Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   689 / 959
(#) gyuszo válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Ha a két szivattyú teljesítménye azonos, most az 5 eres kábelből csak 3-at használsz.
Lehetséges kevés a keresztmetszet az új szivattyúhoz.
De az lényeges, hogy meglegyen a fázis a nulla és a védővezeték is. Előtte legyen FI-relé bekötve. Ha gond van, az leold.
(#) mahosilver válasza proba hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Eredetileg négy vezeték ment, három fekete + kék. Aztán valaki odahúzott egy pirosat mellé. A vasalót kipróbálom. Köszi a tippet.
(#) mahosilver válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Az öt vezeték kb 3mm-es.
Sima 230as konnektorból a szivattyú megy.
(#) mahosilver válasza szs hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Nem próbáltam ki fázis+vélt földdel. Kéne?
(#) gyuszo válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Mit értesz 3 mm-en ?
A vezetéket keresztmetszetben adják meg. ( 1,5 mm2 , 2,5 mm2 , 4 mm2 )
Szerintem ezzel lesz a gond. És a távolság sem mindegy, hogy milyen messzire kell elvinni.
De lehet, hogy a kábel is sérült.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) szs válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Idézet:
„Ha máshonnan hosszabbítóval odaviszem a 230at, hibátlanul működik.”

Idézet:
„...próbáltam csak nulla és fázissal, földeket kikötve, úgysem megy rendesen.”

Ezekből, és Bakman kérdéséből
Idézet:
„Nem keverted össze a nullát és a földelést?”
gondoltam erre
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) mahosilver hozzászólása Ápr 22, 2019 /
 
Köszönöm a segítségeket. Sajnos az öt vezetékből nem tudtam terhelhető 230Vot varázsolni.
Így a legközelebbi kötődobozból, amin csak pincevilágítás van, elkábeleztem a konnektorig. A szivattyú így teljes kapacitással működik. Igaz ott meg föld nem volt, így berakok egy fi relét és szerintem jó lesz. Szerintetek?
(#) mahosilver hozzászólása Ápr 22, 2019 /
 
Esetleg még kössem össze a szivattyú burkolatát a vízvezetékkel, testzárlat esetére?
(#) sany válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ha van FI-relé , akkor is kell védővezető. Az ördög soha nem alszik.
(#) gyuszo válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ne tetézd a bajt, hívjál villanyszerelői segítséget.
Szerintem már minden hasznos információt leírtunk.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
De akkor öt vezeték kéne továbbmenni, ami szinte biztos, hogy nincs.
Amellett a közös földelésnek is túros a háta.
(#) gyuszo válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ez is igaz .
(#) gyuszo válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ha annak a megfelelő keresztmetszetű kábelnek mind az öt ere megfelelően be van kötve, akkor nem lenne probléma. Csak a kötést kellene ellenőrizni és kijavítani.
Ez a vezeték a kismegszakító táblán is erre van méretezve. A pincevilágítás meg arra.
Nem szabad össze-vissza kötözgetni mindent, abból csak nagyobb lesz a baj, hidd el.
A vezeték keresztmetszetet meg arra értettem, hogy ha egy adott teljesítményű szivattyú 3 fázison elment 5 x 1,5 mm2 vezetéken, 1 fázishoz már lehet 3 x 2,5 mm2 vezeték szükséges.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Csak ez nem ötvezetős kábel. Ezt írta:
Idézet:
„Eredetileg négy vezeték ment, három fekete + kék. Aztán valaki odahúzott egy pirosat mellé”

Ez alapján szerintem:
Ez négyvezetős kábel, ami inkább az a három fázisú hosszabbító: 3 fázis+1föld lehet.
(Aztán valaki (pont pirossal) odahúzta valahonnan a nullát)

Kérdeztük, nem-e összekeverte a nullát a földdel. De, szerintem igen, és nem válaszol, hogy a vélt földet (a pirost) kipróbálta-e nullaként (hacsak átmenetileg, próbaként is)
Én úgy tudom, a föld csak "potenciálisan" nulla, azt nullának használva (szerintem) nem biztos, hogy jól működne egy motor.
(#) mahosilver válasza szs hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ahogy írtam, minden variációt kipróbáltam. Minden feketét pirossal és kékkel. Műszerrel minden variációban megvolt minden fázis és minden vonali feszültség. A 3 fázis kábelek 4mm2-esek, egy sima másfeles hosszabbítóval megy a szivattyú, úgyhogy nem a vezeték kicsi.
A pince köre simán elbírja, egy 650Wos szivattyúról beszélünk.
(#) taurus válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 22, 2019 / 1
 
A szolgáltató még nem vette át, illetve még nem kötött rá az új mérőhelyre. Egyenlőre csak annyi van elvégezve, kivitelezve, amiről korábban említést tettem. Amint további információ rendelkezésemre áll, megírom.
(#) gyuszo válasza taurus hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Köszi,várjuk.
(#) szs válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Köszönöm, hogy elmondtad, hogy a pirosat is kipróbáltad végül.
Akkor már csak az marad: a kábelt cseréld ki egy új 5eresre (ha van rá lehetőséged). Mert igaz, ki lehet mérni a teljes feszültséget terheletlen, de terhelve egy "félig elfogyott" vezeték nagy feszültségesést tud okozni. (Bár, lehet, hogy szálankénti csere is elég lenne, a nullával kezdve. De biztosabb az egész kábelt, hiszen a 4vezetős + 1 szál nagyon irritálna engem )
(#) mahosilver válasza szs hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ez egy 4 vezetékes (alu) kábel, kb 2 centis átmérővel, bekeményedve kb 30 éve. Ezt kihúzni lehetetlen. Nincs szükségem lent 3 fázisra, inkább egy sima 230V ellátást szeretnék.

Miért nem jó (elfogadom, ha nem), hogy a szivattyú fém részét leföldelem a víz/gáz hálózat csövén keresztül? A konnektort pedig fi relézem?
(#) mraulajos hozzászólása Ápr 23, 2019 /
 
Hali!
Viszzatérve ehhez a témához, óriási kutatással, de találtam egy 1997 es villanyszámlát, (Titász) amit nem szertnék most megosztani Veletek. Azon még szerepel ilyen adat, hogy csatlakozási teljesítmény: nappali 17KW, éjszakai (így van ráírva) 13KW. Szerintem ez az adat, aszámítás alpján, (W/V) az akkori, még 220V al számolva, pont az általam igényelt teljesítményt, (Ampert) bizonyítja.
(#) gyuszo válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Idézet:
„egy sima 230V ellátást szeretnék”

Akkor erre a kábelre lesz szükséged a kismegszakító szerkényig kiépítve a régi helyett.
FI-relé-t is a kismegszakító szekrénybe kell bekötni, elég az egész házra egyet, nem a konnektorhoz. Az egyéb életveszélyes szerelést kerüld el.
(#) gyuszo válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 23, 2019 / 1
 
Igen, ez a régi számla teljesen megfelel hozzá.
(#) proba válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Ha van 4 ered, mi tart vissza, hogy az indulási ponton egy normális egyfázisú hálózatot küldj rajta?
(#) proba válasza mahosilver hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Azért nem, mert a víz/gáz vezetékeket nem lehet erre használni. A vízcső fele a jövő héten KPE cső, a gáz meg megszűnik, jön a napelem. A szivattyú zárlatos lesz, az egész épületben minden cső csap ráz, mert a szivattyút rákötötted ugyan, de a védőföldhöz egy idő után köze nem lesz a csőhálózatnak. ( és a cserekor ki emlékszik a szivattyúra?)
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Ápr 23, 2019 / 1
 
Nekem az a sejtésem, hogy a 4 érből már eleve 1 sérült volt, így került mellé a piros vezeték.
Lehet, nem is a motor lett rossz, hanem csak a vezeték. De még azt is el tudom képzelni, hogy a vezeték nem újként került oda, hanem meg lett valahonnan mentve.
Ezért tartom a cserét a legjobb megoldásnak.
(#) ötfelezős válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 24, 2019 /
 
Nem is véletlenül kérdeztem, hogy van-e ilyen.
(#) mraulajos válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 24, 2019 /
 
Köszi a tanácsot. Ha ennek ekkora hordereje van, akkor megérte bizonyos helyeket átkutatni a házban. Élt bennem gyanú, hogy apám az ilyen számla féléket össze csoportosította, és elrakta. Még egyszer lehet átnézem, mert elképzelhető, hogy még régebbi is va. Nehogy megtaláljam a bekötési szerződést.
(#) Gafly válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 24, 2019 / 2
 
Az talán nem kell.
Majdnem azt mondtam, hogy vannak ám (néha?) normális emberek is az ügyfélszolgálaton.
(#) sany hozzászólása Máj 3, 2019 /
 
Ezt alkatrészt mikor érdemes használni?
(#) erbe válasza sany hozzászólására (») Máj 3, 2019 / 1
 
Ha olyan vastag vezetéket kell bekötnöd, ami egyik lyukba se fér bele.
Következő: »»   689 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem