Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   12 / 25
(#) lazsi hozzászólása Feb 11, 2020 / 1
 
Összeszedtem a sok év során felhalmozott processzoraimat, és a következőkkel tudok dicsekedni...
8085 - 80286

Bal oldali oszlop:
NEC D8085AHC-2
Mitsubishi M5L8085AP
Intel P8085A
Intel QP8088
Intel P8088-2
Fujitsu MBL8088-2
AMD 80186

Jobb oldali oszlop:
Intel R80286-8
Intel R80286-10
Intel R80286-12
AMD R80286-110/S
AMD R80286-16/S
AMD N80L286-16/S
Harris CS80C286-20
AMD P80-C287-10
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020

85-286.jpg
    
(#) lazsi válasza lazsi hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Kicsit újabb processzorok...
386-486 (A DX4-est már illett aktívan hűteni...)

Bal oldali oszlop:
Intel A80386DX-25
Intel N80387SX-20
ULSI 33MHz-es co-processzor
ULSI DX/DLC40MHz-es co-processzor

Jobb oldali rész:
Intel A80486DX2-50
Intel A80486DX2-66
Intel A80486DX4-100
Cyrix CX486DX2-66GP
(Igen, a 6db Intel 486-os különböző színű... )

386-486.jpg
    
(#) lazsi válasza lazsi hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Következő generáció, Pentiumtól kezdve...

Felső sor:
Intel Pentium 800MHz
Intel Pentium3 800MHz, 133MHz FSB
Intel Pentium3 600MHz, 100MHz FSB
Intel Pentium4 1.7GHz, 400MHz FSB
Intel XEON 2.667GHz, 533MHz FSB

Középső sor:
Intel Celeron 2.4GHz, 400MHz FSB
Intel Pentium4 3GHz, 800MHz FSB
Intel Celerion 2.4GHz 400MHz FSB
Intel Core2 DUO 2.8GHz 1066MHz FSB

Alsó sor:
IBM 6x86 P150+ (120MHz-es órajellel egy 150MHz-es Pentiummal egyenértékűnek mondja magát)
AMD K6-2/450MHz
AMD Duron 700MHz
AMD Athlon MP 1800MHz
AMD Opteron OSA244CEP5AU


Nektek milyen régi processzoraitok vannak?

Pentium-.jpg
    
(#) wbt válasza lazsi hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Nekem van alaplapom is DX2-80-hoz, de ilyened van e?

pb.jpg
    
(#) vargham válasza wbt hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Ó, amikor a ROM még a mikrokontroller hátán lakott.
(#) elektrogubera hozzászólása Feb 11, 2020 /
 
nekem meh csak ez a hulladék van
(#) elektrogubera válasza elektrogubera hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Na aztán ebbe milyen proci van sejtelmem sincs de biztos ha nő lenne kezi csókolomot lehetne mondani 1968 -70 körüli max 72
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) szikorapéter válasza elektrogubera hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Ez a 80-as évekből való, de jó lenne a belsejéről is fotó.
(#) DannyTorrence válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Az egy igazi kincs.
Szétszedném elemeire, minden részét alaposan megpucolnám, aztán lehetne hozzá manualt keresni Vogons-on és Stasons-on, majd megpróbálni éleszteni. Nem hagynám az enyészetnek.
(#) elektrogubera válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Itt volt a minap aki fényképezi de nem vár amig kibontom azt mondja szedjem szét és lefotózza én meg nem hagyom szétszedve mert kovács lakatos vagyok és a satupadon akkora kupi van mint általába a szakiknál,és ha valamit csinálnék amig szét van bontva akkor az életbe nem lenne összerakva,és még trehány is vagyok ezzel mindent megmondtam,lehet valamelyik nap felteszem az eladók közé
(#) Doky586 válasza elektrogubera hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Már egy héttel ezelőtt is ugyanezeket a képeket mutattad. Tehát semmi előrelépés.
(#) cua válasza wbt hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Itt van mindjart ket fajta is
(#) cua válasza lazsi hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
A procis doboz itt kezdodik
(#) elektrogubera válasza Doky586 hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Ezek szerint lassú a lépés
(#) lazsi válasza wbt hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Erről a típusról csak hallottam, de élőben még sosem láttam...
(#) DannyTorrence hozzászólása Feb 12, 2020 /
 
Na csak sikerült infót találni a Ramo-ról.
A Bunker Ramo 2200-as sorozat tagja és 1969-ben dobták piacra Amerikában Bunker Ramo 2200 Multi Station Computer System néven. Sima terminál.
(#) elektrogubera válasza DannyTorrence hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Ennek a neve Bunker Ramo az van a monitoron is meg a klaviatúrán isvalaki azt mondta ma nekem,hogy maga a számitó gép a Billentyűzetben van mint a commodore 64,hát azt sem ismerem meg ezt sem
(#) lazsi válasza elektrogubera hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Amennyiben "terminál", akkor a számítógép nem a billentyűzetben van, hanem a szerverszobában...

Erőteljesen leegyszerűsítve a dolgokat a következő állomások voltak:
1. Központi számítógép, amire (intelligens) terminállal lehetett becsatlakozni. A terminál elküldi a bebillentyűzött parancsokat a szervernek, ami visszaküldi a megjelenítendő dolgokat a monitorra. (Őskor... Cégeknél, egyetemeken, stb...) A futtatandó programok a központi számítógépen vannak tárolva. Egy terminál ára töredéke egy (akkori) számítógép árának, bár mai szemmel nézve, még így is horribilis volt. A központi gépet rengetegen tudják használni (akár egyidőben, vagy időben elosztva), így annak magas lehet a kihasználtsága, 24/24 órában üzemel. Bővítési lehetőség szinte 0, viszont a központi gépet központilag fejlesztették, így egy terminál hosszú ideig "naprakész" maradt. A fényképeken szereplő eszköz is ilyen.
2. "Billentyűzetbe épített számítógép" - Commodore, Spectrum, Atari, Homelab, stb... Maga a számítógép olyan kis helyet foglal el, hogy elfér a billentyűzetben, vagy akkora dobozt építenek a billentyűzetnek, hogy elférjen benne a gép. Jellemzően TV-t kell rákapcsolni. Mivel különböző földrészeken különböző TV szabványok voltak (Pal/Secam/NTSC), így a nem kompatibilis helyeken a TV helyett monitort is venni kellett hozzá. Kiegészítőket lehet hozzá venni/csatlakoztatni, de a belseje (processzor, memória) általában nem, vagy csak igen korlátozottan bővíthető (pl. a Spectrum esetében 16KB-ról 48KB-ra). Nem tartalmaznak háttértárat, csak egy BASIC interpretert (értelmezőt), a futtatandó programokat külső (zömében mágnesszalagos) egységekről (gyakran egy hétköznapi kazettás-magnóról) kell betölteni. Jellemzően relatíve olcsó (mert olyan eszközöket használ, amik egyébként már úgyis ott vannak a lakásban), így sokan megengedhették maguknak.
3. Személyi számítógép (Personal Computer - PC), magyarán asztali számítógép, ez az, amire ma a legtöbb ember gondol, ha azt hallja, hogy számítógép. Moduláris felépítése miatt egyedi igényekhez és az anyagi lehetőségekhez lehet szabni. Szintén a modularitás miatt egy fejlesztés alkalmával nem kell a teljes rendszert cserélni, csak az elavult egységeket: pl. a monitort, billentyűzetet, egeret, optikai meghajtót vagy akár a merevlemezt is meg lehet tartani az újabb alaplap/processzor/memória mellé. A másik oldalról nézve: amikor megjelenik az írható DVD, akkor nem kell az egész gépet kidobni, csak a CD olvasót lecserélni. Mindez azt eredményezte, hogy a fejlesztések költségét el lehetett osztani hosszabb időre, mindig csak egy-egy részt lecserélve, így hosszabb távon is naprakész/korszerű lehet a gépünk.
4. Hordozható számítógépek (laptop, notebook, táblagép, pda, okostelefon , stb... ): amikor a monitorokat össze tudták lapítani, ismét a billentyűzet-monitor közös dobozába építették a számítógépeket. Jellemzően minden megvan benne, ami egy asztali gépben, kivéve a modularitást... Korlátozottan bővíthető (leginkább csak a merevlemez és a memória, de ez utóbbi gyakran gyárilag maximálisan ki van építve, így akkor az sem), legfeljebb külső egységekkel (monitor, dokkoló állomás), de azzal elveszítheti a mobilitását. (Egy laptopra a 15"-ös kijelzője mellé otthon rácsatlakozhatunk egy 24"-es monitorral, de azt a monitort nem cipeljük magunkkal...) Mivel a méret, súly és fogyasztás igen kritikus ezeknél, ezek optimális kialakítása sok fejlesztést igényel, ezért jellemzően drágábbak, mint egy azonos tudású asztali gép. Cserébe egy fejlesztéskor ki kell dobni (el kell adni, ha még lehet).
5. A legújabb trend, hogy mindent a felhőben csináljunk. Így nem kell otthon nagy háttértár, erős processzor, sok memória, hiszen a programok a szolgáltatónál futnak, ott vannak az adataink. (Pl. feltöltöd a fényképedet, ott megszerkeszted, majd megosztod a közösségi oldalon - "ingyenesen", mert amit te adsz, az a szolgáltatónál jelenik meg reklám-bevételként... És csak reménykedhetsz, hogy az MI használja fel a te érdekedben, nem pedig valaki más a sajátjáéban.) Kb., mint az őskorban, csak akkor anyagi okokból voltunk rákényszerülve, most pedig kényelmességből önként tesszük meg.

Remélem sikerült egy kicsit rávilágítani, hogy mire (volt) jó az a készülék, amit fényképeztél.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2020
(#) elektrogubera válasza lazsi hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Magyarúl szinte semmire nem jó max valami gyűjtőnek szórakozni,de én nagyon nem értek ezekhez lehet este felrakom az eladók közé mert engem nem köt le és ha valaki akar szórakozzon vele én nem
én nem ilyenek mellett nőttem fől,üllő kalapács mellett ha azzal nekiállnék akkor azt kellene eldönteni mi legyen belőle lábas vagy lavor
(#) DannyTorrence hozzászólása Feb 13, 2020 /
 
Elméletben egy terminál összeköthető miniszámítógéppel is, pl egy AT&T 3B2/310 munkaállomással, így nem kell a munkához központi mainframe. Persze ez a 10-15 évvel későbbi terminálokra vonatkozik. A monitor hátulján lévő 25 pines RS-232 a billentyűzeté. Ha jobb oldalon egy koaxiális csatlakozó van, akkor ez nem a korábban említett "buta terminál" volt, hanem "intelligens terminál", ami gyorsabb kapcsolatot tartott fenn a központi mainframe-mel processzoros rásegítéssel (a saját adatfeldolgozás később jött). Ha nem koax, akkor a fekete csatlakozó mehetett a modemre és így tényleg "buta terminál" volt, a fekete meg printer.
Ettől függetlenül gyakorlati haszna nincs még működőképes állapotban sem, hisz az eredeti mainframe már rég nem elérhető, önmagában pedig egy ilyen terminál nem csinál semmit. Múzeumi darab.
(#) lazsi válasza elektrogubera hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Gyakorlatilag semmire...
Amikor 25 éve dolgozni kezdtem, itt, az egyetemen még volt ilyen működő rendszer. De már akkor is kevesen használták és az a néhány készülék is hamar "ki lett dobva" (selejtezve).
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2020
(#) vargham válasza lazsi hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Mi vettünk a céghez egy DEC VT 320 terminált, és ráakasztottuk egy modern szerverre. A Linux kiválóan kezeli a szabványos terminált.
(#) sargarigo válasza vargham hozzászólására (») Feb 13, 2020 /
 
Kis hozzáértéssel a linux mindent (IS) tud!
(#) nedudgi hozzászólása Feb 22, 2020 /
 
Majd' egy emberöltővel ezelőtt a Videotonnál VDT terminálok fejlesztőjeként is dolgoztam. A VDT 52100 terminálokra épülő VPC/VPPC mikrogépek voltak a kedvenceim. Eszembe jutott, hogy a valószínűleg át tudnék alakítani egy VDT terminált CP/M operációs rendszerű számítógéppé, ha lenne egy működő lapom. Valószínűleg minden szükséges kártya van hozzá, EPROM égető is. Én nem sokáig tudnám élvezni az eredményt. Szerintem minden forrás/fordító rendelkezésemre áll, ha nem akkor elnézést kérek. Ha valakinek van valamilyen hardvere, jelentkezzen.
(#) cua válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 22, 2020 /
 
Esetleg olyat ismersz aki a TPA fejleszteseben, egesz pontosan 11/440-rol lenne szo. Vagy aki hasznalta.
Dokumentaciora, illetve atmentheto tudasra lenne szuksegem. A kapcsolodo periferiak mint pl a bolgar szalagos egysegek (ha jol emlekszem 53xx szeria) CDC drive-ok de altalaban minden erdekelne ami ezzel kapcsolatos.
A jovoben (amikor visszakoltozom valahova az EU-ba) szeretnem talpra allitani a gepemet.
(#) nedudgi válasza cua hozzászólására (») Feb 22, 2020 / 1
 
Valamikor fejlesztettem TPA11/440-re. A padláson valahol kellene lennie pár mágnesszalagnak, pontosabban lehet, hogy van ilyen szalag, amin DECUS anyagok voltak.
(#) cua válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 22, 2020 /
 
Nagyszeru. Ha nem banod majd ha Mo-on jarok megkerslek ez ugyben.
A hozzavalo terminalt akartam megmutatni a kollegaknak, de nem talaltam rola kepet a neten (a telefonomban sajna nincs), ami szinte hihetetlen.
Mondjuk a nevere nem emlekszem pontosan de azt hiszem VDD-52 vagy ilyesmi volt.
(#) nedudgi válasza cua hozzászólására (») Feb 22, 2020 /
 
Az volt hozzá, amit keresek. VDT-52100, legalábbis ott, ahol én jártam.
(#) cua válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 22, 2020 /
 
Annal egyszerubb (primitivebb) az ami nekem van hozza. Probalok keresni fotot.
Kb ket eve toltottem fel egy internetes forumba de oda mar nincs hozzaferesem, nem tudom elokeresni.
(#) cua hozzászólása Márc 22, 2020 / 4
 
Heathkit ET-3400 Computer Learning System (Motorola 6800 ).
Nem nagyon lattam ilyen teljes keszletet mostansag
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2020
Következő: »»   12 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem