Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   190 / 249
(#) Leraz válasza bodgabo hozzászólására (») Júl 22, 2019 /
 
Ahogy az előttem író mondta az elsőt felejtsd el oda. A második a jó választás.
(#) kendre256 válasza bodgabo hozzászólására (») Júl 22, 2019 /
 
Csatlakozom, a második a használható.
(#) sdrlab válasza bodgabo hozzászólására (») Júl 23, 2019 /
 
Ha már elhalmoznak téged szubjektív magánvéleményekkel...ellensúlyozva ezt én is csatlakozom a másik oldalról! )
Alapvetően jól gondolod!!! A "gyenge" pontja annak a típusnak a másikhoz képest a fegyverzet kialakításában leledzik. Nem nagy áramokra van kitalálva. Ez persze korántsem jelenti, hogy ne lehetne használni ilyen helyekre, és a megoldás pontosan az, amit leírtál, párhuzamosan kell kötni N darabot belőle. Ekkor szinte minden paramétere feljavul, sokkal jobb értékeket lehet elérni vele, mint 1 darab "komolyabb" kondival. Érdemes lehet még figyelembe venni, hogy a legtöbb kerámia kondenzátornak jelentős V/C függése van...az az közelítve már max feszültség felét is, jelentős kapacitásvesztés áll elő.
(#) bodgabo válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 23, 2019 /
 
Köszi a válaszokat!
Végülis a csövek és a foglalatok árához képest ezek a tárcsa kondik sem vészesek, talán börzéken olcsóbb is valamivel mint az ebay-n (bár erre nem fogadnék). Láttam olyan konstrukciót, ahol kétoldalas nyák-ot használt az alkotó nagyfesz kondinak. Hát... nem tudom
Na, lehet kísérletezgetni (csak ne rázna annyira... )
(#) bitmixer hozzászólása Júl 25, 2019 /
 
Sziasztok!
Rendezkedéskor találtam ezeket a kőkorszaki szovjet alkatrészeket. Érnek ezek ma még valamit, vagy kidobjam őket? D603 / KP103 / KP305, meg van még valahol egy KT604B...
Kösz, üdv.

S6003727.JPG
    
(#) (Felhasználó 116638) válasza bitmixer hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
A diódák használhatók, de néha kellhetnek ilyen tranzisztorok is.
Dobd fel az apróba, vagy az ingyen elvihetőbe.
(#) pucuka válasza bitmixer hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
A diódákból készíthetsz több GHz -ig működő nagyfrekis mérőfejet, vagy eredetileg mikrohullámú vevő bemenetén volt keverő. Nem véletlenül van alu tokban.
(#) (Felhasználó 116638) válasza pucuka hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Az az "alu" ezüstözött rézből van
A többi stimmel.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Könnyen lehet, rég volt a kezemben. Már csak a fa doboza van meg.
(#) bitmixer válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Egyikőtök sem nyert , mert ez ólom. Hogy megbizonyosodjam, egy picurka darabot levágtam és 300 fokos pákával meg tudtam olvasztani. Azt sejtettem, hogy valami spéci diódák, most már csak azt tudnám, mennyiért hirdessem meg őket. Kösz az infokat.
(#) pucuka válasza bitmixer hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Elég spéci diódák, az igaz. A GTT7000 mikrohullámú rendszer vevőjének bemenetén volt keverő dióda. (ezért csúfoltuk a mikrósokat, hogy detektoros vevőkkel játszadoznak)
Soha sem néztem meg, hogy miből van a tokja, pedig kibontottam egy párat. Nem lehetett olcsó annak idején, ha még darabja külön bélelt fadozbozban tárolódott.
Hogy most mennyit ér, azt nem tudom, ma már ennél jobb félvezetőket is lehet kapni, ami még erősít is.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2019
(#) sdrlab válasza bitmixer hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
A FET-ek használhatók még ma is valamire, de azok a mikrohullámú diódák lényegében csak oda jók, ahová tervezték őket, sima egyéb célra értelmetlen a használatuk! Nekem is van pár darab, de nem valószínű, hogy valaha is bárhová felhasználnám majd őket...
(#) semsem válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
RMSZ-1 lokátorban volt ilyen demodulátor dióda. A frekvenciamérőben. Ha jól emlékszem.
Soha nem cseréltem egyet sem , csak tartalékban voltak.
(#) sdrlab válasza semsem hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Az a baj ezekkel, hogy még forrasztani sem szabad! Foglalatos használatra voltak tervezve, amit ugyan lehet ha nagyon kell házilag is elkészíteni...de nem éri meg vele szenvedni! Jó hatásfokkal csak 6-60cm hullámhossz között dolgozik... egy akármilyen (nagyfrekvenciás) BATxx diódával jobb eredményeket lehet elérni ma már...
(#) Gyantáscin hozzászólása Aug 1, 2019 / 1
 
Jóuraim! A legújabb megfigyelővevőm (Tecsun PL-680) már a posta karmai között szenvedi a postai vámeljárást. Azt kérdezném, hogy jól látom-e, hogy az antenna bemenete magas, - olyan 1 kohm körüli - impedanciájú ? Azért kérdezem, mert a videókon azt látom, hogy a különböző összehasonlító tesztek során ugyanazt az antennát dugdossák a másik rádióba is, holott pl. a meglévő rádiómnak (XHDATA D808) tutira alacsony impedanciájú a bemenete. Mellékelem a kapcsolási rajzot.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2019
(#) sdrlab válasza Gyantáscin hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
Nem egyértelmű...de azt gyanítom, az SW1 kapcsoló áthidalhatja azt az 1 k-t ott...
(#) Gyantáscin válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
Az a kapcsoló egy 3 állású DX-Normal-Local kapcsoló. Dx állásban a jel minden csillapítás nélkül megy a lenti LPF jelű, - úgy gondolom - előerősítő egységbe. Az meg külön érdekes, hogy a túlfeszültség védő diódapáros a botantennára van kötve, így külső antenna használata esetén mintha ott sem lenne - már ha a dugó leválasztja a botentennát.
(#) sdrlab válasza Gyantáscin hozzászólására (») Aug 1, 2019 / 1
 
Így már érthetőbb. DX állásban közvetlenül megy az antenna jel a szűrőkre(az LPF is csak egy szűrő, a tranyó impedancia illesztést végez csak). Normal állásban 1k/1k osztón keresztül megy a jel, -6dB csillapodást szenvedve emiatt. Az impedancia 1...2k között van ebben az esetben... Local állásban 1k/100R durván -20dB csillapítás van, az impedancia kb 1k körüli.

De...miért csodálkozol? Ki állította, hogy ez a rádió bármilyen bemenetén is 50R-t tud?
(#) Gyantáscin válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
Köszi a segítséget, megvilágosodtam a hozzászólásodtól: a LPF a low pass filter rövidítése
(#) sany hozzászólása Aug 9, 2019 /
 
A internetet böngészve találtam ezt a CW dekódert megvalósítást. Esetleg érdemes használni ilyen készüléket vagy inkább jobb a PC program?
(#) Leraz válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Amiket láttam azok mind bizonytalanok. Nagyobb sebességnél kihagynak, tévesztenek.
A PC programot nem ismerem de egyszerűbbnek tartom megtanulni a Morse-t.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2019 / 1
 
Próbáld ki mindenképp a CWSKIMMER nevű programot, nekem nagyon tetszik,
sajnos 30 napig működik ingyenesen.
(#) tnl hozzászólása Aug 10, 2019 / 1
 
Itt bemutatja a cwskimmer-t

https://www.youtube.com/watch?v=sK580zCjXAc

Egyszerre figyel több csatornát, amit dekódol, sőt kigyűjti
a hívójeleket egy listába!
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
(#) Bell válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2019 / 1
 
Ha már elmúltál 80, érdemes Arduino-val, vagy PC-vel dekódolni a Morse-t.
Ha még nem, érdemes megtanulni.
Ezeknek a szuper programoknak nagy hátránya, hogy egyetlen, erős és pontosan időzített, szabályos jel esetén használhatók valamennyire.
Játszani viszont kétségtelenül jók.
A gyakorlatban a jelek zajosak, több jel is van, amire kíváncsi vagy, halkabb, mint a többi, a jel kézi adásnál nem elég szabályos.
De füllel ezek a jelek egy kis gyakorlat után kiválóan vehetők.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Szerintem érdemes kipróbálni, én lejátszottam neki windowsban a mobiltelefonos felvételt,
amin több morze ment egyszerre(különféle hangmagasságon) és jól dekódolta.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Aug 10, 2019 / 1
 
Köszi. Kipróbálom.
(#) sany válasza Bell hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Kb. 80 éves koromig meg is tanulnám.

De lehet, hogy gyakorló készüléknek is jó lenne. Valahogy...
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
(#) sany hozzászólása Aug 10, 2019 /
 
A rádióamatőr vizsgáról kérdeznék.
A vizsgáról szóló tájékoztató már elolvastam. De felmerült bennem az a kérdés, hogy a vizsgajelenetkézi laphoz csatolni kell , egy rádióamatőr vizsgára felkészítő tanfolyam el végezetét igazolást? Igaz elmélet nélkül nem sikerülhet a vizsga. Van egy helyi rádió klub, ott érdeklődök majd, hogy esetleg ők segítenének-e felkészíteni. Vagy valamilyen akkreditált tanfolyam elvégése szükséges hozzá?
(#) Leraz válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Semmi ilyenről nem tudok. Az viszont nagyon sokat jelent minden téren ha van a közelben klub és oda rendszeresen lejár az ember.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Tanuláshoz ott van pl ez az oldal online cw tanuló
10 20 féle paraméter szerint tudod a leckéket beállítani.
A hangolvasási gyakorlatok menthetőek , txt-ként is meg audio fájlban is.
Egy csokorra valót generálhatsz belőlük. Aztán bármiről lejátszhatod előveheted nem kell webböngésző , net , stb...
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
Következő: »»   190 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem