Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   189 / 249
(#) Gafly válasza bodgabo hozzászólására (») Júl 5, 2019 /
 
Pont ez az, évek óta nincs már ott a BURABUn, de cikket sem látok tőle már nagyon régen...
(#) tnl válasza Gafly hozzászólására (») Júl 5, 2019 /
 
A 8et ha8et-et jelenti?

http://www.ha8et.hu/
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 5, 2019 /
 
Igen szomszédodban ...
(#) szsrobert hozzászólása Júl 7, 2019 1 /
 
Vettek a jelet egy tavoli bolygon, es meghivtak vendegsegbe?
" Egy tavolibolygolako ado-vevo keszuleken segitseget ker, segitseget ker"
Vagy a nasszista racik a Hold sotet oldalarol?
(#) (Felhasználó 1947) válasza szsrobert hozzászólására (») Júl 7, 2019 / 1
 
Ma már ne igyál több alkoholos italt
(#) szsrobert válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Júl 7, 2019 / 1
 
Eddig se ittam. Jo cuccokat epitett.
Az ET se veletlenul kerult a 8 utan.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2019
(#) Bell hozzászólása Júl 10, 2019 /
 
Több embertől is hallottam, hogy gyakorlati tapasztalataik alapján egy RH dipól huzalvastagságának 0,8mm-ről 0,6mm-re csökkentése észrevehetően csökkenti a sávzajt, kb. egy "S" fokkal javítja egy konkrét kapcsolat minőségét.
Lehetséges ez?
(#) pucuka válasza Bell hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Az antenna vezeték vastagsága az antenna sávszélességével van kapcsolatban. Minél vékonyabb, annál kisebb a sávszélessége.
Lehet, hogy a sávzaj csökkenése is ezzel van összefüggésben?
(#) Kera_Will válasza Bell hozzászólására (») Júl 10, 2019 / 1
 
Volt idő mikor 0.3-0.4 CuZ volt a longwire antennám, egy műanyag zsinórra rögzítve.
A panel ház tetején a 2 "szellőző gomba" között kihúzva, kb 1 m magasan a tetőtől, 25-30 méter hosszban.
Működött úgy is voltak QSOk legtöbb PSK-val 3.5-7-10-14 MHz-en.
Nem volt vastagabb "referencia" antennám.
Érdeklőd DL2JTE Lacinál , Ő nem keveset játszott féltized alatti vezetékekkel meg litze-vel mint kültéri RH antenna.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Adásnál, hogy bírta a nagyobb teljesítményt?
(#) Bell válasza pucuka hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Szerintem ha az antenna rezonanciafrekvenciáján történik a vétel, akkor nincs zajcsökkenés.
A zajminimum ugyanis kismértékű illesztetlenségnél érhető el.
Az antenna 1:2 állóhullámarányhoz tartozó sávszélessége ilyen huzalvastagságnál nagyságrenddel nagyobb, mint a CW, vagy SSB vételnél használt 300-2800 Hz.
A zaj így nem az antenna sávszélességével arányos, hanem a konkrétan használt üzemmódhoz tartozóval.
Leszámítva az itt talán elhanyagolható keresztmodulációt.
Ezért nem értem a dolgot.
(#) pucuka válasza Bell hozzászólására (») Júl 11, 2019 /
 
Nem az üzemmód sávszélessége döntő, hanem a vevődé, ami értelemszerűen nagyobb, mint a szükséges sávszélesség.
De én is csak találgatni tudok, konkrét tapasztalatom csak a 80 MHz feletti sávokban van. ott viszont biztos van összefüggés az antenna sávszélessége, és az antenna elemek vastagsága, között.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 11, 2019 /
 
PSK üzemmódban 25-30 W többet nem küldtem ki , így ez nem volt gond.
Más üzemmódot meg nem is forszíroztam csak ezt. Mert részben "lopakodó" üzemmód volt , a távíró ritmikussága és fóniából kihallható foszlányok alapján könnyebben azonosíthatott volna "bárki" ha véletlenül QRM-et okoztam volna , bármilyen készülékben.
Egy PSK-s (vagy bármi digimód) váltakozó hangszínű időnkénti "zörgését" kevésbé azonosíthat be "laikus".
(a hatóság könnyebben)
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2019
(#) Bell válasza pucuka hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Ha figyelmen kívül hagyjuk a keresztmodulációt, az irányhatást és az eszközök saját zaját, akkor a környezetből, a légkörből, az űrből érkező kozmikus zajok eredményezik a sávzajt.
Ha ezt egyenletes eloszlásúnak feltételezzük, az észlelt zaj energiája egyenesen arányos a sávszélességgel.
Ha ez igaz, akkor az üzemmódhoz tartozó sávszélesség határozza meg a jel / zaj viszonyt.
Mert az lényegesen kisebb, mint az antenna sávszélessége.
Hol rontom el?
(#) pucuka válasza Bell hozzászólására (») Júl 12, 2019 / 1
 
Szerintem ott, hogy nem az üzemmódhoz tartozó sávszélesség a lényeg, hanem a vevőberendezés tényleges sávszélessége.
A vevő sávszélessége mindíg nagyobb, mint az üzemmódhoz (modulációs módhoz) szükséges sávszélesség, minden szűrőnek van valamekkora csillapítás menete a zárási tartományba.
Azt én sem tartom nagyon valószínűnek, hogy egy RH antenna sugárzójának néhány tized mm átmérő csökkenés az antenna jelentős sávszélesség csökkenést eredményezné, amit az antenna szélessávú zajból felszed, de biztosat nem tudok, ilyen tapasztalatom nincs.
De pont a solti látogatásunk kapcsán említésre került, a lakihegyi szivar, és a solti pálca típusú antennák közti különbség, hogy egy frekvencia átálláskor (540 ről 873 -kHz -re) az utóbbit már jelentősen hangolni kell, bár azért a modulációs módok eltérő sávszélességéhez képest elég nagy eltérés. Az antenna sávszélességét adónál lehet jól észrevenni, vevőantennaként sokkal nehezebb, csak a zajszint növekedéséből lehetne következtetni, gondolom.
Az URH, és felsőbb sávokban a sugárzó vastagságának befolyása már jelentős lehet, egy vékony sugárzó sávszélessége könnyen lehet 1 MHz -nél is kisebb, ami egy 380 kHz -es sztereó sávszélességnél már akár szerepet is játszhat.
(#) sdrlab válasza Bell hozzászólására (») Júl 12, 2019 / 1
 
Sehol! ) Ne hagy magad szóbeszéd alapon, és a hozzá nem értő alakok által meggyőzni valami olyanról, amiről kb max magánvélemény lehet csak!
Ideálishoz közeli esetet feltételezve a jel/zaj viszony csak a sávszélességtől függ, ahogyan az pontosan kiszámítható egy 50R-es impedanciára(vagy bármilyen másikra). A csúcsérzékenységű vevők ezt közelítik...
Más viszont az abszolúte zaj, ami elsősorban az antenna nyereségből és az adott sáv háttérzajából jön ki! Ennek semmi köze nincs a jel/zaj viszonyhoz alapvetően, csak közvetve hat ki rá.
Tehát ha van egy antenna, ami veszi a hasznos jelet, és alatta a zajt, ad egy jel/zaj viszonyt. Ha lecseréljük egy nagyobb nyereségűre, az több zajt fog adni, de több jelet is, tehát nem változik a jez/zaj arány, csak az abszolúte jelszintek változnak.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Egy vevő a sávzajból is csak annyit fog látni, amekkora a saját sávszélessége.
De az RH sávokban, és attól lefelé a sávzaj olyan magas, hogy az analóg vevő saját zajából eredő érzékenységét nem is lehet kihasználni, a sávzaj sokkal nagyobb, mint a vevő saját zaja.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2019
(#) vidoferenc1029 hozzászólása Júl 12, 2019 /
 
Sziasztok!
Tudnátok jellemezni pár mondatban a képen látható berendezést? Ki ő, hol, milyen frekvencián használatos stb. Érdemes vele foglalkozni vajon? (beüzemelésen gondolkozni stb). Persze erre a választ nem a képek alapján várom, hanem általánosságban.
(#) pucuka válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Valamilyen vevőnek a II. KF frekvenciájáról táplálkozó demodulátor fiókja. A1, A3, F1 üzemmódra. A1, F1 távíró, A3 beszéd.
Azt, hogy ez a II KF milyen frekvenciájú, azt nem tudom, valószínűleg bellül lehetne utaló jelet találni.
(#) pucuka válasza Bell hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Annak idején sokat méricskéltük az igen népszerű HB9CV antennát. Találtam rá számolókát:
Bővebben: Link
De a sávszélességgel konkrétan nem foglalkozik, bár benne van a "huzalvastagság" is.
Ha utánna olvasol, közvetett módon erre is van utalás, de többnyire a 2 m, és 70 cm sávra vonatkozóan.
Bővebben: Link
De továbbra sem hiszem, hogy pár mm átmérő csökkenés jelentősen befolyásolná egy mondjuk 3,5 MHz -es antenna sávszélességét.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2019
(#) ha4023 hozzászólása Júl 12, 2019 / 1
 
Szia

A képen az ML-R-154-2 (Molibdén) katonai RH vevőkészülék egyik fiókja, 1-12 MHz, LSB, USB, CW, AM, RTTY, 127V AC vagy 220V AC.

Bővebb infó itt: www.ha4023.fw.hu

Üdv Gyula
(#) vidoferenc1029 válasza ha4023 hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Köszönöm a választ! Gyanítottam, hogy így önmagában nem használható. Van egy másik panel is előlap nélkül.
Tudsz ajánlani valamit, ötletet adni felhasználásra, így, hogy a 4 (?) panelből van 2 többé-kevésbé egyben?
(#) ha4023 hozzászólása Júl 12, 2019 /
 
Szia

Sajnos ezen elég sok a hiányosság, nehéz összehozni.

Gyula
(#) Bell hozzászólása Júl 14, 2019 /
 
sdrlab, pucuka, Kera_Will, köszönöm a hozzászólásokat!
(#) Gyantáscin hozzászólása Júl 14, 2019 /
 
Ferritantennámmal DX állomást ugyan nem sikerült még meghallani, de egy titokzatos zavarforrást sikerült azonosítani. 2,5 - 4 MHz között, meg 10 MHz körnékén olyan 9kHz-es raszterrel változó erősségű zavarójel van nálam a házban. Stabil a frekvenciája, mert 3618 kHz-en nem zavar, de 3615-nél mindig. A fene gondolta volna, hogy a hűtőszekrény a bűnös.
A "Samsung digital inverter technology" nem ki-be kapcsolja a kompresszort, hanem a fordulatszámát szabályozza a hűtési igénynek megfelelően.
Arra gondoltam, hogy zavarszűrőként egy TV balun magra tekerek erősáramú vezetékből egy bifiláris fojtót, kb 1 mH előállítására van mód. 50Hz-en csak 0,3 ohm körüli az impedanciája, így a túláramvédelmet nem bénítja meg. Esetleg jobb ötlet valakinek? Előre is köszönöm, ha van.
(#) szsrobert válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 14, 2019 / 1
 
Tavolsagnoveles a vevo es a hutogep kozott, hotogep csere.
A kapcsolouzemu cuccok sajna nem az Rh vetel baratai.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 14, 2019 / 1
 
Az ilyen zavar ellen csak az árnyékolás segít. Csak azután van értelme a hálózati kábelbe zavarszűrőt építeni. De minden vezetékbe kell(ene) ami az árnyékolásba bevont elemekhez megy, pl. hőérzékelő.
A közönséges hűtő is tud komoly zavarokat termelni, mikor ki-, bekapcsol a kompresszor.
(#) Gyantáscin válasza pucuka hozzászólására (») Júl 14, 2019 /
 
Köszönöm a válaszodat.
Hát igen, az árnyékolás. Hiába van fémből a burkolata, ami oldalt és hátul biztos árnyékol, de az ajtók szigetelten vannak felfogatva, mögöttük meg a kajákon túl csupa műanyag. Mindenesetre a fojtót beiktattam, így most már a tetőantennát nem zavarja, és bent is csak a hűtő pár méteres körzetében van egy kis 100 Hz-el modulált a zavar. Lehet, hogy a védővezetőt is fel kellett volna tekerni, az áramvezetőkkel együtt, de most már ez így veszett.
(#) bodgabo hozzászólása Júl 22, 2019 /
 
Sziasztok!
Csöves lineár végfok kicsatoló és anódfesz hidegítő kondenzátornak használható-e ilyen kondenzátor?
egyik
Igazából ilyen javasolt hozzá, de kapacitásra és feszültségre megegyeznek:
másik
Valószínűleg a jelentős nagyfrekvenciás áram miatt használják az utóbbit.
Esetleg ha több, kisebb kapacitásút kötnék párhuzamosan az első verzióból (pl. 10db 100pF)?
Nincs még sok tapasztalatom ezen a területen, még csak egy kb. 80W kimenő teljesítményű végfokot csináltam GU-50 csővel 7MHz-re, ahhoz valami kerámia csőkondenzátort használtam anno.
Amióta megvan a 100W kimenőre képes rádióm, és egyszer jól "megsütött" az anódfesz, azóta hanyagoltam a témát, de néha egy-egy különleges állomáshoz jól jönne komolyabb QRO
(#) (Felhasználó 116638) válasza bodgabo hozzászólására (») Júl 22, 2019 /
 
Az első típussal ne kísérletezz, pillanatok alatt átüt.
A második típus a "doorknob" kivitel már jó lesz, ezeket a kondikat direkt RF célra gyártották/gyártják.
Következő: »»   189 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem