Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromágnes
 
Témaindító: alex.25, idő: Jan 21, 2007
Lapozás: OK   17 / 19
(#) Gafly válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
Ezzel az a baj, hogy nagyon nehéz papíron kimérnökölni

Azaz próbálgatás. Viszont kis szerencsével a hulladékot hazaviheted, ha nem kell vele elszámolni
(#) bbalazs_ válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
Esetleg megfordítani a dolgot:
Egy erős, olcsó állandómágnes végezné a tartást és egy rövid idejű elektromágnes hatna ez ellen, akkor hamar leesik a tárgy, utána nem kell az elektromágnes többé.

Mi ez a dolog, hogy kerül a mágnesre a tárgy a terv szerint?
(#) KAITOMESTER hozzászólása Dec 5, 2018 /
 
Ez gyakorlatilag egy fémburkolat egy multimédiás készülékre. A burkolat behelyezésre kerül egy formailag passzoló ülékbe. Az ülékben a munkadarabot rögzítjük az elektromágnessel, vagy üléksíkból vagy azzal merőlegesen (még nincs konkrét képem). A folyamatban ez az ülék adott utasításra 180 fokot fordul, és amikor véghelyzetbe kerül engedne el a mágnes, kvázi leejtjük a fémalkatrészt. Ennyi a mágnes szerepe a feladatban.
bbalazs_: megfordult a fejemben, de inkább maradnék a sima elektromágneses módszernél.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2018
(#) KAITOMESTER válasza Gafly hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Igen, mindenképp játszós lesz, mire elérjük a kellő hatást.
(#) KAITOMESTER hozzászólása Dec 6, 2018 /
 
Végül megrendeltem a linkben található elektromágnest. Ha érdekel valakit, szívesen beszámolok majd a fejleményekről. Köszi a segítséget.
(#) gondoltam válasza ferci hozzászólására (») Dec 14, 2018 /
 
Üdv, köszöntök Mindenkit.
Mit is akarok kísérletemmel igazolni-cáfolni ? Leegyszerűsítem:
Van egy kéttekercses, légréses elektromágnes, 'folyamatos tekercselési iránnyal, aminek a mágneses körét a "lengő mag " zárja, és igyekszik a légrés közepére. Ez igaz !!!!!
Mi történik abban az esetben, ha a gerjesztésre kényszerített tekercsek egyikét rövidre zárom. ??
Elképzelésem szerint a rövidzár pillanatában a légrés közepébe behúzódott 'lengőmag- onnan távozni akar- valamerre. ????? Szóval, hiszem ha látom. kipróbálom.
Hűha ! Tekercseljek ??

Tisztelettel
(#) ferci válasza gondoltam hozzászólására (») Dec 15, 2018 /
 
Ez még mindig kevés nálam.. gondolom, ez az L1 és L3: " kéttekercses, légréses elektromágnes"? A ráadott feszültség állandó, ill. váltakozó polaritású?
Milyen gyorsan fog váltakozni a mágneses tér iránya? Eddig még csak a rövidrezárási idő intervallumáról írtál. Mi van a bekapcsolt állapotok idejével?
A"lengő" L2 mekkora légrésben mozog? Mint már írtam, a mechanikai "oldal " egyáltalán nem mindegy.
Nyilván a rövidzár pillanatában van még kis remanens mágnesesség a tekercs vasmagjában és csak akkor fog távozni pl. L1-től, ha a polaritását megfordítod, átugrik L3-ra és ez fog ismétlődni visszafelé. Itt az idők is lényegesek.
Nyugodtan állj neki tekercselni és H-híd nélkül, egy nagyon gyors kézi polaritás átkapcsolással is látsz talán valamit ( kétáramkörös relével ); egyáltalán hogyan fog mozogni.
Számolj még azzal is, hogy a tekercsed ellenállása, az árama passzoljon a tápéhoz, amiről majd hajtod.
Az se lenne nagy baj, ha egy új topikba vagy az elektromágnesesbe kérnéd az áthelyezést, mert ez nem igazán passzol ide.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2018
(#) gondoltam válasza ferci hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Üdv.
Hogy tényleg tekertem- dógoztam- kísérleteztem, mellékelem a fotót.
Eredménye: a "rövidre zárt" h- hídnak semmi értelme ( bocs az agyalásomért, ötletnek jó volt )
Hanem !!! amit tapasztaltam:
- egy kéttekercses- légréses elektromágneses körbe folyamatos tekercselési irány mellett, a légrésbe helyezett lágyvas darab igyekszik a légrést a legoptimálisabban kitölteni, vagyis közepébe húzódik.
- ha ugyanebben a mágneses körben a tekercseket 'középen fordított tekercselési iránnyal kötöm össze, akkor a légrésbe helyezett lágyvasdarab nem csinál semmit. De ! ha ezt a lágyvas darabot állandómágnessel helyettesítem, azonnal elindul egyik tekercs felé ! ( hm- hm ) ???????????? hogyan tovább?
Ez már tényleg az elektromágnes topikba való, de nem tudom, hogy hogyan tudom az egész témámat áthelyezni. Kérlek segítsél.

Tisztelettel.
(#) pucuka válasza gondoltam hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
(#) gondoltam válasza pucuka hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Köszönöm.
(#) Csongig hozzászólása Márc 24, 2020 /
 
Sziasztok!
Egy ilyen elektromágnest szeretnék csinálni.
Kör alakú aminek a közepe lyukas.
3Kg tartó erő elegendő. A működési feszültséget a mágneshez igazítanám. Erre egészen 12VDC feszültségig van lehetőségem.

A mágnes külső átmérője 55mm.
A belső átmérő 25mm. A vastagság mx4mm lehet.

Ehhez nekem ilyen menetszám kell, és milyen vastag vezeték?
Illetve mi legyen a tekercselés anyaga? Sárga vagy vörösréz?

Előre is köszönöm.
(#) ferci válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Nagyjából leskicceltem a kérdésed egy részét.
Először tisztázd le, a lágyvas járom milyen ( vagy ilyen ) lesz, lehet és pontosan egészítsd ki ( ez nagyjából méretarányos, ami a te adataidat illeti, ha az a konkrét drótos rész ). Utána léphetsz tovább a villamos vagy mágneses részre, akkor lehet még egy kicsit segíteni a tekercs adataival kapcsolatban.
Lágyvas nélkül ne számíts semmire sem.
Természetesen vörösréz a tekercs anyaga.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2020

elm..JPG
    
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Szerintem nem a tekercsre értette 55-25-4mm-t, hanem az egészre.
Legalábbis nekem automatikusan a "bruttó" jött le.
A "tartó erő" miatt pedig az általad rajzolthoz még egy korong kellene.
Még egy szavazat a vörösrézre. Lehet hogy ekkora méretben 3kg túlzott elvárás.
Kellene csinálni egy probatekercset.
Anyagtól függően 2T fölé nem vinném a gerjesztést.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Az, hogy szerinted vagy szerintem Ő hogyan értette, csak egy pontos rajz alapján derülne ki..
3 esélyes minimum a téma.
Egy-két mondat alapján bármire lehet gondolni.
A passzoló lágyvas korong pedig a tartandó valami része is, ez is tőle függ..- azért is, mert a "súlyhoz" tartozik.
A "2T " egy dolog.. kellene a tartás ideje, mennyire melegedhet a tekercs: menetszám, dc ellenállás, megengedett áramerősség és a megfelelő átmérőjű, keresztmetszetű huzal.
Pár számítást végeztem, de az előzőek miatt felesleges tovább meditálni.
(#) Csongig válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
lerajzoltam.
így képzeltem.
Nem szeretném ha melegedne. Kb folyamatosan 2-3órát volna tartó üzembe, és rövidebb megszakítások lennének.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2020

Mágnes.png
    
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Meg ugye a tartó erőt nehéz számolni.
Ezért is javasoltam a próba tekercset.
Ámbár ugye nem lehetetlen, csak borsos.
(#) ferci válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Oké.. és a "vas-járom" csak az a "karika" középen?
Amint írtam, ez eléggé gyenge lesz.
Úgy képzeld el a kivitelezést, mintha az elektromágnes "aktív" része egy fél fazékmágnes lenne és a tartandó rész egy lágyvas korong+ az a valami, ami még vele együtt lenne.
(#) Gafly válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
És az ellendarab milyen?
(#) Csongig válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Úgy képzeld el mint egy gyűrűt.
Egy U alakú körtálca lemezbe tekercselném be, és műgyantával zárnám a nyitott oldalát.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Először a villamos rész az érdekes és a forma.. a tartóerő kiszámítása nehéz, de mégegyszer, aztán kiszállok, azt hiszem: amiket leírtam, semmi nem mindegy..
Az újabb rajz után meg a közepes menethossz is kérdés, tehát vissza az elejére.
Excelben el lehet jutni a villamos optimumig, a többi a kérdés.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2020
(#) Csongig válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Az pedig ugyan ilyen átmérővel és középső lyukkal rendelkező vaslemez lenne.
1-2mm vastag
(#) ferci válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Rendben - számold ki a tekercselési teret, aztán 0.18-0.22 mm huzalátmérők között optimalizáld a 12 volt miatt.. a többit már leírtam.
(#) Csongig válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
A 12V nem szükséges.
Csak maximális értéknek adtam meg. Ha kevesebb feszültséggel is megoldható, az nekem tökéletes.
Ha jól számoltam akkor kb 156métert lehetne beletekerni 0,22 vezetékkel.
De inkább kevesebbel számolok, a hely kialakítása és megtöltése miatt.
Többi méretet is megadtam.
Mivel nem értek hozzá, ezért bármilyen vasmag tekercs arány módosítható, a lényeg a belső, külső és vastagsági méretek maradjanak. Sajnos ekkora, és ilyen a kialakított hely ahova kellene.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2020

Mágnes.png
    
(#) ferci válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Tekerd meg, írd fel a menetszámot és mérj. A mechanikától is függ ez a rész is.
Ha variáni akarsz: nagyobb huzalátmérő, kisebb betekerhető menetszám >> kisebb ohmos ellenállás >> többször nagyobb amper. Hatalmas áramsűrűség a normálhoz képest.
Melegedés: T(on) ideje, T(on)/(Toff) arány függvénye.
Ezekre előre gondolj és számolj excelben.
A tartóerőbe még mindig beleszól a vas-rész, mert az nem mindegy, milyen vastag és ezt már kiszámolni úgyis meredek lenne.
Úgyhogy teszt...
(#) Csongig válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Köszi.
A vonzási távolság kb nulla lenne. Ergo a mágnes és az ellendarab össze ér.
Akkor marad a tekerés és lesz ami lesz
(#) ferci válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Helyes...
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2020
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Meg hogyan illeszkedik/van kivitelezve/koszos...
(#) Csongig válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Nem lesz koszos. A felület pedig sima, horganyzott vas felület.
(#) erbe válasza Csongig hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Jobban jársz, ha nem horganyzott, hanem síkba csiszolt, pontosan illeszkedő lágyvas lemez az ellendarab.
(#) Csongig válasza erbe hozzászólására (») Márc 24, 2020 /
 
Minden verziót megnézek. Az ellendarab flexibilis felületen lesz, így az oda vonzás elméletileg nem lesz gond, vagyis remélem nem lesz feszülés.
Következő: »»   17 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem