Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   24 / 30
(#) 444Tibi válasza mazsipapa hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
A LED nem feszültség hanem áramvezérelt eszköz.
Vagyis mindenképpen az áramát kell korlátozni, a feszültsége majd beáll oda ahova akar.
Nagy hőfokfüggése van vagyis ha egy hideg leden -10 fokba egy feszültséggenerátorral beállítasz pl. 1,9voltot, ami akkor és ott 30 milliampert kerget át a leden, ugyanez a felállás +40 fokba már 40-50 milliampert hajt át rajta. Ez okból az összes ledes reflektor, led lámpa, monitor és tv háttérvilágítás stb. áramgenerátoros, azaz nem a led feszültségét hanem az áramát igyekszik stabilan tartani.
Ugyanez előtét ellenállással, ami az áramkorlátozó, a példánál maradva 29 és 31 milliamper.
Simán bekötsz sorba egy 100-150-200 ohmos ellenállást, méred az áramot, addig variálsz az ellenállással amíg 15-30mA között valahol beáll. Ezt bennthagyod és 100 évre elfelejted a kapcsolást.
(#) Sick-Bastard hozzászólása Jan 29, 2020 /
 
Üdv!

Az AQH3213 SSR az adatlapja alapján használható-e "kisebb"(<=100W) induktív fogyasztók (szivattyú/vízforgató, mágnesszelep) meghajtására?
(#) Bakman válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Induktív terhelésre mindenképpen a nullátmenetnél kapcsoló SSR a jó megoldás, amit kinéztél, az ebből a szempontból jó. Ha a fogyasztó nagyobb, mint 50-60 VAC feszültségű, inkább fizikailag nagyobb méretű SSR-t válassz a szigetelési távolságok miatt.
(#) Sick-Bastard válasza Bakman hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Üdv!

Köszönöm a válaszod.
Ha kiegészítem a kapcsolást, mit a mellékelt képen a MOC306X adatlap-ja alapján, akkor ezt egy nagyobb triac maghajtójaként is használhatom?
(#) 444Tibi válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Persze hisz erre való.
Nálam 3 MOC3041 hajtott 3 darab 6A triakot, egy meg egy 12ampereset.
Induktív jellegű fogyasztónál erősen ajánlott a 10nF-39ohm tag.
(#) Bakman válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Felesleges köröket futsz. Lehet eleve nullátmenetél kapcsoló SSR-t venni, pl.: HEStore.
(#) dokidoki válasza Bakman hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
A nullátmenetes az izzólámpa típusú fogyasztókhoz ajánlott, az induktívhoz meg inkább a feszültség maximumán jobb bekapcsolni valamiért így rémlik nekem. Könnyen lehet, hogy tévedek, és rég volt mikor a magyarázatával találkoztam. Izzó esetén könnyen érthető volt, és az maradt meg bennem, hogy az induktív az elég random módon viselkedik mintha emlékezne a kikapcsoláskori állapotára és így a következő bekapcsolási pillanat meghatározza viselkedését. Valami ilyesmi...
(#) Bakman válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
A ferromágneses anyagok "emékeznek" a mágneses térre, amibe kerültek. Ilyen anyagokból viszont nem készítenek tekercset, transzformátort, motort stb. mert óriási veszteségeket okozna.
(#) Sick-Bastard válasza Bakman hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Üdv!

Kösz, hogy megmutattad ezt a relét is!
A fent említett kapcsolásra ezért kérdeztem rá, mert ha lehetséges lenne, akkor egy több funkciós NYÁK modult terveznék.
Az általad javasolt SSR elgondolkodtat csak ehhez nekem egy szint illesztő is kell 3v3->5V.
(#) Bakman válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
3 V-os vezérlőfeszültségű SSR is létezik, ha nem állna rendelkezésre nagyobb feszültség: Bővebben: Link.
(#) dokidoki válasza Bakman hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Értem, akkor egy újabb hülyeséget kell kivernem a fejemből. Nem tudom már honnan szedtem össze.
(#) 444Tibi válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Az optocsatolókban nagyrészt infra ledek vannak ami azt jelenti hogy 1,2-1,4 volttal már ki lehet hajtani őket 20-40 milliamperra.
A nevezett MOC opto karakterisztikája is ragyogóan mutatja ezt, vagyis a 3,3 voltra illesztés egy egyszerű ellenállással megvalósítható, ha kimenet tud legalább 10-15mA-t. Ha nem akkor az aktív áram erősítő elem sajnos szükséges.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2020
(#) 444Tibi válasza Bakman hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Ez azért nem pontosan így van, egy lemezelt vasmagnak vagy toroid gyűrűmagnak is van minimális visszamaradó remanenciája.
Ha a bekapcsolás hajszálpontosan az ennek ellenkezőleg ható félhullám csúcsán történik akkor durva áramlökés lesz, erre ékes példa a saját Orion SE260 végfokom, a maga szép kövér toroidjával, havonta 1x simán lecsapkodja a 10 amperos kismegszakítót. Eközben a benne lévő lomha olvadóbiztosíték nem olvad ki vagyis a tranziens rövid de jó nagy.
De létezik és ez ellen is nagyon jó megoldás a nullátmenetes bekapcsolás.
(#) Bakman válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Idézet:
„egy lemezelt vasmagnak vagy toroid gyűrűmagnak is van minimális visszamaradó remanenciája.”
Itt a minimálison van a lényeg, ahogy írtad. Inkább az számít, melyik pillanatban sikerül zárnia a kontaktusnak. Az "emlékszik a kikapcsoláskori állapotra" c. túlzást próbáltam tompítani.
(#) Thomas10100 hozzászólása Márc 30, 2020 /
 
Sziasztok!

Rezgő vezérlőhöz használható lenne szilárdtest relé?
Trafó van bennük és az rezgeti az adagolót. Amiket láttam belül triakkal voltak megoldva.

Ha használható lenne az Omron g3pe sorozat vmelyike, akkor plcvel pwm jellel szabályoznám a teljesítményt.
Fűtés vezérlésre használjuk így plcvel, de ott ohmikus a terhelés.

Köszönöm
(#) Gafly válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Nem értek hozzá, tehát mi az a rezgő adagoló?
Pontosabban mitől adagol gyorsabban/nagyobbat?
Hacsak
(#) Thomas10100 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Ilyenről van szó: Bővebben: Link
(#) Janszi válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Szia!
iInduktív terhelésre a fázishasítós triakos nem igazán jó,_meg a szilárdtest relé is nagyon lomha,._Nnézz utána,_vagy csekkolj egyet.
Fizikailag lenne a LEGALKALMASABBleg alkalmasabb folytaniFOJTANI,_ez lehet akár egy motoros zsalumozgató is akár,_már ha vezérelni akarsz..._Vagy rugóerő ellenében folytanáFOJTANÁ a rezgő motort,_vagy gumibak.
De persze ennek a légpumpája is triakos folytásúFOJTÁSÚ induktív rezgőmotor,_szóval...
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) kadarist válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Szia!
Mindegyik szilárdtest-relé gyártónak van kifejezetten induktív terhelést (inductive load) elviselő modellje. Viszont ha eleve egy 1200V-os maximális feszültségtűréssel rendelkező típust választasz, akkor nem nagyon lőhetsz mellé, mert mindegyikben van kommutációt segítő R-C tag és nullátmeneti kapcsoló.
(#) Janszi válasza kadarist hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
De itt nem ki-be kapcsolni kell,_hanem teljesítményt szabályozni, ha jól értem az Urat.

Amúgy azt sose értettem,_hogy minek a snubber, ha nullaátmenetnél történik a bekapcs,_és nem tiltható a triak-tirisztor_(vezérlés)...
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) kadarist válasza Janszi hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Én csináltam hegesztőtrafóhoz kéttirisztoros teljesítményszabályzót. Nem kell félni tőle, csak a feszültségtűrést kell jól méretezni.
(#) Thomas10100 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Köszönöm a segítséget!
Maradok a gyári rezgővezérlőknél, csak egy ötlet volt.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2020
(#) enree hozzászólása Jan 9, 2021 /
 
Sziasztok!
Valaki árulja el nekem, hogy milyen kondi van a gyári SSR-ekben? Nézegettem 10nF 280V AC kondikat, de nagyon nagyok. Milyen típust használnak a gyárók? Ez például akkora, mint egy komplett Fotek elektronika, tokkal-vonóval!
(#) pipi válasza enree hozzászólására (») Jan 9, 2021 /
 
Milyen kondira gondolsz? Milyen SSR-re?
Van ahol írják hogy külső snubber elemek kellenek induktív terhelés esetén. Ha nem kell, akkor is simán lehet hogy nincs is benne kondi, mert snubberless triak van benne.
(#) enree válasza pipi hozzászólására (») Jan 9, 2021 /
 
Például erre.
A blokkvázlatában van kondi. De azt nem tudtam, hogy van olyan, hogy snubberless triak. Akkor ahhoz nem is kell R-C tag induktív terhelés estén?
(#) exabit hozzászólása Jan 24, 2021 /
 
Adott egy hőfokszabályzó 4-20 mA kimenettel (más kimenet nincs rajta). Ugyan vannak szilárdtest relék ilyen bemenettel, csak épp nekem nincs egy ilyen sem. Valaki tud valami kapcsolást ami a 4-20mA-t átalakítja 0-100% kitöltési tényezőjű DC impulzusokká? Esetleg olyan kapcsolás van ami még segédfeszültséget sem igényel?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2021
(#) Ódenka hozzászólása Jan 24, 2021 /
 
Amit én tudok az SSR-ekről és az induktív terhelésekről.
A nullátmenetű működés miatt lehet, nem kell snubber, de, ha az áramot nem a félvezető szakítja meg bármi okból, az visszahathat a félvezetőre.
Egyfázisú ventilátor motor csoporthoz láttam gyári fázishasítós szabályozót, ott a triakkal párhuzamosan R-C és varisztoros védelmet találtam.
Anno próbáltam spórolni és triakkal kapcsolni 1-2kW teljesítményű húzómágneseket. Kisebbeknél a 3 közül jónak tűnt, de a nagyobbik újragyújtotta, illetve nem hagyta kikapcsolni a triakot,
1-2 ütem után bekapcsolva maradt. Így sokáig mágneskapcsolókat használtam továbbra is.
Gyári SSR-ekkel nem volt még ilyen gondom, de nagy teljesítményű mágneseknél 2 fázist használva antiparallel tirisztor blokkokat használok.
Ezek 1200-1600V, ca. 40A-es ipari darabok, a nagyobb mágnesek már 4-5 kW-osak is lehetnek.
(#) proli007 válasza exabit hozzászólására (») Jan 24, 2021 / 1
 
Hello! Nem egészen érthető, hogy mit is szeretnél. Miért kellene 0-100% impulzus sorozattá alakítani az áram jelet? Egy átlagos SSR nullpont kapcsolós, azt ha bekapcsoltad úgy is marad a félperiódusban. Ha meg nem nullpontos, akkor meg a félperiódus végéig.
Tehát vagy nem árultál el (több) valamit, vagy nem helytálló a kérésed.
Ha pedig csak azt szeretnéd hogy a 4mA alapáram ne kapcsolja be az SSR csak ha magasabb, akkor az SSR bementével párhuzamosan egy 220Ohm is megteszi. A lényeg, hogy a 4mA-ra ne alakuljon ki akkora feszültség, amin az SSR diódája már világít. De ezzel szabályozni nem tudsz, csak ki-be kapcsolni az SSR-t..
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2021 / 1
 
Gyaníthatóan 4 - 20 mA --> 0 - 100 % fűtőteljesítmény a kérdés, ahol a kapcsolóelem (teljesítmény szabályzó) egy SSR lenne.
(#) exabit válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Van egy hőfokszabályzó 4-20 mA kimenettel. Hőmérsékletet szeretnék szabályozni úgy, hogy egy SSR-el kapcsolgatom a fűtőtestre a delejt. Ezt a kimenetet kellene valahogy összehoznom az SSR-rel.
Először egy ilyen megoldás jutott eszembe: Bővebben: Link
Amit te írtál az tényleg nagyon egyszerű megoldás nekem ilyen nem jutott eszembe, csak nem igazán látom át hogy a PID szabályzó tudja-e majd kezelni hogy ilyen szűk áramtartományon belül szabályoz.
Következő: »»   24 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem