Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   674 / 958
(#) granpa válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Azért 30 A-re, 10 m-en, D=~1 mm kissé karcsúnak tűnik.
(#) oatis válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Bocs tényleg keresztmetszetés nem átmérő, hibásan írtam...

"A vezetékek melegedésre való ellenőrzése

A melegedésre történő ellenőrzésnél azonban mindig a teljes (látszólagos) áramot kell figyelembe venni. A gyakorlatban a vezetékek melegedésre való méretezése nem számítással, hanem terhelési táblázatokkal történik."


Na így már világos!

A kisördög csupán azért motoszkált fejemben, és azért hoztam a számítást is, mert 10 m vezeték ellenállása és 100m ellenállása között csupán 10x különbség van. Az én meglátásom szerint - bár lehet hibás - kis távolságon egy vékonyabb vezető is képes azt a teljesítményt hibátlanul szolgáltatni mint egy vastagabb nagy távolságon.

De akkor igazándiból, a szabály ilyen formában nem tesz különbséget, hanem így elfogadott és kész.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2019
(#) Kovidivi válasza oatis hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Azt kell kiszámolni, hogy az egységnyi hosszú vezetéken keletkezó hő mekkora. Az pedig teljesen mindegy, hogy 1m-en, vagy 100m-en nézed, ugyanúgy le tud olvadni a szigetelés róla végig, vagy ha jól méreteztél, akkor csak langyos lesz picit. Az más kérdés, hogy a kábel végén lesz-e 230V, vagy csak 200V.
(#) kameleon2 válasza oatis hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Itt találsz online segítséget. Fővezetéken 1% feszültségesés a megengedett. Óra után 1,5%. A lépcsőket is megtalálod a linkelt helyen.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2019
(#) ötfelezős válasza granpa hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Lehet, hogy érthetetlenül fogalmaztam, de ez a feszültségesés számítás volt, arra meg ez elegendő lenne. Hogy a 30 A-ra nem, arról szól a hozzászólásom második mondata.
(#) granpa válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 11, 2019 / 1
 
Nem volt azzal semmi baj; jól értettem. Nem Neked írtam, hanem akiknek ez nem tűnik fel.
(#) ötfelezős válasza oatis hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
...mert 10 m vezeték ellenállása és 100m ellenállása között csupán 10x különbség van...
Ezt 101%-ra nem értem, miért feltűnő, hiszen a 10 m és a 100 m között is csupán 10x különbség van... az ellenállás meg a hosszal egyenese arányos. Azonos anyag és vastagság mellett értve.
(#) oatis válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Bocs ötfelezős, de nem értem mire akartál utalni. Valami botorságot írtam a hosszal kapcsolatban? Nem a hossz növekedéssel arányos ellenállás növekedés miatt kell növelni a keresztmetszetet?
(#) Kolti0 hozzászólása Feb 17, 2019 /
 
Sziasztok.
Ilyen kapcsolóm van csak itthon. Melléképületbe szeretnék vele egy db. villanykörtét kapcsolgatni. (tudom, h elvileg nem erre, nem így való)
Gond-e ha így kötöm be, hogy nullát és fázist is szakítson?
Köszönöm.
(#) Bakman válasza Kolti0 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Nem gond, ha mindkettőt megszakítod. A probléma abból lehet, ha csak a nullát kapcsolod le és megpróbálsz izzót cserélni, jól megrázhat. Gondolom ennek a kapcsolónak két billetyűje van.
(#) gyuszo válasza Kolti0 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Nem gond, de világítani biztos nem fog.
(#) Teaway válasza Kolti0 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
N-et kösd át A1-ről A2-re.
(#) gyuszo válasza Teaway hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Úgy már fog.
(#) Kolti0 hozzászólása Feb 18, 2019 /
 
Szerintem jól írtam.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) gyuszo válasza Kolti0 hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Igen jól, azt ami a zárójelben van.
De ezt, hogy hogyan kell jól bekötni miért nem fogadod el.
Tehát A1-C és L-B2, vagy C-B1 és A2-L .
Ilyen kapcsolót azért nem jó bekötni ide erre a célra, mert hiba esetén még magad sem látod át és csak jól megrázhat.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
A fedlap rajz alapján nem jó, a feliratok, belső felépítés alapján jó, most légy okos, de leggyorsabb ha kiméri, hisz a szemének, vagy az egyik oldalt használja csak.
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
A fedlap az utóbbinak a tükörképe, de abban igazad van, hogy kimérni a biztosabb.
(#) Kolti0 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
A B1-C az én variációmnál is az egyik. Illetve igen a másik billenőnél az A2-L lenne az mint az előzőnél a B1-C. Viszont akkor fordítva kellene, hogy álljon a két billentyű.
Viszont ha az L A1 B1-C variációt választom akkor egyformán állnak a billentyük.
(#) taurus hozzászólása Feb 18, 2019 /
 
Sziasztok!
Nem vagyok villanyszerelő, ezért inkább megkérdezem, tanulni sosem késő!
Megmérem a villanyórához közeli ( kb. 30 cm ) dugaljban a hurokellenállás mértékét, az megközelítően a szolgáltató hurokellenállása. Majd megmérem a rácsatlakoztatott 25 m-es hosszabbító végén is, melyből levonom a szolgáltatóét és akkor csak a hosszabbító értékét kapom meg. Ennek a hosszabbító fázis ágát un. kölcsön fázisként venném ígénybe a védővezető vizsgálatához, és az össz értékből levonnám a hosszabbító értékének felét, és így jutnák el csak a védővezető vizsgálatának eredményéhez. Erre azért lenne szükségem, mivel az egy fázisu rendszer ÁVK-val szerelt.
Tudom, egyszerübb lenne az ÁVK kiiktatása, de a rendszerhez nem szeretnék hozzányúlni.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) ötfelezős válasza taurus hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Saccolni jó. Pontosabb vizsgálatnál az induktivitás bezavar, ami annál nagyobb, minél nagyobb a távolság a fázis- és a védővezető között.
(#) taurus válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Köszönöm a választ.
(#) Edem631 hozzászólása Feb 19, 2019 /
 
Üdv.Ha szerelős négyes hosszabbìtót állìtok össze.Akkor a védőföldelésen kìvül.A kék és a barna mennyire lényeges hogy bal vagy jobb oldalra esik?Lefelé tartom a kábel bemenetet a hosszabìtóban.Bal oldalon a kék, jobb oldalon a barna szìnü.És a védöföld zöldessárga.Igy ugye helyes?
(#) elektroton válasza Edem631 hozzászólására (») Feb 19, 2019 / 1
 
Abszolút mindegy, mert semmi sem garantálja a nálunk használatos dugalj rendszer esetén a fázis vagy a nulla pozícióját. Fordítva is be lehet dugni az aljzatba a dugvillát.
(#) Edem631 válasza elektroton hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Értem,köszönöm.
(#) oatis hozzászólása Feb 20, 2019 /
 
Üdv!
Kábel behúzására melyik a megfelelőbb behúzó? A műanyag damil, vagy a fém szalag? A cső egyenlőre üres. Műanyaggal próbálkozom, de egy kanyart nem hajlandó bevenni. Fém szalagom nincs, gondolkodtam vásárláson, de dísznek nem akarom megvenni.
(#) gyuszo válasza oatis hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
Műanyag is tökéletes, de nem mindegy, hogy milyen csőbe, milyet.
Nagyobb átmérőjű csőbe legalább 4 mm-es . Például ilyet :Bővebben: Link
(#) Teaway válasza oatis hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
Gépselymet vagy hímzőfonalat átszívsz rajta porszívóval. Utána azzal a damilt át tudod húzni, azzal meg utána bármit.
(#) gyuszo válasza Teaway hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
Kisebb csőben tökéletes, pláne, ha egy filctoll kupak is rá van téve a fonal végére.
(#) oatis válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
23-as cső. Hosszban a 10m a megszokott?
Szerintem nekem vékonyabb van és15 m-es.
(#) gyuszo válasza oatis hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
Van 15 m és 20 m is. Bővebben: Link
Bővebben: Link
A 3 mm-es könnyebben akad, ha hosszú a szakasz és van benne kanyar.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2019
Következő: »»   674 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem