Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED szalag
 
Témaindító: kosaga, idő: Nov 17, 2009
Lapozás: OK   44 / 53
(#) pipi válasza nábrok hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Középen táplálva jó a fény?
10 cm vezetéken 0,5V fesz esés? Miből van az a kábel, ellenálláshuzalból?
(#) usane válasza nábrok hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
És az RGB vezérlő és a LED között mi van? Egyébként én 2 végről táplálnám.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2020
(#) nábrok válasza pipi hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Az RGB vezérlőbe megy be a 12,2V, és abból jön ki a 11,7V.

Középen megtáplálva jobb valamivel , de mivel vízálló szalagot kell használnom, az nem opció hogy minden 30 cm-en megtáplálom, max a 2 végén
(#) nábrok válasza usane hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
A gyárilag ráforrasztott 4 eres relatív vékony vezeték, kb 10 cm hosszúságban, a végén pedig kis 4 tűs csatlakozóval kapcsolódik a vezérlőbe. Kipróbálom mindjárt a 2 végén megtáplálni.

A DC konverter közepe és a tekercse kb 10 perc használat után tűz forró... Ez normális ?
(#) nedudgi válasza nábrok hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Mind a két végén is tápláld.
(#) nábrok hozzászólása Jún 25, 2020 /
 
A két végén megtáplálva kb 2,55A volt az áram, a fénye már szerintem elfogadható.
Ez a próbaszalag most 5 méter volt, a vízálló pedig 4 méter lesz, tehát a 2 végéről megtáplálva szerintem jó lesz így... Köszi!

Viszont a DC konverter ahogy figyeltem, kb fél perc után már tűz forró, és be sem dobozoltam még

Kíváncsiságból levágtam egy 1 méteres darabot a szalagból, egy oldalon megtáplálva kb 0,92A, két oldalról 0,99A.
(#) usane válasza nábrok hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Akkor a 2.5A még mindig kevés az 5m-re.
Az a gyárilag forrasztott vezeték és csatlakozó is ellenálllást generál.
A melegedés meg nem is kérdés. Én nem akartam beleszólni mit vegyél, de nézd meg azt a konvertert. És 10A van ráírva, átllag 6A. Még ha nálad most csak 2.5 is folyik, de ha rendesen megcsinálod a kábelezést és eléred a 4 ampert, annak azokon a apró aklatrészeken és vékony vezetősávokon kell átmennie. Természetes, hogy izzadni fog rendesen.
Azon szoktam vigyorogni a kínai LED-szalag vezérkőkre is rá van írva 6A meg 12A, és csak a 2 ujjnyinyáklap hűti. Az egy dolog, hogy a FET elbírja, de a disszipációról mindenki megfeledkezik.
Aztán egyszer csak elolvad a féltenyérnyi műanyag doboz.
Mondjuk autó izzzóval letesztelheted tényleg képes-e leadni a megfelelő áramot, bár gondolom nem dísznek írták rá.
Köss rá 2db 25W-os izzót őárhuzamosan. Azt hiszem a hátsó lámpa izzó 25W szokott lenni.
(#) nábrok válasza usane hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Holnap tudok csak autóizzóhoz jutni, majd kipróbálom 2 izzóval, vagy egy 55w-os fényszóróizzóval.

A led fénye szerintem elég lesz így, max valahogy lehet majd középen is rákötök, és leszigetelem.

Ehhez mit szóltok?
Esetleg valami jobb, ami nem 30.000 Ft?

A mostani meglepődnék ha sokáig bírná, főleg hogy nagyobb áramot is fog kapni remélhetőleg, és nem 1-2 percet üzemelne a szabad levegőn...
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2020
(#) pipi válasza nábrok hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Az a nagy bordás DC/DC sokkal bizalomgerjesztőbb
(#) usane válasza pipi hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Igen, ez sokkal korrektabb
(#) nábrok hozzászólása Jún 26, 2020 /
 
2 db 21W os izzó párhuzamosan 3,4A
1 db 55W halogénizzó 4,4A

Eszerint tudnia kellene a lednek szükséges áramot (igaz, másodpercek alatt már izzott )...
Mindenesetre megrendeltem ezt.

Levágtam a szalagot 4 méteresre, a két végén bekötve 2,3A, a közepén is rákötve 2,8A, itt viszont már brutál fényereje volt.

Miután az egész egy átlátszó PVC csőbe lesz húzva, eléggé hely szűkében leszek.
Mi az a legvékonyabb/legideálisabb keresztmetszetű vezeték, amivel már normálisan el tudom vinni a 4 méterre lévő másik feléhez az áramot ?
(#) szs válasza nábrok hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
Az csak attól függ, mekkora feszülségesést akarsz megengedni a vezetéken.
Ha 2.8A-t eresztesz át egy 1mm2-es vezetéken, az 2.8×0.0178, azaz közel 0.05V méterenként, ezt vesszük 8-szor (mert ugye 4 méterx2 vezeték oda-vissza), az 0.4V feszültséget ejt.
2.5mm2-es vezetékkel 2.5 ször kisebbet (azaz 2.5-el oszthatod)
Ennyivel nagyobbra kell állítani a trafó-egyenirányító utáni feszültségszabályzót a kívánt 12V-nál, és akkor a LED-szalag pont a 12V-ját kapja. Vagy az sem biztos, hogy baj, ha ennyivel kevesebbet kap a szalag a beállított 12V-nál...
(#) nábrok válasza szs hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
Köszönöm!

A led szalag vezérlője 12,2V-ot kap, a vezérlőből pedig 11,7V megy a szalaghoz.
Mivel színes, így nem 2 hanem 4 vezetéket kell végigvinni (+12V, R, G, B).

Az életképtelen ötlet, hogy a +12V egy kicsit vastagabb, a másik 3 vezeték picit vékonyabb?
(#) szs válasza nábrok hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
Ha jól értem, 1 vezeték megy oda, három másik meg vissza.
Ha 1,5mm2-es vezetéken viszed oda a pozitív12V-ot, a másik 3 visszamenő vezetéket pedig 0,5mm2-ből hozod ki, az olyan, mintha az egész 1,5mm2-ből lenne, tehát úgy is jó, és úgy könnyű kiszámolni is.
Az a lényeg, hogy az áramot szorozd össze a rézvezeték fajlagos ellenállásával (az a 0.0178 ohm 1mm2 keresztmetszeten), majd oszd el a vezeték keresztmetszetével, és szorozd fel a hosszával (méterben), és akkor kapod meg a feszültségesést.
Ebben az esetben 2,8A×0,0178 ohm/1,5mm2×8m.
De más méreteknél is ki tudod jól számolni, csak a keresztmetszerekkel osztást ne feledd el a méterel szorzás előtt, vagy után (én már párszor belegabalyodtam )
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2020
(#) usane válasza nábrok hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
A vastagság most nem melegedés hanem feszültségesés miat lényeges, de az ötlet midenképpen helytálló mert a +12V-os ágon fog a másik 3 árama eyütt szaladgálni. Ha nem fér el az 1mm2-es vezeték akkor a színekhez rakhatsz vékonyabbat, de nem mennék 0,75 alá. Illetve lehet még trükközni, hogy ha a vezérlőn esik kb 0.5V akkor a konvertert feltekered 12.5V-ra, de akár lehet 12.6-12.7V-ra is és akkor kompenzálod a vezetéken eső feszültséget is. Valamint az új konvertrernél majd arra is figyelj, hogy áramot is lehet rajta állítani, nehogy le legyen tekerve te meg majd keesed hogy miért nem ad le annyit amenyit kell.
Szerk: Na jó, 0,5mm2 is elég 4m-re ha korrigálod a konverteren.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2020
(#) nábrok válasza szs hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
Lényegében 4 vezetéket kell végigvinnem, amiből az egyikben 3*akkora áram lesz.
Köszi a képletet!
(#) nábrok válasza usane hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
"Lemodellezem" majd, hogy mi fér el, de szerintem 3db 0,5-ös és 1db 1-es, esetleg 1,5-es tuti.
Majd kipróbálom, hogy a vezérlő mit ad le ha többet adok neki, bár elég érdekes a felirat rajta a bemenetnél: "5-24V"
Amúgy azért állítottam 12,2-re, mert két gyári led tápon is ennyit mértem.

Ha előre tudom, hogy ez ennyire macerás lesz, biztos lebeszélem magam róla
(#) usane válasza nábrok hozzászólására (») Jún 26, 2020 /
 
A 3X0,5 + 1x1 jónak tűnik.
Nem véletlenül van a vezérlőre írva ami, ugyanis van 24V-os LED-szalag is, azt is tudnia kell vezérelni. Nem csinálnak külön-külön 12V és 24V szalaghoz is. Univerzális. Tehát 24V-ot is lehet neki adni, ha 24V-os a LED-szalag. Pontosan ezért tekerheted nyugodtan feljebb a konvertert, a 13V sem fogja tönkretenni a vezérlőt, inkább a LED-szalag ami kevésbé bírja a túlhajtást.
(#) nábrok válasza usane hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Megpróbálok majd ezeknél azért egy mérettel nagyobbat belegyömöszölni...

Megjött a hűtőbordás DC/DC átalakító, ez már lényegesen kevésbé izzik

A vezérlőbe valóban mehet több, annál több is jön ki belőle, bár én voltam a ****, ugyanis a fényerő nem volt maxra állítva, azért adott le 0,5V-al kevesebbet

Az egyenirányítóra nem kellene egy hűtőborda? Nem izzik, de azért forrósodik.
Vagy dobozoljam be őket, és adjak nekik egy ventilátort?
(#) usane válasza nábrok hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Hűtőborda nem árt. Dobozolás és venti attól függ hol lesz elhelyezve. Kültér,beltér nap süti-e, stb...
(#) nábrok válasza usane hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Kintre terveztem, tető alá védett helyre.
Biztos ami biztos kap egy hűtőbordát, dobozt és léghűtést
Már csak a vízálló szalagnak kellene megjönnie...
(#) Latya_1 hozzászólása Júl 13, 2020 /
 
Sziasztok! A LED szalag hátoldalán is rajta vannak a tápfeszültség betáp pontok. Ha ráragasztom aluprofilra, akkor az a néhány tized mm vastag fólia védi meg (?) hogy ne zárja rövidre az aluprofil a cstalakozó pontokat? Nagyon hitetlenkedek ettől.... ( 3014 204LED/m A profil leginkább a takarása miatt kell és elvileg az ilyen nagy teljesítményű LED szalag számára is ajánlott a hőelvezetés miatt )

LEDszalag.jpg
    
(#) Bakman válasza Latya_1 hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Igen, az védi meg. Nyugodtan ragaszd fel, nem lesz zárlatos. 12 - 24 V esetén elég ennyi szigetelés. Pár tekercse szalagot elhasználtam már, soha nem volt gond ebből.
(#) Latya_1 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Ok, köszönöm, akkor veszem a bátorságot
(#) djapor96 hozzászólása Aug 17, 2020 /
 
Sziasztok, a nappaliba szeretnék rejtett ledvilágítást elhelyezni. Nagy teljesítményű SMD5630 -as (20w/m) fehér led csíkott vettem. Összesen 16m -t kellene meghajtanom és vezérelnem. A ledcsíkok 2m -enként mindkét végén meg lesznek táplálva. Az adapter és a ledcsík már meg van, de szeretném dimmelni is. A lenti összeállításra gondoltam. Szerintetek fog működni?
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2020

Ledszalag.jpg
    
(#) nedudgi válasza djapor96 hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Arra is gondolj, hogy ezt a 320W teljesítménnyel létrehozott hőt el is kell vezetni valahova.
(#) djapor96 válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
igen, fémszerkezetre lesz rögzítve
(#) djapor96 válasza djapor96 hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Most vettem észre, hogy elrontottam!

Ledszalag.jpg
    
(#) Bakman válasza djapor96 hozzászólására (») Aug 17, 2020 / 1
 
Jónak tűnik az összeállítás. Annyit tegyél meg, hogy a nagyáramú részt a lehető legvastagabb veztékekkel csináld meg. Minimum 4 mm2 kereszmetszű réz vezetékek, amelyekből leágazásokat készítesz a szalagok felé.
(#) Urek hozzászólása Okt 11, 2020 /
 
Sziasztok!
Led szalagot szeretnék venni, minél erősebb annál jobb alapon (nagy sebességű videóhoz kell folytonos fény). Eddig 3000 lm/m volt a legdurvább amit találtam ezen a helyen. Ti tudok esetleg nagyobb fényerejűt amit itthon forgalmaznak? Legjobban 5000 lm/m körül örülnék, de ilyet nem leltem.
Köszi!
Következő: »»   44 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem