Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszórók bekötése
 
Témaindító: peter13, idő: Máj 2, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 8
(#) robin112 válasza robin112 hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Na, megtaláltam a hangfalak service mauálját, de ebből még nem derül ki számomra h. mit hova forrasszak.
(#) robin112 hozzászólása Dec 11, 2016 /
 
Na, megtaláltam a hangfalak service mauálját, de ebből még nem derül ki számomra h. mit hova forrasszak.
(#) Balazs0410 hozzászólása Júl 9, 2018 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Kissé bonyolult nekem egy hangrendszer kialakítása. Ti hogyan oldanátok meg?
Lenne egy fém zárt láda. Abba szeretnék rakni egy ilyen: https://www.arukereso.hu/hangszoro-c3618/pioneer/ts-g1030f-p3854685...leiras hangszórót, és akkumulátorról szeretném hajtani. Azt tudom hogy kell egy erősítő, de azt már nem tudom megfejteni hogy mekkora lenne a jó. Esetleg kell hogy vegyek hozzá még egy hangváltót hogy jól szóljon? A fő cél még hogy Bluetooth-ról is lehessen üzemeltetni. Mekkora kapacitású akkumulátor kellene hogy kb 6-10 órát működjön?
(#) Peter65 válasza Balazs0410 hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Ha akkumulátorról működteted, akkor a jó hatásfok érdekében célszerű volna D osztályú erősítőt választani. Nem tudom, hogy reális-e egy 10cm-es hangszórónak 30W, de ha ilyen teljesítmény szintről van szó, akkor az alábbi erősítőt ajánlom:
Bővebben: Link
Persze jó lenne tudni a hangszóró impedanciáját, a rendelkezésre álló aksi feszültségét is.
(#) Balazs0410 válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
A hangszóróról ezt lehet tudni:
Gyártó Pioneer
Típus 10 cm koaxiális
Felépítés 10cm-es 3 utas koaxiális hangszóró
Magassugárzó Közép-magas
30mm PET

Magas
10mm PET
Mélysugárzó Fröccsöntött kompozit kónusz
Y35 mágnes
KAPTON tekercs
RMS teljesítmény 30W
RMS Teljesítmény (Layer)
Csúcsteljesítmény 210W PMPO
Frekvenciamenet 35-27.000 Hz
Impedancia 4 (Ohm)
Érzékenység 87 dB / W (1m)
Méretek Beépítési átmérő: 106mm
Beépítési mélység: 43mm
Akkumulátornak meg ilyenre gondoltam: http://www.zselesakkumulator.hu/csb_12v_24ah_zseles_akkumulator_ele..._12240
Ahhoz az erősítőhöz hogyan lehetne Bluetooth modult kapcsolni?
(#) Inhouse válasza Balazs0410 hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Már az alap koncepció rossz. Ne ilyen hangszóróban gondolkozz, ha mobil eszköz és minél hangosabban szeretnéd minél tovább hallgatni. Az autós hangszórók zöme elég alkalmatlan a célra, 87dB-nél lehetne jobb érzékenységűt is találni. A fém doboz sem túl szerencsés, rezonálhat, elég jól ki kell bélelni, merevíteni.
(#) Balazs0410 válasza Inhouse hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Tudnál ajánlani valamit milyen hangszóróban gondolkozzak?
Nekem inkább a hang minősége lenne a fontosabb, nem kell hogy süketítően hangos legyen.
(#) Peter65 válasza Balazs0410 hozzászólására (») Júl 10, 2018 /
 
Ha a jó hatásfok a cél, akkor zárt doboz helyett inkább bassreflexet kellene választani, és abba való hangszórót keresni.
Másrészt a kettő utas rendszer inkább megoldható hobbi szinten, azaz egy mélyközépet és egy magas hangszorót kellene választani.
Sajnos konkrét típusokat nem tudok ajánlani, nem vagyok a piaci helyzettel tisztába.
(#) Inhouse válasza Balazs0410 hozzászólására (») Júl 10, 2018 /
 
Konkrétat nem, de az SPL minél magasabb legyen, 90dB körüli és talán inkább 8ohm, valamint ahhoz passzoló erősítő. Bár 4ohmról már talán feszültség átalakítás nélkül is kaphatnál elegendő hangerőt. Volt itt egy ilyen téma valahol mostanában...
(#) Zoltan78 hozzászólása Júl 13, 2018 /
 
Sziasztok,
Egy kis segítséget szeretnék kérni, valószínűleg sokatoknak ez csípőből megy.
Van egy DENON PMA 720 AE erősítőm, és szeretnék vele meghajtani két hangfalpárat.
Az egyik hangfalpár impedanciája terheletlenül: 4,5 - 4,5 Ohm.
A másiké szintén terheletlenül: 5 - 5 Ohm.

Az erősítőn az szerepel: A vagy B 4-16 Ohm; illetve A + B 8-16 Ohm

Ráköthetem a két hangfalat anélkül, hogy sérülne az erősítő?

Illetve örülnék egy kis magyarázatnak is
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2018
(#) GARFIELD13 válasza Zoltan78 hozzászólására (») Júl 14, 2018 / 1
 
Szia!
Rákötheted, DE csak külön-külön szabad használnod az A vagy a B kimenetet hallgatva.
Egyszerre nem, mert A+B használatban minimum 8 Ohmos hangfalak kellenének. Azok eredője a párhuzamos kötésnél 4 Ohm.
A te két hangfalpárod eredője az erősítő minimumánál kevesebb.
Ha azt A+B módban használod tartósan és nagyobb hangerővel a végfok túl fog melegedni az elégtelen terhelés miatt és tönkremehet.
Ha egyszerre szeretnél két párt hallgatni, ahhoz más párok kellenek.
Párhuzamos kapcsolás 1/Re=1/R1+1/R2
Remélem ennyi magyarázat elég.
Jó zenehallgatást és vigyázz az erősítőre.
Üdv.
(#) Tomi111 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Júl 14, 2018 /
 
...elégtelen terhelés????
Hát szerintem pont dupla terhelést kap a végfok, ha mind a négyet ráköti, mint a megengedett. Ezért megy tönkre. Egyébként a többit jól írtad. Vagy az A vagy a B kimenetet használhatja, az A+B ezekkel a hangszórókkal nem.
(#) Zoltan78 hozzászólása Júl 16, 2018 /
 
@Garfield: Köszi a magyarázatot, teljesen egyértelmű.
Az lenne még a kérdésem, hogy ezek szerint az impedanciákat páronként kell figyelembe venni, tehát hiába van külön-külön 5 Ohm, a pár esetében is csak 5 Ohm-mal számolok?

@Tomi111: Köszi neked is, értem Garfield válaszát, biztosan az elégtelen szót a helytelen szinonímájaként használta.
(#) Inhouse válasza Zoltan78 hozzászólására (») Júl 16, 2018 /
 
Szerintem félre érted. Hangszórónként/végfok kimenetenként kell nézni, a pár az a bal és jobb oldalt jelenti nekem. Az A+B egy párhuzamos kapcsolás, ott a két párhuzamosan kapcsolt (azonos oldali) hangfal eredője lesz. Két azonos impedanciájúnál ez az eredeti fele, az pedig már túl nagy terhelés lehet a végfoknak. Bár ez inkább csak nagy hangerőnél okozhat gondot, de mint tudjuk van olyan helyzet, amikor valakinek nem áll meg a keze azon a határon.
(#) Tomi111 válasza Zoltan78 hozzászólására (») Júl 16, 2018 /
 
Szia! Az erösítődre 4 Ohmos vagy nagyobb hangszórót köthetsz. ( A kisebb Ohmos jobban terheli az erősítőt) A hangszóróid valószínű 4 Ohmosak, így vagy az A vagy a B kimenetekre köthetsz egyet-egyet( jobb és bal) Ha mindkettőre kötsz 4 Ohmos hangszórót és be is kapcsolod elöl ( A+B) akkor az eredő ellenállásuk 2 Ohm lesz, ami a végfokot a névleges terhelés dupláján megterheli. Kis hangerőn nem gond, de nagy hangerőn tönkremehet, hisz kétszeres áram folyik rajta, jobban melegszik, mint a tervezett. Ettől szoknak tönkremenni az erösítők, hisz nem egyből megy tönkre, gondolják bírja ez és hangosabban is szól, aztán egyszer csak elhallgat.
Ha 8 Ohmos hangszóróid lennének, akkor használhatnád a A és a B kimenetet is egyszerre, hisz azok eredő ellenállása 4 Ohm lenne.
Csatoltam egy képet, próbáld meg aszerint bekötni csak az A kimenetre, bár így kisebb a hangerő, de mind a négy hangszóród szól. Kérdés, mi a cél?
(#) Zoltan78 hozzászólása Júl 16, 2018 /
 
Köszi szépen a magyarázatokat.
Engem meggyőzött, hogy nem kísérletezek, ugyanis mindkét hangfal használata esetében az eredő 2,4 Ohm lesz, az erősítőre pedig legalább 4 Ohm van írva.
A cél az lett volna, hogy kompenzáljam az egyik pár állóhangfalam kevég magasát egy polcsugárzóval és egy élvezhetőbb hangzást hozzak ki.
De ez ezzel az erősítővel nem kivitelezhető.
(#) Moderátor hozzászólása Zoltan78 hozzászólására (») Júl 17, 2018
 
Felhasználói kérésre a hozzászólás eltávolítva.
(#) Zoltan.ms hozzászólása Dec 26, 2018 /
 
Sziasztok, szeretnék valakitől választ kérni egy ősi nagy kérdésre, amire még senkitől nem kaptam egyértelmű magyarázatot...
Egyszerű a probléma, ha két egyforma 4 Ohmos hangszórót sorba kötök akkor vágják-e egymásról a magas hangok egy részét?
Ugye mindkét hangszóró lengőtekercse egy-egy légmagos tekercs amelynek van induktivitása, ezt sorba kötve egy hangszóróval (jelen esetben a másikkal) elviekben szűrőként kellene, hogy viselkedjen...
A gyakorlatban is így van ez?
Hallhatóan változik a hangzása a hangszórónak?
Kiküszöbölhető ez valahogy?
Egyáltalán szabad sorba kötni hangszórókat ezen oknál fogva? Gyártók használják ezt a megoldást?
Ki mit tud/tapasztalt erről?
(#) Cinema válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Ez nem így van.
A két hangszóró soros kapcsolása nem változtatja meg az egyes hangszórók átvitelét, ez hibás okoskodás.
Vasmagban mozog a lengőtekercs, de attól még nem induktivitás, ami hangváltóként viselkedne. A saját induktivitása némileg befolyásolja a felső határfrekvenciáját, de nagyon sok egyéb dolog is befolyásolja ezt.
A komolyabb gyártók hangsugárzók tervezésekor, építésekor ezt az induktivitást, meg sok egyebet, figyelembe veszik.
Annyi hangszórót lehet sorbakötni, amennyit akarsz - elvileg, gyakorlatilag két-három darabot még igen, ettől többet nem jellemző, hogy sorbakapcsolnak, mert nagyobb lesz a veszteség, mint az előny. Illesztési célokból előfordult, hogy három darab 5Ohm-os hangszórót sorosan kapcsoltak, hogy egy csöves erősítő 15Ohm-os kimenetére megfelelően illesztve lehessen használni.
Szabad sorba és párhuzamosan is kötni azonos hangszórókat. Mindig a cél dönti el, hogy mennyit? - és miért.

Üdv!
(#) Ge Lee hozzászólása Dec 27, 2018 /
 
Ez a nem szabad hangszórókat vegyesen kötni mese is olyan mint a nem szabad kondit tenni a kimenetre. Közben meg van 6 SMD csatolókondi a jelútban mire eljut a kimenetig.
Nálam jelenleg hangszórók vegyes kapcsolásából (2-2 sorban és ezek párhuzamosan) áll egy sugárzó mély szekciója, és soha nem volt olyan zenei élményem mint ezekkel. Van kellő membránfelület, nincs erőlködés, nincs hupogás, egyszerűen csak tolja a mélyet ahogy kell.
(#) Mbalika hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Kérdésem lenne, hogy ha nincs semmilyen jelzés egy magas hangszórónál, honnan tudom meg hogy melyik a pozitív és melyik a negatív sarok?
Itt nem tudom elemmel ellenőrizni a kilengést!
Valamint, a magas hangszóróval sorba kötött kondi hibája okozhatja hogy elszálljon a magas hangszóró?
És még egy kérdés, a kondi értékét ha csökkentem ( jelenleg 2,2 mikrofarad)) azzal a magas hangszóróra több mély frekvencia jut?
(#) Mbalika hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Hogyha egy 2 utas hangdobozban ahol a mély hangszóró 6 ohmos, és mivel nem kapok 6 ohmos magas hangszórót csak 8 ohmosat , és azt kötném be a soros kondival, akkor ez így hogy fog majd szólni?
(#) Inhouse válasza Mbalika hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Bekötöd azonos oldalra mindkettőnek és már nagyot nem tévedtél.
Ha a kondi átvezet akkor olyan frekvencia is juthat rá, amit nem visel el.
Ha csökkented a kondi értékét, akkor még kevesebb jut az aljából.
A 8ohm és a 6ohm is egy frekvencián annyi, a többin lehet egész más. Elég közel vannak, ennél sokkal több mindentől függ, hogy jó lesz-e, az is lehet, hogy igen...neked kell tettszen a hangja.
(#) Inhouse válasza Mbalika hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Sikerült?
(#) Mbalika válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Szia, hát próbálkozom!
A jelenlegi 2,2 mikros kondival , ami a magas előtt van, nagyon kevés jut a magasra, ami viszont ugye 8 ohmos, míg a mély hangszóróm csak 6 ohmos!
Kondi nélkül elég hangos lenne a magas, csak úgy viszont minden freki rá menne , amit valószínű hogy nem sokáig bírna ki.
Mind a két hangfalba a magas szállt el, és amint írtam csak 8 ohmos hangszórókhoz jutottam hozzá
Nekem itthon csak 22 mikros elektrolit kondim van, az már nagyon sok lenne, nem?
(#) Inhouse válasza Mbalika hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
A 22µF az több, mint valószínű, hogy sok. Ilyen ad-hoc módszerrel nem igazán lesz tökéletes. De esetleg megpróbálhatod 4,7µF-al, de ez csak talán. A hangszórókat válogatni szokták egymáshoz, impedancia, frekvencia menet, érzékenység, teljesítmény, stb... Pl. nem illik egymás mellé rakni egy 30cm-es mélyet, meg egy kis magasat, mert az loudnesses, diszkós hangú lesz, hiányozni fog a közepéből, de van aki azt szereti, nem a hanghűségre hajt.
(#) Mbalika válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Szia!
Köszi szépen a segítséget!
Igazából ez a hangfal már csak a munkahelyemen lesz használva, és ez csak egy egyszerű 2 utas 100 wattos,6 ohmos hangfalpár volt, aminek elszálltak a magasai. Régen sem volt jó hangja, melóba jó lesz ez is.
A probléma csak az volt, hogy nem kaptam hozzáillő 6 ohmos magas hangszórót, és emiatt kezdtem el érdeklődni itt a hobbielektronika oldalán.
Már csak annyit kérdeznék, hogy a kondiból, jó a sima elektrolit kondi, mert ami benne volt az úgynevezett BI-POLAR kondi.
Még egyszer köszönöm a segítségedet!
(#) Inhouse válasza Mbalika hozzászólására (») Szept 6, 2019 /
 
Eszköze válogatja, ahol egy soros kondi a "hangváltó", simán raknak egy kis elkót és kész. Korrigálhatod a hangját az erősítő hangszínszabályzójával, erre való.
(#) campes hozzászólása Dec 4, 2019 /
 
Üdv mindenkinek. Lenne itt egy eldöntendö problémám. Adva van egy PANASONIC SA-PM 18 hifi.
De nincs meg a hozzávaló hangfala.Na most ez BI-AMP tipusú hifi, 2 pár kivezetés hangfalanként.
Kérdésem: van 2 darab másik tipusú hangfalam, 2 utas, 6 Ohm.
Na most, ha a magas és a mély hangszórókra ráforrasztok 2 eres vezetéket ( az ugye 2 pár / hangfal /mint a gyáriban ) és azt bedugom a hifi hangfalcsatlakozásába ,,,, akkor működni fog? Külón a mél és külön a magas mintha gyári lenne? Vagy másként kellene bekötni?
És ha simán rákötöm a hangfalakat az erösitöre. akkor müködni fog? És melyik csatlakozoba dugjam be? A magas vagy a mély helyére?
Elöre is köszönöm.
(#) DINGICE hozzászólása Máj 8, 2020 /
 
Sziasztok!

Valaki tudna segíteni? Szétszedtem a videoton 2550 hangfalaimat, a hangszórókat elküldtem felújításra, de nem jegyezten meg sajnos, hogy a hangváltó hogyan volt bekötve, melyik színű vezeték melyik hangszóróra megy. A fekete az tuti a minusz, továbbá van egy piros egy sárga és egy kék vezeték. Na ezeket nem tudom pontosan hova mennek. Ha tudtok segítsetek! Köszönöm Üdv
Következő: »»   5 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem