Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   137 / 171
(#) Orbán József hozzászólása Jún 13, 2019 /
 
Üdv!
Tápegység+fojtó.
Egy retro csöves végfok tápjában CLC van, amit utánépítek.
100u - 3H - 100u található a tápban, erről 2x25W-os csöves szívja az energiát.
Kérdésem a fojtóval kapcsolatos. Az eredeti jellemzői: 3H 250mA 17 Ohm
Ezt az értéket egy magyar nyelvű programmal többféle vasra is ki tudom számoltatni a légrés méretétől függően. Az eredeti fojtóról van fényképem, de azzal sajnos nem sokra megyek.
A légrés meddig növelhető, mi az optimális?
Biztosan van, aki otthon van ebben...
Még annyi magyarázkodás, hogy szerintem 160mA is elég, ennyi lesz kb. a folyamatos áramterhelés a holmimban. Hogy miért a tápba a fojtó nálam is? Törekszem minden olyan újítást mellőzni, mint a bili, aminek belül a füle. Hagyományőrzés van...

csókhe.JPG
    
(#) Sebi válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 14, 2019 /
 
A légrés mérete leginkább az átfolyatni kívánt egyenáramtól függ: kisebb áramnál kisebb légrés szükséges. Ha a kiszámolt légréshez tartozó áramot túllépjük, akkor az önindukció csökken.
Az ohmos ellenállás szükséges rossz: minél kisebb, annál jobb.
Az áramerősség megkíván egy huzalátmérőt 3,5A/mm2-rel számolva..
A cél az legyen, hogy az ablak ki legyen töltve a huzallal, tehát, ha megvan a menetszám, a beférő legvastagabbat jó választani, így lesz a legkisebb a DC ellenállás.

A légrés: 2 x n x I(mA) /1000000 (mm)
(#) Orbán József válasza Sebi hozzászólására (») Jún 14, 2019 /
 
Köszönöm a segítségedet!
(#) (Felhasználó 122012) hozzászólása Jún 25, 2019 /
 
Üdv!
Adott egy tápegység: (+U) - GND - (-U) kimeneti feszültséggel - tulajdonképpen egy kettős tápegység.
Adott 2 db volt/amper digitális kijelző - DSN-VC288 - Bővebben: Link
Kérdés: hogyan tudom mérni a negatív ág feszültségét és felvett áramát? Hogyan kellene bekötni a negatív ágba? Pozitív oldal OK! Negatív oldal árammérése megoldható, de a feszültség mérésére nem tudom megoldani ezzel a kijelzővel.
A kijelző tápellátása jelenleg független táplálással van megoldva.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2019
(#) (Felhasználó 122012) válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Vagy hogyan tudom a mérés idejére a "negatív" kimenetet "pozitívra" változtatni?
(#) proli007 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Hello! Lerajzoltam számodra hogyan mér a műszer. Ha megnézed az ábrát, láthatod, hogy ha a tápodnál eleve az "A"-val jelzett pont összeköttetésben van és ez a kettős tápod "GND" pontja, akkor nem lehet megoldani. Ha független a két táp egymástól, akkor a "B"-pont összekötésével megoldható.
Egyébiránt pont fordítva van a dolog, a +Táp-nál van a gond, nem a -Tápnál. Hiszen a + táp esetében a GND láncban méri az áramot, míg a - tápnál a tápáramú ágban, ami nem zavarna.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2019

Tápok.png
    
(#) (Felhasználó 122012) válasza proli007 hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Üdv!
Ezt a változatot még nem próbáltam ki!
De nézzünk egy alapesetet:
Ezen a kapcsolási rajzon hogyan kötnéd be a fentebb említett panelműszereket?
(#) proli007 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Ennél sehogy! Ez nem változat, hanem a megértés szempontjából rajzoltam a dolgot, hogy érthető legyen miért nem jó. Mert nálad elve az "A" pont össze van kötve.
(#) (Felhasználó 122012) válasza proli007 hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Ok, rendben, próba ... holnapután.
(#) mcfly78 hozzászólása Júl 21, 2019 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni hogy valaki nem épített-e a Hang&Technika magazinban megjelent Rega lemezjátszó tápegységet,mert ahhoz keresnék nyák rajzot.Elnézést ha rossz helyen kérdezem.
(#) Karesz 50 válasza mcfly78 hozzászólására (») Júl 22, 2019 /
 
Akkoriban még nem volt SprintLayout, csak "kockás" füzet, de ha el tudsz igazodni ezen is akkor itt van két változatban. (Persze ha nem tudsz eligazodni, most már akkor is itt van.)
(#) mcfly78 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Köszi kiindulási alapnak jó lesz.
(#) Orbán József hozzászólása Aug 12, 2019 /
 
Üdv!
Van egy negatív tápom, egy vásárolt kész nyák részleteként.
Negatív előfeszt állít elő végcsöveknek. Ca. 5 mA terheléssel fog megküzdeni.
A nyákon helyrajzi számok és tömbrajzok igen, értékek nincsenek feltüntetve.
A kimásolt elvi rajz szerint van egy (D1) dióda a pnp tranzisztor bázis-emitter közé rajzolva.
Ha van, milyen szerepe van és jó polaritással van-e ábrázolva? A nyák alapján így van. Én próbáltam mindkét irányba, polaritással, közben ki-be kapcsoltam a tápot, hátha gyorsítja a feszültség eltűnését, persze "szemre" ezt nehéz eldönteni.
Szóval kellhet-e ez oda és milyen polaritással?
A nyákon néhány egyéb szarvas hiba volt/van a pozíciórajzokkal, ezért vontam meg a bizalmam...

elvi copy.jpg
    
(#) latyakosa válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Ebben a formában sok értelmét nem látom, nem inkább E-C közé van a dióda bekotve?
(#) Orbán József válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 12, 2019 /
 
Megnéztem többször, mert a tranyó is rosszul volt feliratozva lábilag, de működik a kapcsolás.
Szerintem vagy utólag nagyolták el a feliratozásokat, vagy "emlékezetből" nyomtattak le alkatrészeket. Én se láttam értelmét a diódának, nem teszek oda semmit.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2019

bias1.JPG
    
(#) led2001volt hozzászólása Aug 17, 2019 /
 
Sziasztok!

Tegnap egy erősítő hibáinak megszüntetésén dolgoztam (búgás, ki-bekapcsolási pukkanás megszüntetése stb) és egy furcsa dolgot vettem észre. Amikor kikapcsolom a 230V-ot, abban a pillanatban a kimeneti 17V megemelkedik 17.5V-ra (egyenirányítás és pufferelés után), majd szépen lassan sülnek ki a kondik.
A trafó egy régi hipersil trafó kb 100-120VA lehet, 12V 6A szekunderrel.
Elkezdtem méregetni, az ütesjáati árama (minden lekötve a trafóról) 330mA, amit én egy kicsit sokallok.
Végül, ami úgymond megkoronázza az egészet, hogy még búg is, terheletlenül és terhelve egyaránt.
Valaki találkozott már ezzel a feszültség megugrással?
Ha igen, mi lehet az oka? Mit lehet vele kezdeni?
(Én arra gondoltam, lehetséges, hogy alapból telítésbe menne a mag, és ahogy megszűnik az energia, majd kilép a telítésből, egy hirtelen indukciót hoz létre?)
(#) Lacika válasza led2001volt hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Az a régi trafó nem 220V-ra volt még gyártva? Biztos, hogy 50 Hz-es? Egy 120W-os trafó nem ehet üresjáratban 60-70w-ot!! Próbálj neki olyan 210...225V közötti feszültséget adni, és akkor mérd meg az üresjárati áramfelvételt.

"majd szépen lassan sülnek ki a kondik" Ezeket is át kellene mérni, hogy nem-e szivárognak, és hogy a kapacitásuk megvan-e...

Búgás ellen én úgy egy hétre, úgy ahogy van, tehát nem szétszedve, elmerítem és benne hagyom valamilyen alkoholos lakkban például selakk, és amikor kiszáradt, akkor vagy megjavult, vagy nem, általában 5-ből 3 megszokott javulni, de a többin is a búgás olyan felére lecsökken...
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2019
(#) Orbán József válasza led2001volt hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
-üresjárati árama (minden lekötve a trafóról) 330mA-

Ha tényleg csak a trafó van bármi egyéb rákötése nélkül, akkor menetzárlat, vagy a primeren, vagy a szekunderen.
Ekkora hiperszilnek 10-20mA-el kéne ketyegnie üresen.
305VA-es például 40mA alatt van, legalább is én ennyit mértem SM102B-n.
(#) Ráx Aladár hozzászólása Szept 7, 2019 /
 
Sziasztok! Valamikor az interneten kutakodva találtam egy olyan tápegységet amelyiknek több kimenete volt, és mindegyik kimenetén különböző erősségű feszültséget lehetett mérni. Csak az a baj hogy azóta nem találom sehol. Ha valaki tudja hogy egy ilyen tápegységeg hogy lehet csinálni akkor tudna segíteni?
(#) jani1987 hozzászólása Szept 7, 2019 /
 
Nem tudom volt e már kérdezve de adott egy trafó x teljesítmény értékkel. Ha a huzalból vissza tekerek annyit amennyi a végén kell akkor az áramerősség is ennek arányába változik?
(#) qvasz2 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Nem, az áram ettől nem változik. Ami változik az a feszültség, és a kivehető teljesítmény. Mindkettő csökkenni fog.
(#) proli007 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Hello! A kérdésed/kérésed igazából nem tartalmaz műszaki követelményeket. Így nehezen fog rá bárki válaszolni. "Több kimenet"? De mennyi az a több? A feszültségnek nincs "erőssége", csak az áramnak.
Egy mezei PC tápegységnek is több kimenete van, különböző feszültséggel. De a testpontjuk ezeknek közös. Tehát az sem mindegy, milyen kimenti feszültségű, terhelőáramú és galvanikusan elválasztott tápegységre gondoltál. Valamint mi szabályozható a tápoknál? (Feszültség/áram és milyen tartományban.) Ha igény van, akkor minden kívánt paramétert meg kell határozni. Vagy ha nem tudod, akkor legalább a felhasználás célját, mert abból esetleg "kitalálható" az igény..
(#) jani1987 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Ha csak egy vázlat rajzot készítesz máris közelebb kerülünk a megoldáshoz.
(#) Imi65 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Sok ilyen tápegység létezik, egyszerűbbtől a bonyolultabbig. Kérdés, hogy stabilizált legyen-e, független egymástól, és még sok más igény felvázolható.
A legegyszerűbb talán az, amikor van egy trafó, mondjuk, + - 15V-hoz-hoz, aztán ezt a +feszültséget csökkented +5V-ra, és ezeket egyenként kivezeted. Ez egy ponthoz képest állít elő különböző feszültségeket, itt természetesen korlátozott lehetőség ezen feszültségértékek kombinálására, és a +5V-os kimenet terhelése végigmegy a +15V-os stabilizátoron is, csökkentve annak terhelhetőségét. Így tehát lehet + 5V-od, + 15V-od, -15V-od, +- 15V-od (ami 30V), és lehet -15V + 5V (ami 20V). Mindezt 1A mellett.

Névtelen.jpg
    
(#) slimcolt hozzászólása Szept 7, 2019 /
 
Sziasztok,

Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha én szeretnék használni egy Szinkron Buck regulátort, annak, hogy tudom kiszámolni a teljes disszipációját? A kapcsolóelemek is az IC-ben vannak.
A bemeneti feszültségem MAX 34V, a kimenetet 24V-ra szeretném regulálni, maximum 1.5A mellett.
Ezeknél a feltételeknél a hatékonyság megközelítőleg 90%.
A kérdésemre a válasz kb 1.5W? De lehet hülyeség.
(#) Kovidivi válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
DC-DC konvertereknél nagyrészt az áramtól függ a hatásfok, 1.5A még nem túl sok. A pontos értéket csak méréssel tudod meghatározni. Bemenő teljesítmény-kimenő teljesítmény.
(#) Ráx Aladár válasza proli007 hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Gyorsan összedobtam egy képet paintben, hogy nézett ki
(#) Imi65 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 7, 2019 / 1
 
És egyszerre kell a 12V, a 9V, és az 5V? Vannak olyan kis dugasztápok is, amelyiken van átkapcsoló, ezáltal - egy ponton- több feszültséget is ki tud adni.
Ilyesmi rajzot tettem fel ide is.

Névtelen.jpg
    
(#) slimcolt válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Rendben, de azért egy közelítő értékkel valahogy csak kellene kalkulálni, már csak azért, hogy a választott eszköz tokozása elbírja e, valamint a pcb és footprint tervezésénél is jól jönne ez a kis adat.
(#) Ráx Aladár válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Egyszerre kéne
Következő: »»   137 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem