Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NiMh akku-töltő
 
Témaindító: bolcsy, idő: Máj 2, 2006
Lapozás: OK   48 / 54
(#) nedudgi válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Először azt kellene tudni, hány cellából áll az az akkupakk? 6, 7, vagy 8?
Az áramot általában 20mA körül kell korlátozni ekkora kapacitásnál. Az LM317 valamelyik adatlapjában van egy töltőkapcsolás, azt kellene az akkupakk cellaszámától függően. Esetleg ki lehet egészíteni egy hőmérsékletfigyelővel, ami a töltés végén lekapcsolja az akkut a töltőről.
(#) Sanyesz5 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
9 voltos tölthető akkuról van szó, hány cellás azt nem tudom hogy lehet kideríteni
(#) rockersrac válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
1,2V/cella.
(#) Sanyesz5 válasza rockersrac hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Akkor 7 cella lesz, mert ezekre 8,4 voltot szoktak írni
(#) Sanyesz5 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Bővebben: Link

Erről mi a vélemény? Próbálok abból építkezni ami van itthon
(#) Laci66 hozzászólása Nov 9, 2018 /
 
Sziasztok!
Van egy kis csavarozó gépem aminek a 4x800mAh NiCd akkupackja meghalt (öreg volt már szegény). Mivel ilyeneket már nem kapni, rendeltem hozzá 4 db 2100mAh NiMh akkut.
Az eredeti töltő 6V/300mA -es amivel kb 10óra alatt tudtam feltölteni a gépet. Most hogy az
akku kapacitása több mint 2,5-szörösre nőtt ezzel a táppal már egy egész napig tölteni kellene.
Van egy dugasztápom 9V/800mA amit szeretnék úgy átalakítani, hogy alkalmas legyen egy 4-es
(4,8V) és átkapcsolva egy 5-ös (6V kerékpár világításhoz) összeforrasztott akkupack töltésére.
A lehető legegyszerűbben csak áramkorlát meg valami kijelző kellene.
Köszönettel: Laci
(#) Chipmunk1960 válasza Laci66 hozzászólására (») Nov 9, 2018 /
 
Szia, Egy kis alkatrészigényű project, ez 6 cellára szól, de könnyen átrakható 4-re.
(#) Laci66 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 17, 2018 /
 
Szia!
Tudom, hogy ez már a XXI. század, de én egy egyszerűbb (fakerekes) kapcsolásra gondoltam.
Az alábbi kapcs. 200mA-es ágában a 42ohmot 20-ra, vagy 10-re cserélem valószínűleg megfelel majd nekem. PIC-ekkel még nem volt dolgom, kicsit idegenkedem tőlük.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2018

1.jpg
    
(#) Chipmunk1960 válasza Laci66 hozzászólására (») Nov 17, 2018 / 1
 
Szia, Ha a Google -ban keresel, találsz egy csomó kapcsolást.
(#) Laci66 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Szia !
Kösz a linket, meg is találtam ami nekem kell.
(#) menyus hozzászólása Márc 16, 2019 1 /
 
Sziasztok, kaptam egy kinai sokkolót, nekem adták mert eltűnt a "töltő kábele."(?) Allitolag "közvetlenül a halózatba kellett bedugni!" (??!) Szétszedtem kiváncsiságból, nomeg hogy milyen töltőt kreáljak hozzá. Csak gondoltam megosztom, mert ez eddig a "csúcs" amit láttam. És kissé kételkedem benne hogy közvetlen a 220V os hálózatrol töltenének egy 7,2V 250mAh NimH akku pakkot. Egy 400V / 680nF és egy greatz en keresztül, áramkorlát nélkül. Ugyanis meg egy soros ellenállas sincs benne! Valszeg egy mezei 7,5V os "töltője" ( sima trafo ) lehetett eredetileg. Bátrak ezek a csíkszemüek.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) menyus válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Idézet:
„Az akkumulátorban levő elektronika pedig kigyulladás/robbanás elleni védelem, de semmit nem tesz az akkumulátor életének meghosszabbítására.”


Pont hogy azt (is) csinálja, ugyanis nem engedi sem túltöltetni, de ami még lényegesebb nem engedi mély kisülésbe menni az akkut! Ezzel nem hogy az életciklusát meghosszabbítva, de megmentve a cellát. Mivel utóbbi a Li-on / Li- pol cellák halálát jelenti. Ha túlságosan lemerül többet az életben nem vesz fel áramot, kuka. De az tény, hogy az egész töltés folyamatát nem szabad erre a kis panelre rábízni. Igaz hogy 4,2V felett lekapcsol ha megszaladna a töltő, és ha jól emlékszem 3,2V alatt kapcsolja le a cellát a kimenetről hogy ne merülhessen tovább. De ez csak egy "vészfék" az akkuban... nem üzemszerű általános használatra találták ki. Főleg nem a töltésére. Magát a töltés folyamatot ettől a beépített biztonsági elektronikától független töltés vezérlő áramkör végzi ami általában magában a töltendő készülékbe van integrálva ahogy Te is írod. Nem elég figyelni a kapocsfeszültséget és/vagy a cella hőmérsékletét és ha eléri akkor OFF. Ezeken az egyébként lényeges tényezőkön kívül azonban még van jó pár ciklusa a töltési folyamatnak (pl a lágy töltés indítás (Preconditioning) a full lemerült cella esetén.. stb) amit ez a beépített kis áramkör (ami kb. gyakorlatilag egy ablak komparátor + MOSFET ek) nem tud lemenedzselni
(#) szs válasza menyus hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
A SOKOL töltő is olyan volt -a "kábel" maga a töltő. Mint a képen. (le is utánoztam, másik kép)
Ennél is valószínűen a dugókában volt az áramkorlát.
Ha elhagyták a "kábel"-t, még jó, hogyha nem próbálták egyéb kábellel..
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) menyus válasza szs hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Köszi, tanulságos kis kapcsolás. Mai szemmel nézve kész életveszély. Már elsőre gyanús volt hogy mondták "csak egy sima kábele volt, nem volt semmilyen adapter a végén". Ettől eltekintve lehet hogy "chinese módra" lazán bele fröccsöntöttek 1 - 2 ellenállást a lapos hálózati csatlakozóba, ami viszont így már nem is csak "egy sima hálózati kábel" ugye. Egyébként a Philips borotvámon pont olyan csatlakozó van ami illik bele. Ki is próbáltam de semmi életjel. Jah, és kétféleképpen is csatlakoztatható volt mert nincs benne az arretáló pöcök az aljzatban, lévén hogy ugye AC t kér. és annak tökmindegy. A borotva töltője viszont az egyenfeszültségű (adapterrel a végén), így a nagyfeszültségű soros kondenzátor miatt el se jut a töltőfeszültség az akkuig. Szép halála lett volna az akkunak ha sikerült volna valamivel közvetlenül a konnektorba dugni...
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) proli007 válasza menyus hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Hello! "Szép halála lett volna" Nem lett volna semmi baj, csak műszakilag nem túl korrekt a dolog..
(#) Tomi111 válasza menyus hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
A soros kondi az áramkorlát! A 400V / 680nF. A graetz meg egyenirányít. Óvatosan kimérheted, hány mA-rel tölt az akkuval sorbakötve a műszert, de az áramkör nincs leválasztva a hálózattól!! Elvileg megközelítőleg állandó árammal tölt így, de a töltés végén nem kapcsol le. Sima vezetékkel bedugható. Más kérdés, hogy nem biztonságos.
(#) menyus válasza Tomi111 hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Váoh... erre nem is gondoltam. Köszi, akkor ezt akkor kipróbálom. De akkor se tetszik ez így.
(#) nedudgi válasza menyus hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Olvasd át újra, mit írtál. Amire nem emlékezel, annak meg nézz utána.
(#) menyus válasza proli007 hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Szia! A "nem túl korrekt" az enyhe kifejezés... Inkább átalakítom Li-On akkusra, két soros cella + egy töltésvezérlő. Hely van benne bőven.
(#) menyus válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Lehet az alsó érték, a 3,2V nem stimmel, a többi szerintem rendben van. Fenntartom hogy a cellában lévő áramkör csak vészfékként üzemel és megvédi a cellát a két véglettől. Így tehát igen is tesz a cella élettartalmának az érdekében. Mire gondolsz, mit néztem még be? Nem kötekedésből írtam, sőt kb megerősítettem amit Te is írtál.
(#) menyus válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
A 3,2V is kb. rendben van. Én azt írtam 3,2V alatt és nem 3,2V nál. Egyébként biztonsági panel és akkumulátor függvénye hogy hol kapcsolja le a panel a cellát discharg nál. Van amelyik 3V on, van amelyik 2,5 körül. És van 4,35V os cella is, pl HUAWEI telefonokban. Ott nyilván az alsó és a felső érték is más és más. De felesleges ezen rugózni szerintem, részemről no more comments and peace...
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) szs válasza menyus hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Idézet:
„nem engedi mély kisülésbe menni az akkut”

Ezt az akkuba épített elektronika semmiképp nem tudja.
A telefonba épített tudja -korlátozottan. Korlátozottan, mert annyit tud tenni, kikapcsolja a telefont. Attól még az akkud (jövőre) kukába tud menni, ha nem töltöd fel. Az én két éve nem használt telefonom akkuját már hiába töltöttem fel a múlt hónapban, egy napot sem bírt ki -készenlétben. Amikor letettem, egy napot használatban bírt.
Az akku kapcsait hiába "szabadítod fel" bármilyen áramkörrel, attól még merül -álltában is,
(#) menyus válasza szs hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Ezt cáfolom... Nem egy akkut méregettem már, közvetlenül a cellán mérve pl 2,2V, a védőelektronika kimenetén 0V. Tehát lekapcsolja a kimenetről a cellát ha vészesen alacsony a kapocsfeszültség. Ellenkező esetben pl egy telefon standby ban felvett árama is 0V ra sütné ki a cellát. Az rendben van hogy van önkisülése is bármilyen akkumulátornak, ez nem kérdés. + magának a védő elektronikának is van fogyasztása, ha minimális is. Ez ellen nincs védelem. De ha gondolod próbáld ki, egy eleve lemerült cellára tegyél terhelést pl pár db LED et. Tapasztalni fogod hogy egy ponton lekapcsolja az elektronika a kimenetet az akkuról.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) menyus válasza szs hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Idézet:
„Over-discharge

Lithium batteries are completely empty when discharged to 2.5 V/cell. Discharging a lithium cell this low is stressful to the cell and reduces cell lifetime. A good battery protection circuit will also provide over-discharge protection.”


More - full info
(#) szs hozzászólása Márc 16, 2019 /
 
Én elhiszem neked, hogy mértél, és nem is kívánok úgy okoskodni, mint velem szemben is történt már, hogy én mértem, más meg fújta a kánont
Én csak azt mondom, a mélykisüléstől semmilyen áramkör nem tud védeni, ha nem töltünk.
Egy "csakazértis" rákapcsolt fogyasztótól viszont (a mérésed szerint) meg tudja védni. Ezt jó megtudnom.
(#) menyus válasza szs hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Dehogy, ez nem okoskodás. És én sem megyek bele felesleges műszaki f***sz méregetésekbe. Ez még nem is az a kategória. És nem a mostani esetre értem sem Veled sem a másik fórumtársunkkal szemben, aki ugyan diszkréten közölte hogy "ülj le fiam egyes", de konkrétumot azért nem írt. Ha valami olyat írok ami nem pontos vagy egyenesen hülyeség, az építő kritikát és a helyreigazítást meg is köszönöm. Azért "mertem" esetedben konkrétan cáfolni mert ebben speciel 100% biztos vagyok hogy így működik.

Példa...: Notebook akku, 3 soros cella, védőáramkör. 3 évig nem használtam a gépet, akku feltöltve és természetesen levéve a gépről. Nemrég elővettem a gépet, nem tölti az akkut, akku szétszed. A 3 ból az egyik cella 0V ra kisülve, a másik 2 cella 3,5V. Az egész akkupakk kuka. Notebook esetében nem megoldás a sérült cellák cseréje mert kommunikál az akkupakk a startup chippel és az akkupakkban lévő elektronika már "elkönyvelte" az akkuk hibáját és ezt az infót küldi a gép felé. A 0V - os celláról kapta a tápot a védőelektronika. És 3 év alatt az egyébként fullra töltött másik 2 cella is kisült 3,5V ra 4,2 ről. Ennyi... Tehát Neked is igazad van. Ha akkumulátor pakkot veszek lehetőség szerint mindig megnézem a gyártási évet rajta (általában a gyártási számból kikövetkeztethető, már ha van rajta) , ha túl régi, akkor marad a polcon.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) myke10 hozzászólása Márc 20, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni AAA akku töltéséről illetve használatáról - vagy ha valaki tudja, akkor választ arra, hogy mi lehet a probléma.
Vagy a családban egy Philips SHC8535 vezeték nélküli fejhallgató (töltővel). A benne lévő 550 mAh akku már "gyorsan" lemerül ezért lett bele véve egy 1000 mAh-s. (Mind a kettő Ni-MH 1.2 V)
Amikor beletettem az újat és feltettem töltőre nem tölt. Bekapcsolás után villog a piros LED és nincs hang - pedig valamennyi feszültség van benne azt leellenőriztem. (Visszatettem a régit, akkor működött a hang is és töltött is.)
Valaki ha találkozott hasonló esettel vagy pont ezzel akkor nagyon megköszönném ha tudna adni valami segítséget, vagy ötletet hogy milyen új akkut vegyek.
(#) pucuka válasza myke10 hozzászólására (») Márc 20, 2019 /
 
Túl sokáig állt az újonnan vásárolt akku, és mélykisülébe ment. Legjobb lenne visszavinni, és kicseréltetni. Ha ez nem járható út, akkor a régi cellát töltsd fel teljesen, és polaritás helyesen kapcsold rövid ideig párhuzamosan az újra. A kiegyenlítő áram fog annyi töltést belevinni, hogy el fog indulni az automatikus töltés.
(#) szs válasza myke10 hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Azt nagyon szeretném megtudni, mennyi az a "valamennyi feszültség van benne"?
Én két éve nagyon megsértődtem a biciklizésre, és azóta nem használtam a szép biciklimet. Ma viszont pedálra kellett kapnom, (most hagyjuk ki az egyéb műszaki gondokat két év nemhasználat után) -hát nem világít az első lámpa. Gyorsan bele elemeket, fel a platóra, telephelyen le, hazabiciklizés.
Itthon megmértem a kivett NiMH akkukat, 0,01V-0,07V-0,78V... Hát ez kidobandusz. ...Valamennyi feszültség van benne pedig...
Tavaly viszont hirtelen felindulásból vettem a tacskóban NiMH AAA akkukat, mert sokáig nem volt, hirtelen lett. Most azokat is megmértem (még ki sincsenek csomagolva) 1,27-1,27-1,27-1,28 Volt. ...Valamennyi feszültség ebben is van... Ezt holnap beteszem, biztosan világítani fogok egész hétvégén.
Szóval ezzel csak azt akartam elmondani, hogy:
-egyrészt: a "van valami feszültség" az igen tág fogalom, amikor nem világított a lámpám, akkor is volt, ha jól világít akkor is van, ha épp csak dereng, akkor is van valamennyi.
-másrészt: (ahogy Pucuka is mondta) azt a NiMH akkut, ami vásárlásakor a közel 1,3V-ot sem tudja, vissza kell adni.

Idézet:
„Amikor beletettem az újat és feltettem töltőre nem tölt...Visszatettem a régit, akkor működött a hang is és töltött is.”

A töltődben -ezek szerint- minden bizonnyal van védelem, és ha túl nagy a feszültség(különbség), (ami túl nagy áramot eredményezne), hát nem fog tölteni, mert ő menne tönkre -inkább védekezik.

Ötletet annyit tudok adni, mint nejemnek: kezébe adtam a multit -úgy vedd meg a tacskós autóakkut, hogy MINIMUM 12,6-ot mutasson. Több mint két éve használja vígan a nevétsemtudjuk akkut.
Most én sem csomagoltam ki a NiMH akkukat, csak beszúrtam a műa. csomagolásba. Ha nincs kedved visszaviszegetni, ez is járható út: beszúrsz, és csak akkor teszed a kosárba, ha jónak látod.
(#) eSDi válasza szs hozzászólására (») Márc 23, 2019 / 1
 
Hali!

Idézet:
„azt a NiMH akkut, ami vásárlásakor a közel 1,3V-ot sem tudja, vissza kell adni.”


Azt ugye tudod, hogy a NiCd és NiMH akkuk névleges feszültsége 1.2V! Ez töltés közben megközelítheti a 1.5V-ot, de egy kis pihenés után szépen beáll az 1.2V körüli feszültségre.
Kisütéskor nem ajánlatos 1V - 0.8V alá menni, mert onnantól már mélykisütés van, amitől már károsodik, ha sokszor előfordul.
Következő: »»   48 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem