Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   132 / 141
(#) proli007 válasza Zoltano1 hozzászólására (») Jún 19, 2020 / 1
 
Így látatlanban nem tudom mi van, lehet hogy pont akkor működik a szabályzó.
De ha jól értem, akkor két 4-soros van és az párhuzamosan és ugyan ez, csak két 3 sorossal?
(#) Zoltano1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
Nem jól fogalmaztam. bocsi. Először 3db ledet kötöttem sorba és azt vettem észre hogy kb csak 50%-os fényereje van. Majd hozzá tettem még 1db ledet így már 4db led volt sorba kötve és így tökéletes volt. Szerettem volna még hozzá tenni ledet így tettem hozzá még egyszer 4db sorban kötött ledet amit javasoltál és ez is tökéletes.
(#) proli007 válasza Zoltano1 hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
Elég érdekes, lehet négy Led-el már nem jár az 555, így állandó áram van rajta. Ha megméred az 555 4-as kimenetét, abból lehet tudni jár-e a konverter. Mert ha áll, akkor 12V táp esetén, kb. 10V van rajta.
(#) Zoltano1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
Megmértem. A 4 lábon 11.22V mértem.
(#) Zoltano1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
a nyák terv.

ld.pdf
    
(#) proli007 válasza Zoltano1 hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
Bocs, elütöttem a számot, a 3-as lábon kellett volna mérni. De így legalább tudjuk, hogy a tápfesz 11,2V. Viszont Skori a kapcsolásba 100pF-os kondit rakott, Te pedig 100nF-ot, Csak az éppen 1000 szer nagyobb. ??
(#) Zoltano1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
Ohh igen benézetem. 100nF nek nézhettem... kicseréltem 100pF 3láb 3.51V most. 2db ledet párhuzamosan kötöttem és tökéletes 4*2ledet párhuzamosan kötöttem és jól működik. Köszönöm a segítséget. Most már jövök 1-2 sörrel!
(#) proli007 válasza Zoltano1 hozzászólására (») Jún 20, 2020 / 1
 
Oké, akkor most működik, mert az 555 kimenetén ha nem nulla vagy közel tápfesz van, akkor vannak kimenetén impulzusok. Érdemes volt képet készíteni..
(#) Zoltano1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Igen. Köszönöm! Még azon gondolkoztam ha tennék hozzá egy konvertert az butaság lenne? Mellékeltem a rajzom. Így közvetlen 220v is tudna üzemelni nem csak +12v tápról.
(#) proli007 válasza Zoltano1 hozzászólására (») Jún 20, 2020 / 1
 
Jól gondolod, valóban butaság. Pár száz Ft-ért lehet lámpát vásárolni, ami korrekt módon és főleg biztonságosan képes hálózatról üzemelni. Ha Te egy ilyen áramkört készítesz, az közvetlen kapcsolatban áll a hálózattal, ami életveszélyes. Ráadásul egy ilyen "táp" a kondenzátor kapacitásától függően szolgáltat áramot és ráadásul ebben még feszültségkorlátozás sincs. Semmi nem biztosítja hogy ott 12V legyen. Ha leveszed a terhelést (vagy csökkented) a kondi fel is robbanhat, vagy ha az áramkörödet ráteszed, biztos tönkremegy. Ilyen táplálást csak kínjukban találnak ki egyesek, de sok baj is van vele. A kondinak biztonsági X2-nek kell lenni és öngyógyuló működése miatt biztos a kapacitásvesztés. Korlátozás nélkül, csak fix terhelésre, korlátozással csak kis terhelésre szokták alkalmazni.
Amatőr viszonylatban felejtős az ilyen megoldás. Egyébiránt ha az ember készít valamit, meg kell határozni a követelményeket, hogyan mire használná és van-e annak értelme. Anyagiakban biztos nem érdemes gondolkodni, mert a tömeggyártással szemben nem tudsz nyerni.

A Skori féle kapcsolóüzemű áramgenerátor alkalmazásánakk is akkor van értelme/létjogosultsága, ha a Led-ek feszültsége nem illeszkedik a tápfeszültséghez. Tehát pld. egy+két Led-et hajtanál meg 12V-ról, aminek nyitófeszültsége az ominózus 3,2..3,6V. Mert a feszültség különbség miatt analóg szabályozással nagy lenne a veszteség. De ennek is akkor van jelentősége, ha pld. akkumulátorról üzemeltetnénk a lámpát és minél kisebb veszteség a cél, vagy rengeteg lenne belőle ahol a veszteségek összeadódnak. De ha a táp feszültsége szabadon megválasztható, akkor illeszthető a Led(ek) nyitófeszültségéhez/áramához. Akkor egy analóg szabályzó is célravezető.
(#) Zoltano1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Értem! Köszi!
(#) Directors hozzászólása Aug 15, 2020 /
 
Sziasztok!

Nem tudom hogy jó helyen járok-e,de megpróbálom.

Kaptam egy ilyen lámpát amiben az elektronika tönkre ment.
Szeretném meghajtani labortápról hogy tudjam mekkora feszültség és áramerősség kellene neki.
3 oszlopban vannak a ledek ha jól látom.
Kérhetnék ebben egy kis segítséget ?
(#) nedudgi válasza Directors hozzászólására (») Aug 15, 2020 /
 
Nehéz távvezérelni egy ilyen projektet, de próbáljuk meg.
A 30W egy körülbelüli érték, hogy legyen valami támpontja az embernek, mire számítson. Ha hosszú életet vársz el a LEDtől, oda kell figyelni a réteghőmérsékletre. Maximum 60°C legyen.
80% körüli teljesítménynél többel nem érdemes használni.
Az elektronikáról tudsz képet mutatni? Egyformák a panelok? Milyen IC van rajtuk?
Fontos, hogy a teszt alatt mind a feszültség, mid az áram korlátozás aktí legyen a labortápon.
A labortápon állíts be 50 mA áramkorlátot, 20V kimenőfeszültséget. Ezután kösd rá a LED tömböt. Valószínűleg már derengeni fognak az elemi LED csipek. Ha nem, akkor lassan, folyamatos feszültségmérés mellett emeld a kimenő feszültségkorlátot.
Meg kell találni azt a feszültséget, ahol a feszültség alig emelkedik az áramkorát emelésekor. Mindig tartsd szem előtt, hogy a LED nyitófeszültsége a réteghőmérséklet emelkedésekor elkezd csökkenni, így hajlamos megsütni magát.
(#) Directors válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
30V-nál ennyit világít. Ennél többet nem. 20V-nál semmi nincs.
Érdekes csak a középső oszlopban lévők világítanak halványan.
(#) nedudgi válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
30V fölé nem tudsz menni?
(#) Directors válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
60-ig tudok menni.
(#) nedudgi válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Tehát körülbelül harmincvalahány volt a nyitófeszültség. Most lehet nagyobb áramot engedni, amíg a réteghőmérséklet eléri a 60°C-t. Az árammal ne menj 900 mA fölé.
A távoli jövőben valószínűleg ez az oszlop fog kiesni először. Akkor majd erősen vissza kell venni az áramot, kétharmadára.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2020
(#) Directors válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
60V-ig elmentem. Egy nagyon picivel világít csak jobban a középső oszlop ledjei. A mellette lévők nem világítottak. Az áramfelvétel 30mA volt. Nem vett fel többet.

Apropó, az elektronika már nincs benne. Anélkül kaptam meg sajnos.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2020
(#) nedudgi válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Innen szép nyerni.
Az áramkorlátot most emeld 280 milliamperra.
(#) Gafly válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Hátuljáról nem tudsz képet feltenni?
(#) Directors válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Hiába emelem nagyobbra az áramkorlátot, nem vesz fel többet.

Gafly

Ennyi az egész lámpa ahogy a képen látod.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2020
(#) nedudgi válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Ezt a ledet én is neked adtam volna.
A hátsó oldalát is megmutatnád? Miből van az az áttetsző valami a leden?
(#) Directors válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Fém az egész amúgy.
(#) Hutty válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Emlékeim szerint ez 20 W-os.

58.jpg
    
(#) Directors válasza Hutty hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
A tiédben több oszlop led van. Az enyémben 3.
(#) Kovidivi válasza Directors hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Rakj be másik LED-et, ami neked van, 95%, hogy kuka. Ebayről olcsó, 20W és 50W közötti verziót választanék, akár már a 230V AC betápos verziót.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2020
(#) Directors válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Lehet az lesz. Köszi!
(#) CIROKL hozzászólása Szept 9, 2020 /
 
Valaki esetleg próbálta már ,10watt os led ami elviekben 12volt os ,azt irják 600-900mA
Autóban előtét nélkül?
(#) pipi válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Hány Volt is van az autóban? 14.4V is előfordul. Kérdés?
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Tyűha ,pont ezért kérdem ,de látom értelmetlen.
Egyéb iránt labortápra tettem egy példányt s a900mA már 11 volt nál elérte 12 volttal már 1,2A volt az áramfelvétel ,igy értelmetlen a kérdésem hisz a 14,4volttal egészen biztos füst lessz belőle.
A további kérdés mit kellene ide tenni előtétnek.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
Következő: »»   132 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem