Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor
 
Témaindító: Ko-bak, idő: Aug 3, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   56 / 68
(#) GPeti1977 hozzászólása Aug 16, 2020 /
 
Áttekercseltem egy villanymotor forgórészét mert leégettem, 24V -os volt eredetileg. Ha fele akkora menetszámmal tekertem meg és másfélszeres átmérőjű huzallal akkor az 12V-tal tökéletesen fog üzemelni? Fordulatszám, nyomaték ugyanakkora lesz?
(#) staci123 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Rövid ideig igen...
Hosszú távon a kefék és a kollektor megsínylik
a kétszeres áramot...
Hogyan fogod kiegyensúlyozni a forgórészt?
(#) GPeti1977 válasza staci123 hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Ablaktörlő szabványmotor, a 12v-osban is ekkora szénkefe van, lassan forog nem egy flex, meg ha be lesz építve kb óránként fog menni egy percet.
(#) Peet19 hozzászólása Szept 15, 2020 /
 
Sziasztok!
Van egy 600W-os szivattyúm aminek szeretném lecserélni a motorját egy 12V DC motorra és aksiról üzemeltetni. Az lenne a kérdésem, hogy kb, mekkora teljesítményű DC motor kell hogy ki tudjam váltani ezt a 600W-os AC motort?
Előre is köszi a segítséget!
(#) granpa válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 15, 2020 / 1
 
Jól értem, hogy nem értem? 600 W helyett, 600 W kell. 12 V-ról meg 50 A! Miről bírnád táplálni ujjnyi vastag drótokon?
(#) Peet19 válasza granpa hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Nem . Úgy értettem hogy DC motorból elég kisebb teljesítményű ugyanahhoz a szívóerőhöz szivattyúknál, csak nem tudom hogy mennyi az annyi.
(#) erbe válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Ezt ki mondta? Örökmozgóépítő?
(#) VIM válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Szia! Jobban jársz egy aggregátorral ami ezt a szivattyút ki tudja szolgálni, mint az amit elképzeltél.
(#) Peet19 válasza VIM hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Valami ilyesmire gondoltam:
https://www.aligvarom.hu/hidrofor-tartalyos-12V-szivattyu-hazi-vizm...690l-h

vagy ezek közül nem tudom érdemes-e válogatni:
https://www.aligvarom.hu/12V_szivattyu

Nem tudom mekkora az a teljesítmény ami fel tudná szívni a vizet a kútból locsolni a kertet. Asszem 6m körül van a felszín alatt a víz. Az sem lenne baj ha csak csordogálna csak nincs mihez viszonyítanom. Azért kérdem hogy van-e valakinek ilyesmiben tapasztalata, hogy mekkora lehet az a teljesítmény ami képes lenne erre.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
A második 12 V -os megoldás lakókocsikba, lakóbuszokba hajókba készült, ahol egy "friss víz" tartályból kell a vizet (esetleg egy bojleren keresztül) a mosdóhoz, és egy zuhanyzóhoz juttatni. A kapcsolója a csapokban van elhelyezve, addig nyomja a vizet, amíg a csap nyitva van. Vízmennyiség szabályozásra nem alkalmas.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2020
(#) proba válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
A felszívni a vizet, vagy jelentős mennyiségű vizet felszívni között azért van némi külömbség. Első esetre akár a szobaszökőkutak szivattyújából sorba kötve 2 megfelelő távolságra elhelyezve is megteszi. ( ez lehet még 30 W sincs). Az 1000l/perchez meg a 800-1000W teljesítmény is kellhet. Ha a szivattyúk vízhozamát, emelőmagasságát megnézed, képet kaphatsz róla, mire számíthatsz
(#) VIM válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Ha elolvasod figyelmesen az ajánlott szivattyúk paramétereit (tehát figyelmesen), akkor rá kellene jönnöd, hogy ezek nem a Te igényeidre vannak kitalálva. Fussál végig a liter/óra adatokon és azt oszd el ugye 60-nal .... A másik ami hidroforos az meg 1.8 méterről hozna 11.5 liter vizet percenként és 10A-t enne egy akármekkora akkuból amit ugye tölteni is kellene majd valamivel. Hagy ne számoljam ki, hogy az akármennyi növény felett meddig kellene ácsorogni még eleget nem innának ebből a bőséges hozamból.
Aggregátor.
(#) Peet19 válasza VIM hozzászólására (») Szept 16, 2020 /
 
Jól van köszi mindenkinek a válaszokat, csak megpróbáltam.
pucuka: köszi, ezt értem, de ahogy proba is írta egy kicsit mélyebbről kellene felszívni a vizet amihez gondolom nagyobb teljesítmény kellene.
Vagyis ha jól értem akkor nincs is olyan DC motor amivel rendesen vizet lehetne szivattyúzni egy kútból?
(#) granpa válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 16, 2020 /
 
Van olyan DC motor, csak a tápja a probléma. Pár száz öles kertet Nortonról is lehet locsolni, -puffertartállyal-, és közben gyúrsz is!
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2020
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 16, 2020 / 2
 
Van azért olyan DC motor, ami elvisz egy villamost, vagy egy tehervonatot is, csak valóban egy teljesítmény határon túl a táplálás is gond lesz.
Az pedig hogy milyen mélyről tudja felszívni a vizet, az elsősorban a szivattyú típusától függ, és csak utána a teljesítménytől. Azért 6 - 7 m-nél ne számíts nagyobbra.
Ha a szivattyúd abszolút vákumot tudna csinálni, az elméleti határ akkor is csak 10 m körül van.
Mélyebb kutaknál azért használnak merülő szivattyút, mert nyomni lehet, szívni csak korlátozottan.
A locsolás meg külön tészta. Sem kútvízzel, sem hálózati csapvízzel nem szabad locsolni, mert leforrázod a növényt, még hajnalban is. Puffer tartály mindenképp szükséges. Az sem nagy baj, ha az esőztető locsolás helyett az "izzadócsöves" locsolást választod. Ha a puffer tartályt magasabbra teszed, a locsolást elvégzi a gravitáció.
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2020
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Ez jó ötlet, köszönöm. Tényleg a villamos Nem tudtam hogy a szivattyúk szívesebben nyomják a vizet mint szívják.
Akkor érdemesebb lenne olyat nézni amit leengedek a vízbe és fel tudja nyomni mondjuk egy tartályba, aztán meg egy gravitációs rendszerrel használni? A csepegtetős rendszer jó megoldásnak tűnik, de még mindig ott tartok hogy hogyan juttassam fel a vizet a kútból a tartályba.
Sokat nem akarok gyúrni.
(#) granpa válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Ilyen mélységből a leggagyibb búvár is felnyomja a vizet. Szomszédom évek óta azzal öntöz.
(#) Peet19 válasza granpa hozzászólására (») Szept 18, 2020 /
 
Ok.Köszi.
(#) mraulajos hozzászólása Szept 21, 2020 /
 
Hali!
Mi az a villanymotor teljesítmény, (kW) amit még érdemes három fázisról egy fázisra erőltetni?
3kW?
Tudom, hogy teljesítmény vesztéssel jár, stb, stb.
(#) erbe válasza mraulajos hozzászólására (») Szept 21, 2020 /
 
A határt a betáp teljesítőképessége szabja meg. 1 fázisnál 32 A. Ezzel el lehet indítani az átkötött 3 kW-os motort, de talán még a 4-est is.
Gyári egyfázisúban gyakori a 2,4-2,5 kW-os, de láttam már eredeti 3 kW-osat is. Arra nem merek mérget venni, hogy ezt a terhelést 100%-ban is bírná-e.
Frekvenciaváltóval csodákat lehet művelni. Lágyindítás, áramkorlát, ...
(#) mraulajos válasza erbe hozzászólására (») Szept 22, 2020 /
 
Köszönöm! Ismerem a frekvencia válós dolgot. Volt szerencsém közelebb kerülni hozzá a gyakorlatban.
(#) steve25 válasza erbe hozzászólására (») Szept 22, 2020 /
 
Működik, nekem 1 fázisu Agora 3Kw 1450fordulatu azthiszem 16A-es van, C32 Megszakítóról egyszer sem kapcsolt le idáig, a 2900 fordulatu esetén nem tudok nyilatkozni, ott lassabb a felfutás. Másik meg egy Siemens 3Kw 1-3~fázisu inverter, arra 3Kw motor kötve, Neki a bemenete 56A kellene hivatalosan, de ugyanúgy arról aC32Ről működik azis. Igaz a felfutás 5Mp re állítva, lefutás meg 15mp-re
(#) loxia hozzászólása Okt 9, 2020 /
 
Sziasztok egy kis segítség kellene van nekem egy fürészgépem kint hagytam az udvarom mert vagy 150 kg nem mai darab de müködik tip top de most a kötő dobozt szetraktak kutyak es fogalmam sincs mi van es hogyan tudnam meg csinalni e smi kell hozza elv ez 1100 w 220 v motor es az előző gazdaja szerintem mokalt vele valamit mert mar mas fajta kapcsolo volt rajta
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2020
(#) VIM válasza loxia hozzászólására (») Okt 9, 2020 /
 
Szia! Annyit segíthetnél, hogy leveszed a mágneskapcsoló fedelét és megnevezed a kábelek hovatartozását a következő képen. Készíthetsz több fotót is és azokon látszódjanak a vezetékek darabjai is. Ez volna az alap kapcsolás annyival kiegészítve, hogy a hőkioldó vezérlési érintkezője is sorba van kötve a ki gombbal.
(#) kocsora hozzászólása Okt 28, 2020 /
 
Szervusztok!

Vásároltam egy 3 fázisú magyar? motort, amiről hiányzik az adattábla. Ennek a beazonosításában kérnék segítséget.

Másik kérdésem pedig a motorvédő méretezésével kapcsolatos. A motorvédőn beállítandó érték az a fázisonként felvett áramok összege kell legyen?
Például, ha mondjuk fázisonként 2,5A a felvett áram, akkor 7,5A-re kell elméletileg állítani? Nyilván az indulási áram lényegesen nagyobb lesz.

Van itthon egy Siemens 3RB1246 típusú motorvédőm, ezzel szeretném megoldani a védelmet.

Köszönöm!
(#) VIM válasza kocsora hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Szia! Talán ez egy EVIG motor lehet cca. 1.5 kW .... de ettől többet majd akkor tudsz meg ha ténylegesen rákapcsolsz három fázist és mérsz áramfelvételt (pl. lakatfogóval) és talán a fordulat is megsaccolható vagy mérd meg egy DC motorral.
(#) kocsora válasza VIM hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Szia!
Erről a DC motoros mérésről adnál további információt?
(#) pucuka válasza kocsora hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Ha egy külső gerjesztésű DC motort (állandó mágnesű kefés motort) forgatsz, generátorként viselkedik, és a kapocsfeszültsége lineárisan arányos a tengelye fordulatszámával.
De egy aszinkron motor fordulatszámai kötött értékek, és alapvetően a pólusszámától függenek.
Pl kétpólusú motornál n=3000 - s, négypólusúnál n=1500 - s. Az "s" (szlip) néhány százalék, így a fordulatszámok üresjáratban 2 pólus esetén 2800 - 2900, négy pólus esetét 1400 - 1450 közé esik, így szemre is jól megsaccolható.
(#) Atis57 válasza kocsora hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Szia!
ilyen kisebb Permanens Magneses motorok kapocsfeszültségét mérik.

Ma már jóval egyszerűbb az opto csatolós módszert használni.
(egy régi egérből + Digit multi méter frekvencia mérése )

de egy régi Kmh készen ugyanezt tudja...
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2020
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Ez a motoros (generátoros) megoldás, jó, elég pontos is, ha ismered a motor KV értékét. Problémás lehet a forgó tengely, és a mérőgenerátor tengely mechanikai összekapcsolása is.
Ennél egyszerűbb, és könnyebb megoldás gyorsan összeállítani egy stroboszkópot 555 -ből egy astabil multivibrátort 0,5 - 10 kHz közötti állítható frekvenciával, aminek a kimenetén egy nagy fényerejű LED van..
Ezután egy filctollal festett csík a tengelyre, a frekvenciát addig állítani amíg állni nem látszik a filc csík, a potméter skálájáról leolvasni a frekvenciát. A potmétert lehet skálázni az astabil frekvenciáját meghatározó RC elemek kiszámolásából.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2020
Következő: »»   56 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem