Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp, avagy hogyan kell használni?
Lapozás: OK   79 / 109
(#) kocsgab002 válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Köszi srácok, kezdem egy kicsit hülyén érezni magam, mert nem minden értek abból amit írtok. A lényeget nagyjából értem, remélem este szép szkóp ábrákkal fogok tudni jelentkezni...A lényeg, ha jól értem:
X-Y mód, függőleges eltérítés: négypólus kimenet, vízszintes eltérítés: moduláló fűrészjel. Generátor trig out összeköt szkóp ext. trig bemenettel..Ha ez működik, akkor jöhet a burkológörbe, stb..
Ja még egy dolog. Mennyire legyen a fűrésznek a visszafutása közel függőleges? Ez ugyanis egy eltolt szimmetriájú háromszög jel, ami csak közelít egy ideális fűrészhez..
(#) tbarath válasza trickentrack hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
A DSO138 alkalmatlan komolyabb feszültségek mérésére. A 400Vpp értéket mondjuk oszd el 10-zel, addig bátran használhatod.
(#) pucuka válasza kocsgab002 hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Csak kérdezz bátran.
Az eltolt szimmetriájú fűrészjel a legrosszabb eset, mert a visszafutás is látszik, csak eltolva. A gyors visszafutás sokkal jobb, mert megfelelő fényerő csökkentés esetén az odafutás látszik, de a visszafutás nem.
(#) nagym6 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Digiszkópnál a visszafutás sebessége mindegy, ugyanúgy látszik. Nem foszfor.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Esetleg valaki? Nem egy egyszerű szerkezet, sőt a trigger sem fogja meg tökéletesen a jelet (lehet el van állítva valami) .
(#) nagym6 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
X-Y módban szimmetrikus háromszögjellel jó lesz. Másik mód az y-t mód triggerelt lefutással, akkor fűrészjel kell, aminek frekvenciáját a szkóp eltérítési sebességéhez kell állítani úgy, hogy pont a képernyő szélessége méret legyen vízszintesen egy sweep.
(#) Kera_Will válasza kocsgab002 hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Jól látszik a képen akkor dúskálhatsz a szkóp bemenetei között !
Akkor próbáld meg minden generátor kimenetet összekötni a szkóppal.
Így mindegyik állapot változását egyszerre tudod követni .
Ahogy tekered a kezelőszerveket úgy fog minden változni.
Ebből következtethetsz a működésére is, melyik jel mivel van kapcsolatba, milyen mértékben függ egymástól.
Hogy az időtartomány felbontása ne zavarjon akkor 1- 10 - 100 KHz sávban nézelődjél, de ezt fogod látni a felsőbb 1MHz-10MHz tartományban is.
Igaz ekkor a moduláló pár 10 Hz jeleket csak vizszintes vonalként látszik avagy ha fűrész / szinusz akkor emelkedik sűllyed (négyszög esetén ugrik), de felette a sweepelt generátor kimenet pedig sűrűsödik ritkul.
A trigger kimenet pedig a moduláló jel ismétlődési frekvencia függvényében ugrál le fel amikor indul a moduláló jel.
(sejtésem szerint kb 1:10 vagy esetleg 1:100 a sweepelhető frekvencia átfogása a generátorban)
(#) sany hozzászólása Okt 3, 2017 /
 
Érdekességként a dugasztápomon beállítottam 6V -ot és megmértem a "játékszerrel" a kimenő feszültségét. Itt nem látszanak a tüskék.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2017
(#) sargarigo válasza sany hozzászólására (») Okt 3, 2017 / 1
 
Most már poénból én tennék rá egy elemet, és a dugasztápot végigmérném minden állásban
(#) sany válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2017 /
 
Persze elemről meg a szkóp.
(#) sargarigo válasza sany hozzászólására (») Okt 3, 2017 /
 
.. és a minden állás?
(#) sany válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2017 /
 
Holnap megcsinálom.
(#) Pafi válasza sany hozzászólására (») Okt 3, 2017 /
 
Idézet:
„Nem tudom, hogy tulajdonképen árnyékoló harisnya található-e a külső szigetelés mögött.”


Egyszerű eldönteni. Ha hálózati táplálás mellett valahol megfogod a vezetéket és ettől 50 Hz-es jelet mutat a szkóp, akkor ott nincs árnyékolás.
(#) sargarigo válasza sany hozzászólására (») Okt 3, 2017 /
 
várom
(#) Pafi válasza sany hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
A "minden állásnál" fontosabb hogy a tápot üzemi állapotban mérd, vagyis terheléssel. A mérés érzékenységét pedig érdemes lenne fokozni pl. azzal, hogy eltolod a 0 szintet legalulra, és így állítod be a legnagyobb érzékenységet amivel még elfér a jel a kijelzőn. Még nagyobb érzékenységet állíthatsz be AC csatolás mellett, így van reális esélyed arra hogy a zavarszintet ténylegesen mérni tudod.

AC csatolást, ha a szkópon alapból nem lenne, a bemenettel sorba kötött 100 nF-os kondival tudsz létrehozni.

Lehet hogy ezt az egészet az oszcilloszkóp használata topicba kéne áttenni, mert az elemes táplálás kivételével minden ami mostanában itt felmerült az oszcilloszkópok általános használatára vonatkozó ismeret.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
(#) dbalazs hozzászólása Okt 4, 2017 /
 
Sziasztok!

Úgy igazából csak mostanában kezdem tanulni a "szkóp" működését.
A lényeg mit kérdeznék, az lenne, hogy a Vrms érték miért különbözik közel 4,5v-al a SZINUSZ és a pl FŰRÉSZ-jel között?
A Vpp közel azonos mindegyiknél.
10-es osztó kapcsolva a próba fejen.

Mert most rakok össze egy erősítőt.....
És kíváncsi vagyok, hogy mire is számíthatok sacc/kb szinten.
Azért kezdtem méregetni a a jel torzulásáig.

Ez épp a végfok kimeneti szintje. Igaz terhelés nélkül, mert még a műterhelésnek való ellenállások nem érkeztek meg.

De nem mindegy, hogy 24,5v-al vagy 20,05v-al számolok!
Ilyenkor mi a mérvadó? Melyik jelformával kellene mérnem?
Vagy miért van ekkora eltérés a szinuszok (Vrms) között?
Mert ha DMM multiméterrel mérem akkor a 24v-hoz van közelebb a mért eredmény 400Hz-en. Igaz ahogy olvasgattam a multiméteres mérés ebben az esetben nem 100%-os!
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
(#) szapcsika válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Az lenne a furcsa, ha nem lenne ekkora különbség a szinusz meg a fűrész effektív értéke között. A multid valószínűleg nem tud valós eff. értéket (true RMS) mérni, azért kapsz más értéket.
(#) dbalazs válasza szapcsika hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Ok ezt aláírom, mert olvastam róla..... Mint multiméter.
De a lényeg, hogy a kimeneti teljesítmény számolásához mely jel alakot kellene figyelembe vennem. Vagy az RMS kiszámítása hogy is van pontosan különböző jelelalkoknál?
(#) nagym6 válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
A szinusz és a fűrész jelek dc középértéke nem azonos, és nem 0V szinten van. Állítsd úgy a generátor kimenet offsetet, hogy Vmax és Vmin értékek + és - irányban azonosak legyenek.
Nem tudni mit számol a szkóp, mert van acrms, és dcrms is. Lehet, hogy dcrms-t, akkor a szinusz eleve magasabb érték a dc eltolása miatt.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
(#) Pafi válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Mindegyikre 0,6V átlagértéket mért.

A sima RMS alapértelmezetten tartalmazza a DC-t is. Vissza lehet számolni AC-re a sima RMS négyzetéből a középérték négyzetének kivonásával majd gyökvonással.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
(#) Pafi válasza dbalazs hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Szinusszal kell mérni legegyszerűbb esetben, de ha háromszöggel vagy bármi más jellel mérsz és a csúcsértékből visszaszámolsz hogy mennyi lenne szinusszal, az is megfelelő (sőt! De ne menjünk itt bele...).
(#) nagym6 válasza Pafi hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Elnéztem, a fűrészjel Vmax és Vmin azonos, 3-assal kezdődnek, szinusznál 4 és 2-vel kezdődik, tizedesek kimaradtak nálam. Jobban megnézve valóban kb. azonos a középérték szinusz és fűrésznél.
(#) sany válasza Pafi hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Megvan néhány mérés. Nem tudom, jó csináltam -e.
A szkópban alapból van egy 100 nF- os kerámia kondenzátor ami az AC csatolást biztosítja.
(#) nagym6 válasza sany hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
AC csatolással kell mérni, az alapvonal mindig középen marad. És érzékenyebb állásban.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
(#) sany válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
AC csatolásban mértem , a két utolsó képen látható az eredmény. De az alapvonal "felmegy". Miért?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
(#) nagym6 válasza sany hozzászólására (») Okt 4, 2017 / 1
 
10ms állásba tedd az eltérítést, illetve próbálgasd más eltérítéseknél. Ha felmegy az alapvonal ac csatolásnál, az valószínűleg egy jelalak egy szakasza lehet. Érzékenyebb állásokban, pld. 0.5V, 0.1V stb. vizsgáld.
(#) Pafi válasza sany hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Lehet hogy gagyi a kondi, szivárog, vagy egyszerűen offset-je van a szkópodnak. Ha jel nélkül is eltolódik ennyire, akkor ez offset.

De lehet nagyfrekvenciás zavar is demodulálva. (Ezt nem kell értened...)
(#) Pafi válasza sany hozzászólására (») Okt 4, 2017 /
 
Én sem tudom hogy jó-e. Lehetséges. Mivel terhelted közben?

A nulla vonalat nem toltad el ahogy javasoltam, bár DC-ben úgyis eleve esélytelen volt, hogy látsszon a zavar.
(#) sany válasza Pafi hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
1kOhm-os ellenállás volt a terhelés. Nem tudom, hogy a használt szkópnál, hogy kell eltolni.
(#) sany válasza Pafi hozzászólására (») Okt 5, 2017 /
 
Kicserélem a kondit egy jobb minőségűre. Jel nélkül szerencsére középen van az alapvonal.
Én is gondoltam rá, hogy nagyfrekvenciás demodulált jel. Ugye ilyen létre jöhet a kapcsoló üzemű tápegység miatt is?
Következő: »»   79 / 109
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem