Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   122 / 179
(#) nedudgi válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
A topik témájához már a jármű nappali világítása, a tompított használata is marginálisan kapcsolódik, de némi jóindulattal elfogadható. Ha a beszélgetésbe bevonjuk a "környezetvédelmet", inkább a Vitatkozzunk / Beszéljük meg! című topikba kellene folytatni. Ott reagálni fogok erre a bejegyzésedre.
(#) FAZ1 hozzászólása Jún 16, 2018 /
 
A moderátornak valójában igaza van, teljesen eltértem a főrum lényegétől.
Bocsánatot kérek!
(#) FAZ1 hozzászólása Jún 16, 2018 /
 
Érdekesség, hogy amikor a mindenféle LED megoldású világításokban utazom - per most éppen egy egyetlen ledes világítást méregetek, számomra nagyon fura dolgok jönnek elő.
A LED + lábára ráteszem az előre kiszámított ellenállást, ami magához a tápfeszültség-ejtéséhez szükséges (a 12V táp és a LED nyitófeszültsége közötti különbséghez),
és amely nálam jelen esetben 680 ohm (0,1W-os),
a - lábra pedig rákötök egy 330 ohmot (ami, 0,25W-os).
Azt úgy - csak.
És a LED fénye teljesen elviselhető, az elébe felszerelt (rápattintott) fényterelő lencsével még világításra is simán megteszi, viszont nem melegszik benne szinte semmi (se az a "szerelő-lapka", amin a LED rajta van, sem az említett ellenállások, viszont 30mA alatt vesz fel áramot (pontosabban - 27,6mA-t).
Egy ilyen fajtájú /tipusú/ LED benne a főszereplő. Elvileg 1W-os.
https://www.hobbielektronika.hu/forum/files/e1/t_e17479c54471f1fbd6...dc.jpg
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) Massawa válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Elektronikai forumon vagyunk s nem egy pártgyülésen. Márt többször irtuk, hogy képtelen vagy érthetöen fogalmazni, és az alapokkal sem vagy nagyon tisztában. Egy morickarajz 100x többet mondana mint a féloldalas litániád.
Ha egy LED-t 12 V- ra kapcsolsz 680 Ohmon keresztül, ott aligha várhatsz 10-20 mA-nél többet, és halvány fogalmam sincs, mit keres ott a 330 Ohm.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) nedudgi válasza Massawa hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
A LED áramának további csökkentése a cél. Az tökmindegy, hogy hova köti, neki így egyszerűbb kísérletezni.
(#) nedudgi válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Jól látod. A LED hatásfoka romlik az áram növelésével, és ugyanakkora tokozás kisebb teljesítményt könnyebben kisugároz a környezetbe.
(#) FAZ1 válasza Massawa hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Idézet:
„halvány fogalmam sincs, mit keres ott a 330 Ohm”
.

Nem is az benne a lényeg, hogy mit keres ott (hiszen én tettem oda!),
hanem az, hogy miért teszi azt, amit tesz?

Elég nehezen kezelem én ezt az új Paintot (az Office-ben), de egy "mórickát" azért csak megpróbáltam.

LED.doc
    
(#) FAZ1 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Nekem csak az volt a lényeg, hogy ne melegedjen semmi.
Ha azt a 330ohmot elhagyom, vakít ám a LED rendesen, de melegszik is mint állat!
És persze felvesz 240mA-t. Így az élettartamáról most inkább nem szólnék ...

Érdekes, hogy még a tizedwattos ellenállás se melegszik, holott a cuccon átfolyó áram a teljes sorbakapcsolt rendszer esetében ugyanaz.
(#) Robin2 válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Ha csak magát a két ellenállást kötöd a 12 V-ra, akkor sem folyhat 27,6 mA. Valamit nagyon rosszul mérsz. Gondolom a labortáp fránya kijelzője.
Egyébként mi a kérdés? Mert az tényleg nagyon fura, hogy ha csökkented a körben folyó áramot ellenállások beiktatásával, akkor csökken a teljesítmény (hő). Egyébként meg ajánlom figyelmedbe a R=U/I és P=U*I képleteket. Sokat segítenek és mindent megmagyaráznak. A LED pedig nem lineáris eszköz, fénykibocsátás szempontjából sem.
(#) bbalazs_ válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Viszonylag egyszerű a magyarázat. Ha 20mA-el számolunk 12V esetén, akkor kb. 0.24W teljesítmény esik az összes fogyasztóra.
Javaslom, hogy mérj feszültséget az egyes alkatrészeken és az Ohm-törvényből kiszámítható minden. Az áramkör ismeri a fizikát.
A két ellenállást pedig mindegy, milyen sorrendben kötöd be a sorba. Akár helyettesítheted is egy 1.1K-s ellenállással. Csak az fizikai méretei miatt jobban melegszik. A 680-ast is szétbonthatod több soros ellenállásra és akkor még annyira sem megszik.
A led bírja a meleget legkevésbé. De azt is helyettesítheted több kisebbel.
(#) Tomi111 válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Robin 2-nek igaza van. Az a 680 Ohm nem passzol. Nem elírtad? Nem csak 68 Ohm? Bár még az is necces. Amit csatoltál rajzot, ott nem folyhat 27mA!!
Na meg annak a LED-nek a névleges árama 300mA körül van. Ott 1W-os! 30mA-ral a névleges fényereje töredékét adja. Persze 300mA-ral hajtva fűt rendesen!
(#) FAZ1 válasza Robin2 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Idézet:
„Gondolom a labortáp fránya kijelzője.”


Nekem nincsen labortápom!
Csupán 2 darab változtatható kimeneti feszültségekkel rendelkező tápom van, és mellette mérőnek egy Metex N4650B digitális műszerem.
Elég sokat elektronizáltam - már gyerekkorom (kb. 50 év) óta, és persze tanultam némi fizikát is.
(#) FAZ1 válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Nem 68 ohm!
A szabványos színjelzése - kék-szürke-barna.
68 ohm-nál az utolsó csík fekete lenne.
(#) Massawa válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Na látod higy müködik meg az is, higy adtál egy podont a semminek. Az a két ellenállás ugyanz mintha egy lenne (680+330=1100 Ohm). Hogy ennek mi az értelme azt majd egyszet az internet filozofusai fogják vizsgálni.

A többiek már leirták a rövidzárlatokat a gondolatmenetben. Az ellenállás ( bárhol sorbakötve a LED-del határozza meg az áramot a LEDen.
Az Ohm törvényekböl meg meglehetösen egyszerü kiszámolni mikor lesz 1W a LEDen ( UxI=1 ahol az U a LED kapocsfeszültsége az I meg a rajta átfolyo áram). Te elötét ellenállásod az áramot 10 mA köré állitja (12/1100), akkor a LEDen soha nem kapsz 1W-t.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Pardon, összekeveredtek a számok 680+330=1010 Ohm, szerencsére ez nem változtat sokat a mondokám lényegén..

Az 680 Ohmos ellenállást a Metexxel ki is mérheted, lehet, hogy nem stimmel a szinkod.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) ITI47 válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Szia!
Nem értem, miért kinlódtok itt az ellenállásokkal. Az ellenállásokat el kell felejteni (én csak visszajelzőkben használom a műszerfalon). Ha világítani akarsz, akkor ahhoz teljesítmény kell. Ha 12V-ról akarsz világítani, akkor a ledeket sorosan kell kötni, ha 3,3V-ról, akkor stabilizátor IC-t kell alkalmazni. Az erős fényhez teljesítmény kell, és az bizony melegszik, még pedig rendesen.
A kapcsolóüzemű nagyfrekvenciás tápegységekről csak most olvastam, ebben a fórumban, szerintem azoké a jövő.
(#) tothbela válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Való igaz, hogy csak visszajelző áramkörben nem gond az előtét ellenállás. Nagyobb teljesítmény esetén, mindenképpen ajánlatos a kapcsoló üzemű előtét, mert akkor az igazán melegedő alkatrész csak a led.

Már a jelenben is így üzemel a legtöbb előtét. Viszont nem stabil feszültség, hanem stabil áram előnyösebb a működéshez. Ez azért kedvezőbb, mert viszonylag kis feszültség változás hatására nagy áramváltozás jön létre a meredek feszültség/áram görbe miatt.
(#) ITI47 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Pontosan így van, ahogy írod. Én a feszültség stabilizálást alkalmazom, de csak szigorúan stabilizátor IC-vel. Azoknál nincs feszültség változás, ezért nincs áram változás sem.
(#) Bakman válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Melegedés hatására változik a LED "ellenállása", így stabil feszültség mellett változik az árama is.
(#) ITI47 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Nem! Miért változva? Mitől melegedne? Értsd meg már, nem szabad melegednie.
(#) Robin2 válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Ha tanultál fizikát és van műszered, akkor saját magadnak is tudnod kéne, hogy valami nem stimmel. Vagy a fizikával vagy a méréssel.
(#) Nordstream válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Hú, te nagyon kevered a fesz. meg az áramstabilizálást!
(#) nedudgi válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
A LED átveszi a könyezet hőmérsékletét, és a nyitófeszültség ezáltal is változik. A stabilizált feszültségről, előtétellenálláson keresztül működtetett LED árama így mindenképpen módosul.
(#) RoliNyh válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 17, 2018 /
 
Te meg azt értsd meg, hogy a feszültségstabilizált LED -jeiddel valószínűleg élettartamcsökkenést vittél a rendszerbe, mert nem a megfelelő üzemi paraméterekkel üzemelteted az így táplált LED -eket.
(#) FAZ1 válasza Robin2 hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
Tanultam, számoltam, és mértem. Meg is lepett erősen, hogy -
míg az egyik ellenállás tizedwattos - de nem igazán melegszik (680 ohm),
a másik pedig (330 ohm) az nem mindegy.
A tizedwattos értékű úgy melegedett, hogy leolvadt a forrasztás a lábáról, azért kellett később beépítenem helyette azt a negyedwattosat. Bár valójában simán sorba vannak kötve, mégis elég eltérően viselkednek.
A dióda egyik lábán így, a másikon meg úgy (?).
Ha csakis egyetlen egy ellenállást teszek be (1010 ohm), ilyesmit nem tapasztalok.

A LED tipusilag 1W-os, bár én azt sose írtam, hogy ezzel az áramkörrel (27,6 mA) valójában annyit fogyasztana. Azt esetleg a 300 mA-nél tolná ... oszt 5 perc múlva - a füstöt.
(#) Massawa válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
A számolásban elcsusztál egy kicsit.
Az áramkörben kb 20 mA áram folyik - a 2 ellenálláson meg a LEDen.
A 680 Ohmra ebböl 0,27W esik
A 330 Ohmra meg 0,13W esik.

Azaz az 1/10W ellenállás mindenhol kevés meg a 1/4W is kevés a 680 Ohmon. Ha egy darab 1 kOhmmal helyettesited arra még a 1/2W is majdnem kevés.

Ha nem ezt tapasztalod, akkor felül kell irni a fizika törvényeit
(#) ITI47 válasza Nordstream hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
Szia!
Nem keverem, hanem alkalmazom. Ha egy ledre a megengedett feszültséget adom, a rajta átfolyó áram sem lesz nagyobb a megengedettnél. Akkor meg mitől menne tönkre, mitől lenne rövidebb az élettartama? A hűtéséről temészetesen gondoskodni kell. Én egy ilyen izzót használok stab IC-vel, mivel a feszültség erősen változó.
(#) nedudgi válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
A "LEDre adható megengedett feszültség" egy városi legenda, aminek semmi köze nincs a valósághoz. A LED záróirányú feszültsége körülbelül 5V, de ilyen beállásban nem világít. (Kivétel pár olyan teljesítményled, ami egy tokon belül egy ellenpárhuzamos ledet tartalmaz).
A nyitóirányú feszültség kialakul az átfolyó áram miatt, ennek értékét adják meg az adatlapokon. Ezt csak a kereskedelemben hívják a LED feszültségének.
Ha nincs külső áramkorlát (ami lehet a feszültségforrás belső ellenállása is), a LED árama a végtelenségig növekszik.
(#) tothbela válasza ITI47 hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
Nincs itt semmi ellentmondás, mert te egy konkrét világítótestről írtál, amihez (ha az adatlap nem hazudik), tökéletes a stabil feszültségű táplálás. Ebben a "lámpában" benne van az előtét. Amiről szó esett, az pedig a csupasz led chip, amihez nekünk kell előtétet csinálni. Természetesen áramgenerátorosat. Nekem is csak most esett le.
(#) ITI47 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
Az előző Hsz-emben lévő képen az a ledes izzó látható, ami a motoromban van, immár 8 hónapja. A motor által temelt feszültség 7V-tól 30V-ig változik, a fordulattól függően. Ez a ledes bilux izzó egy speciális, motorokra kifejlesztett izzó, beépített áramgenerátorral és elektronikus tompított/reflektor átkapcsolóval. A rákapcsolható feszültség 7-től 80V-ig lehetséges, a mellékelt adatok szerint. Akik már használtak ilyent, azt írják hogy ajánlatos a feszültséget 12V körül tartani, mert volt akinek több ilyen izzója is elszállt, magasabb feszültségen. Én is ezért építettem hozzá stabilizátort.
Aztán megtörtén az "eset", amitől érdekessé vált a történet. Ha érdekel itt valakit, szívesen folytatom.
Következő: »»   122 / 179
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem