Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp, avagy hogyan kell használni?
Lapozás: OK   80 / 109
(#) dbalazs válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Szia!

A DDS kimenetén mérve összehangoltam mint "OFFSET".
Szépen megvan átlagban a +-745mv.

De a végfok kimeneten nagyon elmászik!!!!
Ezt lehet, hogy a végfok csinálja?
Mert a DDS kimenetén szépen tudom fel-le tolni mozgatni az OFFSET-et.
Ez a SCOPE-on is "jól" szépen látszik.

De ha a végfok kimeneténél mérve próbálom fel-le tolni "mozdítani"...
Sok jelentősebb változás nincsen!
Az a közel 2v körüli érték megmarad mint különbség!

DDS kimenetén 1x a szorzó, a végfoknál 10x a szorzó mint próbafej.
(#) nagym6 válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Végfok lehet sokféle, akkor ez ac csatolt, dc komponens nem jut át, így a generátor offset sem megy át. Mi lenne a 2V körüli különbség? Nincs annyi eltolás végfok kimeneten, 0.6V ot ír, lásd néhánnyal visszább Pafi hozzászólását.
(#) proba válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Ami erősítőket javítottam, ezt a hibát vagy a végtranzisztorokat meghajtó tranzisztorok között lévó kis tranzisztor zárlata, vagy az elején lévő differenciálerősítő egyik tagjának apró hibája ( egyszerűen nem mérhető, egyszerűbb a csere) okozta.A végfok nulla pontját legtöbbször nem befolyásolja a bemenet, hiszen egy kondenzátorral kezdődnek.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2017
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Ismert források jelét kell mérni először. A legegyszerűbb ilyen jelforrás a rövidzár. A szakadás sem rossz, de kevésbé tud ideális lenni egy szkóp bemenet esetén.
(#) dbalazs válasza proba hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Szia!

Amit nem írtam, ez egy újonnan épített B5 végfok KD_Mester cikke alapján.
Semmi módosítás nem volt!
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/a_b5_vegerosito.html

Meg mind ahogy írtam a kimeneten "mű" terhelés nincsen!
Mert sajnos még nem érkeztek meg kici kínából.
De szerintem ez sokat nem változtathat a mérésen mint +-érték között (Vmax & Vmin)...
Vagy mégis?
Ne ezért kérdem, mert SCOPE területén még tanuló vagyok.

Az alkatrészeket nézzük az mind NULLA!!!!! üzemórásak.. válogatva mérve hogy a 2 oldal hasonló legyen.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2017
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Van benne egy 22 k-s poti, be kell állítani vele a kimenetet 0-ra! De amíg a szkópod offset-je kérdéses, addig inkább multimétert használj indikátornak!

És ha egy szót nem értesz, kérdezz rá (offset)! Mi is ezt tesszük, ha nem is válaszolsz rá... ("Mi lenne a 2V körüli különbség?")

Bár ezen kívül is van sokminden amit nem értünk hogy mit értesz alatta... próbálj kicsit érthetőbben írni! Meg reagálni dolgokra...

Az 1k terhelésnek nagyon gyenge.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2017
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
(El kellett volna olvasnod azt a cikket, nem csak megépíteni.)
(#) mlaci989 hozzászólása Okt 6, 2017 /
 
Üdvözlet.
Van egy régi orosz szkópom ami 5 voltig veszi be a jelet.
Az lenne a kérdésem ha szerzek hozzá egy szondát ami 1:100-as osztásu akkor azzal birok-e ráengedni mondjuk 100-150 voltos feszültséget?
(#) mlaci989 hozzászólása Okt 6, 2017 /
 
Így nézne ki.

C1_1.jpg
    
(#) nagym6 válasza mlaci989 hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
A Philips nem eredeti felirat, ez az orosz (Litván) "Saga", vagy "C1-94".
Idézet:
„5 voltig veszi be a jelet.”
Az 5Volts/Div, függőlegesen van 8 div, tehát 5x8=40V -ig "veszi be a jelet".
Nem kell 1:100, elég 1:10 mérőfej azzal elvileg 400V -ig mérhetsz. De figyelembe kell venni a mérőfej max feszültségét is, tehát a mérőfej is valahol korlátoz a ráadható max feszültségben.
(#) dbalazs válasza Pafi hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Szia!

A cikket végigolvastam...
A beüzemelési procedúra hála a jó istennek elsőre összejött.
És azóta üzemelt 1-2 órát igaz "deszka" verzióként, a lehető legnagyobb hangerőn amíg a szomszédok el nem kezdtek piszkálni.
Szóval csak összedrótozva doboz nélkül próbaként azt ennyi.

A nyugalmi áram:
Left: 45mA
Right: 49mA

Nyugalmi kimenet (A bemenet GND-re húzva!):
Left: +62mV
Right: +76mV
A kimenetet sajna azért nem tudtam pontosan nullázni, mert nincs itthon Helitrimmer-em.
Csak sima PT6-os 22kohm.
Így is nagy küzdelem volt mire beállítottam!!!!

A közel 2v-ot arra írtam, hogy a Vmax és Vmin átlagát számolva a Vpp-hez (7,04v) viszonyítva 3,52v-nak kellene lennie. Szóval a MAX és MIN-nek hasonlónak kellene lennie.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2017

value.jpg
    
(#) mlaci989 válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Értem most már.
Annó kb. 10 éve használtam utoljára szkópot még gyakorlati órán.. Azóta minden kiesett. Most szereztem egy ilyen szkópot és mindent újra kell venni. Szívesen meghallgatok mindenféle tanácsokat.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) dbalazs válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Ez érdekes...

Egy párszor RESTELtem a Scope ot...
De közbe próbáltam DC-ben is.
És most már nincs jelentősebb asszimetria a MIN és a MAX érték között.
Lehet, hogy a DSO-m szivatott meg?
Vagy van egyértelműbb válasz?.... Van még mit tanulnom!!!!!????

Igaz most AC-ban mértem.
A végfokoknál amúgy a kimenetet AC vagy DC-ben kell mérni?
Az egyéb oktató szándékú üzeneteket szívesen fogadom.
Mint OSCILLOSCOPE méréstechnika.
Ezen belül is az analog AUDIO.

Mint ahogy írtam még csak tanulgatom a szkópos méréseket.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2017
(#) nagym6 válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Idézet:
„A végfokoknál amúgy a kimenetet AC vagy DC-ben kell mérni?”
A DC mérés adja a valóságot. AC leválasztja a DC-t a jelről, ami egyébként ott lehet, csak nem tudatja veled a szkóp, ez hátrány lehet. Ha erősítő kimenete DC eltolt, hangszórót elfüstölheti, a DC nem tartalmaz hangot, csak feleslegesen áramot folyat a hangszórón. Vannak esetek, amikor AC mérés kellhet.
(#) RoliNyh válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 6, 2017 /
 
Igaz nem vagyok valami nagy analóg áramkör szakzseni, de csak halkan kérdezném meg, összeválogattad a kimenőtranzisztorokat? Vagy csak beletettél egyet-egyet amit a kereskedő adott?

Mert ha ez utóbbi, akkor ne is várd, hogy ugyanolyan bemenőjel esetén ugyanolyan kimenőjel lesz.

Biztos, hogy a tranyók β -ja, és ezáltal a végfok erősítése eltér, így nem is lehet azonosan egyforma a két kimenő jel...
(#) soskajoska hozzászólása Okt 7, 2017 /
 
Sziasztok,
vettem egy DSO138 szkópot. A saját korlátai között jól működik, azonban van egy apró probléma, amire nem találtam megoldást. Bekapcsolás után a képernyőn egy rakás hasznos információ van (1. kép), azonban ezek kitakarják a jel legnagyobb részét. Több videón is láttam, hogy mérés közben nincsenek ezek az infók a kijelzőn (2.ábra). Csak "HOLD" állásban jelennek meg. Azonban a leírásokban nem találtam utalást, hogy hogyan kapcsolható ki.
Kérem segítsetek
(#) sany válasza soskajoska hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Szia!
Az OK gombot kell 2 mp -nél tovább nyomva tartani.
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Idézet:
„A DDS kimenetén mérve összehangoltam mint "OFFSET".
Szépen megvan átlagban a +-745mv.”


Ha jól dekódoltam, akkor ez alatt azt érted, hogy a DDS kimenetét állítottad be úgy, hogy végeredményben ne legyen eltolódás (offset). Ez hiba. Ezzel csak annyit értél el, hogy a két különböző eredetű eltolódás kiegyenlítse egymást, az egyik pozitív, a másik negatív, az összegük 0. De nem ez lenne a cél, hanem először is meg kellene tudni, hogy külön csak a szkópnak mennyi az offset-je (magyarul nullpont eltolódása), és ha ez jelentős, akkor el kell érni, hogy ez önmagában legyen 0! Ezért írtam, hogy
Idézet:
„Ismert források jelét kell mérni először. A legegyszerűbb ilyen jelforrás a rövidzár.


Tehát rövidre zárod a bemenetet, és megnézed, hogy 0-t mutat-e a szkóp. Ha nem, akkor be kell állítani! A rövidre zárás annyira alapvető funkció, hogy ebbe és majdnem minden más szkópba is alapból be van építve, "GND" jelöléssel a bemeneti csatolási módot kiválasztó kapcsolón.

Idézek a összeszerelési és használati útmutatóból (amit a HE store-nak mint magyar forgalmazónak törvényi kötelessége lenne magyarra fordítva is rendelkezésedre bocsátani, nem tudom, hogy ez megtörtént-e):

Idézet:
„0V Line Alignment
Sometimes you may find the 0V line (the trace corresponding to 0V input voltage) does not match with the VPOS
indicator at the screen left border. This can easily be fixed by performing the 0V line alignment function. First,
set the couple switch [CPL] to GND position. Then press on [SEL] button to make VPOS indicator highlighed and
hold down [OK] button for about 2 seconds. You will set the trace aligned to VPOS indicator when you release
[OK] button. You may see some residue mismatch remains at the highest sensitivity settings. This is normal.”


Ha nem tudsz angolul, akkor szerintem kérj magyar fordítást a forgalmazótól, valószínűleg rengeteg egyéb hasznos dolog van benne számodra!

A kapcsoló GND funkciója mérések közben is bármikor hasznos, ha felmerül a gyanú, hogy időközben elállítódott az offset.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2017
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 7, 2017 / 1
 
Még a szkópok használata előtt van egy pár elő-feladat, a helyes szóhasználat, számolás, írás, kommunikáció, gondolkodás elsajátítása, illetve a részletekre való nagyobb odafigyelés begyakorlása.

Idézet:
„De a végfok kimeneten nagyon elmászik!!!!
Ezt lehet, hogy a végfok csinálja?”


Ha leírtad volna, hogy mit jelent számszerűen és/vagy jellegében a "nagyon elmászik", akkor még lehet hogy válaszolni is tudott volna erre valaki.

Elmászásnak az időben vagy hőmérséklet függvényében lassan változó hibákat szokták (angolul "drift"). Hogy itt van-e időbeli változás, arról semmit nem írtál, de sok más kijelentésed alapján valószínűsíthető, hogy nincs. Azt sem írtad meg, hogy mit jelent a "nagyon". Tehát légy szíves használj megfelelő szakkifejezéséket, vagy ha ezek nem ismertek, akkor konkrét mért értékeket és megnevezéseket hogy ezek az értékek melyik mennyiséget reprezentálják. (Melyik ponton mért feszültség, vagy ha számolt érték, akkor hogyan számoltad.)

Idézet:
„Az a közel 2v körüli érték megmarad mint különbség!”


"Az a..." Úgy hivatkozol rá, mintha már korábban kifejtetted volna hogy mi ez, pedig semmit sem írtál róla. Ilyet semmilyen szövegben sem célszerű tenni. Minden új fogalmomról vagy mennyiségről először nyilatkozni kell, hogy mit értesz alatta.

Mint később második rákérdezésre (miért csak akkor?) leírtad:

Idézet:
„A közel 2v-ot arra írtam, hogy a Vmax és Vmin átlagát számolva a Vpp-hez (7,04v) viszonyítva 3,52v-nak kellene lennie. Szóval a MAX és MIN-nek hasonlónak kellene lennie.”


Ugyan nem a kérdésre válaszoltál, mivel azt nem írtad le, hogy a 2V hogyan jött ki, de cserébe legalább amit leírtál az sem stimmel: 4,18-nak és -2,86-nak az átlaga valójában (4,18+(-2,86))/2=1,34/2=0,67, ami majdnem pontosan megegyezik az eddig is ismert 0,6 V-tal. A mérés szerint a jel aszimmetriája (vagy a szkóp nulladrendűtől különböző mérési hibája) ez a 0,07 V, illetve van még egy 0,6 V-os offset feszültség is (ez a nulladrendű mérési hiba), ha abból indulunk ki, hogy rengeteg más esetben is 0,6 V-os átlagot mutatott eddig a szkóp.

Szimmetrikus jelek esetén a pozitív és negatív csúcsérték átlaga megegyezik a teljes jel egy periódusra vett átlagértékével, és ez a tulajdonság akkor is megmarad, ha egy konstans értékkel eltoljuk a jelet.

Idézet:
„...asszimetrikus...”


Ilyen szó nem létezik, helyesen "aszimmetrikus". A "szimmetrikus" szóból az "a-" előtag (görög fosztóképző) eléírásával áll elő, és sem az m-ek, sem az s-sek száma nem változik meg ettől.
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Idézet:
„A kimenetet sajna azért nem tudtam pontosan nullázni, mert nincs itthon Helitrimmer-em.
Csak sima PT6-os 22kohm.
Így is nagy küzdelem volt mire beállítottam!!!!”


A cikkben le volt írva az is, hogy ha nincs helitrimmer, akkor 7,5k fix ellenállással és vele soros 4,7 k-s trimmerrel érdemes kivitelezni.
(#) soskajoska válasza sany hozzászólására (») Okt 7, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) Guppyka1991 hozzászólása Okt 23, 2017 /
 
Üdv mindenkinek. Tudom, kicsit nem ide illő de hátha tudja valaki... Miért van az, hogy valamelyik szkóp képernyője zöld, valamelyik pirosas? Crt kijelzőről van szó persze. Át lehet alakítani egy zöld kijelzőset pirosra?
(#) Massawa válasza Guppyka1991 hozzászólására (») Okt 23, 2017 /
 
Nem igen, mert az a csö foszforbevonatátol függ. (Zöld, borostyan szokott a leggyakoribb lenni).
(#) Allitolag666 hozzászólása Nov 21, 2017 /
 
Üdv mindenkinek. Az Lo-70 oszcilloszkóphoz kell valamilyen különleges mérőfej, mert a bemeneti ellenállása úgy tudom 100kOhm az átlagos 1MOhm-mal szemben?
(#) pucuka válasza Allitolag666 hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
Ennek olyan alacsony a határfrekvenciája, hogy semmi értelme kompenzált mérőfej használatának. Legfeljebb kényelmi szempontból. Eredetileg is banándugós mérőzsinórral való használatra tervezték.
(#) jani1987 hozzászólása Jan 21, 2018 /
 
Magyar gyártmányú szkóp leírást vagy gépkönyvet keresek ehhez a típushoz.
(#) dobanandras hozzászólása Jan 21, 2018 /
 
Sziasztok. Van egy digitalis szkop Bővebben: Link Szeretnem kerdezni,Azt irja ,hogy a max.bemeno feszultseg 300Vp-p.Hogyha 2mV/div-re van allitva es rakapcsolok 250Vp-p feszultseget,mi fog tortenni?Elfustol-e?Koszonom.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2018
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 21, 2018 /
 
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2018 /
 
Danke sön. Juttasd eszembe a sört ha összefutunk.
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 21, 2018 /
 
Most nézem hogy EF80 kell bele. Ha baj lenne van a speizba. A többi nincs. Egyszer áttöröltem portalanítás címszóval.
Következő: »»   80 / 109
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem