Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   145 / 163
(#) Ge Lee válasza csendre hozzászólására (») Okt 12, 2016 /
 
Miért nem a helyén kérdezed? A legjobb egyébként az az UCC3808-as rajz amit régebben feltettem, viszont az nem volt élesben kipróbálva, és kiegészítő áramkörökkel sincs ellátva, csak maga a csupasz kapcsolás. Az IC árammódú szabályozó amit egy 494 vagy SG3524(5) nem tud. Ennek ellenére ahhoz is kell kiegészítés, hogy pl. kapcsoljon le túlmelegedésre, meg a végfok zárlata esetén, stb. stb. Amellett hogy az építő munka mindig dícséretes, ez pont az a dolog amit egyáltalán nem éri meg építeni, mert olcsóbban megkapsz használtan egy kész erősítőt tápostól mindenestől, mint amennyiért megvennéd a hozzávalókat.
(#) csendre hozzászólása Okt 14, 2016 /
 
Igazábol csak tápot kéne csinálnom, VF2 végfokaim vannak megépítve, azokra már költeni nem kell. Főleg a hangzása, miatt akarom autóba rakni, mert nekem nagyon tetszik. Kipróbáltam már autóban, kivittem az erősítőt hosszabbítóval, és bekötöttem az autóhangszórókra, és teljesen más a hangzás mint az autó Magnat erősítőjével. Sokkal dinamikusabb, precízebben szól, sokkal élvezhetőbb. Ezért szeretném a VF2-t a kocsiba.
(#) zoly15 válasza csendre hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Én építettem autóba VF2 Conductor 2.1 rendszert.
A táp az "gyári" (pici óccó, módosításokkal), teljesen hibátlanul üzemel
(#) csendre hozzászólása Okt 14, 2016 /
 
Neked hogy szól az autóban?
(#) zoly15 válasza csendre hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Szépen, nincs rá panaszom
(#) RobyBoy válasza Toooooom hozzászólására (») Nov 4, 2016 /
 
Hali!
Végre valaki belefogott.Nagyon sokat gondolkodtam rajta régebben én is,többször is nekiugrottam egy SMD-s kivitelnek,de időhiányában sajnos ez a projectem is abba maradt.Nem néztem át a huzalozásod,hogy minden alkatrész ok e,de a kivitelezés szerintem nagyon jó lesz,grat érte.A legelspő conductoromat 90%-ban negyed wattos furatszerelt ellenálásokkal építettem meg,mai napig hibátlanúl megy,és élt át több bulit is.Ebből kiindulva szerintem a 1206-os méretű ellenálásokal nem lesz gond.
(#) metabo123 hozzászólása Jún 16, 2017 /
 
Sziasztok!

Adott egy Fischer erősítő elpusztult végfokkal. Kitermeltem a végfok maradványait és a Conductor 80W-os változatát szeretném beletenni. A rendelkezésre álló tápfeszültség terheletlenül 2x41V DC, a trafó maga kb: 150W lehet. Valahol találtam rá utalást, hogy az erősítő tápfeszültsége 4Ohm-ra +-30V lehet (80W), vagy 8Ohm-ra +-40V (80W).
Ez lenne a kérdésem, hogy 2x40V tápfeszültséghez a kapcsoláson nem kell változtatni semmit? Mintha valakinek lett volna már hasonló gondja és a tápágakban lévő ellenállás értékeken is kellett volna változtatni.
Köszönöm.
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Míg esetleges válaszra várok, én is túrtam a témát, de egzakt választ nem találtam a problémámra, így csak ezekből tudok következtetést levonni: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1859279.html#1859279 Itt is kicsit zavarosak az előzmények, de annyi lejön, hogy mindössze két ellenállást (R11 és R10) kell megnövelni 1,5K-ról 2,2K-ra. Tényleg elegendő ennyi módosítás?
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Úgy tűnik megtaláltam a hozzászólások között a kérdéseimre a választ . Még egy kicsit tovább kellett olvasnom.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1889557.html#1889557
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2017
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Sziasztok!
Cseréltem az ellenállásokat (R11, R19 1,5K-ról 2,2K-ra) és rákapcsoltam az erősítőt a 2x40V-os tápra. Semmi gond, működik, ahogy azt tette 2x30V-ról is.
Megmértem az IC (TL071) táplábait a GND-hez képest (bemenet rövidzár, kimeneten 8 Ohm hangszóró):
4 láb=-14V
7 láb=11,9V
Mind a két csatornához tartozó IC lábain (1-2 tized eltéréssel) ezeket az értékeket mértem.
Én nem hiszem, hogy ennek így kéne lennie, vagy ilyen mértékű aszimmetria még belefér?
Mi lehet az oka? Az alkatrész értékek helyesek, beültetés előtt ki is mértem őket.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Szia! Az R6-tal tudod állítani a szimmetriát. Elsőként a 6-os, kimeneti láb feszültségét mérd meg testhez képest!
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Otthon van a cucc, ha hazaértem megmérem. (Ott ugye ~0V környékét várnánk?)
Jól gondolom, hogy az R6 növelésével kéne tudjam ezt a hibát korrigálni? (R6, R20 egy feszültségosztót képez a D1 referencia lábán).
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
A D1 úgy szabályoz, hogy a bemenetén 2,5V legyen. A szimmetriát az IC kimeneti feszültséghez állítanám.
Arra ügyelj, ha R6-ot növeled, P1-gyel vissza kell venned a negatív tápfeszültségből, mert megnőne a nyugalmi-áram. A táplábak közötti feszültségnek továbbra is 25,9V-nak kell lennie.
Ha kivezérelve szimmetrikusan klippel nem kell foglalkoznod nem kell foglalkoznod az IC ±táp eltérésével.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
A P1-el először visszamegyek alaphelyzetbe (max. ellenállás) és úgy növelem az R6-ot, majd, ha beállt a szimmetria újra beállítom a nyugalmit. Igaz?
Az utolsó mondatod nem teljesen világos számomra. Jól értem: az erősítő bemenetére jelgenerátor, a kimenetén szkóppal figyelve a "0"-hoz képest szimmetrikusnak kell lennie?
Ha így van, akkor nem kell foglalkoznom az IC tápfeszültségének differenciájával.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 20, 2017 / 1
 
Elnézést a szóismétlésért, valóban rontotta az érthetőséget.
Ezt inkább szemléltetésnek szántam. Az eljárás menete: szinuszos jellel, műterhelést használva addig növeljük a kimenő jelet, míg a jel teteje laposodni nem kezd. Elvárás, hogy ez pozitív és a negatív félhullámnál közel egyszerre jelentkezzen.
Talán elébe is mehetünk egy kis számolással.
Mérésed szerint az R6 ellenálláson folyó áram (11,9V-2,5V)/R6.
Keressük azt az R6' ellenállást melyen ezen áram 12,9V-2,5V-ot ejt.
Az egyenletet rendezve R6'=R6*10,4/9,4 eredményt kapunk.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az R6-tal olyan ellenállást kell sorbakötni melynek értéke az R6 6,4%-a. Ha az R6 ellenállásod például 8k2, akkor ez 470-560Ω-ra jön ki.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Szia!
Nem a szóismétlés miatt nem volt érthető számomra, hanem még kell tanulnom egy s mást . A legutóbbi hozzászólásod olvasva viszont minden világos a mérést illetően.
Megmértem a 6-os láb feszültségét a testhez képest: 0,995V ~1V.
Az R6 pozícióban jelenleg két ellenállás van sorosan: 8,2K és 360 ohm melyek eredője 8,56K. A levezetésedbe helyettesítve a jelenlegi R6 értékét, 548 ohm kellene a jelenlegi ellenállással sorba. Ez azt jelenti, hogy R6 helyén 9,1K meg is felelne (remélem jól számolok). Ki is fogom cserélni, ha indokolt, csak előbb a szkópos mérést megcsinálom. Köszönöm!
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Megoldásnak számít, ha a 360Ω-ot cseréled 1k-ra, a pár tizeddel magasabb pozitív IC táp csak előnyére válik a kapcsolásnak a kimeneti feszültség ismeretében.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Ez is egy alternatíva!
9,1K ellenállásom van azért gondoltam hogy két ellenállás helyett egy is elég lesz oda.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Az lesz a tökéletes
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Az egyik csatornában cseréltem ellenállást 9,1K-ra. Meglehetősen szerény az eredmény:
R6=9,1K (jobb csatorna)
IC1 4 láb: -13,9V
IC1 7 láb: +12,3

R6=8,56K (bal csatorna)
IC2 4 láb: -14,1
IC2 7 láb: +11,96
Szkóppal mérni ma már nem volt időm, holnap fogom megejteni.
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 22, 2017 /
 
Egyenlőre az egyik csatorna R6-ját cseréltem ki 9,1K-ra, hogy össze tudjam hasonlítani a két oldalt (az IC lábain levő feszültségeket előzőekben már leírtam).
Ráakasztottam a szkópot és mértem. A tápfeszültségem DC 2x41V terheletlenül, ami a klippelés határán 2x36V-ra esett vissza (a trafó nem egy combos darab, ezért is esett ekkorát terhelés hatására a táp). A kimeneten 8 ohm műterhelés.
Gyakorlatilag mind a két oldal azonosan viselkedett. A pozitív és negatív félhullámnál egyszerre kezd laposodni a jel, kb.: +/-36V-nál (jól számolok: ez kb.:60W a kimeneten?). Akkor csak illendőségből kicserélem másik csatornában is az R6-ot 9,1K-ra, hogy egyforma legyen, de gondolom más tennivaló már nincs, lehet véglegesre szerelni.
Kicsit érzéketlennek tűnik az erősítő bemenete, mert 1V-os bemenő jellel nem tudtam teljesen kivezérelni (másik jelgenerátor kellett).
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 22, 2017 /
 
A teljesítmény több is mint 60W.
A teljes kivezérléshez tartozó érzékenység ennél a tápfeszültségnél 740mVrms, ha R4, R5 értékén nem változtattál. Amennyiben a jelgenerátorod csúcsban tud 1V-ot, akkor lehetett kevés egy kicsit.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 22, 2017 /
 
Az R4, R5 értékén nem változtattam és a jelgeneráror, amiről először próbáltam csúcsban bizony csak 1V-ot tudott. De nem gond, lesz előtte egy hangszínszabályzó ami egy picit még emelhet a jelszinten, vagy végső esetben hozzányúlok a fentebb említett visszacsatoló elemekhez. Mellesleg nem probléma, ha nem lehet majd teljesen kihajtani a végfokot, mert a trafó becslésem szerint csak kb.: 120W-os lehet. Köszönöm a segítséget!
(#) frissadam hozzászólása Júl 5, 2017 /
 
Sziasztok!

Van egy GF400 végfokom (egy fórum társ tervei alapján) +-61v-ról járatva. Nyugalmi áram szépen beállt a végfok szobában szépen szól. Ahogy emelném a hangerőt a hangszóró csúnyán torzít. 8Ohm hangszóró 15" ukrán 4" lengővel 100Hz. Szkóppal mérve ezt láttam. Esetleg valakinek valami ötlete a hiba megoldásához?
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2017
(#) Ge Lee válasza frissadam hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Ebből a képből elég nehéz leszűrni bármit, de inkább valami gerjedés mint az áramkorlát belépése.
(#) frissadam válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Nincs bent az áramkorlát. Annyi a különbség, hogy a visszacsatolásban a 68piko helyett 1n van bent. Ezt leszámítva minden egyezik az eredeti kapcsolással.
(#) frissadam válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
+-82V meghajtással neked mekkora feszültség jön ki a végfokból 8 Ohm esetén? A GF400-ra gondolok.
(#) Ge Lee válasza frissadam hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Alacsonyabb frekin szinte tápig el kell neki menni, így nézett ki az enyém átvitele (a fesz 20V/osztás) Ez még nem a végleges tápja volt, mert az +/-92V.

atvitel.jpg
    
(#) reloop válasza frissadam hozzászólására (») Júl 5, 2017 /
 
Szia! 68 pF helyett nem rakhatsz be 1 nF-ot.
(#) frissadam válasza reloop hozzászólására (») Júl 6, 2017 /
 
Okozhat a kondi a szkópon látható gerjedést?
Következő: »»   145 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem