyes topológiát). A visszacsapó szelepet a medencéhez közel, a keringetőszivattyú elé kell elhelyezni. Célja, hogy induláskor a remélhetőleg kis teljesítményű szivattyúnak ne levegő továbbításával kelljen kinlódni.
A csövek anyaga, méretei, a csőkígyó hossza is megfontolandó. A jobb hővezetésű KPE nagyobb nyomást visel el, cserébe vastagabb, és drágább. A szerelvények is többe kerülnek, mint LPE esetén. 20mm átmérő optimumnak tűnik, kevesebb vizet kell mozgatni.
A meleg ága csöveit a házfűtéstől eltérően nem kell annyira megnövelni. A nagyobb átmérőjű csövön lassabban fog áramlani víz, tehát útközben hőt fog leadni, hacsak nem közvetlenül éri a napfény. Amíg a szűrő keringető szivattyújával mozgatod, a légtelenítéssel nem kell foglalkozni. Amikor a végleges szivattyú a helyére kerül, a szezon kezdetén kell a szűrő szivattújával kinyomni a levegőt, az éjszakai leállás megfelelően tömített rendszer esetén nem jelent gondot. Nem jó a medence szivattyúját lefojtani, megoldást kell taláni arra, hogy az átnyomott víz egy része ne kerüljön a fűtőspirálba.
A spirál ágainak hossza befolyásolja a hatásfokot. Gyakorlati tapasztalat alapján 70-100m az optimális hossz 20mm LPE esetén. Ez főleg több ág párhuzamos kötése esetén nem jelent túl nagy ellenállást a szivattyúnak. Egy ekkora darabon 300 litert éremes átküldeni óránként és áganként, akkor 3-6 fok körül hőmérékletemelkedésre számíthatsz megfelelő napfény esetén.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2017
(#) nedudgi válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
A csőkígyó fedése felesleges pénzkidobás. Kellően szorosan tekert spirál alá nem gyűlik szemét, és ráadásul rontja a hatásfokot. A homokszűrő szivattyúja nem optimális megoldás. Szűrni mindig kell, a fűtést pedig főleg napsütés esetén érdemes járatni.
Kérdés, hogy milyen magasra kerül a csőkígyó, hány párhuzamos ágad lesz. A keringető szivattyúnak ezen a magasságon kell produkálni az ágankénti 300 liter körüli mennyiséget.
A 45o tetőmeredekség feltöltéskor és a téli víztelenítéskor jelent gondot. A levegő illetve víz eltávolítása macerás ügy. A levegő kisebb gond, hálózati vízzel, vagy a homokszűrővel megoldható, de a víz sok kompresszoridőt jelent.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2017
(#) tibicuk válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
2spirál van , kb 1méter per db,LPE cső.3-4 méter magasan lesz.Kompresszor van.Olvastam,hogy azzal kell úgymond kinyomni a vizet téliesítéskor és hogy ez egy-két óra.Ezen meglepődtem,azt gondoltam ,hogy levegő be , víz ki,és már kész is max 5 perc alatt.A polikarbomát lemez adott,volt itthon, ugyanúgy az OSB lap is.

Akkor a párhuzamos kötést biztosító vastagabb csöveket cseréljem 2mm-es csövekre,vagy eggyel nagyobbra,végig a medencéig?A medencébe csatlakozó ágaknak mindenképp flexibilisnek kell lenni,hogy ne egy merev csövet kelljen kerülgetni.A világos,hogy mind a két ágnak víz alatt kell lennie,a szívó ágnak egészen lent a medence fenekén.
Nézegettem a ker. szivattyúkat ,néhány Grundfos szivattyú kis teljesítményre képes , nagy emelő magasság mellett.
(#) nedudgi válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Attól függ, milyen puffere van a kompresszornak. Ha a tartály kiürül, szinte semmit nem tud kinyomni a 45o csőből.
Mekkora a medencéd? Értékelhető fűtőhatást szerintem 6m3-ig lehet elérni 600 liter/óra átfolyással.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2017
(#) tibicuk hozzászólása Aug 2, 2017 /
 
5-6 köbméter
(#) nedudgi válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Akkor már csak az LPE hossza/felülete kérdéses.
Az 1m, amit írtál, az sugár, vagy hosszúság?
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2017
(#) tibicuk hozzászólása Aug 2, 2017 /
 
2x1m átmérő.70 m össz hossz.
(#) nedudgi válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Elég kevésnek tűnik. Milyen átmérőjű csőből van?
(#) tibicuk hozzászólása Aug 2, 2017 /
 
25-ös
(#) nedudgi válasza tibicuk hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Feltételezhetően elég az éjszakai lehűlés kompenzálására.
(#) tönöpö hozzászólása Jan 1, 2018 /
 
Sziasztok!
Jó régi a téma, de nekem még aktuális, ha tudtok, kérlek adjatok tanácsot!
Van egy 13 m3-es beltéri beton medencém, amelyet 2000-ben sk építettem a hozzá tartozó gépészettel és teljes vezérlő elektronikával. Az egyszerűsített blokkrajza mellékelve látható. Sajnos akkor nem került a beton medence külső oldalára hőszigetelés, amit nedudgi helyesen mindig megemlít, így sok a veszteség. A hőcserélőt gázkazán is táplálta, de ezt nem rajzoltam fel, mivel a drága gáz miatt már 8 éve nem használjuk télen. Sőt, mivel öregedtünk, nem elég meleg már a 26 fokos víz sem, ami csak augusztusban áll rendelkezésre. Tehát abban kérném a segítséget, tanácsot, hogy az általam készített 2m2-es napkollektort, ami most melegíti a vizet, mivel egészítsem ki, hogy 06-07-08-09 hónapokban is legalább 26 C-fok meleg legyen a víz? Lecseréljem az egészet LPE csöves rendszerre (4db 70m-es), vagy vegyek 32 ezerért még egy 2,6 nm-es síkkollektort, és azt sorba vagy párhuzamosan kössem a meglévővel?
Nálam 07-hóban a síkkollektor a 13 ezer liter vízen 8 óra alatt 0,5 C-fokot tud emelni.
Mivel 1 liter víz 1C-fokkal való emeléséhez 1,161Wattóra energia szükséges, ez azt jelenti, hogy esetemben a kollektorom 1nm felülete 0,47 kW teljesítményre képes úgy, hogy üveglap alatt, hőszigetelve van az abszorber felület. (1,161x13000x0,5C-fok/2nm/8óra=0,47kW).
Ugyan ez nedudgi LPE, üvegborítás nélküli rendszerénél a megadott adatok alapján 0,958 kW/1nm teljesítményt tud szolgáltatni (1,161x900x5,5/6/1)
Ugyan ez kly kollektoránál 0,839 kW/1nm. (1,161x40x3/10/0,0166)

Medence.pdf
    
(#) tönöpö hozzászólása Jan 1, 2018 /
 
Mit változtassak a rendszeremen?
Előre is köszönöm!
ezt az utolsó 2 sort lehagyta a rendszer
Következő: »»   11 / 27
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem