Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Habvágó készítése
Lapozás: OK   21 / 25
(#) ferci válasza Firefighter1 hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Szia!

Pici habokhoz használok pl. 100 wattos durva hegyű ( hurkú ) pákát ( gyorsabb, nem kell összarakni..).
12 centis acéldrót "négyzettel" szépen vág.
A te max 25 centidhez ha tudsz ( lyukas a toroid ), fűzz bele kábelből "litzét", hogy bírja az ampert, terhelt 3 volt környéke elég lesz.
(#) Firefighter1 válasza ferci hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Később jön a vódi habvágó... most a gorró huzalnak más szerepe lenne, és a megfelelő hőfok eléréséhez szeretném kitesztelni a kellő feszültséget és áramerősséget.
Volt itthon 2 különféle stepdown konverter, adtam neki 20v 4A... gondoltam jó lesz, de amint rákapcsoltam a huzalt elment rövidzárba (gondolom én) és leszabályzott, és nem adott ki teljesítményt...
Így nem tudom hogy mivel hajtsam meg.
Amugy a végcél 4-5 darab 10-15 centis hizal együttes meghajtása... de ehez elöbb egyet kellene tudjak jól belőni!
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2020
(#) ferci válasza Firefighter1 hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Ha figyelmesen olvasnál....9 - 10 amper környéke kell ahhoz, hogy vágni tudjál. Ettől kis mértékben eltérhetsz a vágott anyagvastagság függvényében, aztán milyen gyorsan akarsz átmenni rajta..
Ha van pl. 75 wattos pisztolypákád, azzal is tehetsz egy 10-12 centis tesztet és onnan visszaszámolhatsz, xx cm mit kérne. A feszültséget tudod mérni, 0.6-0.8 volt nagyságrend, ha van lakatfogód, egy szép körre kitágítva a hurkot, az ampert is látod. Onnan már könnyen leszel.
Kb. értéket tudok esetleg mondani, de a stepdownt felejtsd el.
Az itt írt értékeket most mértem 100 wattos pisztolypákával.
Írtam privátban is 2 verziót.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2020
(#) gyuszo válasza Firefighter1 hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Idézet:
„adtam neki 20v 4A... gondoltam jó lesz, de amint rákapcsoltam a huzalt elment rövidzárba”

Ha rákapcsolsz 20 V-os feszültséget egy huzalra, majd a huzal ellenállása eldönti, hogy mekkora áram fog azon folyni. Se több, se kevesebb. Nem véletlen, hogy kanthal huzalt használnak erre a célra, annak fix az ellenállása .
Ha egy 20 cm-es huzalt veszel alapul, ami legyen 2 ohm, akkor az bizony 10 Amper.
Akkor ehhez egy 250 VA toroid illik.
(#) zohlih hozzászólása Okt 27, 2020 /
 
Sziasztok!


Sikerült valakinek összerakni egy használható vágót már?
12cm-es grafitos laphoz szeretnék egyet készíteni.
Egyik helyen kanthal huzalt favorizálják, én az alábbit néztem:
Ellenállás huzal Isachrom 60 5,65 Ω/m, Ø 0,5 mm

Laikus vagyok a témában, de szeretnék egyet csinálni.

A lapokból kiindulva 130-140cm huzalhossz elég lehet, milyen paraméterekkel rendelkező trafó szükséges a fenti lap vágásához? váltakozó vagy egyenáramú?

Köszönöm szépen előre is.
(#) ferci válasza zohlih hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Szia!
Nagyságrendileg egy 12..15 voltos trafó elég, ami tud 6-8 ampert. Ebből letekerni vagy megcsapolni könnyű.
Simán váltófeszültség elég.
Pontosabbat csak akkor lehet tudni, ha abból az ellenálláshuzalból tudnál egy próbavágást csinálni.
Az 5,65 ohm/m viszont elég nagy érték...így már többször nagyobb feszültség kellene..
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2020
(#) Bakman válasza zohlih hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Éppen ilyennel kísérletezek. Vékonyabb huzalnak kicsi a hőkapacitása, gyorsan lehül, nem lehet folyamatosan tolni alá a lapot. Ha túlhevíted, elszakad a rudós feszítés miatt. Perpillanat ∅ 0.8 mm Kanthal van tesztelés alatt, ez már majdnem jó de ha minden igaz, a héten érkezik 0.9 és 1 mm átmérőjű is. 11.5 V-os, 200 VA-es trafó hajtja direktben, a huzal árammal ellátott hossza kb. 25 cm.

Ha érdekel, beszámolok az eredményekről. Grafitos lapról viszont nem tudok nyilatkozni, normál polisztirol és lépésálló lapra (lábazatra való) kell méreteznem a masinát, abból vannak mintalapjaim.
(#) erbe válasza zohlih hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Gondolom, nem akarsz átlósan lapot vágni, így 110-115 cm huzalhossz elegendő. Ebben benne van az egyik vég fix, a másik rugós rögzítése is. Ilyen nagy ellenállású huzalból vastagabb kellene, hogy viszonylag kis feszültségen megfelelő teljesítményt tudjál ráadni. Akár egyenáramú tápegységet is lehet használni. Festő szomszédom leégett trafóját cseréltem PC tápra. Sima vasdrótot használ (itt is több helyen írták a citerahúrt). 14 V-ra fel kellett vinni, hogy elég gyorsan melegítsen, ne kelljen vonszolni a vágót, hanem termelni is lehessen vele. 10-12 A-t is felvesz.
A grafitos ugyanolyan polisztirol, mint a többi.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2020
(#) ferci válasza erbe hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Néha én is használok "H" gitárhúrt hasonló feltételekkel..
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Jó úton haladsz, majd a végén eléred ezt a célt :
Bővebben: Link
A Kanthal huzal lehet : 0,5 - 0,55 - 0,6 mm átmérőjű.
A trafó 24V- 28 V 250 VA toroid. Primer oldalon szabályozva.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2020
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Kizárt, mert nem ez a cél. Olyan elrendezést kértek, mint amilyen az asztali dekopírfűrésznek van. Fix függőleges huzal, nagy asztallal. 0,6-os huzal nem jött be, 0,5-ös még kevésbé.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Az a trafótól függ, hogy mekkora volt a teljesítménye.
Nekem más a tapasztalatom. Elvileg a huzal szinte hozzá sem ér az anyaghoz, csak megolvasztja maga körül. A nagy trafó a siker nyitja. Az sem mindegy, hogy télen, vagy nyáron , van-e huzat, vagy nincs. Ezért kell a szabályozás is. Ha építőipari felhasználásra kell,akkor jó ha megvan a 125 cm-es hossz.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2020
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Próbáltam "vékonnyal", nagyon gyorsan kihül. Ha nagyobb kakaót adok neki, elszakad.
(#) zohlih válasza Bakman hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat.
Közben tegnap még olvasgattam pár helyen, az egyik készülékre kaptam paramétereket:
Trafó: TST 200/015 INDEL toroid transzformátor; 200VA; 230VAC; 28V ; 7,14A Trafó
Huzal: 127cm KANTHAL 0,7mm ; 3,5 Ohm/m

Egyéb info:
Ebben vígan belefér elvileg a lábazati is, 0,5-ös huzal ebben a hosszban a rugó feszítése miatt hamar elszakadna, ezért a 0,7.
28V-os szekunder feszültségű a trafó, 160VA-en megy üzemszerűen, ez kb 350C fokra melegíti a huzalt.


Szerintetek is rendben lehet a fenti paraméterekkel?
És akkor jöjjenek a laikus kérdéseim.
- A trafó 4 vezetékes, gondolom 2 primer (L - N) és 2 szekunder, szekunder végén lévő két 1-1 vezeték rögzítendő a huzal 1-1 végére?
- A fenti trafó állítható? Vagy az illető arra gondol, hogy a használt huzal ellenállása megadja, hogy a 160VA-en üzemeljen?
- Nyomógombon kívül kell-e bármilyen védelmet +-ban beiktatni?

Köszönöm.

Képek csatolva. (szerintem jól néz ki, grat az illetőnek)
(#) Remci válasza zohlih hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
A trafó jó, van képem gyáriról, ilyen trafó van benne. A huzal is megfelel, síma hungarocell-t és lábazatit is vágnak vele. Ami még van benne, az egy triakos szabályzó, ami a primer tekercsre van kötve. Ha érdekel, estére képeket is tudok mutatni az egészről.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2020
(#) usane hozzászólása Okt 28, 2020 /
 
A vékonnyal is lehet vágni. Előtolás kérdése. 1-2mm/s-nál gyorsabban nem. Ha kézzel akarod tolni akkor ez kevés, vastag kell, 1mm-es és azt lehet izzítani 10+ A-el.
A léptetőmotoros vágónkban pl csak 0,5-ös huzal van ha jól emlékszem és nem szokott elszakadni.
Ahogy Gyuszó írta hozzá sem kell, hogy érjen az EPS-hez, ha megfelelő a fűtés és előtolás beállítás.
(#) zohlih válasza Remci hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Hogyne érdekelne, bármi jöhet. A nyitott kérdésekben is tudnál segíteni? Többször említem, hogy nem szakmám ez, de érdekel a téma, úgy gondolom ha megfelelőek a cuccok minimális kötési ismeretet igényelhet, legalábbis én így gondolom. Nagyon köszi.
(#) Remci válasza zohlih hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Ha küldesz mail címet pü-ben, akkor küldöm.
(#) erbe válasza zohlih hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Hol van a nyomógombod? Több esetben láttam, hogy a keret felső csöve közepébe építették be. Ez a szekundert kapcsolja. Egy könnyen elérhető kapcsoló nem árt, amivel a primert meg tudod szakítani.
(#) zohlih válasza erbe hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Ez nem az én ketyerém, hasonlót szeretnék csinálni, a paraméterek vannak ebből.
Egy gomb található a szürke kötődoboz elején, hogy az most melyik oldalt kapcsolja jó kérdés.

@Remci küldtem privátot.
(#) erbe válasza zohlih hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Azért jó a keretbe épített, a szekundert kapcsoló nyomógomb, mert kéznél van és addig nyomod, amíg vágsz vele. Így a szabadon maradó fűtőszál nem pirosodik fel, nem ég el idő előtt.
(#) pepe1 hozzászólása Okt 31, 2020 /
 
Üdvözlet
Olvasgattam a habvágóval kapcsolatban.
Régebben nekem olyan müködő megoldásom volt hungarocell vágására hogy az ellenállás huzalt /valószinü kanthal / egy fúrógép tokmányába kb 3 szálat összefogva összesodortam -kb egy méter körül. Ezt kifeszitettem , egyik végét fixen ,másik végét rugón keresztül . A müködtetö feszt a rugós végre egy sorkapocs segitségével bekötve /áthidalva a rugót/ kötöttem .A sorkapocs henger természetesen a szigetelésétől megszabaditva. A trafó kb 450 wattos ,két voltonkénti szekunder kivezetésekkel 12v -26 v -ig megoldással 20 v körüli feszültség beállitással müködött.
Az ell. huzal kb 0.8 mm es lehetett szálanként. A huzal sohasem szakadt el ,nem nyúlt meg .
Persze a vágásnál sokminden számitott , hungarocel szélesség, vágási sebesség , szél
Láttam olyan megoldást is amikor a trafó elött triakos fényerő szabályozót használtak finombeállitásra.
(#) Bakman hozzászólása Nov 10, 2020 /
 
Napot!

Úgy alakult, hogy a gépet, aminek a készítésére felkértek, én is használtam munka közben, így első kézből vannak tapasztalataim.

Építéskor úgy gondoltam, hogy a rugó és a tengely elég érintkezést biztosít a kanthal (∅ 1.0 mm) huzal számára. Ez egy ideig így is volt, de a melegtől a tengelybe köszörült vájat oxidálódott, az érintkezés itt instabillá vált, így a fűtőáram is. A rugó is forrósodott. A képeken a kiegészítő réz fonattal látható a gép, így már stabilan működik.
Hiába izzik halványan a fűtőszál, 4 cm vastag lapot csak lassan lehet átvágni vele, kb. 15 cm hosszú vágás alatt már kellően kihül a szál ahhoz, hogy gyorsan ne lehessen haladni vele. Megoldás a tábla emelgetése. Ez, ahol szép egyenes vágás kell, nem járható.
Mivel csak egy projektre készült a gép, nincs saját szabályzója, egy manuális autotranszformátorral lehet beállítani a fűtőáramot. Ha jól emlékszem, olyan 7 - 8 A környékén kezd el szemmel láthatóan izzani a szál.

A gép alapja bútorlap, a furat porcelánnal kibélelve, az alsó szálvezető egy régi stílusú ajtópánt.

Kb. ennyi, mindenki vonja le a maga következtetéseit.
(#) uniman válasza Bakman hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
"Következtetésem" Vízszintes, hosszabb cekász a megoldás !
Majd egyszer lefotózom az én 2,5 méteres "fűrészkeretemet"...
(#) Bakman válasza uniman hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Olyan munka volt, ahol kifejezetten egyedi íveket, kanyarokat kellett vágni, nem véletlen ez az elrendezés.
(#) usane válasza uniman hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
A fűtőszál helyzete hogyan befolyásolja a sebességet?
Sehogyan.
(#) Bakman válasza usane hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
A fűtőszál hasznos hossza kb. 25 cm. Az asztalra fektetem a lapot, elkezdek vele vágni. A vágástól a fűtőszál alsó 4-5 cm-es szakasza kihül (4 cm vastag lapokat vágtunk vele), lassul a vágási sebesség. Megemelem a lapot 4-5 cm-re az asztal fölé, oda, ahol még sokkal melegebb a szál. Ha hosszan kell vágni, ismét emelek egy kicsit a lapon...

Egyszerűen a huzalban nincs hőtartalék. Több áramot nem nagyon lehet rá adni, lágyul, elszakad.

A szigetelőtábla az asztalon fekszik, a vágószál rá merőleges. Nem látszik a képről vagy én nem értem mi a kétkedés tárgya?
(#) uniman válasza usane hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Hello Usane!
Csak egyenes vágás esetében...kitalálod(megérted?) a választ a kérdésedre?:
Egy vízszintes, 2 m-es cekásszal átvágni 2 méter széles (2 cm vastag) táblát teljes hosszban...avagy merőlegesen, egy 10 cm-es cekásszal ugyanilyen hoszsú vágást elvégezni a gyorsabb?
Én 2x1 méteres, 30 cm vastag táblákat "vagdostam" az enyémmel a kívánt méretekre...
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2020
(#) Bakman válasza uniman hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Itt nem volt más megoldás. Régebbi építésű házatt vett rokon. A helységeket lebetonozták (szerelőbeton) és egy szintbe hozták. Vízzáró réteg, majd erre a rétegre lettek fektetve a víz, a fűtés és villamos csövek (symalen) egy része. Ezután jött a hőszigetelés, a csövek helyén kivágva.

Nincs derékszög, nincs párhuzam, csak egyedi ívek. A hőszigetelés két sor hőszigetelő tábla, az alsó réteget kellett össze-vissza vágni.
(#) moltam válasza Bakman hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Ötletként esetleg ha a nem használt részére ráhúznál valami vezető anyagú pl réz csövet, akkor talán jobban bírná, csak az a része dolgozna ami vág, és hűti az anyag. Vagy minek cső, egyszerűen lemezelt sorkapocs belével és sima sodort rézdróttal kisöntölni. Ha vastagabbat kell vágni bármikor állítható. Ezen felül esetleg árammérés+pwm technikával valami szabályzást is lehetne adni neki, bár nem tudom mekkora a huzal ellenállásának hőfokfüggése, és a változó hossz is bekavarna.
Következő: »»   21 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem