Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   662 / 726
(#) Ódenka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Nem tudok mentségemre felhozni mást, mint megmutatni egy szavahihető, rendkívül tapasztalt, jóhírű munkáját az ilyen hangszórókkal.
1dB -en belül egyformák voltak! Aki nem hiszi...
Okuljon belőle mindenki.
Akkor most hány éves a kapitány...?
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Nagyon OFF! Komoly kis cégnek látszik! Tudja valaki a telephely, vállalkozás címét formáját? Volna egy kisebb közületi megrendelés ilyesmire. Magán üzenetben, természetesen.
(#) deklinacio válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Ó! De örülök neki, hogy megtaláltad ezeket a fotókat! Már mindenütt kerestem, de elfelejtettem hol vannak. Olyan régen volt. Bizony, bizony egyformák voltak, s jól is szóltak. Köszi, hogy így figyeled munkásságom, és hogy segíteni tudtál a keresésben. Igazán aranyos vagy. De tényleg leborulok áldozatos kereső, és figyelő munkád előtt. Szinte már olyan vagy mint az FBI. De az én munkám sem veszett kárba, hiszen látom tanultál írásomból, szereztél is egyből ilyen Nomexes hangszórót. A barátom felesége azóta is megelégedéssel hallgatja, pedig nyugdíjas zenetanár, de nő létére jó hallással rendelkezik. Tudom, mert megtanította a gyereket zongorázni. Ez még a Troels MK I. variációja, ennek kissebb a doboza. Látod ebből a dobozméretből számolhatsz visszafelé egy hangszóróra is. Nem emlékszem, hogy a cikkben benne van-e a reflex cső mérete, mert akkor azt is visszatudod számolni. Mégegyszer köszi. Ohh, be szeretném már látni a te hangfalad is. Reméljük eljön az az idő is még ebben az évszázadban.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2020
(#) deklinacio válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Sajna már nyugdíjas vagyok, nem gyártok hangfalakat. Meg mást sem. A sajátom is alig bírom megemelni. De köszi, hogy gondoltál rám. Próbálkozz Salafinál. Az gyorsan megcsinálja.
(#) Ódenka válasza deklinacio hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Ó. Az az 5. év, ami augusztusban lesz, nem volt az régen.
Bár nem tudom mi lehet kettőtök között a kapcsolat, mert az ottani úriember deklaráltan nem deklinacio

ON
Hanem, volt nekem egy szerény kérésem a jóelőbb, hogy azokat a hangszóró paraméterek mibenlétét néhány bővített mondatban, ha nem lenne terhes.
Biztosan van itt, aki "konkrét csávó" lehet ez ügyben...
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2020
(#) deklinacio hozzászólása Máj 21, 2020 /
 
Nekem azért másmilyen hangfalam van, s mint írtam feljebb, éppen módosítottam rajta. A régi AMT sugárzó helyett sikerült egy újat szereznem. Egy ismerősöm árulta. Elmondom, hogy a régebbi típust még aznap meghirdettem, s el is adtam. Ez is azt bizonyítja, hogy ezek az ESS AMT-k tényleg a legjobb közép-magas sugárzók közé sorolhatók, mint ahogyan a TNT Audio-n írják. A lényeg az oldal alján a "Conclusions" címszó alatt olvasható. Tudom vannak itt emberek, akiknek ez nem elég jó, de én maximálisan meg vagyok vele elégedve. Egyébként az enyém pont ez a típus, ami az oldalon le van fényképezve. Érdemes a cikket lefordítani a googli fordítójával. Ennyit az ESS-ről.
Ezen AMT a Regulus nevű hangfalamban van. Méregettem a Regulus 3. verzióját. Ez a 3. típusú ESS AMT benne, azért a 3. verzió. Nagy változások nincsenek a korábbi mérésekhez képest, de a torzítás az Accuton hangszóró miatt jelentősen javult a mainstream frekvenciákon. A mérést "quasi" szabadtérben végeztem 1 méter távolságból Behringer mikrofonnal, Behringer 24 bit-es hangkarival. A mérés a reflexcsövek hatását csak korlátozottan tartalmazza, mivel a mikrofon helyzete a magassugárzó függőleges tengelyének közepében volt. A reflex csövek hatását az Ódenka által betett linken láthatjátok mérve. itt is kb az a hatás. Köszönet Ódenkának mégegyszer érte. Nem mondom azt, hogy jobb, vagy szebb görbét már nem alkottam, de mindez ideig ez a hangfalam szól a legjobban, a Duelund átmeneti hiányától eltekintve. Nagyon jónak mondható a 250 Hz-19kHz-s tartomány simasága, de azért felismerhető az ESS AMT jellegzetessége, ami a 4 és 9 khz közötti púpban nyilvánul meg. Igaz, csillapítottan, mivel a BS korrekció kicsit mérsékli ezt a meglévő púpot. Ezért is fontos ennek a korrekciónak a beépítése. Egyébként a magassugárzó a kényelmes 2khz-tól működik, addig az Accuton szolgáltatja a talpalávalót. Az Accuton cca. 95Hz-ig működik, alul nincs váltása, csak akusztikai vágás van. Az SS mélysugárzó 300Hz-ig nyomatja a bőgőt, lábdobot. Aki megakarja építeni, annak szívesen segítek. A legfrisebb kivitelű hangfalakat működés közben a másik fotón szemrevételezhetitek. Az erősítő lenn a földön egy ARC D51-es, amit én építettem magamnak.
Íme a hangfalam átviteli görbéje:
(#) deklinacio válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Köszönöm, hogy úriembernek szólítottál. Amit írsz nem újság. Mindenki tudja amit tudnia kell. Talán magad is rájössz azokra a paraméterekre ha utána olvasol. Én nem értek hozzá, mint látod. Én csak csinálom.
(#) Ódenka válasza deklinacio hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Valami konkrétum esetleg?
Csak nyugodtan, mindenkitől tanulhat az ember.
(#) deklinacio válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Nem, nem. Én tényleg csak csinálom. Pl. ilyet is készítettem mint ami a fotón van. Hibryd, hagyományos és magneto planár rendszerű 3 utas, tiszta mahagóniból megépítve. A mélysugárzó SEAS. A mai napig működik. 630 darab Neo mágnes van beleépítve, mint az a másik fotón is látszik. No persze csak egy része. A harmadik fotó a működési alapelvet mutatja, illetve azt, hogy hogy néz ki a magas és a középsugárzó. Persze tudom, hogy ez sem jó, de azért szép hangja volt, s mindenki szerette.
(#) Ódenka válasza deklinacio hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Én, ha valamit évtizedeken óta csinálok, akkor minden műszaki kérdésre korrekt választ tudok adni.
Különben sufnikapitányként, joggal mondanák kontár, kókler. Ha nincs végzettség, képzettség, azt kell mondani.
Szóval van ott négy mértékegység, amit meg kéne világítani nekem. Valaki más?
(#) Ódenka válasza deklinacio hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Ezúton kérek elnézést, mert azt hittem, csak vicc.
Díjazom az őszinteséget.
Idézet:
„Én nem értek hozzá, mint látod. Én csak csinálom.
(#) Peter65 válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 / 4
 
Nekem nem szakterületem, de tudtommal Thiele/Small paramétereknek hívják.
Többek között itt is olvashatsz róluk, kb. az oldal közepén.
(#) Ódenka válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 21, 2020 1 /
 
Végre egy kézzel fogható segítség!
Nehogy azt higgye valaki, hogy kötözködésből, okvetetlenkedésből kérdem, érdekel.
Köszönöm!
Most már nem kell senkitől, hogy én is tudtam, csak...
@ veroka tényleg nem értek hozzá.
Amire kíváncsi voltam:
Idézet:
„Az ekvivalens térfogat (Vas) a hangszóró felfüggesztésének engedékenységével megegyező engedékenységű levegő térfogata. Azonos membrán átmérőt feltételezve minél nagyobb a Vas, annál érzékenyebb a hangszóró (amihez nagyobb dobozméret is tartozik).”

Az utolsónak feltett mellékletemben ez az érték 76.1 l - liter.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2020
(#) veroka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Pedig istenuccse én azt hittem csak viccből kérdezed.
(#) deebo válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 / 1
 
Azt viszont hozzá kell tenni, hogy a VAS értéke nem egyenlő a hangszóróhoz szükséges doboz térfogatával!
(#) Ódenka válasza deebo hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Köszönöm!
Újabb kérdés:
A mélynyomónak kikiáltott hangszóró elé nagyjából 25-30mH-is tekercs szükséges.
Ez légmagosban extrém nagyság, méret. Az ellenállása meghaladja az ajánlott értéket.
Gyér tájékozódásom szerint ennek a soros tekercsnek a hangszóró DCR-jének 1/10-e az ideális.
Így valószínű, hogy vasmagos tekercsre kell fanyalodnom.
Ezzel kapcsolatban milyen tanácsokat adhattok?
Ui:
Még annyi, hogy pillanatnyilag a legvastagabb zománc huzalom 1.15mm.
De, ha akár 2 mm-es is lenne, a nem kívánt méret, ellenállás akkor is fennáll.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Uhh! Ez extrém nagyra adódik bármilyen megoldásban, ahogy utána néztem...
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Mindenesetre ilyesféle vasakat kellene felderíteni.
Vagy aktív hangváltó...

vasmag.JPG
    
(#) Peter65 válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Egy ötlet:
A HAGY normál fazékvasmagjai közül a legnagyobb kb. 5cm átmérőjű volt, az effektív keresztmetszete több mint 3cm2. A huzal helye több mint 2cm2, azaz a huzalodból kb. 140menet beleférne. Szerintem ebből lehet 30mH-s fojtót készíteni a légrés beállításával (kb. 1500-as Al érték kell). A kérdés csak az, hogy elegendően lineáris lesz-e az üzemi tartományban.
(#) Ódenka válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Az a baj, egyrészt a torzítás, másrészt elég vastag huzallal kéne tekerni a DCR miatt.
Olyanról tudok, hogy E I trafó "I" összeragasztott darabjait hengeresre esztergálták vasmagnak. Mivel alacsony frekvenciákra kellene, jó trafóvas jó lehetne...De egyre inkább foglalkoztat egy aktív váltó gondolata. A hangszóró kimenetéről vett jel állítana a mélynyomó hangerején. Azt is bevallom, ha ma lenne módom, nem is kezdeném az egészet.
A dobozok már egy éve készek, nemsokára lenne időm végre csinálni az egészből valami használhatót.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) veroka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Esetleg több tekercsből összerakni? A méret mindenképp kisebb lenne, még ha az eredő DCR nem is... Kisebb fazékmagot meg könnyebben lehet venni. A torzításra nincs ötletem.
(#) Ódenka válasza veroka hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Erre is gondoltam, mert a fenti képet, a vassal béleltet látom egy magyar kereskedésnél, 10 mH a legnagyobb. Akkor 3-at párhuzamosan és megvan. (drága ) De, ha tudnék ilyen vasmagot szerezni, akkor magam is tekerhetek és a keresztmetszet huzal téren kedvezőbb.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) veroka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Hármat sorosan akartál mondani. Én láttam a neten olcsóbban is (1900Ft körül), de valóban jobb lenne saját tekercselés.
(#) Ódenka válasza veroka hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Ó igen, természetesen sorosan... Így aztán a DCR helyzet rosszabb. Fáradok, butaságot írtam az imént.
2 doboz van, mindkettőbe kell természetesen...
Az olcsó lelőhelyét hol láttad?
Én a TME-nél tudtam a képen láthatót.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) deebo válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
A DC ellenállásnak azért ennyire nagy jelentőséget ne tulajdoníts.
(#) Ódenka válasza deebo hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Sorban lesz a hangszóróval, erről az esetről 1/10 DCR értéket javallták...
(#) deebo válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Mivel a hangszóró egy induktív terhelés, amit egy soros induktivitással és párhuzamos kondenzátorral (LC) még pluszban meg is rezgetsz, ott a DC ellenállás a legkissebb probléma. Pláne akkor, ha figyelembe veszed, hogy a hangszóró nem közvetlenül az emitterellenállásokra van forrasztva az erősítőn, hanem még hosszú kábel is fut az erősítőtől hangszóró felé, aminek szintén ott van a 1/10 ellneállása minimum. Ne ez legyen az elsődleges szempont.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) Ódenka válasza deebo hozzászólására (») Máj 22, 2020 1 /
 
Ok, köszönöm.
Mivel 2 mélynyomó fog szolgálni, mi a vélemény aktivizálni a hangszórókat? Van 2 db konyhakész, originál STK-080-as beültetett panelem, a doboz talán felesleges légterét is csökkentené a beépítésük.
Az mennyire ajánlható megoldás, hogy a hangszóró kimenet vezényelné az aktív rendszert? Az erősítőn nem lesz külön kimenet. Ami egy csöves erősítő lesz, de gondolom az nem annyira lényeges.
(#) deklinacio válasza deebo hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Ezt azért én átgondolnám.
(#) P_Laszlo válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Fordítva. Pár napja néztem, DX25-ből 1020 darab lenne a MOQ.

Létezik a 30Hz, csak nem éri meg, nem szól szépen (impválasz, THD).
Következő: »»   662 / 726
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem