Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3307 / 3940
(#) kendre256 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Egy soros dióda miatt (amelyen áram sem folyik) aligha csökkenhet 10V-ot a feszültség, valami más gond lehet ott.
(#) kadarist válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Szokott olyan lenni, hogy a multiméter nagy belső ellenállása miatt nem nyit ki eléggé a dióda és így nem jön át a teljes feszültség. Terhelje meg valamivel az akku kapcsokat és azonnal kiderül az igazság.
(#) thepower válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Itt a fotó.
(#) kendre256 válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Mérd meg a multiméter diódamérés állásában (ahol a dióda jel van) a diódát . Az egyik irányban 5-600 körüli értéket kellene kapnod, a másik irányban szakadást. Valószínűleg szakadt a dióda.
A mérés idején ne legyen semmi feszültség csatlakoztatva a panelra!
(#) thepower válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Neked lesz igazad az egyik diódán semmit nem lehet mérni,szóval az csere.Kérdés hogy milyen dióda ez?
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) kendre256 válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Én csak egy diódát látok rajta (fekete, egyik végén ezüstös színű csíkkal)...
(Mondjuk a LED is dióda, de azt csak LED-nek szoktuk mondani.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) kendre256 válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Bármilyen dióda jó, ami legalább 1A-es, nagyobb áramú lehet. Schottky dióda nem jó, mert ez a dióda lényegében áramfigyelőként van használva, és fontos a nyitófeszültsége!
Például ilyenek jók.
(#) thepower válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Igen az ellenállásra gondoltam.Ezen nem megy át feszültség.
(#) Patópali válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Szia!
Kendre256 nem ezt írta!
A diódát kell kimérni!
Az általad bekarikázott ellenállás a tranzisztor bázisát vezérli. De mérd meg az ellenállásokat, tranzisztort és a ledet is, nem egy bonyolult művelet. A töltő áramnak a diódán kell az akkupakk felé folynia.
Lehet a tápban van a hiba? ( kondi vagy más hiba). Lehet, hogy a led árama miatt esik le a feszültség?
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) thepower válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Végig mértem az áram útját és csak ennél az ellenállásnál nem volt jó.
(#) Patópali válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Ne kínlódj! Cseréld már ki a fekete diódát!
Úgy forraszd be az újat mint a régi volt. Az ezüst csík nem mindegy hol van!
Általában 1N7004 dióda van benne.
(#) kendre256 válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
A diódát mérd meg a dióda vizsgálóval!
A COM csatlakozóba a fekete színű mérőzsinórt szoktuk csatlakoztatni, a mAVOhm csatlakozóba pedig a piros színűt, ekkor mutat polaritáshelyesen (COM= fekete=negatív, mAVOhm=piros=pozitív).
A képen jelzett alkatrész csíkkal jelzett kivezetésére tedd rá a multiméter COM csatlakozójára kötött mérőzsinórt, a másik kivezetésére pedig a mAVOhm csatlakozóra kötött mérőzsinórt. A multimétert a dóda mérés állásba kapcsolva a kijelzőn 5-600-as értéket kellene látnod. Utána felcserélve a kivezetéseket szakadást kellene látnod. Ha mindkét irányban szakadást mérsz, akkor a dióda rossz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) Patópali válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Kendre 256 vezetett rá a hibára!
Fordított polaritást mérsz. Nem ismerem ezt a műszert, de fordított polaritás mérésekor - előjellel mér az enyém. A fotón fordítva vannak a mérőzsinórok a műszerhez csatlakoztatva!
Sajnos ez elkerülte a figyelmemet, mert nem vettem észre és eszembe sem jutott volna!
Cseréld meg a két vezetéket és úgy mérd meg először is.
A táp polarítása Fordított!!!! Ezért mérsz a dióda után 4 Volt körüli feszültséget!
A leg egyszerűbb megoldás, ha a dokkoló tápcsatlakozó aljzatnál megcseréled a piros és fekete vezetéket, mérsz és örülsz. Így töltenie kell!
Be vittél többünket az erdőbe!
Írd meg a végeredményt!
Köszi.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) Patópali válasza thepower hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Kendre 256 vezetett rá a hibára!
Fordított polaritást mérsz. Nem ismerem ezt a műszert, de fordított polaritás mérésekor - előjellel mér az enyém. A fotón fordítva vannak a mérőzsinórok a műszerhez csatlakoztatva!
Sajnos ez elkerülte a figyelmemet, mert nem vettem észre és eszembe sem jutott volna!
Cseréld meg a két vezetéket és úgy mérd meg először is.
A táp polaritása Fordított!!!! Ezért mérsz a dióda után 4 Volt körüli feszültséget!
A leg egyszerűbb megoldás, ha a dokkoló tápcsatlakozó aljzatnál megcseréled a piros és fekete vezetéket, mérsz és örülsz. Így töltenie kell!

Ergo, a táp nem a dokkoló eredeti tápja, erről a kérdésednél nem írtál. A töltésnél ellenőrizni kéne a töltő áramot mert a dokkolóban nincs áram korlátozó ellenállás. A NI-CD akkukat a kapacitás 10%-al illik tölteni.
Arról sem írtál milyen típusú akkukkal lett felújítva.
Ezek után már az is kérdéses, hogy az új akkuk jó polaritással csatlakozna-e a dokkolóhoz?
De ez már egy további kérdés.
(#) eSDi válasza thepower hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Hali!

Először is a műszeren tedd a jó helyre a mérőzsinórokat és mérj újra! Mert ha már az elején rossz helyre volt dugva, akkor a tápod csatlakozója fordítva van bekötve. A bekötést is fel szokták tüntetni a tápon.
Továbbá ez az áramkör semmi mást nem csinál, csak annyit, ha a diódán folyik áram, akkor világít a LED. A 4V körüli érték amit mérsz, pedig valami szivárgás a fordított polaritás miatt.
A tápod 15V-ot tud és 530mA-t. A kérdés az, hogy hogyan fog viselkedni, ha ezt ráengeded az akkupakkra mindenféle korlátozás nélkül. Van pár lehetőség. A két legjobb esetben lekapcsol, vagy áramgenerátoros módba kapcsol, rosszabb esetben nagyot puffan, aztán elhallgat.
(#) Bakman válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Kb. az összes régi, NiCd akkus gépnek ilyen töltője volt, bírni fogja.
(#) doominogame hozzászólása Ápr 22, 2019 /
 
Üdv mindenkinek!
Szakemberre lenne szükségem, aki megépítene nekem egy egyszerű (de nekem bonyolult) áramkört. Messze vagyok (2000km), utalva fizetek előre, és postán várom a kész szerkezetet. A részleteket, ha van jelentkező. Köszönettel József
(#) bitmixer válasza doominogame hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Engem érdekel a dolog. Írd meg a részleteket magánban. Kösz, üdv, bitmixer.
(#) eSDi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Azt írta, ez nem az eredeti tápegység. Szóval történhet bármi a tápegységgel. Az akku meg a visszajelző áramkör, ha röhögve nem is, de elviseli.
(#) Bakman válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Idézet:
„Azt írta, ez nem az eredeti tápegység.”
Hol írt ilyet?

Minden bizonnyal jó minden csak a soros dióda miatt nem lehet a dokkoló akkucsatlakozóin mérni a bemeneti feszültséget terhelés nélkül, a feszültségmérés alig-alig nyitja ki a diódát. Rá kell dugni egy akksit és úgy mérni, mekkora feszültség jut az akkucsomagra. Annó volt nekünk is ilyen akksitöltőnk, több is. Mind ilyen "bonyolult" elektronikával rendelkezett. Annó úgy gondolták, NiCd akksicsomagnak jó lesz. Jó is volt, ideig - óráig (kiegyenlítés hiánya).
(#) kendre256 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
A 2. és 5. képből úgy látszik, hogy a mérőzsinórokat fordítva dugta be a műszerbe, és a táp csatlakozóján a belső ér a negatív. Vagyis forított polaritást kap a dokkoló, ezért nem nyit ki a dióda.
Bővebben: Link
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Írta, még a múlt héten, hogy az adapter elveszett, akkor egy 12V-os tápegységről kérdezett, hogy jó lenne-e helyette.
Én akkor írtam néki, hogy minimum 200ma-est, és (mivel 12V névleges feszültségű akkupakkról van szó), ahhoz legalább 15V feszültség kéne, ahhoz hozzáadjuk az áramgenerátor feszültségesését, hát legalább 17V feszültségű trafót (tápegységet)szerezzen be. Hát 15V-ost szerzett be. De ez állítólag 15v-ot tartva is tudja az 530ma-t, hát akkor jó.

És a fénykép szerint tényleg egy fordított polaritású tápegységet próbál összeházasítani az általános polaritású dokkal, hiszen a fényképén a piros "madzag" van a táp kivezetésének a közepére dugva (ahogy szokásos is, általában az a pozitív), csak (a kettővel utána levő képen jól látszik) a multin a piros a COM-ban van...
Ha a piros helyén lenne, akkor negatív15V-ot mutatna ott...
-Szerintem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) thepower válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Patópali,Kendre256,eSDi köszönöm a segítséget .Megfordítottam a polaritást én minden fasza És igen azt elfelejtettem írni hogy nem az eredeti töltő.
(#) eSDi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 22, 2019 / 1
 
3304. oldal. Amúgy simán leírtam volna, hogy én vagyok a hülye és rosszul emlékszem, ha nem olvasom el a többi hozzászólást. Először nem olvastam vissza eleget.

Lényeg, hogy jó lett. Mehet mindenkinek a sör, vagy ami tetszik.
(#) Bakman válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Idézet:
„3304. oldal.”
Ki emlékszik már arra? A hosszú témáknak is megvannak a hátrányai...
(#) eSDi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Nálam a múlt az 1. oldallal kezdődik.
De pontosabban fogalmazva 3 oldallal ezelőtt írta.
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2019 / 1
 
Hello! "feszültségmérés alig-alig nyitja ki a diódát" Ezt a tévhitet azért el kell hogy oszlassam..
(#) Moderátor hozzászólása Ápr 25, 2019
 
SMD forrasztással foglalkozó téma: Bővebben: Link
(Oda tartozó hozzászólások oda áthelyezve.)
(#) attika hozzászólása Ápr 26, 2019 /
 
Sziasztok.
Van egy 24V 60VA toroid trafóm.
Egyenirányítás után mekkora puffert érdemes rátenni?
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Ápr 26, 2019 1 / 1
 
Szia!
Legalább 3.300 µF-ot és 50 voltost..
Következő: »»   3307 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem