Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   619 / 726
(#) Primary válasza spgabor hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Összeadod a magas és a mélyközép hangszórók és a hangváltó árát. Ennyit költhetsz a szélessávúra. H2000-nél van nagyobb szélessávú.
(#) newDesigner válasza spgabor hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Hello,

Pl. ScaSpeak-et érdemes helyette használni. Az árakat nem ismerem, meg magyar beszerzési lehetőséget sem sajnos.

Off. Lehet, hogy számít nekik a presztízs Off.
(#) spgabor válasza newDesigner hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Tudnátok esetleg egy linket vagy típust mondani, amit a helyemben megvennètek? Csak mert ezekből is elég nagy a vàlaszték es még jobban tanácstalan vagyok, mint korábban
(#) newDesigner válasza spgabor hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Tanácsot úgy kérj, hogy megadod az ígényeidet. Tehát; tisztázzuk előre, hogy 5000-ből nem audiophile hangrendszert akarsz, csak valamit, ami szól. De itt már kb. felejthető is a szép mély és a magas is. Viszont ide sokan úgy járnak, hogy probléma erejéig, azt viszlát.
Másrészt, itt vannak akik felújítással is foglalkoznak és egy jobb Infinity vagy Jamo membránszél javítással előrébb vagy, mint a 0-ról indulásos egyszeri projektel.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2017
(#) spgabor válasza newDesigner hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Azért szerettem volna eredetileg két hangszóróval, mert úgy lenne magasam, illetve a mély az úgysem olyan lesz, ahogy szeretem, így azzal nem is számolok.
Szerinted akkor érdemesebb szerinted vennem egy jobb minőségű hibás szélessávú hangszórót és esetleg javítatni? Hibásban csak olyat keressek, aminek a mmbránja fáradt el?
(#) newDesigner válasza spgabor hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Azt csak lehetőségként írtam, de a költségvetés tekintetében lehet, hogy jobb megoldás. Kész váltó, kész, másolható doboz (állapottól függően). Egy membránszél pedig olcsón beszerezhető az Ebay-en. Csak rugalmas ragasztó kell hozzá. Az EU-n belül vámok sincsenek.
Csak egy példa.

És még egy.

Még javíttani sem kell.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) newDesigner válasza spgabor hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
(#) spgabor válasza newDesigner hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Köszi a linkeket. Amúgy én is ilyesmire gondoltam még, hogy egy hangfalat(mod) szétszedek és akkor minden adott. De amiket linkeltetek, azok olyan szépek. Nem lenne szívem szétbontani. De nézek akkor hangfalakat(mod) 20 ezerig.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) newDesigner válasza spgabor hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Szerintem az egy sokkal komolyabb megelégedéssel járó megoldás. Kevésbé lesz frusztráló.
(#) matyi16 hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Ide írok mert ez tűnik a leg aktívabb topicnak, remélem nem számít off-nak.
Szóval van egy autóm, a hátsó ajtókban 1-1 10cm-es normál hangszóró van. Sajnos a Bass mindenféle túlzás nélkül egyenlő a 0-val. (Első ajtókban van, és az ülések alatt is)
Arra gondoltam, hogy kicserélem a hangszórókat valami komolyabb koaxialis hangszóra. Sajnos ebben a felszereltségben ami nekem van, hátul nincs külön hely magas és mély hangszórónak.
Megoldható lenne továbbá az, hogy a hátra érkező jelet kicsit mélyebbre alakítani? (Crossover:
http://s.aliexpress.com/EjY7numI )
Köszönöm szépen!
(#) Szabi1 válasza matyi16 hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Szia! A koaxiális hangszóró elsősorban, akkora méretekben nem képes csak a közép/magas hangok leadására. Milyen rádió/fejegységed van a kocsiban? Próbáltál másik fejegységet bekötni, illetve nincs-e elállítva?
(#) matyi16 válasza Szabi1 hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Gyári bmw Proffesional.
4 chanel-es. 2 chanelen van az első 3 pár hangszóró. (2 mély az ülések alatt, 2 tweeter és 2 középmély az ajtókban.)
A másik 2 chanelen van a szóban forgó két hangszóró a hátsó ajtóban. Ahova semmi mély nem jut. Lehet a gyári hangszóró nem olyan jó minőségű?
Arra gondoltam, hogy kicsit kellene módosítani a hátra érkező jelet, hogy kevés mélyet is tartalmazzon...
Mi a vélemény erről a hangszóróról?
http://www.hertzaudiovideo.com/car-audio-coaxials-dieci-dcx100_3/
(#) Benji94 válasza matyi16 hozzászólására (») Szept 2, 2017 /
 
Talán a 10 centis koaxok között jónak számít, de mélyet ne várjál tőle. 10 cm-es membrán nagyon kicsi ahhoz hogy mélyhangot adjon, csak különleges, nagy kitérésű, mélynyomónak szánt 10 cm hangszórók képesek valamiféle mélyet kiadni magukból.
Az ötlet elvileg jól indul hogy a jelet módosítsuk, viszont a hangszóró egyáltalán nem tudna mit kezdeni mélyhangokkal.
Nem tudom mennyire fontos ez a probléma neked, de a gyári 10 cm-es helyre nem létezik olyan hangszóró ami megfelelő lenne neked.
Ha nagyon növelni akarod a mélytartományt, szubládára és erősítőre lesz szükséged, másképp nem fog menni.
(#) Massawa válasza matyi16 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Abban a BMW-ben ( nekem is volt ilyen kocsim évekkel ezelött), a két rezgetö az üllés alatt hivatott a basszus megszolaltatására, és nagyon jol szolt ( jobban mint a késöbbi BMW-ben, ahonnan kivették az üllés alatti hangszorokat). Az a két hangszoro elvben a karosszériát zengeti igy nagyon hatásos. Ez a technika a cabriokbol került a BMW3-ba, ahol sokkal nagyobb hangeröre van szükség, mint a zárt kocsiban.
Az ajtokban csak közép/magas hangszorok vannak.
(#) Robi85 hozzászólása Szept 8, 2017 /
 
Sziasztok.

Egyik ismerősömnek van két Eminence 40 cm-es hangszórója. Semmit nem tudni róla. Tipus szám alapján nem sokra mentünk. Ez egy Eminence EM15-1008 8 ohm. Az érdekelné, hogy kb hány watt lehet?

IMG_0625.JPG
    
(#) zotya1983 válasza Robi85 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
500w RMS/1000W Peak.
(#) Robi85 válasza zotya1983 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Ez biztos? Állitolag csak 2.5 colos tekercs van benne.
(#) newDesigner válasza Robi85 hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
Hello,
Amit én találtam, az 100W@8Ohm. A 15 az átmérő, a 100 a teljesítmény, a 8 a DC ellenállás. Eredetileg gitárhangszóró lehetett egy 3 utas ládában egy tölcséres motorola közép és egy tölcséres magas mellett.
(#) Benji94 hozzászólása Szept 28, 2017 /
 
Sziasztok!
Bútorlapba szerintetek lehet normálisan marni, szépen, pontosan, magassugárzó süllyesztéséhez?
MDF lapba és rétegelt lemezbe szoktam látni, de bútorlapra még nem láttam példát.
Nagyon precízen kellene mert ugye az 5 mm vastag kör alakú műanyag előlapnak a kerületéhez illeszkednie kellene, sem nagyobb, sem kisebb nem lehet a kimart lyuk egy fél milliméterrel sem.
Ha valakinek van ilyen irányú tapasztalata, kérem ossza meg Köszönöm!
(#) flaci76 válasza Benji94 hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Lehet, de nagyon gyorsan kopik tőle a marószár, és elkezdi tördelni a bevonatot. De két kb 100-110mm átmérőjű magashangszórót szerintem gond nélkül be tudsz marni. Ha a gyári körvezető nem elég precíz az ilyen munkához, akkor házit kell készíteni/készíttetni hozzá, nagyon sok múlik rajta, tized mm-eket kell belőni, hogy igazán szép legyen (elsőre nekem se sikerült valami jól).
(#) GARFIELD13 válasza Benji94 hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Szia!
Én igaz nem bútorlapnál, hanem dió deszkánál fordítom a dolgon, hogy a barkácsszintű felsőmaróval is szabályosak legyenek a körök.
Egy kicsi házi barkácsasztalra fogattam fel négy sülyesztett fejú csavarral a felsőmarót lentről, a marófej egy fentről korábban kimart nyíláson lógott ki , a marásmélységet a marófej óvatos.kitolásával adagoltam.
Az anyagot egy átmenő csavarral rögzítettem forgathatóan a kimarandó kör középpontjában és azt forgattam óvatosan a fixált maró felett. Pár mélységállítással meglett a szép szabályos kör.
Itt a kör középpontjának kimérése a lényeg a maró szélétől. Az nem ment mindig elsőre, de az asztalba több lyukat is lehet fúrni körbe, hogy meglegyen az igazán pontos méret. A mély és a magas sülyesztése mellett a körkivágásokat is ezzel a módszerrel készítettem. Csak mérni és fúrni kell nagyon pontosan a fixált gép mellett.
Ez is egy lehetséges út.
Jó munkát.
Üdv.
(#) Primary hozzászólása Szept 29, 2017 /
 
Én a Tannoy M1 dómnak puszta kézzel martam ki. Baromi sokáig dolgoztam vele, de szerintem elég jó lett.
Nekem van a maróhoz "körző", amivel egy középpontba eső furathoz képest nagyon szabályos kört lehet kimarni. A másik eszköz az pedig a belső vezető izé, amivel ha kivágom kartonból az alakzatot, megfelelő extra sugárral, akkor szépen ki lehet marni. De mindenképpen kell tesztet csinálni valamin.
(#) Benji94 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Abszolút ötletes módszer
Köszönöm a hozzászólásokat!
(#) GARFIELD13 válasza Primary hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Szia!
Körző nekem is van hozzá, de ha a kimarandó kör átmérőjénél! is nagyobb a minimális sugár amire beállítható, akkor azzal ott semmire sem megyek, ezért kellett a használható alternatív megoldás.
Üdv.
(#) flaci76 válasza Benji94 hozzászólására (») Szept 30, 2017 / 1
 
Ennél szebbet is ér csinálni, de azért némi gyakorlattal már egy 50-es PVC csövet is szépen be tudtam marni vele. A Diyaudio fórumon Pagrus csinált jó körvezetőt, ez is annak egy koppintása.
(#) Benji94 hozzászólása Okt 13, 2017 /
 
Sziasztok!
Van egy pár mélyközép hangszóróm. 2 utas reflex dobozt áll szándékomban építeni belőlük.
Magas és váltó már megvannak, azokkal elégedett vagyok.
Most következik a dobozépítés, a doboz illetve reflexcső méretezésében kérném segítségeteket.
Hangszóró paraméterek:
Átmérő 16 cm
Fs 39 Hz
Qts 0,4
Vas 35 l.
Max lineáris kitérése szemmel megállapítva nem nagy +/-2 vagy max. +/-3 mm lehet.
Alsó határfrekvencia ~ 40-45 Hz között megfelel, attól alacsonyabbat nem várok tőlük, nem akarok túlméretezett dobozt és az azzal járó hallható hátrányokat. Ha 50-80 Hz között kiemelne egy kicsit, annak örülnék.
Első nekifutásra olyan 22-24 liter körüli nettó doboztérfogaton gondolkodom, reflexcső gyanánt: Monacor BR-60TR ( 54 mm belső átmérő, 140 mm hosszú, mindkét végén kerekített cső ).
Itt a reflexcső linkje

Kérdésem:
A doboz térfogat illetve reflexcső méreteiről mit gondoltok?
Célmeghatározás: azt a határértéket megtalálni, ameddig erősödik a mélytartomány, de még nem romlik hallhatóan az impulzusválasz ( se túl nagy se túl kicsi ne legyen a dobozom ). Valamint megfelelő reflexcső kiválasztás.
Jelenleg egy 26 literes próbadobozban van, 60 mm átmérőjű és 90 mm hosszú csővel.
Mélytartomány van ugyan kellő mennyiségben, de kicsit "huppogós" és kontrollálatlan a hangja.
Ez alapján gondoltam, hogy kicsit kisebb dobozban, de nagyobb csővel kontrolláltabb lesz a mélytartomány, viszont nem emelkedik az alsó határfrekvencia, esetleg még pár Hz-el alacsonyabbat is el tudok érni.
Köszönöm segítségeteket!
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2017
(#) bolond6 hozzászólása Okt 17, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy "abból dolgozom, ami van" típusú projekthez szeretnék segítséget kérni. A költségvetésen belül kellene maradnom, ami jelenleg 0 - azaz nulla - forint. Később szóba jöhet a hangváltó alkatrészeinek jobb minőségűre cserélése (kondenzátorból csak elkóm van).

Hangszórók (mind 8 ohmos):
* 2 db SAL SBV 2530 (a példányaim tíz évesek is meglehetnek, ha ez számít)
* 2 db 25 W-os itt említett Nokia LPB 130
* 2 db kb. 10 cm-es 3 W-os kínai papírmembrános középmagas

Ezekből szeretném kihozni azt a legjobbat, amit komolyabb mérés nélkül lehet. Nincsenek nagy elvárásaim, de arra gondoltam, tapasztaltabb emberek segítségével jobb terv születhet annál, mint amit egyedül találnék ki.

Két elképzelésem van:
1. Két háromutas zárt hangsugárzó. Ez tűnik a legegyszerűbbnek, ha a hangszórókból néha ki szeretném hozni az elérhető legnagyobb hangerőt is.

2. Ha a Nokia hangszóró szerintetek jobb minőségű a SAL-nál és a kínainál, valamint elfogadható a mélyátvitele is, akkor a Nokia és a kínai kaphatna kétutas dobozt kisebb hangerejű zenehallgatáshoz. Később a kínai helyett vennék valami jobb magashangszórót. A SAL pedig mehetne külön ládába nagyobb hangerőt kívánó alkalmakra. Azt hiszem, ebben az esetben a kétutasba két - kapcsolóval átkapcsolható - hangváltóra lenne szükség, hogy megfelelően illeszkedjen a háromutas rendszerbe, és hogy terhelhetőbb legyen. Szóval tényleg sokkal bonyolultabb. Kérdés, hogy van-e ennyire jó a Nokia hangszóró? Az esetek 80-90%-ában a kétutas által szolgáltatott hangerő szerintem elég lenne. Az erősítőnek két külön be/ki kapcsolható hangszóró kimenete van, vagyis egy sztereó erősítő hajtaná a sugárzókat.

A SAL hangszórót tartalmazó doboz (egy vagy három utas) maximum 100 l-es belső térfogatú lehet.

A felhasználás jellege:
* >70%-ban zenehallgatás (önmagában vagy számítógép használata közben)
* a maradék <30%-ban filmnézés és hangos zenehallgatás

Mit gondoltok, melyik elgondolás megvalósítása hozna jobb eredményt? Bármi más is szóba jöhet, ha eleget tesz az első bekezdésben megfogalmazott kritériumoknak.
(#) newDesigner válasza bolond6 hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Hello!

Ez így egy elég könyörtelen összeállítás.
Ismerni kellene a Nokia paramétereit. Legalább az impedanciát, az érzékenységet és a frekvencia átvitelét ahhoz, hogy legalább egy nagyon amatőr megoldást lehessen ajánlani.
Szerintem a kínai hangszórók itt felejthetők, a másik kettő lehet alkalmas kétutasnak, ha megfelelően, a kb. 2500 Hz-es vágású váltóba a közép-magas elé herül némi kerámiellenállás is.
Már csak azért, mert ha 70W-al meghajtod, az lepukkan gyorsan. Viszont az érzékenysége biztos, hogy a mély 8x dB-je felett van, így ez kompenzálhatná a kisebb teljesítményt.
A mélyhez ajánlott ládaméretet megtoldod egy literrel amit lerekesztesz a középmagasnak. Így lesz egy használható dobozod is.
(#) bolond6 válasza newDesigner hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
Nem tudom megmérni. Pontosabban nem akarom, mert nem ér annyit az egész, és nem is férne bele a 0 forintos költségvetésbe. Végigolvastam a hangváltós topikot, és az ott ajánlott oldalakon is kalandoztam. Lenne kedvem méréshez (és tanuláshoz), de időm és pénzem sincs most rá. Azt viszont beláttam, hogy a fórumozók tapasztalata sokat segíthet abban, hogy a végeredmény kevésbé legyen rossz.

A jelenlegi gnóm felállásban 35 W körül már bőven elegendő hangerőt ad a kétszer három hangszóró, így 70 W-tal hajtás nincs tervben. (Már ha a hajtás alatt egyfajta átlagos maximumot értesz, nem egy-egy pillanatnyi csúcsot.)

A "mélyhez ajánlott ládaméret" alatt a 100 litert érted?
(#) newDesigner válasza bolond6 hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
Az első komoly probléma az, hogy a 3W "univerzál, nagyérzékeny" sehogy sem összeépíthető a náluk jelentősen nagyobb teljesítményűekkel. Eleve nem lehet min. 120 dB/1W érzékenységű, hogy legyen értelme elé "folytást" tenni ellenállásból, mert kínai. Másrészt, ha a 6 W-ot túlélné, a 10-et már nem. Viszont 10W-on még nem fog szólni a mélyed.
Viszont a Nokia esélyesen sokkal jobb érzékenységgel bír, így esetleg az általad ecsetelt RMS teljesítmény kompromisdummal működtethető is megfelelő élmény szinten.
A három hangszóró elve pedig a gyakorlatban egy hangszóró, mivel a különböző méretek különböző tartományait szólaltatják csak meg a zenének, így csak kiegészítik egymást és nem ősszegződnek teljesítményben.
Következő: »»   619 / 726
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem