Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » STM32 - Blue Pill
 
Témaindító: Skori, idő: Dec 19, 2019
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 12
(#) Skori hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Sziasztok! Megtetszett az olcsón kapható STM32-re épülő "Blue Pill" modul, és vettem pár darabot, "játszani". Több weboldalon is az arduino nano alternatívájaként ismertetik (csak éppen olcsóbb és gyorsabb) Mivel arduino-t már programoztam, elsőre azt tűnt a legkönnyebb megoldásnak, hogy azt is arduino ide-vel programozzam. Az alábbi linken szereplő oldal alapján indultam el:
Bővebben: Link
Sajnos csak részben volt sikeres a programozás, ugyanis soros porton sikerült programozni, de USB-n keresztül sehogy sem akar menni. Rátöltöttem az USB bootloader-t (generic_boot20_pc13.bin ) és telepítettem az USB drájvereket is. De a PC továbbra sem ismeri fel, csak ismeretlen USB eszközként kerül be az eszközkezelőbe.
Tovább kutatva az interneten, megtaláltam, hogy a blue pill paneleken, az USB d+ felhúzó ellenállása hibás érték, 10k van beültetve 1,5k helyett. Ezt javítottam, de az USB-t továbbra sem ismeri fel a PC. Kicsit tanácstalan vagyok, merre induljak el, mi lehet még a probléma?

Tudom, hogy az STM32-hez többféle fejlesztő környezet is létezik, és ki is próbálok majd mást is (mit/melyiket javasolnátok egy kezdőnek?), de a fent vázolt probléma szerintem fejlesztő környezettől független.
(#) kovacs gabor daniel válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Szia!
Viszonylag elég sokszor használtam ezeket a Blue Pill modulokat, meglehetősen jók az árukhoz képest. Én is az általad használt linket használtam az USB bootloader feltelepítéséhez, mindenféle hárdveres változtatás nélkül, remekűl működött eddig. Véleményem szerint a jumperek elhelyezésével lehet a baj. Miután sikerült feltenni a bootloadert a modulra, ne felejtsd vissza tenni a jumpert az eredeti helyére mielőtt áramtalanítod. Ha ezek után sem működik, probáld a boot1 jumper helyzetét is változtatni, nálam bevált . Nem volt szükséges semmiféle drivert telepítsek ahhoz, hogy a windows 10 felismerje.
(#) oxygen válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Szia

Nálam hasonlót az USB csatlakozó forrasztási hibája okozott, újra forrasztottam és megjavult. Mondjuk nekem a 10k-val is működött az USB, bár csak párszor próbáltam, nem nagyon USB-zek. Arduino-t nem használok, hallottam róla jót is, rosszat is az STM32-vel kapcsolatban, valamiért nekem nem tetszett meg. Személy szerint a Coocox Coide-t szoktam használni, de elég kezdőnek tartom magam. Példaprogramokból szoktam kiindulni ha valami kell.
(#) kiborg válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Olvasd el

Egyébként javasolnám, hogy menj át az ARM - Miértek,hogyanok topicba.
(#) Skori válasza kovacs gabor daniel hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Win7-et használok. A jumperek összes variációját próbáltam.
(#) Skori válasza oxygen hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Sajnos az USB átforrasztása sem segített. Közben kimértem ohm mérővel is, az USB adatvezetékei eljutnak a PC11 és PC12 lábakra.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2019
(#) Skori válasza kiborg hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Köszönöm a linket, ezeken a lépéseken már végigmentem.
Az ARM-es témát is olvastam, de azt szeretném ha a "blue pill"-nek lenne egy saját témája ami csak ezzel foglakozik és nem általánosságban mindegyik ARM-el. Esetleg majd a moderáció eldönti hogy ez egybeolvadjon-e a globális ARM-es témával, avagy elfér ez a téma külön is.
(#) kiborg válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Ha ismeretlen eszközként kezeli,akkor valami driver lehet a ludas.
Egy szűz win10-re rendszerre most rádugtam egy STM32-t, arduinos bootloaderrel és kapásból COM3-nak ismerte fel.
Vagy a másik elméletem: ha te soros módon programoztad,akkor felülírtad a bootloadert!
generic_boot20_pc13.bin-t tedd fel.
Tehát az STM szoftverével tedd vissza a bootloadert(ami az előző hozzászólásomban is volt), majd utána már ne programozd sorosan, hanem egyből irány az Arduino platform USB-n.
Próbát megér.
(#) Skori válasza kiborg hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Természetesen így csináltam az elejétől kezdve.
- Tehát az STM szoftverével feltöltöttem a .bin-t. Utána USB -> ismeretlen USB eszköz (COM portként fel kellene ismernie).
- Windowsban PID és VID érték is nulla.
- Drájver telepítve a windowsra.
- Az USB kivezetések fizikailag eljutnak a PC11 PC12 lábakra.
- 3db modullal próbáltam, mindhárom ugyanezt csinálja
(#) vargham válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
ST-Linked van?
Én egyszer azzal raktam fel a bootoloadert és működött. Többször nem használtam, mindig debuggerre kötöm.
Bónusz trükk: Milyen MCU van rajta? STM32 vagy valamilyen klón? Mi a pontos típus?
(#) Skori válasza vargham hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
ST-Linkem sajnos nincs, úgy voltam vele, hogy sorosan is lehet programozni meg (elvileg) USB-n keresztül is...
A panel ebay-es kínai, lefotóztam a procit...

STM32.jpg
    
(#) vargham válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Ez eredeti. Legalábbis a felirata.
ST-Link se drágább sokkal. De egy bluepillből is max 10 perc alatt készíthető egy.
Nekem a bootloaderes dolog nem jött be soha a fejlesztésnél. Előbb-utóbb szükség szokott lenni a debuggerre. Végterméknél más, ha szükség van a felhasznál általi frissítésre.
(#) Skori válasza vargham hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Az ST-Link bluepillből most kicsit ördögi kör lenne. Mivel nem megy az USB, ezért azu ST-Link se menne, hiszen ahoz is kell az is USB.
(#) Skori válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
De azért próbaképpen rátöltöttem az ST-Link firmware-t, az eredmény ugyanaz, az USB eszköz nem ismerhető fel.
(#) benjami válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Szerintem érdemes lenne 1-2 darab ST-linket is beszerezned. A bootloaderes használat szerintem nehézkes, macerás, ráadásul ott nincs lehetőséged debug használatára sem. Az olcsó 2$ st-linket meg érdemes meghekkelni, hogy az SWCLK és az SWDIO lábak mellett az SWO-t is használni lehessen. Ez ad lehetőséget a trace és a printf st-link felé történő átirányítására.
(#) Skori válasza benjami hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Értem, de egyrészt az hetek múlva jönne meg, vagy a karácsony miatt még később, másrészt szeretném USB-ről programozni, (és/vagy esetleg soros portnak használni az USB-t).

Vagy selejtes cuccokat kaptam, és azért nem megy (akkor nem sokat tudok tenni), vagy valami beállítási/kezelési esetleg user probléma van, amire még nem jöttem rá, de ha ez utbbi akkor elvileg megoldható.

Tényleg senki nem futott még bele ebbe a problémába?
(#) kiborg válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Tuti jó bootloadert raksz fel?
A PC13 led villog miután feltöltötted és visszatetted a jumpert az eredeti állapotba?
(#) kiborg válasza Skori hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Esetleg linkelnéd, hogy honnan töltötted le a boot file-t?
Bocsi, tudom, hogy triviális kérdések,de azt nehezen akarom elhinni, hogy mindhárom HW hibás lenne.
generic_boot20_pc13.bin
Kedvemért tedd fel ezt.(Hacsak nem ezt tetted fel eddig is)
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2019
(#) benjami válasza kiborg hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Kíváncsiságból én is felraktam a belinkelt bootloadert (bár nem szándékozom használni). Egyből meg is jelent először mint MAPLE nevű eszköz, aztán mint "Soros USB-eszköz (COM3)".
(#) Skori válasza kiborg hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Ezt raktam fel. De letöltöttem újra, és bitre megegyezik azzal amit korábban letöltöttem.

A feltöltés után visszateszem a jumpert, resetelek, akkor a PC13 led 1..2 másodpercig villog, majd abbahagyja. Először nagyon gyorsan villog, aztán kicsivel lassabban még kb.5x, majd sötét marad a led. Folyamatosan villognia kellene?
(#) Skori hozzászólása Dec 20, 2019 /
 
Valószínűleg hamisított chip-ek, és nem eredeti ST, ezt találtam:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) Skori hozzászólása Dec 20, 2019 /
 
Már árulnak az ebay-en "no USB problems" STM32-t is:
Bővebben: Link
(#) vargham válasza Skori hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Véletlenül a Google fordítós verziót linkelted.
(#) vargham hozzászólása Dec 20, 2019 /
 
Simán lehet, hogy klón MCU van rajta, vagy STM32F100, amiben nincs USB. Csak kicserélték rajta a feliratot.
Sajnos az elmúlt egy évben már nem lehet megbízni a bluepillben. Ahogy jött a népszerűsége, úgy indult meg a hamisítás is.
(#) kiborg válasza Skori hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Szia!
Az a helyzet, hogy boot alatt gyorsan villog,majd kicsit lassabban villan még párat, majd a folyamat befejezte után 1Hz ütemben villognia kellene emlékeim szerint.
Az aurduinos blink programnak megfelelően.
Futottam már bele klónokba, de még az ST gyári szoftvere is eredetinek ismerte fel, azzal töltöttem le rá minden gond nélkül a bootloadert és használom arduino alatt.
(#) kiborg válasza benjami hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Így kellene működnie.
Nálad is villogott a led 1Hz-es ütemben, ugye? (nem csal az emlékezetem?)
(#) Skori válasza vargham hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Akkor ez tényleg csak játszani lesz jó. Ezek után kérdéses, hogy a többi funkció mennyire működik benne (PWM, A/D, stb.).
(#) kiborg válasza Skori hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Dehogy Rendelsz rendes STM chipet és kicseréled. Forrasztási gyakorlatnak sem utolsó,de nem megoldhatatlan. Kipróbálod egyen és ha beválik,mehet a többi.
(#) usane válasza Skori hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Miért ebayen rendelted? Nem tudom ott mennyi de HEstoreban sem drága.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
(#) benjami válasza kiborg hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
De akkor már f103cb-t kell bele venni, az 128kB ram-ot jelent vissza magáról (tudom a f103c8 is valójában 128kB-ot tartalmaz, és csak az st-link-nek mondja azt hogy ő csak 64kB-os).
Következő: »»   1 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem