Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2103 / 2208
(#) sandor1632 válasza Cinema hozzászólására (») Okt 4, 2019
Nálam 6L6GC a végfokcső, PP erősítőben 443V-os anódtáp, 400V UG2 feszültség mellett pentódába kötve, 48mA nyugalmi áram mellett 40W a kivehető teljesítmény. Lenne ez több is, de a CFB (katód visszacsatolás) csökkenti a kivehető teljesítményt.
Eddig nem halt meg egyik cső sem, tehát tud ez azért többet is 25W-nál megbízhatóan pp-ben.
(#) tdi75 hozzászólása Okt 4, 2019
Sziasztok! Azt hiszem kezdek letenni arról hogy az erősítő dobozának a teteje szép polírozott réz legyen, amiben a csövek ülnek. Szinte sehol sem kapok normális árban. Vagy ha van, az webshop tehát személyes átvétel nincs csak szállítás. Kb majdnem annyiért mint amibe keülne maga az anyag. Szóval marad az egyszerű festett vaslemez.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) CHZ válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 4, 2019
Szia!
Sárgaréz fedél polírozva szép, sajnos 2k lakkal is védeni kell, hogy hosszútávon is szép maradjon.
Én is használtam, egyik erősítőmön, rövid használat után a lakk kezdett leválni, nagyon ronda látvány volt. Ezért inkább alut használok szinterezve, nagy színválasztási lehetőség, olcsóbban megoldható és tartós.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) FerencziJ válasza CHZ hozzászólására (») Okt 4, 2019
A tintában nem maradnak papírrostok? Én műnyomópapírra szoktam nyákgyártásnál nyomtatni, de áztatást követően, a megszáradt tintán fehér bevonat képződik, gondolom ezek papírrostok lennének. Ez nyákgyártásnál nem is zavar, de feliratozásnál már egy kicsit (nagyon) csúnya lenne.
(#) CHZ válasza FerencziJ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Ezért jó a kínai, vékony hőálló fólia van az egyik oldalán, ezért nem maradhat nyomatban semmi papírrost. Képen is láthatod, hogy fekete..
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) FerencziJ válasza CHZ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Irígykedem is, homokszórt alura próbáltad már? Tudsz küldeni egy linket? Akár privát..
(#) Ge Lee válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 4, 2019
Több helyen is olvastam, hogy nem szerencsés mágnesezhető anyagból (vaslemez) készíteni a dobozt, mondjuk ennek ellentmondanak a régi készülékek. A porfestett alu is jól néz ki, mondjuk nem olyan mint a polírozott réz.
(#) Ge Lee válasza FerencziJ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Fogod a hígítós rongyot vagy zsepit, és finoman áthúzod vele a feliratot, épp csak annyira hogy a festéket még ne maszatolja el, de azokat a papír szöszöket eltüntesse. Nem tudok most hirtelen ilyet mutatni, de nekem többnyire szokott sikerülni.
(#) FerencziJ válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 4, 2019
Gondoltam én is hasonlóra, hogy acetonnal óvatosan letörlöm, csak nem akarom, hogy megsérüljön a felirat, és kitudja hányszor kelljen megismételni....
(#) CHZ válasza FerencziJ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Homokszórt alura még nem próbáltam, talán nehezebb a felülete miatt.
  1. Fedél szinterezésre küldtem lehetőséget.
(#) CHZ válasza FerencziJ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Nem is lehet jól megcsinálni, véletlenszerű az eredmény.
Ha papírról vasalod, melegen kell lehúzni, így nem lesz benne rost.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) sandor1632 válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 4, 2019
Miért nem saválló?

Nem mágnesezhető, nem korrodál.
Polírozás után nem kell lakkozni sem.

Megmunkálása elég nehézkes..
(#) CHZ válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 4, 2019
Sárgaréz előlap, színterezett fedél, kettő kombinációja is kipróbálható.
(#) FerencziJ válasza CHZ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Rendelek papírt és kipróbálom.
(#) mnyugger válasza CHZ hozzászólására (») Okt 4, 2019
Ha 20%-os ecetbe áztatod, az eltávolítja a papír rostokat. A fémmel mit csinál, nem tudom.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) MacGiver válasza boti2 hozzászólására (») Okt 4, 2019
Rendben Elvtársak. Még egyszer nekifutok, utoljára. És itt most rögtön válasszuk két részre a történetet.
A. Eredeti nyugati csövek, számozásuk
1. A 6L6G az "ős", eredetileg 6L6 jelű, fémtokozású cső üvegballonos változata. Erre utal a G betű. (Glass) Az egyik legnépszerűbb, univerzális hangfrekvenciás cső. Nézz adatlapot.
2. Az 5881 ennek militari változata, főbb eltérés a hosszabb élettartam, és megnövelt a anódfeszültség, 360-ról 400 voltra. Nézz adatlapot!
3. A 6L6GC a 6L6G megnövelt anódfeszültségű (360-ról 450V-ra), megnövelt anód disszipációjú (20-ról 30W-ra) változata.
Fűtési paraméterek, karakterisztikák azonosak. "Bedughatók egymás helyére", természetesen teljesítményt figyelembe véve.
Elfáradtam, iszok egy pohár sört.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) jani1987 válasza MacGiver hozzászólására (») Okt 4, 2019
És a hangja azonos elrendezés mellett? Vagy az nem fontos?
(#) MacGiver hozzászólása Okt 4, 2019
Folytatás.
B. Eredeti szovjet 6L6 variánsok
Hosszú ideig két alaptípust gyártottak, a 6P3SZ és a 6P3SZ-E típust.
Ezek az eredetiek, ha ilyent veszel, tudod mit vettél.
1. A "mezei"6P3SZ gyakorlatilag teljesen azonos a 6L6G-vel Minden szempontból.
2. 6P3SZ-E cső (a lapos, korong aljú) mint elektronikusan, mind mechanikailag teljesen eltérő. "A fűtésük azonos" Nézz adatlapot. Más az illesztése, karakterisztikák és személyes tapasztalat alapján is. Alacsonyabb, 4K körüli illesztés kell neki.
És csak 250V a maximális anódfeszültséget bírnak! Nahát A gyári paraméterek megtévesztőek, láttam eredeti 6P3SZ-E csövet 5881 néven futtatva, adatlappal, 400V maximális anódfeszültséggel. Megint elfárdtam.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) TAttila77 válasza MacGiver hozzászólására (») Okt 4, 2019
Akkor most igyál még egy sört
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) MacGiver válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 4, 2019
Szubjektív. Gyártó, trafó, személyes érdekeltség, ár, hangulat, meg vagy száz szempont..
(#) MacGiver hozzászólása Okt 4, 2019
C. Későbbi OROSZ 6L6 variánsok
Innentől szabadul el a pokol....
Rengeteg cső és csőgyár maradt az oroszok nyakán. Innentől teljes a káosz.
1. Láttam mezei orosz 6P3SZ-t 6L6GC-nek feliratozva. nem fog bírni 450V/30W-ot
2. Láttam KÍNAI! 6P3-at fenti felirattal. Mint fent
3. Eredeti 6P3SZ-E-t 5881 különféle variációiként jelölve. Más cső.
4. Újabb gyártású, 6P3SZ-E csövet, nem kong aljjal, 5881 WXT, WXT+, Piroskanéni, stb. jelzéssel.
5. Új konstrukciójú orosz 6L6 változatokat, jó paraméterekkel, jó áron.
6. stb, stb
Sokban hozzájárult a teljes káoszhoz a hozzáértők hiánya, és az okostojások (gitárosok). Kiveszem, bedugom helyette... Habár segítettek is, pár típus nyúzásában.
Mondhatnánk, hogy majd a piac eldönti. Egyre kevésbé fogja eldönteni, egyre kisebb a piac.
Röviden ennyi.
(#) MacGiver hozzászólása Okt 4, 2019
Epilógus
1. Jól beazonosíthatóak a 6P3SZ/6P3SZ-E csövek utódai fénykép alapján. Kivétel az újabb típusok.
2. Eleinte teljesen fele-fele arányban dicsérték-szidták a fenti két csövet. Ez ma sem változott, habár az E változat felértékelődött. Én csak az E változattal építettem, ismerem, de kíváncsiságból van 4 db válogatott mezei is.
(#) MacGiver válasza Cinema hozzászólására (») Okt 4, 2019
Idézet:
„Ellenütemű végfokban a 6P3SZ legfeljebb 20W-ot tud, elfogadható paraméterek mellett 6-8%-os torzítással, míg a 6L6G egészen 50W-ig alkalmazható, megfelelő kapcsolásban, és alacsony torzítást produkál, 2-3%-ot, a torzítást visszacsatolás nélkül értsük. A 6L6G jellemzően 25W-os végfokban, 360V-os tápról, igen megbízható erősítő, alacsony torzítással, jó paraméterekkel, míg az orosz csőről ez nem mondható el.”


Nos, pont fentiek nincs értelme végeláthatatlan vitákba szédülni. Utoljára:

Mind a 6L6G, mind jó gyártású , válogatott orosz 6P3SZ azonos. Azonos teljesítményt tudnak, azonos (rácsáramos) beállításban 47W-ot tudnak, és a 2 százalékos harmonikus torzítást is tudja mindkettő visszacsatolás nélkül. Game over.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) Ge Lee válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 5, 2019
Azt egyedül Te tudod eldönteni hogy neked mi fontos. És most jön a de. Ha neked a hang az elsődleges szempont, akkor nem építhetsz kedvedre akármit, mert nem úgy fog szólni. Most biztos sokan vitatkoznak majd velem tapasztaltabbak, de nekem leginkább a visszacsatolatlan triódás SE-k hangja jön be. Hiába építenék én akármennyiből akármilyen PP-t, ha egyszer nem olyan a hangja! Cserébe tudomásul kell venni, hogy műszaki szempontból ezek az SE-k rendelkeznek a legócskább paraméterekkel. Olyan 2-3W-ig úgy szólnak mint semmi más, aztán onnantól felfele egyre durvábban fognak torzítani, műszeresen nézve katasztrofális lesz amit a szkópon látsz.
Nálam ez nem volt szempont, mert nekem nem a hangerő volt a lényeg, hanem az, hogy milyen az a hang. Egy 30-40W-os PP sokkal nagyobbat szól, na de nem úgy! És csinálhatsz vele bármit, akkor sem lesz olyan hangja. És ezt nem csak én mondom, mások is (ott van az Ágoston féle írás, meg hogy világviszonylatban is kiemelt helye van hangzásban (meg árban is) a triódás SE-knek). Persze, nem biztos hogy nálad ez a fő szempont, meg az sem biztos hogy az SE hang fog tetszeni. De az nem lehet véletlen, hogy az elmúlt 30 évben eszem ágában sem volt csöves erősítőt építeni. Ahogy nekem a PP-k hangja nem jött be már 25 évvel ezelőtt sem, úgy nem jön be ma sem. Még ha a fülnek kicsit ugyan más is, de a lelkemnek mégis kb. olyan mintha félvezetőset hallgatnék. Az SE viszont nem.

Ezzel az egésszel végül is oda akartam kilyukadni, hogy menj el és hallgass meg többfélét mielőtt bármilyen építésbe belefognál, sok felesleges költségtől és munkától fogod megkímélni magad. Kivéve ha maga az építés a szenvedély, mert akkor hajrá.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2019
(#) djhans válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 5, 2019
Régebben olvastam tőled hogy soha nem fogsz csövest építeni mert nem jön be a hangja és a mért paraméterei messze elmaradnak a félvezetős mögött. Látom azért te is megtaláltad a kivételt. Nekem is a visszacsatolatlan triódás SE hangja tetszik a legjobban. Egy szerény teljesítményű 2x2W-os 6SZ19P SE és Fostex kombináció hozza most nekem a legjobbat. Legjobb hanghűséget nekem a Presser: Csak dalok LP hozta csöves RIAA korrektorral az előbbi kombinációval.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2019
(#) boti2 válasza MacGiver hozzászólására (») Okt 5, 2019
Köszönjük szépen! Tényleg sok újat mondtál.
(#) Cinema válasza MacGiver hozzászólására (») Okt 5, 2019
Nem vitatkozni akarok, de a 6L6 az 6L6 - és nem azonos a 6P3SZ orosz csővel.
Akkor sem, ha a katalógus adataik azonosak lennének, - de nem azonosak!
Ne csereberéljük össze-vissza a csöveket, Én csak ezt szerettem volna a tudomásotokra hozni, mert nem azonosak!

Üdv!
(#) Ge Lee válasza djhans hozzászólására (») Okt 5, 2019
Részben én lepődtem meg a legjobban saját magamon. Azaz nem is annyira, mert ugye így sok év után újra felkerekedtem és meghallgattam néhány PP-t, és nem mondom hogy rosszak voltak mert nem voltak rosszak, de valahogy egyiknél sem jött olyan érzés a hallgatása közben, hogy na ezt meg kéne vennem vagy építenem. Az SE-nél meg egyből.
A következő meglepetés az volt, amikor műszeresen is megnéztem. Most már jókat mosolygok a tranyós topikokon, amikor ilyeneken vitatkoznak hogy a 0,1% THD az már jaj de rossz, az nem is szólhat jól, és még meg is magyarázzák. Ezen meg olyat torzul a szinuszjel mint állat, és nem is hallani rajta csak amikor már nagyon durva lesz. Olyanról meg hogy négyszögátvitel beszélni sem érdemes...
És ugyanezt szajkózza a csöves emberkék egy része is, hogy hát az ilyen nem is szólhat jól, mert nem szép a négyszöge, meg nem 60kHz-ig visz a trafó, meg egyebek. Na pont azok a csövesek nem szólnak szépen, amik jó műszaki paraméterekkel rendelkeznek, ez nálam most kétszeresen is beigazolódott. Bekapcsolod mellé a tranyóst, és nem tudod eldönteni a hangjukból hogy melyik melyik... Akkor meg minek a cső...
(#) pechman8 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 6, 2019
Egy gondolatom had legyen ehhez a megközelítéshez. Szerintem tökéletes erősítőt régóta tudunk készíteni. Mármint az emberiség. Paramétereikben minden szempontból csak komoly műszerparkkal kimutatható hibáik vannak, lehetnek. Csak egy baj van velük: Nem szeretjük hallgatni őket!
Mitől lesz egyik izgalmas és érdekes, míg a másik unalmas és jellegtelen!? Talán attól, hogy az egyik az ember fülének akar megfelelni? Lehet. A csöves Singl Ended ebben jó! És nem pont ez a lényeg? Nem ezért van az egész móka?
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2019
(#) CHZ válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 6, 2019
SE erősítőmön mértem, 8 Ohm terhelésen7V eff. szintnél is látható némi torzítás. 9V eff. már jelentősen torzabb. Szerinted eléggé torz már, hogy jól szóljon?
Következő: »»   2103 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem