Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED fényerősödés - halványulás
Lapozás: OK   10 / 12
(#) tothmartonemil válasza proli007 hozzászólására (») Okt 18, 2016 /
 
Helló!

Megépítettem. Működik, nagyon szépen pulzál. Az a bajom vele, hogy nem alszanak ki teljesen a ledek. Igazából ez egy kültéri installációhoz kell, amit majd fotózni szeretnék. Ezen a próba verzión látom, hogy nem lesz elég a fénye, ezt csak most látom működés közben.
Meg lehet oldani ezt valahogy high power ledekkel? Meg lehet csinálni 6 helyett 12 darab leddel?
(#) tothmartonemil hozzászólása Okt 18, 2016 /
 
A másik kérdésem, hogy az okozhat bármiféle gondot, ha az ellenállások nagy teljesítményűek? A 10kilósa 2 wattosak a 22 ohmos 1 wattos. Ez volt elérhető.
(#) tothmartonemil hozzászólása Okt 18, 2016 /
 
https://www.hestore.hu/prod_10032094.html
https://www.hestore.hu/prod_10032269.html
https://www.hestore.hu/prod_10034448.html

Ezek a ledek szimpatikusak. Ezekből kéne valahogy összehozni. Igazából a legerősebb zöld tetszik a legjobban.
(#) proli007 válasza tothmartonemil hozzászólására (») Okt 19, 2016 /
 
Hello! Ez egy elég rossz hozzáállás a problémához. Írtam az első hozzászólásomban, hogy a helyedben nem ezt a kapcsolást erőltetném. Amit belinkeltem kapcsolást, azzal annyi Led-et működtetsz amennyit csak szeretnél. De mit fog szólni ehhez egy 9V-os elem? Mert ugye több Led megtáplálásához, több energia kell. De..
Ha nem alszik el, akkor a "nem világításra szánt" zöld Led nyitófeszültsége kicsi. Ezt úgy próbálhatod meg, hogy egy 1kohm-on keresztül rákapcsolsz Led-et (több fajtát) a 9V-ra, és megméred a Led-en a feszültséget. Magasabb nyitófeszültségűvel, nagyobb lesz feszültséglevonás is. De ha pld. a zöld Led helyett egy fehéret használsz, akkor biztos ki fognak aludni. (Egyébként az sem mellékes, milyen Led-et használ az ember a világító Led-eknél, mert a nagy fényerejűek, már néhány uA áramtól is képesek világítani.)
12 Led-et (4*3) már nem célszerű párhuzamosan kötni mint a 6-ot, mert az áramgenerátor ekkor már négyszer nagyobb áramot kel hogy biztosítson. Ha eltérés vana Led-ek között, akkor az áram átterhelődhet a kisebb nyitófeszültségű csoportra és az megpusztulhat a többszörös áramtól. Ha ennél a kapcsolásnál szeretnél maradni, akkor pld. célszerű két áramgenerátort használni (T2-T3 és R3-R4-et kell megkettőzni). A T1 meg tudja majd hajtani mind két áramgenerátort.
De pont ezért célszerű a PWM kapcsolás, mert ott a három Led-hez kiszámolsz előtét ellenállást a 9V-ra és ebből aztán annyit köthetsz a PWM kimenetére, amennyit a Kimeneti Fet elvisel. Mivel 2A körül van a terhelhetősége, 20mA-es sorból akár így 100 is lehet, ami 300 Led-et jelent.
Az ellenállások teljesítménye csak akkor tud gondot okozni, ha kisebb a teljesítménye, mint ami szükséges. De ez itt nem áll fenn.
Oké, akkor készítsed zöld Led-ből. De hogy lesz abból sárga vagy piros, azt nem tudom..
(#) kriszrap hozzászólása Nov 20, 2016 /
 
Sziasztok
Ezzel a kapcsolással menne az hogy sötétbe a led sötétebb fénybe pedig fényesebb a led???

Névtelen.png
    
(#) sonajkniz válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Ez így mi szeretne lenni?
Mert ez sima multivibrátor kapcsolás. Csupán a frekvencia változna, a kitöltés nem. Felépíthető 555-el is a PWM, de egy PIC-el egyszerűbb lenne.
(#) kriszrap válasza sonajkniz hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Shiftregisztrnek változttani kéne a ledek fényerejét sötétbe gyengébb ,fénybe erössebb.
Nem jó erre a kapcsolás??
(#) sonajkniz válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Nem. Ebben a kapcsolásban nagyjából 50%-os kitöltés mellett változó frekvenciát kapsz. Az pedig nem fogja jelentősen befolyásolni a fényerőt. Korábban már ajánlottam valakinek a PIC10F322-es kontrollert. Azzal könnyedén megoldható ez a feladat. Sőt, ha a méret is számít, SMD változatban ez a PIC mindössze 6 lábú.
(#) kriszrap válasza sonajkniz hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Az itteni segédprogram 50 és 97% kitöltést mutat miért??
(#) sonajkniz válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 20, 2016 / 1
 
Azt nem tudom megmondani, de mivel a töltés is és a kisütés is ugyanazon az ellenálláson keresztül történik, így maximum a bemenetek fogyasztása befolyásolhatja valamelyest a kitöltést.
Egyébként a moderátorok hamarosan áthelyezik ezt a beszélgetést a megfelelő topicba.
(#) sonajkniz válasza sonajkniz hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Megnéztem én is a segédprogramot. A fotoellenállásnak 1-400Kohm között kellene ehhez változnia, és a szabályzás mértéke nem követi lineálisan a fotoellenállás változását. Ráadásul eközben a frekvencia a huszad részére esik vissza. Ezért nem így építik meg ezt a kapcsolást.
(#) kriszrap válasza sonajkniz hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Akkor meg tudod mutatni hogy kellene??
(#) kriszrap válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
LDR-t 7-2 lábközé rakom 15 8-7 közé??? úgy
(Elnézést a dupla postért)
(#) sonajkniz válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Nem.
A fotoellenállás helyére fix ellenállás kell kerüljön.
A fotoellenállás egyik pontja a 2-6 lábakra, a másik pontja egy schottky diódán keresztül a 7-es lábra. A 15K és a 7-es láb közé szintén egy schottky, de fordítva. Ez még így sem tökéletes PWM, de közelebb áll hozzá. 555-el csak potival lehet teljes értékű PWM-et csinálni.
Egyébként miért idegenkedsz a PIC-től?
Sokkal egyszerűbb lenne.
(#) proli007 válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Hello! Rajzoltam már itt ilyen kapcsolást.
(#) sonajkniz válasza proli007 hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Ez nem sokban különbözik attól, amit kriszrap rajzolt. A PWM fő jellemvonása az, hogy a frekvencia stabil. Csak a kitöltés változik. LED-hez még jó lehet, de már pl. DC motorhoz nem. Idegesítően fütyülne alacsony fordulaton.
(#) kriszrap válasza proli007 hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Idézet:
„Egyébként miért idegenkedsz a PIC-től?”

Mert igy alakítottam a dobozt a nyákot stb

Meg egy kapcsolóval lehet állítani hogy az 500k poti vagy a lDR használja .
Potival karom használni akkor LDR és 22k helyére rakom???

szerk.:
Idézet:
„az nem sokban különbözik attól, amit kriszrap rajzolt.”

Melyiket érdemes akkor??? ))
74hc595 Lába leköveti ezt a frekit???
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2016
(#) kriszrap válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 22, 2016 /
 
Kipróbáltam a kapcsolást leddel de nem érzékeltem változást miért ??
(#) proli007 válasza sonajkniz hozzászólására (») Nov 22, 2016 /
 
Hello! Igen, mint ahogyan mi is hasonlítunk egymásra. Várhatóan van fülünk meg orrunk, de azért még sem vagyunk ugyan azok. A PWM-nek lehet sajátja, de nem kötelező. A topik címe, pedig a Led-ekről szól, nem motorokról..
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2016
(#) kriszrap válasza proli007 hozzászólására (») Nov 24, 2016 /
 
Kedves proli007 mi lehet a hiba???
(#) proli007 válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 24, 2016 /
 
Ha nem változik semmi, akkor valami triviális hiba van. De néhány feszültségméréssel (a GND-hez képest) azt meg lehet állapítani.
- Elsőként az 5-ös lábat kell megmérni, annak a tápfeszültség 2/3-ad részén kell lenni.
- Az 1nF cseppet kicsi, így a freki túl magas lesz. De tehetsz helyébe pld. egy 10µF-ot próbára, akkor villognia kell az 555-nek. Természetesen a használathoz nem ilyen kondi kell, hanem 10..100nF.
- Ha működik az oszci, akkor a 3-as lábon a kitöltéssel arányosan kell változni a feszültségnek. Ezt a műszerrel DC-ben lehet mérni, mert az átlagol.
A helyedben kipróbálnám azt a kapcsolást amit belinkeltem. A CDS igen nagy tartományban tud változni, így párhuzamos ellenállással korlátozva van a kitöltés, mert a frekvencia valóban változik itt, és az nem jó, ha túlzottan lejön. A másik, hogy az egy fény felett, már maximálisra "vált", vagy is leáll az oszcilláció.
- Egyébként nem írtad, mire használnád. Ez alapvetően egy Led kijelzőhöz készült, ahol nullára semmiképpen nem kell leszabályozni a kitöltést. Vagy is a gyakorlatban csak egy "tól-ig" tartományban kell a fényerőt változtatni.
(#) kriszrap válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2016 /
 
Kedves proli007.
Egy órához szeretném használni amit 74hc595 segítségével hajtok meg és a blink lábát "villogtatnám". Foto ellenálás azért kell hogy este ne legyen zavaró. Érdekesség a egy kapcsoló segítségével áttudok váltani manuális fényerő szabályzásra 500k poti segítségével.
(#) kriszrap válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 26, 2016 /
 
Na sikerult led fenyereje nem annyira valtozik 50% kitoltes ala hogy lehet menni??? Valtoztatas 1r = 15 2r=foto ellenallas ennyi hogy lehet 50% ala vinni???
(#) usane válasza kriszrap hozzászólására (») Nov 30, 2016 /
 
Ha azt csináltad amit csatoltál akkor a 15K-val tegyél párhuzamosan egy diódát a 7-es láb felől a 2-6 felé. Akkor lemegy 50% alá a kitöltés.
(#) normalize hozzászólása Máj 17, 2019 /
 
Sziasztok

Én is a címben szereplő kapcsolásra fokozatosan erősődő led fény, majd lekapcsolásnál szintén halványuló led fényt szeretnék elérni. Azonban én sajnos nem értek ezen dolgokhoz, így azt szeretném kérdezni tudnátok e egy kis egyszerű kütyüt ajánlani amit meg lehet vásárolni?
Még az is fontos lenne hogy a végleges fényerőt is szabályoznom kéne.
Előre is köszönöm.
(#) Richie78 hozzászólása Máj 17, 2019 /
 
(#) normalize válasza Richie78 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
ugye ezt nem nekem linkelted?
Köszönöm, de Én ehez sajnos nagyon nem értek.
Valami kész vásárolható linket szeretnék kérni. Az is elég ha csak a bekapcsolás fokozatosan erősödő fénnyel kapcsol be, a kikapcsolás nem lényeg. Illetve hogy lehessen szabályozni a fényerőt.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) wbt válasza normalize hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Kicsit kevés az info: mennyi LED? Milyen teljesítményűek? Mi a ki-bekapcsoló? A sebesség szabályozható legyen-e? Mindez mi módon? (távirányítás, potenciométer, valami digitális megoldás stb.)
(#) normalize válasza wbt hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Egy sima 4.8w os 3528-60 szalag 154cm hosszban 12V os. Egy mozgásérzékelőre van kapcsolva a táprgysége és arra gyullad ki. Ezt szeretném finomítani hogy szépen fokozatosan jöjjön meg a fény amikor bekapcsol, nem pedig hirtelen teljes fény. A kikapcsolás mind1. Ha pluszban még a megvilágítás fényerejét is tudnám állitani az jó lenne. ( tul erős a fénye per pil). (De ezt lehet megoldom az alu profil opál burka alá tett "diffuzirral"). A lényeg hogy finoman gyulladjon fel a fény mikor bekapcsolja a mozgásérzékelő. A led szalag drimmelhető. Nem kell távirányító, egyszer beállitom majd és annyi. A legegyszerübb megoldás kell.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) wbt válasza normalize hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Ha nem találsz készen (1db-ért főleg), akkor vagy csináltatsz valami komparátoros PWM vezérlőt vagy fel tudok ajánlani ilyen kispanelt, de ezen ATTINYxx uC van, el tud hajtani 3 csatornát is, ha beülteti valaki meg megírja azt a 10 soros programot rá, szóval marad a kókányolás.
Következő: »»   10 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem