Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   86 / 117
(#) zsoltee0001 válasza deebo hozzászólására (») Márc 8, 2019 /
 
Köszi, ez egy hasznos tipp volt, mert visszaemlékezve pont (nem tudom a tipusát) porcelán külsejű diódák vannak azon a részen, amikor hőlégfúvztam.
Na majd, szerintem fog ezzel gond lenni, akkor ezt a részt fogom zsugorcső alá venni.

Üdv
(#) Gj hozzászólása Márc 18, 2019 /
 
Sziasztok!
Röviden: SMPS hatásfok javítás / "rated load" csökkentése.

Van egy nagyon felülméretezett kapcsolóüzemű tápom, egy Hi-Fi-hez.
Ez alapján a cikk alapján készült: Bővebben: Link

A primer FET-ek kitöltési tényezője alapjáraton 7-10%, maximális terhelésnél "nagyonmax" 25%.
Átlagos terhelésnél a táp hatásfoka 55% körül mozog, maximális terhelésnél (amikor a kitöltési tényező 25%) kb. 75% a hatásfok.

A táp 43KHz-en megy, 12V-ból csinál jó részt 38V-ot (ez nem baj, ha a működés során a 33V-44V tartományban mozogna.). A 38V-ból felvett max áram 1-1.1A körüli, ám alapjáraton csak 0.1-0.15A felé van. (ebből a szekunderből van visszacsatolva a FET-ek szabályzása)
Ezen kívül van még két szekunder a tekercsen:
Az egyik 17V-ot ad le, konstans 60mA áram van belőle kivéve.
A másik 5V-ot csinál (feszstab miatt valamive többet), kb 40mA-nyi árammal.


A kérdésem: Hogyan tudnám a tápot úgy módosítani, hogy ezzel a terheléssel jobb hatásfokot produkáljon?
A frekvenciát nem szeretném csökkenteni, mert lejjebb belehallatszik a zúgás a Hi-Fi-be.
Mit javasolnátok?
(#) deebo válasza Gj hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Duplázd meg a feteket, akkor kevesebb lesz a veszteség, esetleg a szekunder oldali diódákat is diuplázhatod, vagy keress alacsonyabb nyitófeszültségűt. Ha a trafó optimálisra van tekerve, akkor nem nagyon tudsz mit tenni.
(#) Ge Lee válasza deebo hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
A fetek duplázásától nem lesz kevesebb a veszteség mivel az több dologból tevődik össze. Amellett hogy a kérdés maga sem teljesen érthető, mert fix feszültségű rajzot csatolt miközben kitöltés változásról beszél, nem tudni hogy mit és hogyan mért, hogy ilyen adatokat kapott. Az elég csúnya lenne, ha egy ilyen tápban a teljesítmény fele hővé alakulna... Mondjuk hogy nem ment még tönkre az is érdekes, mivel snubber sem a feteken sem a trafón nincs a rajzon.
(#) deebo válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
Nem a fele, csak a 25 százaléka. Mivel rohadt nagy áram folyik a feteken az alacsony fesz miatt, javít rajta az alacsonyabb veszteség.

Igen, fix feszültség mellett a kitöltési tényezőnek nőnie kell, ha a terhelés is nő, különben esik a feszültség.
(#) Ge Lee válasza deebo hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
Hát, a 3A az nem éppen rohadt nagy. Ha IRFZ44-et használ annak az Rds-on-ja 28mohm, azaz van rajta 84mW vezetési veszteség, annál a kapcsolási vesztesége is nagyobb szerintem. Tehát nem fog csökkenni ha többet köt párhuzamosan.
A rajzon amit csatolt nem nő és nem csökken semmi, lévén nincs benne visszacsatolás, azaz fix, teljes kitöltésen kell hogy menjen.
(#) deebo válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
A 3A az effektív áram, de a csúcsáram a többszöröse. Most akkor fix kitöltésű, hogy vagy fix feszültségű, mert nagyon nem mindegy. A rajzot nem néztem meg amúgy és nem is stimmel, ha változik a kitöltési tényező.
(#) Gj válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 20, 2019 /
 
A rajzon lehet, hogy nincs visszacsat, de írtam, hogy nálam van.
Fix feszültségen tartja a kimenetet.

Megdupláztam a FET-eket, de nem nyertem vele szinte semmit.
(#) Ge Lee válasza Gj hozzászólására (») Márc 20, 2019 /
 
Az lett volna a csoda ha nyertél volna. Mint írtam, az nem sokat változtat a hatásfokon. Az 1-1db FET egyébként úgy 100-150W terhelésig simán elég, felette kell csak duplázni. Arra a kb. 40W teljesítményre, pláne végfokhoz nem csak felesleges hanem káros is a pwm szabályozás mert nagyon sok zavart termel. Felejtsd el, vedd ki a visszacsatolást és teljes kitöltésen menjen a táp, snubberrel legalább a trafón, hogy a 40-50V feletti tüskéket elnyelje, ne a fetnek kelljen elviselni vagy tönkremenni tőle.
Hatásfokot meg nem tudom hogyan mértél, mert alapból van ugye egy 200mA körüli áramfelvétel teljesítményátvitel nélkül is, ami a kapcsolás működéséből adódik, az áramkör áramfelvételéből, a fetek kapcsolási veszteségéből meg a trafó mágnesezésére fordított energiából.
(#) normalize hozzászólása Máj 27, 2019 /
 
Sziasztok

Szeretném megérdeklődni van e itt valaki, vagy tudtok e valakit aki foglalkozik kapcsoló üzemű tápegyég javítással, elég bonyolult esetről lenne szó, legyen szíves egy privátot írjon már rám. Köszönöm.
(#) pcmaster90 hozzászólása Máj 27, 2019 /
 
Valakinek valami jó kapcsitáp kapcsolás audio felhasználásra.Nagy teljesítményű erősítőhez kellene, szóval jó lenne ha tudna 2kW-ot vagy még többet ,szimetrikus fesz. kimenettel .Csak légyszives ne kérdezzétek meg hogy minek ekkora teljesítmény
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2019
(#) JZoli válasza pcmaster90 hozzászólására (») Máj 28, 2019 /
 
Ge Lee kollégának van egy 2KW-os táprajza itt a fórumon, az elég használható a céljaidra. Feltették már többször is, de hátha nem lesz belőle gond mellékelem én is.

2kW SMPS.jpg
    
(#) Belkovicslaci hozzászólása Jún 11, 2019 /
 
Sziasztok! Kérdésem volna valaki tudna-e segíteni?
EV ZXA1 Aktív hangfalam Tápegysége meghibásodott. Az egyenirányító híd zárlatos lett valamin 2db
13N500 cserélve. A puffereken van feszültség. A kontroll led világít a fezékvas utáni részen nem mérhető feszültség. Ha valaki meg tudná javítani elküldném neki. Sajnos nincs kapcsolási rajz sem,
Köszönöm előre is a segítséget!
(#) zsa hozzászólása Jún 23, 2019 /
 
Sziasztok. Tanácsotokat kérném ki xbox tápegység hibában. A gépem tápja sajna tönkrement állandóan tiltott inditásra. Ez meg is lett a multkorában javitva szekunder illetve primmer oldalon kondi csere . Akkor kb 2 órát teszteltem jól működött. Na most kb 1 év teltt el azóta a gép nem volt ezidőallatt használva gondoltam bekapcsolom, de kb 10 perc után letilt. Szétszedés után terhelés nélkül indul a táp , terhelésre tilt kb 10 mp múlva. A kimeneten viszont csak 10,1v mérhető a 12v helyett. Ismét a kondok roszalkodnak? Vagy miért kissebb most a kimeneti feszültség. Annó meg volt a 12v javitás után . Köszönöm
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
A mai nap kicseréltem a kondikat . Változást nem eredményezett . Terhelésre tilt a tápegység , a trafó ból is 10.2v jön ki ami ketősdiódaba megy utána bufferol igy is a kimeneten 10.2v van 12.1v helyett. Diódák jók mind két oldalon egyébb zárlatott nem találtam. Primmer buferen 320v mérhető.Valakinek tanácsa esetleg.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Mutatsz kérlek képet melyik xbox tápról van szó ? A primer oldalon minden elko cserélve volt vagy csak a "nagy" puffer ?
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Szia . Kép csatolva hp a1503p2 a táp száma kapcsolási rajz is jó lenne mert màr volt előtem belepiszkálva és nem biztos értéknek megfelelő a kondizása . Az ic5 melletti kondikat cseréltem 25v 47uf , 420v100uf + 2db fóliát is . Szekunderen mindet cseréltem csak a ps235 ic melletti 3db 1uf nem.
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Kapcsolási rajzot nem találtam én sem . Amit találtam:
- segédtáp előállításáért egy TNY276PN ic a felelős,
- a tápot IRS2153D SMD ic vezérli.
Ezzel az IC-vel általtalában rezonáns féhid áramköröket építenek.
Ellenőrizném kapacitásra/esr-re azt a kék színűnek kinéző kondenzátort a hűtőborda és a két mosfet közvetlen közelében. Segéd táp táfeszültsége rendben? Ott vélhetően 5V kellene legyen.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Kiszedtem Php623j 800v van ráírva. 21.67nf lc3 mérővel az értéke. Készenléti 5v meg van természetesen .
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Ha felirat elolvasása helyes, a felirat szerint 62nF-nak kellene ott lennie.
A 21nf kicsit kevésnek tűnik.
A irs2153 2-3 láb közötti ellenállás és a 3-4 közötti kondenzátor értéke mennyi mérve?
E 2 alkatrész határozza meg a IC kapcsolási frekvenciáját.
Leválasztó trafód, szkópod van ? A tápot soros izzóval indítod ?
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
2-3 láb 19.59k , 3-4között 1.886m ohm. Szkop leválasztótafó nincs . Gondolom sorosizóallatt betáplálást érted zárlat véget. Nincs az sem .
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
A soros izzót erősen ajánlom. 3-4 láb között kapacitást mérj kérlek, ne ellenállást.

Egy ismert kapacitással - pl 47-100nf közöti értékkel - teszteld le az lc3-dal jól mértél ? Ezt a 62n kondit az lc3 másik kivezetéssel kell mérni, nem azzal amikkel az elkó-kat vizsgálod.
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Igazad van benéztem. 62.37nf 3-4láb 1.038nf
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Kép 30c az ellenalás jelölése
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Ezek az értékrk sokkal jobban hangzanak Az IC 80-90khz között ketyeg.
Az irs2153 8 és 6 láb között kellene lennie egy 1-10uf körüli kondenzátor. Azt mérted már ?
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
85.30-50 nf közöt ingadozik . C11 jelölés
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Lc3 jó kivezetéseivel méred ?
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Polaritás mentes kivezetés c11 kondi 85.50nf kb tizedek ingadoznak. Kép a mért hejröl fentébb csatoltam
(#) latyakosa válasza zsa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Hmm, most lenne jó egy szkóp, leválasztó trafóval. A c11-t értékre 100nf-ra vagy felette gondolnám helyesnek. Az a 15n hiány lehet abból fakadóan, mert nincs kiemelve az áramkörből a mérendő alkatrész.
(#) zsa válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 24, 2019 /
 
Szkop nincs, de nem gond kitudom szedni mérésre majd holnap. Csak azt nem értem jó volt a táp javitás után aztán 1 évig be sem volt kapcsolva . Most inditottam és 10 perc után letiltott . Kimenete 10v ra csökkent.
Következő: »»   86 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem