Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   143 / 161
(#) Bakman válasza fege hozzászólására (») Márc 27, 2018 /
 
Elnézést, összekevertem a hozzászólásokat.

Egyszerűbb? Ez nézőpont kérdése. Én keresnék egy megfelelő léptetőmotort és építenék hozzá egy vezérlést, kontrollerrel, éppen olyanra, amilyen nekem kell. Az ilyen speciális feladatokra általában nincs kész megoldás, lévén nincs piaca. A többit pipi leírta.
(#) t4nt1zjeee hozzászólása Ápr 12, 2018 /
 
Sziasztok! Arra gondoltam cserélném a RAMPS 1.4-ben az A4988 léptetőmotor vezérlőket DRV8825-re. Mi a véleményetek? Valakinek tapasztalata van ezekkel kapcsolatban? Vagy esetleg melyik léptető lehet a legjobb.
(#) Pali79 válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Egy másik fórumon csinált egy srác tesztet. A DRV rosszabbul szerepelt mint az A4988. A digitális vezérlők sokkal jobban muzsikálnak, de az nem egy kategória ezekkel. Szerintem ebben a méretben csak ez a két alternatíva van. A kérdés az hogy mit vársz a cserétől, mivel nem vagy elégedett?
(#) t4nt1zjeee válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Igazából nincs bajom az A4988-al sem. Csak hátha a 1/32 lépés miatt jobb lenne a DRV már csak a pontosság miatt. :/
(#) Pali79 válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Attól nem lesz pontosabb, max a felbontása lehet nagyobb. A kérdés, hogy szükséges-e? Milyen a hajtásláncod a léptető után?
(#) t4nt1zjeee válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Ez az új nyomtatóhoz lenne azon meg fogasszíj lenne a hajtás. A 'Z' tengelyé pedig rendes orsó vagy ilyesmi.
(#) Pali79 válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Ápr 14, 2018 /
 
Hát ugye függ attól a dolog, hogy milyen menetemelkedésű az orsó és mekkora kerék van a szíjhajtáshoz. Ha ezek a számok nem túl nagyok akkor nincs értelme szerintem.
(#) t4nt1zjeee válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 14, 2018 /
 
Értem. Rendben. Köszi szépen!
(#) frekivalto hozzászólása Ápr 19, 2018 /
 
Sziasztok.

Új téma nekem a léptető motor.
Vettem egy bipoláris motort és hozza egy DRV8825 drivert, komplett panelen.

Az alap dolgokkal nem teljesen vagyok tisztában...
Bekötöttem a rajt szerinti kiosztással a motor tekercseit.
SLEEP és RESET láb +5V-on.
ENABLE láb GND-n.
DIR láb 10K-val fekhúzva +5V-ra, bekötve egy kapcsolóra, mely GND-re húzza (irányváltás)
VMOT betáp 15V, áramkorlát a labortápban 3A.
M0-M1-M2 lábak szabadon (majd próba erejéig +5V-ra)
STEP láb egyenlőre szabadon.

Bekapcsolva a motor tápegységét, a stabilizált feszültség felmegy 18-19V-ra (változik, de miért ???), áramfelvétel 1.25A körül van, folyamatosan.
A meghajtó IC-re ragasztott kis hűtőborda melegszik (nem csodálom), majd mielőtt túl meleg lenne, lekapcsolom a tápegységet.

Kérdésem, hogy ennek hogy kellene működnie? A kis panelen lévő potival áramkorlátot lehet állítani, mi ennek a pontos menete? Leírásban nem szerepel...

Esetleg a motor tekercsei nincsenek jól bekötve?
DRV8825
Motor

Motor bekötése:
kék(B-) ---> B2
piros(B+) ---> B1
fekete(A+) ---> A1
zöld(A-) ---> A2

Kontrollert még nem csatoltam hozzá, egyenlőre míg nem tiszta minden.

Köszönöm segítségeteket.
Üdv. Peti
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2018
(#) mex válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
A step lábra impulzust kellene adni, ennek hatására lép a motor. Egyszerű módon egy 555-el megvalósított négyszöggenerátorral lehet kipróbálni a működőképességét. Az 555 tápfeszültsége 5V legyen, célszerűen a DRV logikai tápjára kell csatlakoztatni.
A motor áramot a video szerint állítsd be.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2018
(#) frekivalto válasza mex hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Koszi a választ.

Ezek szerint eddig jó?
Megnéztem a videót, értem is, ezt meg fogom tenni.
Azt viszont nem értem, hogy a motoron az áram mindig rajta lesz?
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Igen, az áram tartja pozícióban a motort. Normál lépéseket használvavagy az egyik vagy a másik tekercs kap áramot, váltott polaritással. Legyen "A" és "B" tekercs. A tekercsek léptetés alatt így kapnak feszültséget:
A: +-
B: +-
A: -+
B: -+
A: +-
És így tovább...
Ezt meg lehet fejelni fél lépéssel, ekkor minden második lépéskor egyszerre két tekercs kap áramot. Az egész lépéshez képest felet lép a motor, ezzel növelni lehet a felbontását. Vannak olyan vezérlők, amelyek 1/16, 1/32 lépésosztás tudnak.
(#) pipi válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 19, 2018 /
 
Hali!
Áramnak mindig illik folyni a motoron. A "jobb vezérlők" tudják azt hogy adott idő múlva visszább veszik az áramot, így kevésbé melegszik a tekercs, ha éppen "nincs dolga".
Nem tudom a drv8825 ezt tudja-e, nézd meg az adatlapban
(#) frekivalto válasza pipi hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Köszönöm a válaszokat.

Így már tiszta minden.
A vezérlőnek van ENABLE lába is, így úgy gondolom, hogy annak vezérletével megoldható, hogy ha nincs szükség léptetésre, akkor addig letiltja a kimenetet. Ezt meg ki kell probalnom.

Üdv. Peti
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Igen, azzal letiltod a kimenetet, a motor pedig valamelyik nyugalmi helyzetbe fog ugrani.
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Az nem biztos hogy jó.
Ugyanis egy potira szeretném majd kapcsolni, mely hangeroszabalyozokent fog működni.
100 lépésben szeretném változtatni a poti helyzetét. Ha letiltom a drv-t, akkor jó lenne, ha ott maradna ahol volt legutoljára. Mondjuk, nem hiszen h meghallgato ez a kis változás. Csak a kijelzőn lehetne látni, hogy változott a poti helyzete egy minimálisat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) Pali79 válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Annyit nem fogsz észrevenni rajta, ha valamelyik stabil pozicióba ugrik.
(#) pipi válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Hali!
Ha nem használsz mikrolépést akkor mindegyik helyzet stabil, villany nélkül nem ugrik el.
Szerintem...
(#) Bakman válasza pipi hozzászólására (») Ápr 20, 2018 / 1
 
Áram nélkül fele annyi stabil poziciója van mint ahány normál, egész lépést tud.
(#) pipi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Akkor én is tanultam most
(#) frekivalto hozzászólása Ápr 20, 2018 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget.
A videó alapján beállítottam az áramkorlátot, tökéletesen működik.

Az ENABLE láb +5V-ra kötve lekapcsolja a motoráramot, de ugyan ezt a célt szolgálja a SLEEP láb is.

Most már jöhet a STEP láb vezérlése, próbája. Erre egy multifunkciós generátort fogok használni.
(#) frekivalto válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Sikerrel le próbáltam a motort.
Full step üzemmódban olyan hangos, mint egy ütvefuró. Ebben az üzemmódban biztos, hogy nem beépíthető egy készülékbe, ugyanis egy hangeröszabályozó potenciómétert kellene hajtania.

A mikrostep módokat egyenként bekapcsolva, ahogy nőtt a felbontás, úgy halkult a motor hangja. Talán így már beépíthető, de nem biztos...
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) Massawa válasza frekivalto hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Milyen motort sikerült kézbevenned? Ilyen hangos léptetömotorral még nem is volt dolgom. Vannak akkorák amiböl 2 fér egy gyufásdobozba, és nem is hallani, hogy forognak.
Itt van kettö, egyik sem hangos, és 1-2 cm nagy ( az áttétellel is).
(#) ccs hozzászólása Máj 3, 2018 /
 
Sziasztok, egy olyan kérdésem lenne, hogy egy 28BYJ-48-as típusú léptetőmotor ULN2003-as vezérlővel történő meghajtásához találtam ezt a mondatot:

Idézet:
„Fél lépés esetén:64*64 = 4096 lépés / motortengely fordulás. 5.625° / 64 = 0.09° lépésszög”


Bővebben: Link

Akkor most ezt úgy értelmezzem, hogy az adott vezérléssel egy 360 fokos kört 4096 lépéssel/0.09 fokonként tesz meg a FŐ tengelyem? (fő tengely alatt azt értem, ami a motorból "kiáll")
Köszönöm a válaszotokat.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2018
(#) Bakman válasza ccs hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
A motor 32 lépéssel tesz meg egy teljes fordulatot. A rászerelt áttétel miatt több lépés kell egy teljes fordulathoz de ez az áttétel "kimeneti" tengelyére vonatkozik, nem magára a motorra.
(#) ccs válasza Bakman hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Köszi, akkor egyszerűsítsünk. Mi az a max lépésszám amivel el tudom érni, hogy 360 fokot forduljon a kimeneti tengelyem? (Mindez csupán ahhoz kellene, hogy egy gömböt forgatnék meg a motorral, de a lehető leglassabban kéne forgatnom.....24 óra alatt kéne megtennie egy kört. lehetőleg minél folyamatosabb forgással)
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2018
(#) Bakman válasza ccs hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
A "lehető leglassabb" megjegyzés léptetőmotornál nem értelmezhető. Ha neked úgy tetszik, vezérelheted úgy is, hogy 100 évente csak egyet lép. Ebből a szempontból (is) zavaros az oldal, amit linkeltél: "Az áttétele 64:1, amely körülbelül 15 RPM-es sebességet eredményez.". A cikk azt is írja, hogy a 64:1 áttétel kerekített érték, tehát neked naponta csúszni fog egy "kicsit" a teljes fordulat, egy idő után ez szemmel is látható lesz. Már ha jók a számítások. Ezt ki lehet köszöbölni, hasonlóan a szökőévekhez, időnként többet/kevesebbet lépteted a motort.

Elsősorban ami érdekes az az, hogy neked milyen felbontással kell, hogy megtegyen egy teljes fordulatot 24 óra alatt.

A cikk szerint teljes lpéses üzemmódban 2048, fél lépéses üzemmódban 4096 lépés kell egy teljes fordulathoz, nem számítva a kerekítési hibát.
(#) ccs válasza Bakman hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
OK. Köszönöm, így már világos.
Tudom, hogy az áttét nem 64:1, hanem 63.684 és így akkor 4076 lépés lesz egy teljes fordulat. Én ezzel már elboldogulok. Így akkor már nyugodt szívvel beruházok egy ilyen motorra.
Köszi a segítséget!
(#) Pali79 válasza ccs hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Azt azért nem árt tudni, hogy ezek az áttételek nem kottyanás mentesek. Sőt! Érzésre több fok kottyanása is van.
(#) frekivalto hozzászólása Máj 6, 2018 /
 
Sziasztok!

Még mindig a hangerő szabályozó projekten dolgozom...
Adott ez a motor: Motor
Vezérlő: DRV8825

Mikrólépéses üzemmódban mi annak a módja, hogy a leggyorsabban érje el az adott pozíciót?

Most jelenleg ez van, csatoltam a képet.

Azt szeretném, hogy minél gyorsabban érjen el az adott pozícióba. A motor helyzetét beolvasom 10 biten, majd ha elérte az adott pozíciót, akkor lekapcsolom. A pontosság miatt kell a mikrólépéses üzemmód.
Következő: »»   143 / 161
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem