Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves tápegység
 
Témaindító: korgs2, idő: Jún 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 2
(#) MMKaresz hozzászólása Szept 17, 2019 /
 
Üdvözletem, remélem még nem halt ki a topic és vannak páran akik tudnának nekem segíteni. Egy ECC83 (12AX7) alapú előerősítőt szeretnék építeni, de valahogy sehogy sem sikerül a megfelelő trafót beszerezni. Már szinte senki sem foglakozik vele.
A cél: 250V-os tápegység. Meg is lenne a feszkó, 300V magasságában, csak azt nem tudom hogy milyen egyszerűbb megoldások vannak a stabil 250V beszabályzására? Zener? (Szimpla kimenetű trafó, nincs középleágazása.

Köszönöm a segítséget!
(#) tothbela válasza MMKaresz hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Szia. Van egy kolléga egy másik topikban, neki is ígértem tápegység rajzot. Csöves előerősítő tápját nem szoktam stabilizálni, de egy kis trükkös megoldással brumm mentes tápot lehet készíteni. Nem saját ötlet, loptam egy ADA MP1 midi vezérelt gitár előfokból. Abban két darab 12AX7 tápegységében mindössze kettő darab 10µF-os elkó virított. A fűtőkört is érdemes lekoppintani, mert az elektronika többi részét tápláló 2X15V tápjáról üzemelt.
Csak kevés időt töltök PC előtt, de amint tehetem felteszem a kapcsolást.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
(#) tothbela válasza MMKaresz hozzászólására (») Szept 18, 2019 /
 
Itt van egy kapcsolás. Ezt össze is drótoztam korábban, jó volt. 2darab ECC83, tehát négy trióda megy róla. Ezekkel a kondikkal is csak uV-okban mérhető a brumm. A fet típusa nem számít, én 10-30VA körüli kapcsitápokból kitermelt szigetelt tokozású feteket szeretem. A zénerek is 15-24V között lehetnek. Elkó ami van. Ez a 10µF csak egy minimum érték, de ez is elég.

filter.png
    
(#) ferci válasza tothbela hozzászólására (») Szept 18, 2019 /
 
Szia!
Én egy zener láncot tennék a gate és a gnd közé, ami a pufferről kapna előtét ellenállással 4-5 mA áramot, hogy nagyjából stabil legyen... 4-5 db ZY(ZPY)47...56 megfelelne.
Be lehet állítani kicsi türelemmel, hogy a 250 volt meglegyen a source-ön.
Ez a kapcsolás csak szűr, ahogy írtad is.
MMKaresznek le kell ejteni sacc 40-50 voltot is - ha 300 volt puffere van, 10 k 1 W megfelel előtétként.
A többi rész oké..
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2019
(#) tothbela válasza ferci hozzászólására (») Szept 18, 2019 /
 
Igaz, bár nem sokat számít hogy 200 vagy 300v az anódtáp. A zéneres stabilizátorral, meg a szabilizátorcsővel gondjaim voltak, mert mind a kettő hajlamos sörétzajt vinni a rendszerbe. De próba szerencse.
Kutya állatfaj az elektroncső. Képesek összeveszni a fűtőkörön keresztül is. Bár ez inkább nálam gond a HI GAIN erősítőkkel.
(#) ferci válasza tothbela hozzászólására (») Szept 18, 2019 /
 
Teljes kivezérlésnél nem mindegy azért, beüti-e a fejét a jel vagy sem...
Majd MMKaresz eldönti, mit akar.
(#) Cinema válasza tothbela hozzászólására (») Szept 18, 2019 / 1
 
Jó ez, pláne ha a C7 helyén 47µF van betéve, mert akkor lassabban áll be az anódfeszültség, mármint itt a Gate-feszültsége, ami a csőnek is jó.
Nagyobb stabilitáshoz, ha tranzisztoros, akkor kell legalább +30-50V feszültségtöbblet a bemeneten, míg csöves stabilizáláshoz legalább +50-100V-os feszültségtöbblet kell.
Érdemes ennél a FET-es megoldásnál (de máshol is!) MKT, MKP kondenzátorokat alkalmazni, azok nem szivárognak, sokkal stabilabbak és nem visznek be zajt. (Motor-üzemi kondenzátorok!)

Üdv!
(#) tothbela válasza Cinema hozzászólására (») Szept 18, 2019 / 1
 
Az R7 helyére akár több MOhm is mehet, így a C7 maradhat viszonylag kis méretű. De valóban előnyös ha az kis szivárgású.
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Szept 19, 2019 / 2
 
Ėn ezt használom, kesleltetést is megoldja, stabil.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2019

image.jpeg
    
(#) levente507 hozzászólása Dec 2, 2019 /
 
Sziasztok,
Szert tettem egy Dynacord erősítőre (Gigant) aminek "csak" a trafói hiányoznak.
Szeretném feléleszteni mert szemmel láthatólag (egyelőre semmi meghibásodásra utaló nyomot nem látok) valószínű csak annyi volt a bűne, hogy jó nehezek voltak a trafók s így úgymond recycling lett belőlük...

Első körben a tápfeszültséget próbálnám megoldani ott is inkább a csöves részt mert a tranzisztoros előfoknak 48 V-os trafó még megfelelő lenne a 47 V helyett.

Kérdésem:
EA057 vagy EA080 csöves erősítő tápegysége jó lehet-e:
Ez alábbi veszültségeket tudja: Szekunder:2 x 310V, 40V, 6,3V, 6V

A 40 V szerintem jó max a 60V-os ágból kivenném a 330 Ohmos ellenállást helyettesítve pl. 1 Ohm-al.

2 2x 310 Volttal viszont (mivel nem annyira ismerem a csöves világot) gondom van, mert a kapcsolás szerint 285 V és 310 V szükséges a csöveknek.

Elbír-e ennyi túlfeszültséget vagy nem érdemes próbálkozni.?

Előre is köszönöm a válaszokat.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2019
(#) ANDIGI hozzászólása Júl 11, 2020 /
 
Én építettem csöves tápot. úgy gondoltam hogy az Audio Research reference preamp táp jó lesz.
Mivel nálamnál okosabb emberek csinálták. Átdolgoztam nálunk könnyen elérhető orosz csövekre.
Azután megcsináltam FET-el ugyanezt. Ez 180 Voltot ad le de az volt a célom hogy a DACom csöves kimeneti fokozata és az előerősítőm is 180Voltról működjön.
(#) ANDIGI hozzászólása Júl 11, 2020 /
 
A csöves DAC srpp kimenti panelja fűtés táp és FET anód táp egy panelen. A szürke trafók Makray
trafók. ( hogy alacsony legyen a költség)
Na meg a csöves táp kísérleti panelja.
(#) Dr Endugu hozzászólása Márc 16, 2021 /
 
Van egy csöves tápegységem, ami 430V egyenfeszt szolgáltat. Erről szeretnék levenni az előfokozatnak 350V-os feszültséget. 2 db ECC82 és 2 db ECC85 menne róla. Hogyan méretezik az áteresztő tranzisztorral működő tápegységeket? Értem ezalatt azt, hogy hogyan alakulna R1 értéke és teljesítménye, a zenerek teljesítménye. Melyik a célszerűbb, a darlington, vagy a szimpla tranziszoros?
(#) Ge Lee válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 16, 2021 / 1
 
A feszültségnek megfelelő értékű zéner(ek) kell(enek), 1-2mA árammal, akkora ellenállással amekkora elbírja azt a veszteségi teljesítményt. A tranyó helyett FET kell, mert annak nincs áramigénye a gate-en.
Ha nem kell stabil feszültség akkor zéner sem kell, csak egy sima ellenállás osztó. Értéke lehet nagy, akár 100k nagyságrendű is, így veszteség sem nagyon lesz rajta.
(#) Dr Endugu válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Köszi a segítséget! Tehát az R1 értékét úgy kapom meg, hogy a 430V-350V, tehát a feszültség különbségből, és az átfolyó áramból számolom Ohm törvénnyel? R=U/I 80V/0,002A=40kOhm? Teljesítménye is ebből határozható meg. U*I=0,16W Ez így helyes? FETet milyet érdemes használni? RT Évkönyvekben lévő csöves tápoknál Plachtovics György több helyen BU508A tranzisztorokat használt.
(#) Ge Lee válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 17, 2021 / 1
 
Három ellenállás az egész plusz a FET, bármilyen 500V-os FET jó, de ha nagyobb, mondjuk 800V-os az sem baj. Nem tudom mekkora az áramigény, a feten akkora disszipáció lesz ami a fesz különbség (80V) és a folyó áram (5mA) szorzatából adódik, tehát ha nagyobb áram folyik akkor hűteni kell a fetet. A fesz pedig annyira lesz stabil amennyire a 430V.
A 100k ellenálláson is lesz 1,2W disszipáció. De lehet még ennél lejjebb is menni, arányosan nagyobb ellenállásokkal, a FET ki fog nyitni.

fettel.jpg
    
(#) Vadász810 hozzászólása Jún 2, 2022 /
 
Sziasztok! A segítségeteket kérném.
Jelen kapcsolásnak a működését szeretném úgy megoldani, hogy a kimeneti feszültség
késleltetve jelenjen meg a kimenetén. Mechanikus relés megoldás nélkül.
Köszönöm.

anodtap.pdf
    
(#) erbe válasza Vadász810 hozzászólására (») Jún 2, 2022 /
 
1. Miért kell oda UF5408? Ultragyors 3 A-es dióda. Hasonló tápegységekbe ezrével 1N4007-et építenek be. 50 Hz-re bőven elég.
2. Ha a 15 Ohm-os ellenállást a pufferkondi elé teszed, már a bekapcsolási áramlökés elleni védelmet is megoldottad.
3. Nem írod, mekkora a szekunder feszültség. Azt se, mekkora Z1, Z2. Azt se, mennyi lenne a kimenő feszültség és várhatóan mekkora terhelésre kell számítani. De szemre felesleges a C4 10 µF-os kondinak a 450 V-os feszültség. Ugyanígy a kimenetre is.
Egyébként ennek a 10 µF-os kondinak késleltető hatása van a kimeneti feszültség megjelenésére. Ha ennél hosszabb időt akarsz, kössél mellé egy diódával sorbakötött nagyobb kondit (100 uF), vele párhuzamosan egy 470 kOhm - 1 MOhm körüli ellenállást. Amíg feltöltődik, addig lassítja a kimenő feszültség emelkedését, utána nem befolyásolja a stabilizátor működését.
(#) Ge Lee válasza Vadász810 hozzászólására (») Jún 3, 2022 /
 
R2 és C4 értékét kell megnövelni hozzá.
(#) CHZ válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 3, 2022 / 1
 
Inkabb R3.
(#) Vadász810 válasza erbe hozzászólására (») Jún 3, 2022 /
 
Köszi a segítséget!
Ki fogom próbálni a diódás kondis megoldásokat.
Ez a FET-es kapcsolás csak egy kiollózott minta, ezért is nem közöltem konkrét( feszültség és áram) értékeket.
Ezt az eredeti emitterkövetős tápot váltanám ki.
(#) erbe válasza Vadász810 hozzászólására (») Jún 3, 2022 /
 
Az eredeti kapcsolás is késleltetett. Ha kevés a késleltetés, a 10 µF-os kondit lehet növelni és az R3 ellenállást is, mint írták.
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem