Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3296 / 3947
(#) (Felhasználó 1947) válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Leírom mégegyszer: Nem alkalmas hálózati transzformátornak.
Ez egy TV KAPCSOLÓÜZEMŰ táptrafója.
Kadarist mellékelt egy doksit, azon látható hogy milyen rendszer feszültségeket állítottak elő vele.
Persze ha TV-t építesz, akkor nem szóltam
(#) miki79 hozzászólása Márc 13, 2019 /
 
Sziasztok!
Milyen alkatrészel lehet azt megcsinálni,
hogy elküldök egy soros bináris parancsot,
és ő tudja,hogy ezel a parancsal azt vagy ezt kell elvégeznie?
(#) bbalazs_ válasza miki79 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Mikrokontrollerrel a legegyszerűbb. PIC vagy AVR.
(#) tbarath válasza miki79 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Hát adja magát a mikrokontroller, mint válasz, amit te programozol, és - nyilván bizonyos kereteken belül - azt csinálja, amit szeretnél.
De elég sok olyan alkatrész is van, ami valamilyen soros buszon (SPI, I2C, 1wire, stb.) buszon kommunikál, mindenféle szenzorok, perifériák, stb. Ezek ha kapnak egy megfelelő parancsot, akkor elvégzik a megfelelő műveletet - de csak azt tudják, ami a datasheet-ben le van írva.
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Ott még nem tartok. Plusz a tévét maximum ripityára törve szeretem látni a sok értelmetlen műsor miatt.
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Márc 13, 2019 / 1
 
Szűk az anyagi keret...

ADS1115 modul nem játszik? Kb. egy csapásra megoldódna minden gondod, differenciális ADC van benne, tág határok között programozható belső erősítővel. Játszottam párszor vele, ügyes IC.

000534.jpg
    
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Nem szűk az annyira, inkább csak szükségtelen ez ide. A 10 bit is overkill, valamint Attiny-val az i2c nem annyira triviális.
De szimpatikus kis modul ez, rendelek is néhányat. Köszi!
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2019
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Gondoltam, egy nagyobb felbontású ADC elé nem kell műveleti erősítő, egyszerű feszültségosztó is elég lehet. Így mehet a bemenetre a nagyobb feszültség és a viszonylag kis különbségeket is lehet mérni. Igaz, így viszont egy fokozattal nagyobb kontroller kellhet de cserébe egyszerű a kapcsolás.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Értem én, és igazad is van. Csak az a baj, hogy ha most megrendelem ezt a modult, akokr ideér jó esetben 2-3 hét múlva, rosszabb esetben 2-3 hónap múlva. (Mert nem fogok se a magyar ebay dealertől 5x-ös áron venni, se eredeti (?) Adafruit-ot 10x-es áron a neves magyar bolttól. Bár van német eladó, aki onnan free shipping-gel csak 3x annyi, mint Kínából.)

Egyébként Attiny alatt se lehetetlen az I2C, csak ezt nem tudja hw-ből, hanem valami USI interface van, és arra vannak faragva mindenféle I2C libek. Bár ha nincs más dolga neki, akkor akár bitbang-elni is lehet. Még az is lehet, hogy ezzel a modullal fogom megoldani egy következő iterációban.
(#) Peter65 válasza tbarath hozzászólására (») Márc 13, 2019 / 1
 
Szia!
Ha a mérendő mV-os szintű jel kis impedanciás (azaz jól terhelhető, mint mondjuk egy sönt), és a közös-módusú eltolás csak egyirányú, akkor áramtükörrel is lehet erősíteni. Smd-ben vannak olcsó közös tokozású tranzisztorok, amik elég jól együtt futnak, viszonylag pontos áramtükröt lehet velük készíteni. Az érkező áramjelet pedig elég nagy feszültséggé lehet alakítani egy jól megválasztott ellenállással, hogy közvetlenül feldolgozza azt egy mikrovezérlő.
(#) tbarath válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Jó ötlet ez is, köszi!
(#) aramis hozzászólása Márc 14, 2019 /
 
Üdv mindenkinek. Érdeklődnék , van egy hibátlan laptop képernyőm dell. Gép már nem jó szeretném valahogy a nagy számitógép hez bekötni . Lehet egy csatlakozó kábelt vajon készíteni hozzá?
üdv
(#) bbalazs_ válasza aramis hozzászólására (») Márc 14, 2019 /
 
Kábel nem elég, átalakító is kell hozzá. Kb. 5e Ft- ból megoldható.
(#) aramis válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 14, 2019 /
 
Köszönöm!
(#) rogers hozzászólása Márc 15, 2019 /
 
Hogy lehet megcsinálni azt, hogy összesen két vezetéken komunikálnák.

1------------12+---------------------1.eszköz-------------------------2.eszköz
2------------Gnd---------------------1.eszköz-------------------------2.eszköz

mindkét oldalon egy mikrokontroller csücsülne és ezen a két vezetéken kellene menjen a kommunikációnak is.
Mint pl codefon kaputelefon rendszer.
Mivel lehetne illeszteni a mikrokontrollerhez?ja és lehet kb 30-40m a távolság
(#) pucuka válasza rogers hozzászólására (») Márc 15, 2019 / 1
 
30 - 40 m elég nagy távolság, de ha az adatsebesség nem nagy, megoldható.
Nézz körül a modellvasutak DCC vezérlése témában, ott is a két sínszálon kapja a modell a tápot is, a vezérlést is. A vezérlést címzéssel oldhatod meg, akár több kontrollert is felfűzhetsz a két vezetékre.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2019
(#) Paul2106 hozzászólása Márc 15, 2019 /
 
Mivel senki nem válaszolt erre simán összeforrasztottam a stereo ág 'reális' lábait, és működik. Ami miatt írok az az hogy milyen fura, egyik ágat 1,5cm vezetékkel kötöttem össze, a másik ágat 2cm-essel, és bizony eltérés van hangerőségben, elég jelentős, PC-én a balansz-ot középről (0) a jobb oldali csúszka feléig kellett állítani hogy egyforma legyen a hangerőség... hihetetlen, (tudom szétszedhetném és megcsinálhatnám egyformára, majd egyszer, jó így egyenlőre).
(#) proli007 válasza Paul2106 hozzászólására (») Márc 15, 2019 /
 
Hello! Az meglehetősen kizárt, hogy a vezetékek eltérő hossza okozza ezt a hibát. Eléggé varázslat jellegű lenne a dolog..
(#) tsab hozzászólása Márc 15, 2019 /
 
Sziasztok!

Szeretném megtudni, mire szolgál az a tekercs ebben az áramkörben, (nincs mellette semmilyen adat).

Sziréna

A felső diódás, kondenzátoros részt nem egészen értem ami jön a 12V-tól.

Üdv.
(#) Bakman válasza tsab hozzászólására (») Márc 16, 2019 / 1
 
A dióda a fordított bekötés esetén védi az áramkört, a kondenzátor pufferként szolgál. A tranzisztor kollektorában lévő tekercs igazábol (legalábbis a rajz szerint) egy transzformátor. Segítségével több feszültséget lehet a piezora juttatni mint a tápfeszültség, így hangosabb.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) tsab válasza Bakman hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Köszönöm.
(#) vladcepes hozzászólása Márc 18, 2019 /
 
Sziasztok! Nem találtam megfelelő topikot. A kérdésem az lenne hogy van egy Kenwood SJ310-es vízforraló.Megadta magát,(vagyis,bekapcsolásnál a lámpa sem világít). Hol keressem a hibát? Hátha valaki jártas ebben.
Ami számomra nem egyértelmű hogy más vízforralóknál a talpazatnál (vagyis ami be van dugva-asztalon marad) annak van még egy érintkezője amikor rádugom a forralót. (Ez olyan mintha csak középen kapna egy érintkezést )- majd otthon méricskélek. Ha valaki szedett szét ilyet azt megköszönném ha tudna infóval szolgálni. Egyenlőre nem találtam róla se videót se képet.
Köszönöm a válaszokat előre is!
(#) Teaway válasza vladcepes hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Van a talp közepe körül egy rugó ellenében lenyomható szigetelt gyűrű, az alatt kapja a másik érintkezést.
(#) vladcepes válasza Teaway hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Köszönöm! Megnézem. Tipp a hibába? Mi lehet ? Gondolom ha fűtőszál lenne tönkremenve attól még bekapcsolna csak nem fűtené a vizet (vagy rosszul gondolom). Nem sok dolog van benne,nem tudom mi lehet ami elromolhat benne.
(#) qvasz2 válasza vladcepes hozzászólására (») Márc 18, 2019 / 1
 
Hőbiztosíték?
(#) vladcepes válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Az égőhöz vezető szálon van két bumszilasabb rész ott lehet?
(#) vladcepes válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Megmértem fűtőszálat (a Multin csipogóra állítva) 026-ot mértem. Megtaláltam az ellenállást( gondolom hőbiztosíték ) ez 150 Kilós? Annyit mértem. A kapcsolót is lemértem az is jó. Mi lehet még?

1.jpg
    
(#) vladcepes válasza vladcepes hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Sikerült megvagyok vele.
(#) gyoran válasza vladcepes hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
Tippelhetek? (mások tanulására) - ha olyant írnék, ami Neked nyilvánvaló, akkor bocsánat.
Hőbiztosíték?
A hőbiztosíték általában olyan cucc, ami másra rátapasztva, annak hőmérsékletét átveszi. Bizonyos hőmérékleten "kiég". Előtte kb 0 Ohmot ad, utána végtelent (szakadás)
Szerintem (!) a 150 k a mérés közben a Te kezed ellenállása volt.
A hőbiztosíték egy plusz védelem. Normális esetben 100 fok elérésekor kell a vizforralókban valaminek lennie, ami lekapcsol. Ha nem teszi, és a fűtőszál elér pl 120 fokot, akkor a hőbiztosíték áldozza fel magát.
Ha ezt patkolod, és az eredeti kapcsoló nem teszi a dolgát, akkor a fűtőszál ég le. Meg a forraló. Meg a konyha.
Valamilyen (költség) okból ezek nem cserélhetők, nem visszakapcsolhatók, nem önvisszaállók - mint a hajszárítók - és sokszor csak sebészi beavatkozással hozzáférhetők.
Egy neves gyártó darabolóját húsra használtam, nyilván a határon. Az első nap megadta magát, a cseregép 2 napig bírta. Szétszedtem, sebészi műtét, buta hővédelem helyett magához térő elektronika lett beépítve. Szépen beadjusztálva az eredeti lekapcsolási hőmérsékletre.
Azóta is jó (Konyha megvan ) Az anyagértéke kb 2 vízforraló plusz két hétvége munka. Szóval vagy megszállott vagy, vagy ez nem a Te utad.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2019
(#) killbill válasza gyoran hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
A fényképen levő ellenállás a színkód alapján 150k (fekete-zöld-sárga-arany), de az nyilván nem a hőbiztosíték. Kérdés, hogy minek az a 150k-s ellenállás a vízforralóba? Esetleg glim előtét? A másik kérdés, hogy mi lett a megoldás? Mert az nem derült ki vladcepes utolsó posztjából.
Következő: »»   3296 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem