Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villamos ívvel kapcsolatos kísérlet
Lapozás: OK   10 / 12
(#) Bakman válasza reteck hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Ha a kuplung csak egy irányból kapja a feszültséget (nincs polaritáscsere), akkor egy dióda kell a kuplunggal párhuzamosan úgy, hogy a katódja a pozitív ág felé nézzen.
(#) ferci válasza reteck hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Tehetsz az érintkezőkre párhuzamosan egy soros RC tagot is, 100-220 nF 250 V kondi és 22 ohm 1 W ellenállás.
(#) Marty McFly hozzászólása Dec 12, 2016 /
 
Üdv
Olyan eszközt szeretnék építeni, amivel elő tudnék állítani 6-8cm hosszúságú szikrákat (szerintem legalább 80-100kV szükséges) és a frekvenciát is szeretném tudni változatatni 1Hz től akár MHz es tartományig, de legalább kHz ekig! Villanypásztort már építettem gyújtótrafóból, ott is kipróbálgattam több frekin, de most kicsit nagyobba szeretnék játszadozni. Négyszögjellel szeretném meghajtani 555 vagy PIC segítségével ez a kisebbik gond. A nagyobbik hogy valami komolyabb trafó kellene a gyújtó trafó helyére. Gondoltam villard sokszorozóra is de ott ha jól tudom saját frekin megy a móka, mint ahogy a tesla tekercsnél is, illetve a marx kaszkádnál is. Mi lehet a megoldás?
(#) kaqkk válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 12, 2016 /
 
A tesla tekercs építése című témában érdeklődj ...
(#) Collector válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
8cm-hez elég 50kV. A szikrák frekvenciáját akarod állítani? MHz-et nem lehet így elérni az egészen biztos, abból nem szikrák lesznek, hanem egy plazmaláng.
(#) Marty McFly válasza Collector hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Nem lehet esetleg két gyújtó trafót sorba kötni valami elvetemült módon? Az már talán elérné az 50kV ot.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Szia!
Itt keress fet-meghajtókat, amiket az 555 után köthetsz, aztán még a lusta feteket is meg tudod hajtani:
HEStore.hu - Analóg áramkörök - Vezérlők, meghajtók...
Vagy benézel vmelyik kapcsüzemű topikba és megkeresed az npn-pnp tranyós meghajtásokat, hogy ne az 555 kimenetét kínozd.
A pic kimenetét hanyagold, ahhoz még kell vmi elválasztó, szintillesztő és utána a jelformálás, erősítés.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
A pic kimenetére egy optocsatolót tennék így védve a picet annak ugye max 20 mA terhelhető a kimenet. Optocsatoló IC m is van csak meg kellene keresnem és adatlapján megnézni milyen terhelhetőségű. Az 555 tel max 200mA gond nélkül meghajtottam az SU169 tranzisztort ami már a gyújtó trafót viszi.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Szerintem nincs olyan gyors optód, ami jó lenne ide..+ még elegendó csúcsáram. Nézd meg a komolyabb fetek mit igényelnek...
A SU169-nek se baromi sok a 200 mA bázisáram, nagy Ic esetén nem sok. Nálad pedig nem 1 A van, feltételezem.
Nem mindegy, mennyire nyit ki.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Villanypásztorként jól működött viszont valóban nem tudom mennyire nyit ki. Ha sokat megy akkor fűt rendesen. Akkor az optos dolgot el kell felejtenem viszont akkor hogy tudnám védeni a PICet?
(#) Marty McFly hozzászólása Dec 15, 2016 /
 
Annyit pontosítanék hogy BUY69A van az SU169 helyett mivel azt már nem gyártják.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
A villanypásztor egy dolog... a lényeg az, hogy ilyen szituban a maximális áramot kell megszakítanod ( pl. 5-10 A csúcs ) , annál nagyobb a szikra. Ott pedig egy hasonló tranyó nagyjelű bétája 15 körül van.
Nem kell elfelejtened az optót, csak utána jelformálást kell csinálnod. Egyenesben egy fetmeghajtó ic-t tegyél utána és ennyi.
BUY.. a szitu ugyanaz.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Sajnos ami van nekem itthon az nem optocsatoló ic rosszul emlékeztem Kb mekkora frekvenciáig lehet elmenni optoval?
(#) Collector válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Ellenütemben lehet kettőt hajtani, a földhöz képest akkor megmarad a szigetelése. Sorba nem tudod őket kötni, mert átüt a vasmagra.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Optóval semeddig se tudsz elmenni, ha már "frekvenciáról" beszélünk.. vannak gyorsabb optók is, de erre a célra egyenesben egyik se jó. A jelformálás miatt mindenhogyan kell utána vmi négyszögesítő és meghajtó fokozat, mert különben az áramod nem megszakad, hanem relatíve lassan fut fel és le.
Szikra meg éppenhogycsak.
Írtam már, hogy az optó tranyója közel se tud akkora áramot, hogy a BUY-t ki tudja nyitni teljesen, "leülésig".
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Tudom tudom ULN 2003 ra gondoltam, nem közvetlenül akartam meghajtani. Kb. Mekkora bázisáramra lehet szükségem hogy teljesen kinyisson a BUY69A? Azért kérdezgettem az optos dolgot hogy ha pl kitalálom hogy 500kHz akkor is átviszi a jelet?
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
500 kHz az "lehetetlen"..
6N137 félével kísérletezhetsz, meddig bírja...
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2016
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
A BUY-nak kell 500 mA-1 A bázisáram a teljes nyitáshoz.. akár ki is próbálhatod rövid idejű nyitással egy 10 ampert tudó tápról. Megcsinálod a műkapcsolást hozzá műterheléssel és mindent tudni fogsz.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Végülis akkor az opto szabja a korlátokat leghamarabb, de feltétlenül fontos h legyen? Opto nélkül pic kapna egy driver ic-t ami viszi a BUY- és mondjuk ennyi?
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Az optó először megszabja a frekit és az áramot is. Utána ami lenne meghajtó, pl. az ULN, azt illeszteni kell még a BUY-hoz, hogy fázisban legyen a progizott jellel.
A 6N137-tel jól felmehetsz frekiben, de az egész láncot ki kell próbálnod, hol lesz a leggyengébb szem.
Ha a pic menne a driverre és az a BUY-ra, az oké.. de a 2. kérdés az ismét, hogy a BUY mit bírna frekiben..
Viszont ha durr van bármiért, a pic veszélyben lenne.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Szerintem maradj meg a max 50-100 kHz-nél, oda prima a 6N137 és egy fet-meghajtó IC+egy izmos fet, aztán nem kell az állandó nagy nyitóáram sem a tranyónak.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Az a baj hogy ebből a BUY tranzisztorból van nekem legalább 10 db és mivel jóformán csak kísérletezünk jó lenne ha ebből tudnám megépíteni.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Semmi gond.. akkor válaszd ki a neked tetsző verziót és állj neki fokozatonként.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Még egy lényeges dolgot ne felejts el.. írtál te korábban gyújtótrafóról. Akkor találj ki a sok kHz-hez egy hosszabb ferritrudas kivitelt is ( azonos forma ), vagy U57, 72-es magokkal oldd meg.
(#) Marty McFly válasza Collector hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Tudnád esetleg egy rajzzal szemléltetni az ellenütemű kapcsolást?
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Gondoltam már erre én is csak egyenlőre nem találtam ferritrudat, meg ahogy elnézem elég drága is. Mennyire lehet költséges kivitelezni egy ilyet?
(#) granpa válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Annyira nem drága: börzén pár száz FT-ért kapsz (20×10×180/vagy 100mm-est). Vagy régi TV-ből bontasz U57-es, sorkimenő vasakat. De monitorokból is bontható.
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 15, 2020 /
 
Üdv.
Elméleti kérdésem lenne. Tételezzük fel gyujtotrafoval előállítok kb 1,5 centis szikrát. Ha a szikraközt elhelyezném egy hermetikusan zárt dobozban aminek minimum egy oldala plexi hogy megfigyelhető legyen. Ebben a zárt környezetben elképzelhető hogy növelhető a szikraköz? Arra gondolok itt hogy ionizálódna a levegő ami így már nem cserélődik és csökkenne a szigetelőképessége.
(#) Ge Lee válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Attól semmi nem változik hogy lezárod, valami vezetőbb gáz is kellene bele.
(#) kaqkk válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Ha lezárod a dobozt (légmentesen ) az ív hatására az oxigén egy része átalakul ózonná ami rendkívül agresszív oxidálószer . Ez valószínűleg az összes bentlévő fém alkatrészt megtámadja és még lehetséges hogy a nitrogén egy részét is nitrogénoxidokká formálja ami a vízpára segítségével savat alkot ....
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
Következő: »»   10 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem