Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nextion érintőképernyős HMI, UART kommunikációval
Lapozás: OK   42 / 50
(#) D Wye válasza frob hozzászólására (») Márc 15, 2019 / 2
 
A GPIO használata;

A Nextionnak 8 darab GPIO portja van, mindet tudja ki, illetve bemenetnek használni, 4 darabot viszont képes PWM kimenetként is alkalmazni.
Első lépés a konfigurálása programból: cfgpio I/O,mód,pozíció. Az I/O résznél számban határozzuk meg, melyik kimenetet akarjuk éppen állítani (a Nextion alján fel van tüntetve a pontos számozás) 0-7-ig. PWM-re 4-7-ig képes. A mód helyére, szintén számérték kerül, ez határozza meg, hogy micsoda legyen a port:
0 = felhúzó bemenet, 0V-ra reagál;
1 = alsó bemenet, 0V-ot meghaladó feszültségre reagál;
2 = 3,3V-ot kapcsol rá a portra, itt már kimenet;
3 = PWM kimeneti mód
4 = nyitott kimeneti mód
A pozíció helyére is szám kerül, 0 vagy 1. Azonban ide jöhet numerikus változó is. Értelem szerűen ez kapcsolja ki, illetve be a portot. A későbbiek során a kapcsolgatása (mivel konfigurálni, ha nincs változtatás elég csak egyszer) pio1=1 vagy pio4=0, ahol az első szám a port megnevezése, a második a kapcsolás.

A PWM beállítás, habár 4 külön álló portról van szó, azonos az összesre. Vagyis ha egyszerre akarunk használni többet, azoknak ugyan az lesz a kimeneti értékük (ez csak a Hz-re vonatkozik, a kitöltési tényezőt állíthatjuk külön). A PWM kimeneti frekvenciája 1 Hz – 65535 Hz-ig terjed, alap állapota 1 kHz. Kitöltési tényezője 1-100%-ig állítható, alap állapot 50%. Frekvencia állítása: pwmf=400 – a szám a frekvenciával egyenlő. Kitöltés állítása: pwm4=100 – az első szám a port, a második az érték %-ban.

EEPROM használata:

EEPROM (felhasználó által írható állandó memória) információval való feltöltése történhet wepo utasítással. Használata:
wepo t0.txt,0 vagy wepo „Szöveg”,1 avagy wepo 10,2. Itt a vessző utáni szám azt mondja meg, hogy az EEPROM-ot honnantól kezdje írni, 0-s kezdettel. Első esetben, mivel szöveges változóról beszélünk, annak a maximum megjeleníthető karakterszáma + 1 bájt helyet fog elfoglalni. Második esetben a szöveg karaktereinek száma + 1 bájt, harmadik esetben 4 bájt a foglalt memória.

EEPROM kiolvasására a repo utasítás kell, ha a lementett tartalom ASCII kódolásban van. Használata: repo t0.txt,1 vagy repo n0.val,2. A vesző utáni szám itt is a kezdőérték. Első esetben t0 maximálisan beírható karakterszáma + 1 bájt, második esetben 4 bájt lesz a kiolvasott érték mennyisége.
(#) frob válasza D Wye hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Köszönöm!!!!
Nagyon részletesen leírtad!

Annyit tennék hozzá, hogy ha pl bemenetet szeretne olvasni valaki, akkor azt tulajdonképen egy timer eseményében tudja megtenni, mert maga a port változás nem generál semmilyen eseményt.


Esetlegesen tudod e mert nem találtam rá utalást, hogy a gpio port felől lehet e táplálni a kijelzőt?
(#) D Wye válasza frob hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Ha konkrétan a betápra gondolsz, akkor nem, mert a Nextion 5V-ot igényel, GPIO-n pedig mind a ki-, mind a maximális bemenet 3,3V.
Nagyobb feszültséget nem érdemes ráküldeni, mert kiéghet a port.
(#) frob válasza D Wye hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Nem egyértelmű, mert a kifejtő panelen 5V van a gpio-k mellett, és mérés szerint a tápic- hez van kötve...
A portok szempontjából minden bizonnyal igazad van, mert közvetlenül a proci lábról jön le...
(#) D Wye válasza frob hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
A GPIO-k mellett igen, ott kiadja, csak nem tudom, hány mAh-al. De a kijelzőt táplálni onnan... nem ajánlom
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) frob hozzászólása Márc 19, 2019 /
 
Sziasztok
Tudja valaki esetleg, az enhanced típusokon lévő gpio ZIF foglalat típusát ?
Árulja már el legyen kedves.
Köszi!
(#) frob válasza frob hozzászólására (») Márc 21, 2019 / 1
 
Esetleg ha valakit érdekel : tme : F1003WR-S-10PB
Na meg a kábel MX-98267-0255
Minden bizonnyal máshol is kapható... de én itt találtam.
(#) D Wye válasza frob hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Köszönöm, ez engem is érdekelt, de nem találtam sehol, ezért sem tudtam válaszolni.
Azt elmondod, kérlek, végül hogyan találtál rá?
(#) frob válasza D Wye hozzászólására (») Márc 25, 2019 /
 
Maga a foglalat ZIF családba tartozik, onnantól már csak a lábkiosztásra kellett figyelni, no meg arra hogy alsó vagy felső csatlakozásút szeretnél, persze van olyan is ami mindkettőt tudja.
Viszont ami a mindkettőt tudja az nem rápattintófüles csak benyomós....
Remélem tudtam segíteni.
(#) D Wye válasza frob hozzászólására (») Márc 25, 2019 /
 
Igen, köszönöm
(#) frob válasza D Wye hozzászólására (») Márc 26, 2019 /
 
Még egy kis segítség:
fpc csati .
(#) H_Zoo hozzászólása Ápr 3, 2019 /
 
Sziasztok!

Milyen egyszerű programot ajánlotok kép szerkesztésére, amit a HMI-n szeretnék megjeleníteni?
Egyszerű alakzatok, szöveg, háttérszín megadása, semmi különös. Méreteket képpontban megadhatóan lenne célszerű.
(#) D Wye válasza H_Zoo hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Windows Paint
(#) frob válasza D Wye hozzászólására (») Ápr 18, 2019 /
 
Közben, kész lett a projekt, fpc csati felől táplálom a 7" kijelzőt és minden zökkenőmentesen megy!
(#) D Wye válasza frob hozzászólására (») Ápr 18, 2019 /
 
Akkor minden rendben. Mostmár ezt is tudjuk
(#) frob hozzászólása Ápr 25, 2019 /
 
Sziasztok, valaki puszta véletlen vett e 7" kapacitív touch-os kijelzőt,és elérhető közelségben van e hogy ki lehessen próbálni, hogy 3-5mm es üvegen keresztül is működik e vajon a touch része?
Nem merném közvetlen az lcd-t kirakni tapizásra, főleg hogy jó lenne vízmentességet is biztosítani a készüléknek, ezért arra gondoltam kapna üveget elé, ha nem megy akkor persze más megoldás lesz de ....
Előre is köszi!
(#) Edem222 hozzászólása Máj 30, 2019 /
 
Tiszteletem mindenkinek! Hatalmas segítséget szeretnék tőletek kérni! Belevágtam egy viszonylag komoly projektbe, aminek a része egy 7-es nextion enhanced kijelző. Maga a HMI belső tartalma szinte teljesen kész is van,viszont a rajta lévő Input/Output mennyiség nagyon kevés és bővíteni szeretném. Jelen esetben össz kb 100 Be/Ki menet kellene (50be/50ki vagy hasonló arány) amit mind a kijelzőhöz szeretnék csatolni. Na és itt szeretnék tőletek segítséget kérni,hogy ezt mivel és hogy tudnám a legegyszerűbben kivitelezni. PIC mikrokontrollerekhez konyítok valamit (anno sokat használtam PIC18F14K22-es mikrovezérlőt). Az elején gondolkodtam valami egyedi kommunikáción,amit az I/O porton át működtetnék,de elég bonyolult a leprogramozása,így célszerűnek tartom az UART kommunikációt. Válaszotokat előre is nagyon köszönöm! További szép napot!
(#) Bakman válasza Edem222 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Gyorsan körbenéztem, felületesen, nem nagyon találtam olyan I/O IC-t ami csak közelítene a kívánságodhoz. Ha a K22-es családot már ismered, nézd meg a PIC18F8xK22* -es kontrollercsaládot. 80 lábuk van, ebből kb. 12 az, amit nem használhatsz szabadon.

*
PIC18F85K22
PIC18F86K22
PIC18F87K22
(#) Edem222 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Ránéztem a PIC18F87K22-re,de ahogy nézem ebben nem volt soros UART,persze lehet csak én nem találtam meg az adatlapjában.
Amúgy az Arduino Megát ajánlotta munkatársam. Sose programoztam még ilyet,viszont szimpatikus.
(#) Bakman válasza Edem222 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Két UART modul is van benne, EUSART néven keresd.
(#) kapu48 válasza Edem222 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Én pedig inkább az arduino Due-t javasolnám!

Van 3db. 30 – 32 bites portja + 1db. 10 bites. Ezen belül 3db. UART.
Arduino-Due-Schematic.png
Bővebben: Link
Arduinoval programozható. Ha már úgy is tanulnod kel, legyél bátor, és fordulj a komolyabb eszközök
alkalmazásának a megismerése felé!

Ha megismered az ARM-ok világát? Megszereted és, már a kis AVR-ek képességein csak mosolyogni fogsz!
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2019
(#) Edem222 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Vagy úgy. Most megértettem mi a "különbség" az EUSART és az UART között. Így már látom én is. Köszönöm!
(#) Edem222 hozzászólása Máj 31, 2019 /
 
A PIC18F87K22 elég szimpatikus,főleg hogy van belőle NYÁk-ra szerelt verzió is. (Kép)

#kapu48 Sokan dicsérik az Arduino-t és tényleg nagyon komolyak! Ha a PIC megbukna ezen a teszten,bele vágok az Arduino-ba.
(#) kapu48 válasza Edem222 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Te tudod!

De ha meggondolod, hogy a 80pinből, 12csak tápfeszültség!
Akkor hogyan lesz neked 100 független I/O-d?
(#) Lamprologus válasza Edem222 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Ha egy PIC nem elég használj kettőt ... hármat ...
Első PIC kommunikál a nextional UART-on, egymás között meg valami gyorsabb protokollal.
Ne félj az SMD PIC-től ... eleinte én is tartottam tőle, aztán végül belevágtam ... 64 lábút elsőre hibátlanul sikerült beültetni, a saját gyártású nyákra.
(#) Edem222 válasza kapu48 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Sajnos azt egyik gyártónál se fogom megkapni,hogy 1 panelon 100 I/O portot szolgáljon. Gondoltam az I2C-s összeköttetésre pl.
(#) Edem222 válasza Lamprologus hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Nem is a forrasztás. Forrasztottam már én SMD-t ásó hegyével is. Kísérlet erejéig,na meg könnyebb be szerelni (egyenlőre) univerzális NYÁK-ra.
(#) kapu48 válasza Lamprologus hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Ez már erdőirtás kisbaltával, módszer!

Minden PICre külön programot kellene fejleszteni, tesztelgetni!
Hól láttál te ilyen megoldást?
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2019
(#) tomat5 válasza Edem222 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Sziasztok!
I2C portbővítő? pl.
(#) Edem222 hozzászólása Máj 31, 2019 /
 
Amúgy jut eszembe! Egy elég fontos kérdés. PIC-re van Nextion könyvtár valahol? Ha igen,hol?
Mert Arduino-ra a Nextion főoldalán találtam.

Válaszokat köszönöm!
Következő: »»   42 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem