Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   737 / 958
(#) granpa válasza bgsf hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Köszönjük. Ezt már >10 éve is tudtuk, de szerdai h.sz-ban is leírtam. A követelmény más, mint ennek a képessége.
(#) granpa válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Közben öcsém kiderítette, hogy van a tekercsnek (Merlin-Gerin multi9 ETL) hozzáférhető (beköthető) kivezetése, tehát "rendszerbe" állítható. (Nem ipari felhasználás.)
(#) ötfelezős válasza Gombszem hozzászólására (») Jan 23, 2020 /
 
Bocs, ezt nem jól tudod. 500 kV felett van építményi tilalom. Nézz utána a 2/2013. (I. 22.) NGM rendeletben.
(#) Atis57 válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Szia!

Itt is ekkora az infláció? --- Én még a 120kV-s korlátra is emlékszem.

Ezzel akkor jól megoldották --mert 500kV feletti távvezeték , még 50km sincs az országban.
Mivel a 750kV is csak Szabolcsbákáig megy --onnan 400kV .
(#) Gafly válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Én még arra is emlékszem, amikor 3 forint 60 fillér volt egy kiló kenyér.
Meg amikor még kerti törpére is (most pedig szinte semmire sem) kellett építési engedély.
(#) nedudgi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Ja, a méregdrága kilós. Ha kettévágattad a kétkilósat, akkor csak 3 Ft volt a körülbelül fele.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
(#) Balaa16 hozzászólása Jan 24, 2020 /
 
Üdv! Ahogy ígértem, jelentkezek a koax kábel kihúzós, utp behúzós kihívásommal.
Nem szívesen mondok ilyet, de kókány munka. Ahogy említettem, egy rövidebb szakaszt át tudtam húzni. A hosszabbal meggyűlt a bajom, először a koax végére kötöttem az utp kábelt és azzal próbáltam áthúzni - beleszakadt. Egy lámpatest fölött, ahol láthatatlanul megtehettem, kivágtam a gipszkartont egy szikével. Ekkor döbbentem ám meg. Pont láttam, ahogy a koax kábel védőcső nélkül, a gipszkarton fölött fut. Tehát a falakat becsövezték, de a mennyezet fölött már cső nélkül vezették. (az erősáramú kábelek végig csövezettek legalább, ahogy láttam) Így nem csoda, hogy nem bírtam áthúzni. A behúzószalagom is beszorult, ezen a szerelőlyukon keresztül tudtam csak visszaszerezni.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
(#) Gafly válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Akkor ismét bebizonyosodott, hogy ritkán vannak természetfeletti jelenségek/nagy csodák.
Logikus, bár nekem nem jutott volna eszembe a "lámpa mögött lékelni".
(#) KTobi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Megköszönöm, ha valaki feltenné a megengedett szakaszhosszakat csövezés esetén. Egyenesen 15 méter írtátok, a többi is érdekel.
(#) Balaa16 válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 24, 2020 / 1
 
Ha szerencsém van, ilyen módszerrel be is tudom húzni az utp kábelt. Egy kb. 8m-es szakaszon kell átvezetnem a gipszkarton fölött. Két lámpatest is van felszerelve erre a szakaszra, ezek közül bontottam meg a gyengeáramú elosztódobozhoz közelebbit. Már sikerült ettől a doboztól a lámpáig a behúzószalagomat átügyeskedni, eddig át is húztam az új kábelt. Ugyanígy kivágom a fali aljzathoz közelebbi lámpa mögött is gipszkartont. Ha minden jól megy, a fali alzattól elindítva a behúzószalagot, meg fogom találni a végét. Majd csak összejön már végre.
(#) Balaa16 válasza KTobi hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
A 15m-es végül nem lett bántva. Három fali aljzat van, a legrövidebb szakaszt sikerült áthúznom, a középsővel most bajlódok (ez olyan 10 méter lehet), a leghosszabb meg marad. Én 12m maximum megengedett szakaszhosszról tudok, de ezt nem tudom megerősíteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
(#) proba válasza KTobi hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Amit eddig gondoltam az max 2-3 kanyar, sima falú cső. Nagyobb hossz esetén arányosan csökken. Egyenes szakaszon vastag csőben kevés vezeték magánházi méretekben nem gond, ha már van egy kanyar, a 15m is sok. Gégecsővel meg max 3-4 méter laza kanyarokkal amit még behúzhatónak gondolok kényelmesen. A gipszkarton ilyen szempontból problémás, mert ha a cső nincs rögzítve elég sűrűn, akkor utólag elég keserves bármit is beletolni. Marad a porszívó, ha üres a cső.
(#) gyuszo válasza KTobi hozzászólására (») Jan 24, 2020 / 2
 
Tessék:
Egyenes csőszakasz hossza : 12 m
Egy 90 fokos beépítésével : 9 m
Két 90 fokos ívvel : 6 m
De legalább 1 m-enként rögzíteni kell.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020

DSCF2345.JPG
    
(#) gyuszo válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 24, 2020 / 1
 
Fogadd meg a tanácsomat, korábban is leírtam, hosszútávon érdemes jól szerelni.
Bővebben: Link
(#) Gombszem válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 24, 2020 /
 
Ez bizony lehet, akkor megváltozott. Én még régebben (1995-2003) csináltam több beruházást a Hungaroringen, akkor ez volt a szabály. Sokat rohangáltam az Országos Villamosművekhez tárgyalni. Voltam Ócsán is az alállomáson is, hogy kipróbáljunk videorendszereket.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 25, 2020 /
 
Ezek szerintem jó korlátok voltak, amiket érdemes betartani, és akkor világi könnyű a behúzás, valamint nemzeti szükséghelyzetben (egy barátom mondása volt, hogy nincs tökéletes villanyszerelés, de azért törekedjünk rá ) mindig lehet többet/vastagabbat beleszuszakolni.
És még tegyük hozzá (az is oda volt írva), hogy tehát két doboz között két kanyarnál több nem lehet.
De ma nincs ilyen előírás, ezek a számok csak a megszűnt magyar szabványban voltak, ami ma már nem kötelez, csak a józan ésszel összefüggésben.
(#) ötfelezős válasza Gombszem hozzászólására (») Jan 25, 2020 /
 
A biztonsági övezetről szóló rendeletben ilyen 1984 óta egyfolytában nem volt.
(#) kameleon2 válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Csak megjegyzés. Ha jó a csövezés, hosszabb szakaszokkal sincs baj. Nálam a mennyezetben 4,7km cső van. Mind simafalú a betonban. Még nem Symalen, mert nem volt akkor, de sehol nem volt gondom a behúzással. Igaz, nem MüIII-as vagy MüII-es hanem MÜV2-es lett betéve. Minden toldás becsületesen feltágítva, Vinylfix-el összeragasztva, szigetelőszalagozva, hogy véletlenül se csússzon szét. Ez a fajta cső vastagabb falú és éppen meghajlítható kézi ágyon, nem kell idom hozzá (igaz erős férfikéz szükséges). Az említett csőtípus csúszott, mintha csak szilikonozva lenne. Az ívek erősek, nem hajoltak be sehol. Gégecső sehol nincs a házban. Azt meghagyom az amatőröknek.
(#) kapitany14 hozzászólása Jan 28, 2020 /
 
Sziasztok
Várom a szerelőt de nem jön, pedig sürgős lenne!
Kérlek segítsetek villanymotor bekötésével kapcsolatban. Ipari áramról (otthoni 400 voltos csatiról) szeretném működtetni.
Jelenleg a képen látható állapotban van bekötve a motor, jól gondolom, hogy 400 V-on való üzemeléshez ez így nem jó? Ez így delta kötés és ha jól látom az adattáblán akkor csillag kell, igaz?
A móricka rajzos képen bejelöltem, hogy én úgy gondolom, így lenne jó a bekötésem, így tudod működni a motor helyesen. Jól gondolom? A zölddel bekarikázott csavar a földelő csavar lehet?
(#) Balaa16 válasza kapitany14 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Üdv! Adattábla alapján csillag és delta kapcsolásban is működtetheted. Jelenleg deltába van kapcsolva. A védőföldelő vezetőt én a bekötődobozban rögzíteném valamelyik csavarhoz.
(#) tibibalogh520 válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 28, 2020 / 2
 
400V-ról nem működtetheti deltában!
Hibás tanácsot ne adj!
(#) Balaa16 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Mármint arra gondolsz, hogy 380V-ról működtethetné deltában?
(#) tibibalogh520 válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 28, 2020 / 1
 
Nem!
Nem tudom, hogy cinizmusnak szántad-e kérdésed...
220V (Ma már 230V)-ról járathatná deltában.
380V(400V)-ról, csak csillagban mehet.
(#) kapitany14 hozzászólása Jan 28, 2020 /
 
Tehát, akkor ahogy a móricka rajzon írtam, csillagban kell!
Vezetéket milyet vegyek hozzá? 3,3 kW-os a motor, másfeles elég lehet? Vagy indulása miatt inkább 2,5?
(#) Balaa16 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Semmiféle cinizmus, nem kell belekeverned személyeskedést...
Ezek szerint delta kapcsolásban csak 1F 230V-ról, az ismert kondenzátoros megoldással működtethető?
(#) tibibalogh520 válasza kapitany14 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
A teljesítményét tekintve elég lenne a 1,5-es, de ha hosszabb kábellel használod, akkor válaszd inkább a 4x2,5-es kábelt. A feszültség esés miatt.
(#) tibibalogh520 válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Bocsánat, csak olyan magabiztosan adtál (hibás) tanácsot...
Valójában mehetne 230V három fázisról is (de ilyen ugye nincs a háztartásokban, de még az iparban sem elterjedt), és akkor megmaradna a 3,3kW teljesítménye. De mivel 230V csak egy fázison áll rendelkezésünkre, ezért marad az általad írt segédfázisos üzem. Ez esetben a motor teljesítménye már nem marad az eredeti.
(#) kapitany14 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Rendben, 10 méteres kábelről van szó, plusz bele akarok tenni egy kapcsolót, ami háromfázishoz való. Akkor maradok a 4 eres 2,5 mm2 mellett.
Motor forgás irányának a megfordításához, a bekötött szomszédos kábelek közül 1 párat felcserelék, igaz?
(#) Balaa16 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Nem kell elnézést kérned, végülis én írtam hülyeséget, ezért én kérek elnézést.
Na épp ezért zavart meg ez az adattábla, ugyanis én a 220/380V-ot úgy értelmeztem, hogy 220V fázis, 380V vonali feszültség mindkét kapcsolásban. Furcsálltam, hogy deltában 220/gyök3~127V fázisfeszültségről működtethető, de akkor erről van szó. Ma is tanultam valami újat.
Üdv! Balázs
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
(#) tibibalogh520 válasza kapitany14 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Igen. Bármelyik 2 fázist megcseréled, megfordul a forgásirány.
A védővezetőt a kapcsolóban megszakítás nélkül vezesd át. A motorban pedig a két kábelbevezető luk között láthatsz belül egy menetes furatot. Oda csatlakoztasd a zöld-sárga vezetéket, lehetőleg szemes saruval, plusz sima, és rugós alátéttel ellátott csavarral.
A bevezető lukakba vegyél tömszelencét. A szabadon maradtat dugózd le.
Következő: »»   737 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem