Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   67 / 74
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Sajnos a HAM-ban nem találom.
(#) ktamas66 válasza sany hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Ha küldesz címet feladok postán néhány ilyen ferritet, arra tekerhetsz drótot.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Júl 25, 2018 / 1
 
10 uH-s fojtótekercset találsz a HEStoréban is.
Nem tudom honnan származik a kapcsolásod, de a 7805 kimenetére felesleges, és nem is célszerű 470 µF -os kondit tenni. Az adatlapján is 0.1 µF szerepel.
Nem célszerű, mert kikapcsolás esetén ha a 470 µF nehezebben sül ki, mint a bemenet, a stabilizátor fordított feszültséget kap, és tönkremehet.
Felesleges, mert a stabilizátor kimeneti impedanciája egyenáramon, és alacsony frekvencián igen kicsi, és csak magasabb frekvenciás zavarokat kell szűrni, arra pedig az elektrolit kondi alkalmatlan.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Ha tényleg jó a 10 uH-s tekercs, akkor az van a fiókban.
Én is csodálkoztam a 470 µF-os kondenzátoron, de a műszer 4GHz-g is képes mérni, megfelelő modullal, én azt gondolom azért van rajta a kimenetén.

A kapcsolás innen van. A "főpanelon" láthatóak a 4,7 µF -s és 100 nF -os kondenzátorok gondolom, azok szerepe a nagyfrekvenciás zavarok kiszűrése.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2018
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 29, 2018 /
 
Találtam FR2 tekercset, itt.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Júl 29, 2018 / 1
 
Az jó... Csak nem 1-2 db esetén ... mert úgy drága ... nézzél szét mi az ami kell még neked? Alkatrészekből beszerezhető onnan .
(#) ktamas66 válasza sany hozzászólására (») Júl 29, 2018 /
 
Vagy nézel valami hasonlót: Bővebben: Link
(#) dara válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 5, 2018 /
 
Sziasztok.Belefutottam egy home made frekvencia váltó épitésénél abba a problémába hogy nincs rajta kijelzés.0-100Hz között működik a készüék,de mivel nincs kijelzése,a névleges frekvenciát ami 50Hz,fülre,szemre,hát nem lehet beállitani.Kellene nekem egy mérő ami 100Hz ig mér,de csak egy vezetéken.A problémám hogy a pic kimenetén a H-L jelet nem tudom frekimérővel mérni mert a mérővezeték test ponton van a pic kimenete meghalna ha valamelyik szintet tesre huznám.Frekimérős multival tudom mérni,tápfüggetlen.Külön táp?Nem akarom bonyolitani,hátha tudtok valami megoldást.
(#) Kinka István válasza dara hozzászólására (») Aug 5, 2018 /
 
Szia!
Esetleg optocsatolóval elválasztani?
(#) sany hozzászólása Aug 9, 2018 / 1
 
Sziasztok!
Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy megtörténtek az első lépések az S53MW frekvenciamérő építésében.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2018
(#) sany hozzászólása Aug 11, 2018 /
 
Valami elkezdődött... Már a PIC-ben fut a program.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018

DSC_0315.JPG
    
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
És ez mivel tud többet mint az eddigiek? Vagy miben jobb (más) azoknál? Egy komolyabb frekimérőt én is szerettem volna már régóta, aztán rájöttem hogy ami van az sincs használva, mert vagy nem kell, vagy nem bízom benne. 100 megáig elvagyok a DSO-val, fölé meg vettem egy spektrumanalizátort, azon legalább látom is hogy mi van, nem csak a frekiről ad információt.
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Ez szerintem azzal komolyabb, mint egy másik PIC-es, hogy tartalmaz szintmérő és detektáló funkciót. Szerintem ez hasznos funkció lesz nekem. Továbbá, szerintem a neten megtalálható kapcsolásokkal szemben elég megbízhatónak tűnik, de majd kiderül.

Kapcsolás

Tudom egy gyári frekvenciamérővel nem is versenyezhet, de szerintem nekem egyelőre elég lesz. Ha nem válik be, veszek egy "gyárit" .
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Aug 12, 2018 / 1
 
Idézet:
„Tudom egy gyári frekvenciamérővel nem is versenyezhet”


Pedig, jellemzően mindent tud amit tudnia kell. És a gyáriak között is találsz ettől rosszabbat.
Pontosságát a kvarc adta időalap határozza meg, (itt lehetne javítani rajta) de alapból elég pontos, és hosszidejű stabilitása is megfelelő.
(#) Ktulu válasza sany hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Az ERA-2 -t és az előosztót honnan szerezted be?
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Ha sikerül megépítenem, akkor biztos , hogy jó lesz.
(#) sany válasza Ktulu hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Ebay. Remélem nem lesznek rosszak.
(#) sany hozzászólása Aug 13, 2018 /
 
Az RF előosztót, milyen teszt jellel kellene tesztelnem?
Itt találtam egy kis VXO kapcsolást, ha próbapanelen megépítem ,akkor jó lehet ?
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
RF előosztónak kompenzált osztót kéne használnod. (ahogyan a szkópok bemeneti osztójánál láthatod. A lényege az, hogy az osztó tagjainak (párhuzamos RC tag) időállandója azonos legyen.
A frekvencia mérődnek (oszcilloszkópnak) van egy alap bemeneti impedanciája, a bemeneti ellenállása, párhuzamosan vele a bemenet szórt, és egyéb kapacitása. Ha az előtte (felette) levő osztó ellenállásával akkora kapacitást kötsz párhuzamosan, hogy az időállandója ugyanakkora legyen, mint a bemeneté, az osztás frekvencia független lesz.
Attól még az oszcillátort megépítheted, csak amire szántad, alkalmatlan lesz. A bemeneti osztó frekvencia függetlenségének ellenőrzését célszerűbb minél gyorsabb felfutású négyszögjellel ellenőrizni. A kompenzálás akkor jó ha a bemeneti, és a leosztott impulzus minél jobban hasonlít egymásra. Se túllövés, se meredekség csökkenés.
(#) Ferkógyerek válasza pucuka hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Szerintem sany nem erre gondolt, mivel a frekvenciamérőjében nincs is csillapító. Gondolom a bemeneten lévő frekvencia előosztó tulajdonságait, vagy működőképességét szeretné tesztelni. A működőképességét viszonylag egyszerűen egy nagyobb frekvencián dolgozó oszcillátorral lehet tesztelni. A határait, bemeneti érzékenység vs frekvencia, csak ismert kimeneti jellemzőkkel bíró szignálgenerátorral. Egy videó a folyamatról.
(#) pucuka válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Ha így van, elnézést, félreértettem.
A frekvencia előosztót valóban egy nagyfrekvenciás oszcillátorral lehet vizsgálni.
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Az kevés lesz ahhoz. Nekem egy ilyen RF generátorom van, nem egy milliós precíz műszer de a legtöbb helyre megfelel. 35 de inkább 50MHz-től indul és 4,4GHz-ig megy, tud sweepelni, a sweep kezdő és vég frekijét oda állítod ahova akarod, a sweep sebessége is állítható, így lassan sétáló jelet is tudsz produkálni vele a spektrumanalizátor ernyőjén.
RF átvitel méréséhez tökéletes.
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Ne haragudj, de a fórumtársnak ez lesz az első komolyabb műszere, ráadásul sajátépítésű. Olyan tanácsokra van szüksége, hogy hogyan tud haladni előre, lehetőleg saját erőből, egyszerű módon.
Egy tackinges spektrumanalizátor igen jó dolog, csakhogy az még használtan sem olcsó kategória.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Valóban nem erre gondoltam, de az én kérdésem is elég félreérhető volt. Bocsánat.
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Egyszer lehet, hogy majd én is beszerzek egy ilyen kis műszert.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2018
(#) sany hozzászólása Aug 13, 2018 / 1
 
Egy örömhír, ma a "remekművem" félig elkészült. Még nagyon sokat kell változtatni rajta. Egy kicsit félve mutatom meg nektek.

Sajnos az elkészítése során beleütköztem abba a hibába, hogy KNX-2 billenőkapcsolókat építettem be. Sajnos elég rossz minőségűek kaptam. A közeljövőben ki fogom cserélni őket.

Nagy örömömre az első bekapcsoláskor a műszer működött. Már TTL és az RF mérést végeztem.

TTL tesztjelnek a DSO-138 oszcilloszkóp 1kHz -es tesztjelét kötöttem egy krokodilcsipesszel ellátott kábellel a frekvenciamérő TTL bemenetére. A műszer stabilan a képeken látható értéket mutatta, a kapcsolási rajz -on látható időintervallum kapcsoló különböző állásaiban.

Az RF részt egy általam tavaly megépített 10,7MHz AM modulált oszcillátor oszcillátor fokozatáról levett jellel teszteltem. Az eredmény a képeken látható. Ilyenkor már oszcilloszkóphoz használható mérőfejet használtam , aminek a típusa PP-80 volt.

Egyelőre ennyit sikerült megmérni.

Az MW részt,még nem teszteltem, sajnos most nem tudok sehonnan sem MW jelet levenni.

Tudom a műszer nagyon, nagyon távol a tökéletestől,de megpróbáltam a legjobb tudásom szerint elkészíteni.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2018
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Aug 14, 2018 /
 
Nem is analizátort javasoltam neki, hanem RF generátort. Egyébként USB-s spektrumanalizátor is van már kb. abban az árban, ami szintén nem a milliós készülékekkel vetekszik, de a legtöbb mérésre az is megfelel. Majdnem vettem is, de elkallódott a kínai rendelés ezért vettem inkább egy használt Advantestet.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 14, 2018 /
 
Idézet:
„sajnos most nem tudok sehonnan sem MW jelet levenni.”


100 MHz körül bármelyik CCIR normás rádió oszcillátorát meg tudod mérni.
Esetleg csinálsz egy szabadon futó LC oszcit 100 MHz körül (alias drótnélküli mikrofon)
Oda elég lesz azzal a kis koaxos hurokkal becsatolni a jelet amit a Matjaz is dokumentált.
probe

Magasabb frekit több 100 MHz pedig egy TV tuner dobozában tudsz mérni.
(kb 800-900MHz-ig)

Viszonylag pontosabb PLL stabilt a PMR rádiók tudnak nyújtani.
A kis koaxhurokkal vagy a koax csati meleg pontjába dugott pár centis drótdarabbal 2-3 méterről megmérheted a 446 MHz-et is.
A beépített térerő jelző szépen mutatja majd a PMR becsatolt energiáját.
(közelebbi és szorosabb csatolás felesleges mert a 0,5 Watt kimenő kicsit "összekócolná" a bemeneti erősítő áramköröket.)
Ha van valamilyen műholdvevő annak a tunerjában lévő GHz feletti lokál oszciját is meg mérheted. Számtalan egyéb jelforrás is elérhető drótnélküli fejhallgatók 6-800 MHz körül.
Távírányítók 433 / 8xx MHz igaz ezek impulzus üzeműek nem biztos elég ideig van vivő.
Ha más nem a térerő jelző oszlop majd mozgolódik a kódolás függvényében. Ezeket közel teheted a melegérbe dugott drót darabhoz hogy az a pár mW beérkezzen a műszerbe.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 14, 2018 /
 
Köszi a tanácsot!
A CCIR rádiós módszert meg tudom próbálni és a távirányítót is.
Az igazság , hogy először az RF funkciót szeretném letesztelni, mert arra lenne a legnagyobb szükségem most még.

Az általam épített kvarc oszcillátorban kicseréltem a kvarcot 4.000 MHz-esre. Így a kijelzőn 3998.40 kHz olvasható.

Ez elég pontatlan ugye?

Sajnos nem tudom miből van ez a pontatlanság.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2018

DSC_0334.JPG
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 14, 2018 /
 
A kvarcok valós / névleges üzemi frekvenciáját sok minden befolyásolja.
- gyártás folyamán létre jött fizikai mérete
- metszésének a szöge
- soros/párhuzamos rezonanciáján rezegteti be az adott kapcsolás
- az oszcillátor áramkörben lévő összes L C (szórt/valós) elem ami kvarc környékén van
- hőmérséklet
... stb.

az a pár kHz alig másfél nem túl nagy eltérés majd a soros / párhuzamos trimmer kondenzátorral behúzod pontos frekvenciába.

Lásd VXO-k működése mikor pár 10 -100 pF kondival és akár soros tekerccsel bírják szélesebb tartományban elhúzni a kvarcot.

Kellene egy1 2 etalon jelforrás vagy frekvencia mérő amivel uC időalapjául szolgáló kvarc oszcillátort beállíthatod.Utána sokkal pontosabb lesz.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2018
Következő: »»   67 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem