Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1327 / 1384
(#) nagym6 válasza mhl hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Alkoholos filc nem jó. Vastagabb takarású kell, de van többféle spéci filc erre. Én nirohigítóval higított körömlakkot használtam csőtollal vagy kis ecsettel nagyon régen, ez legtöbb helyen van otthon.
(#) Bakman válasza mhl hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Annó volt olyan, hogy alkoholos filc, mint egy vékony filmréteg, levált a rézről. Lévén eleve tintára hordod fel, javaslom a tesztet egy kis lemezdarabon.
(#) mhl válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Se csőtoll, se körömlakk... na majd kitalálok valamit, ha nem megy a vasalás.

Bakman: Akkor megy a próba, hátha szerencsét találok...
(#) Szárnyas válasza mhl hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Én használtam lakkfilcet is ilyen célra, kapható belőle 0.5 mm hegyvastagságban is. Kicsivel több odafigyelést igényel, mintha alkoholos filcet használnál, főleg ha vékonyabb vonalakat próbálsz vele átrajzolni, vagy a hibákat javítani, mert bővebben folyik belőle a tinta, de egy idő után ráérez az ember a használatára.
Időnként kapható ilyen filctoll a LIDL-ben is.
(#) csjoki válasza mhl hozzászólására (») Szept 15, 2020 / 1
 
Szia! Eddig 140S, M tollat használj!
(#) morgo válasza csjoki hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Annyival kiegészítenélek, hogy a 140S 0,3 mm-es a 141F 0,5 a 142M 1 mm-es hegyű. Tehát a számozás csak a hegy vastagságát jelenti. Csak addig jó amíg bőven adja a tintát! Nekem is ezek váltak be, ha javítani kell az átlaminált nyomatot.
(#) mhl válasza Szárnyas hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Ecsettel már próbálkoztam, de gyakorolnom kéne egy pár napot, hogy jól is nézzen ki. Könnyebb egy virágot megfesteni!

csjoki: Akkor mindenképpen levadászok egy ilyen filcet és kipróbálom.

morgo: Kösz a kiegészítést, ha tudok többféle vastagságút is veszek.
(#) Tomi111 hozzászólása Szept 16, 2020 / 4
 
Sziasztok! Ma készült nyák alkoholos filctollal. Csak hogy bizonyítsam, hogy lehet vele tökéletes, alámarás nélkülit csinálni. Tudom a nyák rondán szabadkézzel rajzolt, fele méretben is elfért volna, a kezem is remegett rajzolás közben, de... tökéletesen működni fog, ugyanúgy mint a nyomtatott változatok. Én először ultraporral zsírtalanítom körömkefével (csiszolni sosem szoktam), hosszan, hogy tuti tiszta legyen. Utána hajszárítóval szárítom. Alkoholos filctollal megrajzolom. Melegítek vizet egy régi rezsón, majd ebbe a meleg vízbe teszem egy tálkában a bekevert maratószert, hogy melegítse fel( hq-nál vett, de ugyanilyen jó a vasklorid is). Jön a maratás. Utána alkonekkel lemosom a lakkot. Kész! Ma a rezsó bedugásától a kész nyákig nem telt el fél óra. A nyák pontosan 7 percig volt a marató oldatban. Semmi alámarás, rajzolat leválás. Csatoltam képeket. ...a nyákot nem leszólni...
A maratás utáni képen a zöld folt nem hiba, csak azzal a tollal kezdtem el rajzolni, de nem fogott, így a pirossal folytattam.
(#) niedziela válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 16, 2020 / 1
 
Idézet:
„Csak hogy bizonyítsam, hogy lehet vele tökéletes, alámarás nélkülit csinálni.”

Ezzel azt bizonyítod, hogy roppant fiatal vagy

pauszpapír, kárminvörös tus, csőtoll, indigó, letraset.. ezek sokat nem mondhatnak neked akkor.
(#) usane válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Hány fokra melegítetted azt a perszulfátot, hogy 7 perc alat meglett?
Én is perszulfátot használok, de 40-50 fokon is min. 25 perc.
(#) Bakman válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Idézet:
„alámarás nélkülit csinálni”
Maratással nem lehet ilyet csinálni. Valamennyi alámarás mindig van, már csak a panel fizikai elrendezése miatt is. Az nem mindegy, hogy ez az alámarás mennyi.
(#) nagym6 válasza usane hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Vagy sósav+hidrogénperoxid 1 perc.
(#) usane válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Az nálam nem játszik. Zárt tér van.
(#) pisti89 válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 18, 2020 /
 
Idézet:
„alámarás nélkülit csinálni”

Ezt hogy ellenőrízted?
Alámarás nem csak felülről lehet, hanem oldalról is.
Mivel a vonalvezetésed alapból csipkés, így valószínűleg nem veszed észre ha alámart.
Nyomtatott rajznál hamarabb kibukik, az egyenes vonalon egyből látszik, ha hiányzik valahol belőle...
(#) gerry válasza niedziela hozzászólására (») Szept 18, 2020 / 1
 
Idézet:
„pauszpapír, kárminvörös tus, csőtoll, indigó, letraset..”


A régi szép idők!
(#) Bakman válasza gerry hozzászólására (») Szept 18, 2020 /
 
Lehet hogy neked szép, de nekem akkoriban igen nagy kínlódás volt ezeket használni. Volt művészi vénával megáldott osztálytársam. Az ő NYÁK-jaira a fél iskola összeszaladt.
(#) usane hozzászólása Okt 2, 2020 /
 
Új tapasztalat: az ipari(33%) sósav megeszi a DRY-t, legalábbis a kínait biztos. Ezt eddig még nem próbáltam.
Kicsit túlvilágítottam ezért kicsit összefolyt a vezetősáv 2 helyen, nem jött le a DRY az előhíváskor. Maratás után lekapartam és cseppentettem rá az ipari sósavból, mondván nem várok a peroxiddal. Olyan szépen felkapta a DRY-t, csak néztem.Mintha NAOH-ba raktam volna
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2020
(#) Epu2 válasza usane hozzászólására (») Okt 2, 2020 /
 
A 33%-os sósav, amit nem tudom hol tudtál beszerezni, túl tömény a nyákok bármilyen maratásához. Mindent visz.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2020
(#) usane válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 2, 2020 / 1
 
Ott ahol a többi vegyszert is.
Még sosem próbáltam ennyire tönényen, gondoltam a DRY úgyis lúgra oldódik, de nem csak.
(#) Hp41C válasza usane hozzászólására (») Okt 2, 2020 / 1
 
Mindenképpen kell egy kis víz hozzá, hiszen a maratáskor hő keletkezik. Kis panelt lehet így maratni, de nagyobb vagy több panel esetén a hígítatlan oldat olyan meleg lehet, hogy a marató edényt is alakíthatja. Kipróbáltam, de nem ajánlom senkinek.
(#) Epu2 válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 2, 2020 /
 
Olyan mint amikor a tömény sósavat összeöntjük a tömény hidrogén peroxiddal? Azon kívül hogy a 80%-a kiszökött az üvegből és fehér lett a beton vagy másfél négyzetméteren és egy hét múlva azt sem kellett hígítani.
(#) Hp41C válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 2, 2020 /
 
30% sósav és 30% peroxid volt. 5*10 cm panelnél nem volt még baj. Egy kicsit nagyobból kellett készítenem 30 darabot. Elkezdtem egymás után maratni, kb. a 10-12 után az oldat szinte felforrt, panel nélkül is tovább melegedett. A műanyag tál elkezdett kilapulni (emlékszik a préselés előtti formájára). Csak a második műanyag tál mentett meg. Azonnal higítottam vízzel... Nem történt "szökési esemény", sőt klórgáz szag sem volt.

Mindenképen dupla edényt alkalmazzunk és legyen kéznél egy üveg víz.
(#) usane válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 2, 2020 /
 
Azt tudom, már én is forraltam. Viszont a DRY nem a hőtől jött fel hanem feloldódott.
(#) Mócsing hozzászólása Okt 4, 2020 /
 
Szervusztok .
A hármas csőszegecs mennyire lógjon ki a panelból hogy azt szépen el lehessen dolgozni ?
Ha valakinek van tapasztalata ,kérem válaszoljon .
Előre is köszönet .
(#) Epu2 válasza Mócsing hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Fél... egy mm. Ha rövid, nem kapaszkodok rendesen. Ha hosszú, csúnya és összeérhet a mellette lévővel.
(#) Mócsing válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Köszönöm ,akkor ennek alapján rendelek .
(#) Lamprologus hozzászólása Okt 7, 2020 /
 
Tudnátok olcsó laminálót ajánlani ami bevált "vasalásos" nyák készítéshez?
(#) gernerakos hozzászólása Okt 20, 2020 /
 
Üdv!

Úgy néz ki, hamarosan elkerülhetetlen lesz, hogy két rétegű nyákot tervezzek. Házilagos módszereim vannak, eddig vasalásos, vaskloridos módszerrel dolgoztam, így ilyesmi eszközeim/tapasztalataim vannak csak.
Tippeket szeretnék kérni, hogy miként lehetne itthon jó minőségben nyákot gyártani. Hogyan igazítsam a két papírt, hogy pontosan illeszkedjenek? Mi egyéb dolgokra kell figyelni?

Köszönöm előre is!
(#) Tomi111 válasza niedziela hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Csak most néztem...Fiatal? Hát 44 évesen nem érzem idősnek magam, az igaz. Középiskolás koromban a '90-es évek elején körömlakkal kezdtem, lakkfilccel, alfasettel is csináltam. A mostani tényleg ronda, szabadkézi vastag sávok, de csak az alkoholos filctoll alkalmasságát akartam bemutatni.
Persze valamennyit alámar, hisz oldalról alá tud, ezért kell gyorsan maratni. Ha nem tisztítottam le rendesen a nyákot, volt, hogy levált a lakk, mire kész lett volna a maratás.
usane-nak: Nem mértem a hőfokot( a vizet, amibe a maratóedényt tettem a kezem elbírta), de az időt igen. Tényleg 7 percet volt a nyák az oldatban, persze kevergetve, mozgatva(a már meleg oldatba tettem bele). Olyan arányban kevertem be, ahogy a csomagolásán írták. Vaskloridom is van még itthon, friss oldatban, melegítve hasonló idő a maratás. Peroxidot sósavval régen használtam már, mert az előző munkahelyemen hozzáfértem kristályos vaskloridhoz.
(#) Epu2 válasza gernerakos hozzászólására (») Okt 20, 2020 / 1
 
A tuti egymásra fedés megoldható, ha a két szemben lévő sarkára teszel egy furatot.
Következő: »»   1327 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem