Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2290 / 2486
(#) black1989 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Köszi szépen!

A fuse nem biztosítékot jelent?
(#) tothbela válasza black1989 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Majdnem. A fuse resistor nagytestvére a power fuse resistor. Egy normál ellenállás ha túl van terhelve, nem okvetetlenül megy szakadásba. Rövidzárba is mehet, vagy tíz-húszsoros terhelésnél, akár izzás közben is még mindig vezethet. Technikailag megoldható, hogy egy ellenállás a névleges terhelhetőség felett biztosan szakadásba menjen, így nem kerül izzásba, tehát a tűzkár valószínűsége kisebb lesz.
(#) oatis válasza reloop hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Üdv!
Találtam egyet. Erre gondoltál?
subwoofer power on
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Jan 3, 2021 / 1
 
Az "FP" jelölést Flameproof-nak ismerem VISHAY.
Így szoktam rendelni.
(#) reloop válasza oatis hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Pontos találat. NYÁK-tervet is tettem fel róla - valamelyik topicba.
A Q1 gate helyére megy a TDA7294 panel STBY bemenete, ha van neki ilyen. Különben elkészítjük.
A STBY bemenet áramfelvétele miatt C4 1000 uF, R10 1M. A készenlét kikapcsolásához 5 V az ajánlott feszültség, ezért D5 6V8 Zener, mivel az LM358-nek másfél volt a maradékfeszültsége a pozitív táphoz viszonyítva.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Köszi szépen!

Gondolom attól nem lesz baj, ha normál ellenállást rakok?
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
A lényeget, a működőképességet nem befolyásolja.
(#) oatis válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Üdv!
Esetleg a NYÁK-tervet be tudnád linkelni?
Köszi!
(#) reloop válasza oatis hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Úgy látszik valamiért módosítottam rajta, a Zener helyett sima feszültségosztót használtam. Az alkatrészek elrendezése és a vezetősávok kialakítása remélem segít. Bővebben: Link
NYÁK-trafó táplálja és a 230 V-ot szakítja meg az erősítő előtt, amúgy évek óta jól működik.
Ha nem szeretnél segédtrafót, akkor átrajzolom a kapcsolást. Jól emlékszem +33 V a pozitív tápod?
Szerk.: a korábbi javaslatom a Zenerrel kapcsolatban nem állja meg a helyét, kérlek ne vedd figyelembe!
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) oatis válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Ne rajzold át, szerintem a segédtrafós megoldás jobb. Minek menjen a nagy ha úgy se csinál semmit.
Egyébként igen, olyan 33V körül lesz. 2x24V-os a trafó. (Igaz ezt még 220V-ra tekerték érzésem szerint.)
Lehetek pofátlan? Esetleg valami egyszerűbben nyomtathatód nincs? Pl.: pdf, eagle, vagy valami hasonló formátum.
Még valami. Találtam itt egy cikket egy TDA7294-essel, megtetszett.
Subwoofer erősítő

Azon gondolkodom hogy lecserélem az én nyákomat erre.

És még egy dolog. A Gate-n lévő 100µF-os kondi méretével lehet állítani a lekapcsolási időt? Az jelen helyzetben mennyi?
Amit viszont nem értek, hogy van benne egy sztereo poti, aminek nem találom a kivezetéseit, csak 3-at de a sztereónak 6db van nem? Talán az F-G-H és I-J-K jelölésű lehet?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) reloop válasza oatis hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
A NYÁK-tervet Sprint LO-ba tudom legkönnyebben áttenni egy felülrajzolással. Ha viewer-ed sincs hozzá, akkor a PDF-ben teszem fel.
Az üzemi állapotot 20 percig tartja a 100 µF/ 10M RC párossal. Kedvedre módosíthatod.
Vicsys leírásában szerepel az az ESP késleltető kapcsolás amit megépítettem.
Ami az aluláteresztő szűrőt és a végfok panelt illeti, nem követi a nálam bevált gyakorlatot.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Egyébként már régóta tervezem ,hogy építek olyan "hangzású" erősítőt mint a régi RFT-k, vagy Unitrák! Egyszerűen egyetlen megépített erősítőből sem hallom azt a (meleg, pikáns) hangot mint azokból a 40-50 éves erősítőkből! Nem tudom hogyan lehet ez ,vajon a hangszín szabályzókat építették olyan kellemes hangúra? Szeretnék építeni egy olyan kvázikomplementeres erősítőt , ami dinamikus , de mégis lágy a mélyhang , meg a magas. Kb 30db-ot építettem , de nincs meg az a lágyság , azt kell mondjam a vf2-ben sem hallok semmi különlegeset ! Azért is kérdeztem , hogy érdemes e megépíteni a nad erősítőt! Kicsit elpártoltam a megépítésétől, nem fér az időmbe...Sok régifajta erősítőt javítottam , volt olyan amiben pici l idom volt a hűtés , azon rajta a 2n3055 tranyók , és a két oldalhoz társított alkatrészmennyiség röhejesen kevés volt, mégis szebb hangja volt sok erősítőnél.Megjegyzem anno volt egy pioneer erősítő az asztalomon, de meg sem közelitette a másik pici erősítő hangját!
(#) oatis válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Nekem a pdf is teljesen megfelel.
Idézet:
„nem követi a nálam bevált gyakorlatot”

A panel kialakításra gondolsz, vagy maga az elő erősítő nem jól működik?
Látom A Te panelod más.
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) reloop válasza oatis hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
A végerősítőnél a vezetősávok kialakításának vannak szabályai, miért ne tartsuk be őket?
A cikkben szereplő előerősítő-szubszűrő járt már nálam felülvizsgálat céljából, mérsékelten voltam vele elégedett.
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Tegyél bele lepke hangszínszabályzót! A logaritmikus potik középállásában ad egy kis loudness-t.
Nem kell agyonpufferelni, nem kell túl szofisztikált kapcsolás, a táp 100 Hz hullámossága hagy modulálja kissé a kimenő jelet.
A bemenetre tégy szigorú, 30-40 kHz töréspontú aluláteresztő szűrőt. A régi készülékekben az FM pilot jel elnyomás miatt mindig szerepelt. Féken tartja a végerősítő IM torzítását.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Köszi!

Passzív lepke hangszín , vagy táppal ellátott? Neked melyik volt szebb-jobb?
A passzív lepke , az ront az erősítésen , vagy rosszul tudom?
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
A lepke szabályzó passzív. Az eredeti szint visszaállításához tízszeres erősítésre van szükség, tehát az aktív elem nem úszható meg.
Meggyőzőbb mint a szimmetrikus aktív baxandall. Bővebben: Link
A hangszínszabályzó képes fokozni a hallgatási élményt, viszont tudni kell, ha a sáv egy részét kiemeljük az egyenértékű a többi rész elnyomásával. Ez idővel unalmassá válik.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Köszi szépen!
Sokat segítettél!
(#) black1989 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
Sziasztok!

Adott a linkelt kapcsolás , aminek leírásában az szerepel , hogy a T3 tranzisztort termikusan kell kapcsolni a hűtőbordához, viszont nekem az gyanús , hogy miért nem a T2 jelzésű tranyót kell hűtőbordára szerelni , hiszen az biztosítja a nyugalmi áramot azt gondolom , hogy az is tartja szinten a megfelelően beállított nyugalmi áramot...
Előre is köszi a segítséget!
(#) tothbela válasza black1989 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!
Helyes az észrevétel, vélhetően a szerző is a T2-re gondolt. Még annyit tennék hozzá, hogy a nyugalmi áram beállító áramkör már a trimmer szakadás esetén sem engedi hogy a végtelenbe növekedjen az áram, de ha netalán nullára tekerik a P2 trimmert, akkor is megszaladhat az áram. A P2-vel sorosan betennék egy 470-680 Ohmot, hogy ez ne forduljon elő.
(#) black1989 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!

Köszi szépen!
Természetesen megfogadom , és teszek egy ellenállást a potival sorbakötve!
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia! C1, C3 kapacitása karcsú. Az elkók feszültségtűrése túlzó. A T3-ra hűtőzászlót raknék 40 V-os tápfeszültség felett.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!

C1 helyére 1-3uf kondit terveztem rakni, c3 pedig beültetem a feltüntetett kapacitású kondit, de nem lényeges, 12000uf puffer lesz rajta úgyis(nincs kisebb)! 35VAC trafom van hozzá , persze dupla szekunderrel. az egyenirányítva kb 50volt lesz !
Hirtelen összedobtam egy nyáktervet , véleményt kérnék ha lehet, mert eléggé hamar összedobtam , az is lehet hogy hibásan!
(#) Karesz 50 válasza black1989 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
1/(39R*220uF*6.28)=?Hz
A "nyák terv" = 0
(#) black1989 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!

Mi az indok?
Említettem ,hogy gyorsan dobtam össze. Oké biztosan van mit változtatni , de ez kicsit sok , hogy 0 a nyákterv....
(#) mnyugger válasza black1989 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Pl.: rengeteg a kígyó.
(#) black1989 válasza mnyugger hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Azért csináltam így, hogy ne legyenek párhuzamosan vezető sávok ,tudtommal begerjedhet az erősítő , és földhurok is kialakulhat, ha sok az egymás mellet párhuzamosan elhelyeszkedő vezetősáv.Lehet rosszul tudom, de akkor sem egy nagy nullát kellett volna írni szerintem. Ezt "dióhéjban" le lehetett volna írni!
(#) black1989 válasza mnyugger hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Ezt a megoldást gyári , teljesen zajmentes erősítő panelján is megfigyeltem annak ellenére ,hogy egyenesen is eltudták volna vezetni a sávokat , ott sokkal több volt a "KÍGYÓ"!
(#) pucuka válasza black1989 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Nem is annyira a párhuzamos vezetősávok, meg a kígyó, hanem a sávok hossza. Ha pl két párhuzamos jelvezeték közé föld vezetéket teszel, jelentős elválasztást készíthetsz.
Például, ha megnézed a kapcsolási rajzodon a bemeneti potméter földelt lába, és a T1 tranzisztor bázisosztójának földelése között minimális vezetékhossz legyen. Mert az is földhurok, ha nem látszik is. A föld vezetősávon áram folyik, ez pedig a fólia ellenállásán vezérli a T1 tranzisztort, és ez az igazi gerjedés veszély.
Ez legyen a legfőbb szempont, más tranzisztoroknál, különösen tápvezetékeknél is.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia! Majd kitérünk a nyomtatott áramkörre is, de először tegyük rendbe a kondenzátorokat úgy kapacitás, mint feszültségtűrés szempontjából!
Az 50 V-os tápod miatt nem indokolt 63 V-nál nagyobb kondi használata.
A C1 µF-os nagyságrendje épp oly hiba mint a rajzon szereplő alulméretezés. Karcsi írta már a képletet az RC elemek törésponti frekvenciájának kiszámításához. Ezt a frekvenciát nem csak a bemenetnél, hanem a visszacsatolásnál is 5-8 Hz-re szoktuk kalkulálni. Tehát ide essen a -3 dB (!) csillapítás. Beírhatnám az értékeket, de hasznosabbnak érzem, ha Te is és a topic olvasói is megismerkednétek ezzel. Az R2, R3 és a T1 bázisa által képződő terhelés állapítsuk meg 68k-ban!
Következő: »»   2290 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem