Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2055 / 2208
(#) jointsilver36 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2018
Az 1, 2 a gang be ugye?
(#) baldman81 hozzászólása Nov 26, 2018
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni anódfeszültség késleltető áramkört beépíteni utólag a csöves erősítőmbe, amiben 2-2 db 6h8c illetve 6p3s típusú cső van PP módban!
Tökéletesen működik, csak a végcsövek kímélése érdekében szeretnék késleltetőt beépíteni!
Köszönettel:
Nagy András
(#) szikorapéter válasza jointsilver36 hozzászólására (») Nov 26, 2018
Igen azok a hang bemenet. Azon az oldalon adod be amelyiken szeretnéd, annyi hogy változni fog a hangszín.
(#) CHZ válasza baldman81 hozzászólására (») Nov 26, 2018
Szia!
Egyszerűen megvalósítható egy késleltetett relés kapcsoló, 555 IC, tranyó, FET mind alkalmas rá.
Lényeg, hogy az AC oldalon kapcsold, az anódfeszültség tekercsével sorosan kösd be a relé érintkezőit. Relé érintkezőivel ha 470-680nF kondit párhuzamosan kötsz, lágyabb indítás érhető el.
Fűtés tekercsének egyenirányításával megoldhatod a táplálását is.
(#) scooby_ válasza kiszebra hozzászólására (») Nov 26, 2018
Szia!
Majdnem jó az elmélet.
320VDC-hez szerintem érdemesebb 230VAC-ot tekercselni, mert az egyenirányításon is esik feszültség ~1,5V. Nem baj, ha marad egy kis tartalékod is. 27VDC-hez is inkább 20VAC.
(#) messius válasza baldman81 hozzászólására (») Nov 27, 2018
Esetleg késleltető áramkör helyett 1 kapcsoló?! Ezzel még stand-by mód is lesz.
(#) kiszebra válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 27, 2018
Köszi!
(#) Lámpagyár válasza baldman81 hozzászólására (») Nov 28, 2018
Maximum egy "standby" kapcsolót ér meg a dolog.

A még olcsó pénzért kapható, nyolcvanas években legyártott 6Π3C csöveket gyakorlatilag csak azzal tudod kímélni, hogy nem kapcsolod be az erősítőt. Esetleg valamelyest csökkented a segédrácsfeszültségét, illetve megpróbálod "regenerálni", ha kékes/lilás ragyogást látsz benne.
(#) Orbán József válasza Lámpagyár hozzászólására (») Nov 28, 2018
Uhh, nekem is van jópár 6P3C csövem. Ne bízzak bennük, lehet jövő vele egy erősítőben?
(#) (Felhasználó 116638) válasza Lámpagyár hozzászólására (») Nov 28, 2018
Dys-cus, vagy Fordprefect?
Fordprefect,vagy Dys-cus?
(#) CHZ válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Ne aggódj, nem kell mindent elhinni! 1970-ben gyártott csöveket használok egyik csöves végfokomban, több mint 4 éve jól működnek.
(#) CHZ válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Nov 28, 2018
Nem Fordprefect! Most kért meg:
Idézet:
„A HE-n van egy hozzászólás 11:01-kor Lámpagyár néven. Tudasd velük légy szíves, (ha nem gond) hogy a hozzászóló nem én vagyok, nem vagyok a fórumon, és ilyen hülyeséget különben sem írnék le.
(#) Lámpagyár válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
A 80-as évek elején gyártott 6Π3C csövek valamelyest gyengébb minőségűek a 10-20 évvel korábbiaknál (hangra nem kicsi az eltérés), de ugye nem kell megmagyarázni, miért nem ez a hozzászólás lényege?
(#) Orbán József válasza Lámpagyár hozzászólására (») Nov 28, 2018
Idézet:
„de ugye nem kell megmagyarázni, miért nem ez a hozzászólás lényege?”

Ezt nem egészen (semennyire) nem értem. Nem csöves erősítőkról szól a purparlé?
Megnéztem, 4 db-om pl. 1986-os darabok.
Meg vannak 1990-esek is.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2018
(#) CHZ válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Ha elhiszed a kolléga jóslatát, én szívesen megveszem a csöveket!
(#) Orbán József válasza CHZ hozzászólására (») Nov 28, 2018
Én azt olvastam, hogy a 6P3C az gyengébb az -E változatnál.
Én szeretném úgy olvasni, érteni, hogy a simánál jobb az -E változat, de nem azt jelenti, hogy lényegesen rosszabb a sima. Az -E változat nagyobb feszültséggel üzemeltethető, ilyen rémlik.
De csak mások véleményét tudom felhozni...
(#) CHZ válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Ez így van, E változat jobb, pedig későbbi fejlesztés, gyártás terméke.
(#) Lámpagyár válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Rossznak nem rosszak, de csodák nincsenek, nem véletlenül olcsók (relatíve). Az érdemi közlendő annyi lett volna, hogy a késleltetés körül nagy félreértések vannak. És azt kell mondjam, a régi, tóriumos wolframszál katódos csöveknél is előnyösebb egy fűtéskapcsolót beépíteni, ha tényleg az élettartam a fontos
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2018
(#) Orbán József válasza Lámpagyár hozzászólására (») Nov 28, 2018
Eddigi tapasztalataim, illetve vélemények alapján nem fogok anódkésleltetéssel bábozni, úgy tűnik egy olyasvalami, amiben gyors sikerélményt ér el - működik - a diyer. Kimutatható előnye meg nem nagyon van.Ha valaki fel tudna mutatni egy tesztet, ahol 10 egyforma erősítő, egyforma használattal a késletetés hasznos a másik 10 nem késleltettel szemben, akkor elhinném, de inkább akkor se biztos.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2018
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Még valami, én ehhez tényleg nem értek:
A 6C3P(-E) melyik csőhöz rokonítható?
6L6, vagy 6550
Nem a teljesítményre értem.
(#) Lámpagyár válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
A minőség nem éppen jelentéktelen szórása miatt 10 erősítő kevés lenne a statisztikához...
(#) Orbán József válasza Lámpagyár hozzászólására (») Nov 28, 2018
Innéttől már nem lenne mértékadó számomra, erre céloztam.
Szerintem kimutathatatlan, egyéb csőhiba, vagy bármi miatt nyekken meg az egyik cső a másikhoz képest, ha késik neki az anód, vagy nem. Elméletileg megmagyarázzák, mégsem perdöntő az alkalmazása.
Szerintem ezért nem is foglalkoznak igazán az erősítő gyártók, illetve az is bejátszik, ha mégis raknak bele, a vásárló kissé hajlik annak a terméknek a megvételére, amiben van.
(#) CHZ válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Valóban lehet vitatni a késleltetett anófesz jótékony hatását végcsövek élettartama szempontjából.
Én mégis alkalmazom, javított változatát, mivel zavar az erősítő bekapcsolásánál keletkező zaj, brumm. Ugyanis fűtetlen csövekre adott anódfeszültség, csövek felfűtésekor durva kísérő zajokat tud produkálni, mivel munkapontok lassan állnak be. Jobban szeretem ha a bekapcsolás, índítás csendben, észrevétlenül történik. Ami vitathatatlan, DC csatolt csöves kapcsolásoknál már a csöveket is védi.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2018
(#) CHZ válasza Lámpagyár hozzászólására (») Nov 28, 2018
Idézet:
„régi, tóriumos wolframszál katódos csöveknél is előnyösebb egy fűtéskapcsolót beépíteni”

Ezt úgy értsem, hogy a fűtést kapcsolod késleltetve?
(#) Orbán József válasza CHZ hozzászólására (») Nov 28, 2018
Én is hallottam ilyenről...
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Nem. Az anódot Régen rengetegszer voltam közeli kapcsolatban csöves hangszercombokal.
Fender, Marshall... Mindnél két kapcsoló volt. Egy az anód, és egy a trafó ami elkezdte felfűteni a csöveket.
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 28, 2018
...és ez is volt a sorrend?
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2018
Először amikor beérkeztünk a színházi zenekari árokba, felcsattintottuk a trafók kapcsolóit.
Ez megadta a csöveknek a fűtést. Az Anód akkor lett felkapcsolva, amikor kezdődött a hangbeállás (előadás előtti hangpróba) Imádtam azoknak a hangját. Mind a kettő basszus végfok volt. A Fender 50 watt a Marshall az 100 wattos volt. De már biztos hogy nincsenek meg. Nagyon sajnálom. Amilyen agyatlan gazdálkodás volt meg van abban a színházban 99 százalék eséllyel elektronikai hulladékként végezték. Ha előre tudom hogy ez lesz velük az új beszerzés után, akkor ellopattam volna a pakolós műszakos srácokkal.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2018
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 28, 2018
Ok, értem. Úgy tudom, zenekaroknál többek között azért is volt ez a módi, hogy amikor volt egy cigi-pia-csajok szünet, akkor csak anódot fel és máris bazseválhattak teljes gázzal, üzemmelegről egyből indult a hangosság.
Amúgy hangokat ad a csöves bekapcsoláskor, bemelegedés alatt?
Rám így hat.


(#) boti2 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 29, 2018
Józsi! Ha a 6P3S-re gondoltál (6P3S-E), az sugártetróda a 6L6 rokona leginkább. A 6550 szerkezetét és gyártói megnevezését tekintve elvileg pentóda, de a 6550 Ua-Ia karaktersztikájában van egy kis "horpadás", ami inkább a sugártetródákat jellemzi. A 6L6, 6P3S, EL34, 6550 egymás helyére legtöbbször betehetők (még a KT66, meg bizonyos esetékben a KT88 is). Teljesítményben, fűtőáramokban eltérőek, ezekre figyelni kell.
Következő: »»   2055 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem