Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD kijelző vezérlése, életre keltése
Lapozás: OK   64 / 71
(#) Lucifer válasza mraulajos hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
Tápok rendben vannak? Ha megcseréled a két LCD-t viszi a hibát? Ebayen amúgy van nem egy ilyen új LCD. Nem olcsó de nem is elvetemült az ára.
(#) mraulajos válasza Lucifer hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
Nem egyszerű szét bontani. El küldöm szervizbe, úgy döntöttem.
(#) Peet19 hozzászólása Jan 15, 2021 /
 
Sziasztok!
Ha 4 bites módban szeretném üzemeltetni a 2x16-os LCD kijelzőt, akkor az adatbiteket hogy kell elküldeni a kijelzőnek? Mármint úgy értem hogy előbb az alsó 4 bitet és utána a felső 4 bitet? Ha az első 4 bit elküldése után kikapcsolom az E -t akkor mennyit kell várni míg küldhetem a másik 4 bitet?
Előre is köszi a segítséget!
(#) proba válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Most elég bunkó leszek: HD44780 A közepe táján szerintem angol tudás nélkül is érthető táblák grafikonok vannak.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2021
(#) Peet19 válasza proba hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Köszi megnéztem.
Ha jól értem akkor előbb az alsó 4 bit-et küldöm, utána E bit 1-re várakozás 5ms E bit 0-ra és utána mehet a felső 4 bit is rögtön. Aztán E bit 1-re, várakozás 5ms, E bit 0-ra . Kész.
Ennyi?
(#) benjami válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 15, 2021 / 1
 
Csúnya dolog lenne, ha 5ms időket kellene kivárni minden E imulzusra. Azok microsec alatti idők, gyors proci esetén is max pár NOP utasítás kell hozzá, lassú proci esetén meg semmi.
Viszont az írási műveletek között már kell 37microsec várakozás (kivéve a Return Home parancs, mert ott 1.52ms). A HD44780 chip adatlapját nézd meg, ott rendesen fel vannak tüntetve az időzítések.
(#) Peet19 válasza benjami hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Értem, köszi. Igen, azt nézegetem. Az időzítések már megvannak az inicializálást is már megírtam "nagyjából",
csak nem tudtam hogy 4 bites mód esetén előbb az alsó majd a felső bitet kell küldeni és hogy mennyi időt kell várakozni a két küldés között.
Az Enable ciklusidőre 400ns-ot találtam, az Enable rise/fall time 25ns.
20MHz kristály esetén (nálam) akkor 200ns 1 utasítás vagyis akkor 2 NOP elég lenne? De lehet valamit nem jól értelmezek.
(#) Peet19 válasza benjami hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Azt hiszem már kezdem érteni. Az E bitnek min. 150ns kell bekapcsolt állapotban plusz a felfutó és lefutó él 25 - 25ns. Ez így 200ns és a kikapcsolt állapotnak is min. ennyinek kell lennie, így lesz 400ns egy impulzus periódus. vagyis ez a minimum.
Akkor jó lehet így a kód?:
BSF EN, 0
NOP
NOP
BCF EN, 0
(#) proba válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Előbb a felső felét, azután az alsó felét kell küldeni. Ha megnézed valamejik diagramm is mutatja, de mikor a 4 bites módot programozod fel, ott is először a felső, majd az alsó felét küldi a beállító értéknek.
(#) Peet19 válasza proba hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Ami a képen van arra gondolsz?
Hát, frankón mondom nem találok rá hogy hol van ez leírva az adatlapon, pedig már olvasgatom egy jó ideje.
(#) kissi válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 16, 2021 / 2
 
Szia!

A 33.oldalt nézd a korábban linkelt adatlapon!
(#) pipi válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 16, 2021 / 1
 
Nézd meg a table 12-t, és figure 24-et is
(#) Peet19 válasza pipi hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Hát, nagyjából értem de még mindig nem teljesen tiszta.
De van itt egy animáció ami azt mutatja hogy előbb az alsó 4 bit kerül elküldésre, és utána a felső 4 bit.
Az "Y" -t jeleníti meg aminek a kódja : "felső" 0101 "alsó" 1001.
Előbb az alsó megy 1001 és utána a 0101. Most már tényleg kezdek belebonyolódni
Vagy úgy kell nézni mintha alapból 8 bites lenne, vagyis először elküldöm a D7-D4 -re eső részt és utána a D3-D0 -ra eső részt?
Akárhogy nézem nekem akkor is előbb a kód alsó fele megy először és 2.-nak megy a felső 4 bit.

https://www.engineersgarage.com/wp-content/uploads/2/2/1/5/22159166...ig.gif
(#) Peet19 hozzászólása Jan 16, 2021 /
 
Nagyon egyszerűen teszem fel a kérdést. Aki tudja egyetlen 1 szóban tud válaszolni és minden problémám megoldódott.
A képen láthatóan a H karakter kódja van. 0100 1000. Ha 8 bites módban lennék, akkor is ugyanígy küldeném az adatvonalakra ahogy most le van írva. D0 - D7.
4 bites módban melyiket kell először elküldeni? Alsó vagy felső? Mármint ahogy a képen van.
(#) pipi válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Az animációt szerintem alaposan benézed... Úgy rossz ahogy van, szerintem.
Az Y 59hex, vagyis 0101 1001 namost ezt a bit mintát rakja az lcd-re, de igen ám az lcd képén bal oldalt van az alacsonyabb helyiérték, jobb oldalt a magasabb...
Az adatlapot értelmezd mikor mit ír ki....
(#) Peet19 válasza pipi hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Igen, ha az lcd bitjeit nézem akkor valóban bal oldalt van az alacsonyabb helyi érték hiszen D0 - D7-ig balról jobbra növekszik. De én a karakterkód szerint értem a kérdést. Vagyis ha (maradjunk az Y -nál)
0101 1001 akkor ha binárisan nézzük jobbról balra növekszik a helyiérték, tehát akkor a 1001 az alacsonyabb helyiértékű nibble. Tehát jobb oldalon van a kód alsó 4 bitje amit elsőnek kell küldeni.
Az úgy okés hogy az lcd-nek a D4,D5,D6,D7 bitjeire kerül akód alsó 4 bitje ás utána megy a felső 4 0101.
Nincs igazam?
(#) Bakman válasza pipi hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Azon a képen az első két bit az RS és az R/W lábak.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 16, 2021 / 1
 
Elöször a felső négy bitet kell elküldeni a kijelzőnek. Pl. 'Y' karakter esetén 0101 majd 1001.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2021
(#) proba válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 16, 2021 / 1
 
Ha a 8 bites init adatait nézed:0010nf** formátum van, ez 4 bites módban 0010 nf** sorrendben van küldve. Mivel ez biztosan működik, ezért a sorend tuti felső utána alsó fél. Amit a másik belinkelt diagram is igazol. Amúgy meg ha az init működik fél perc alatt ki tudod próbálni mindkét variációt.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2021
(#) Peet19 válasza proba hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Ok, köszi, kipróbálom.
Bakman: köszi neked is, lassan összeáll a kép. Akkor a gif amit belinkeltem nem jó?
(#) proba válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 16, 2021 /
 
Már azon a teszten elbukik, hogy szerinte 89-et írat ki, ami 01011001 a valóságban meg az összes bit helyet cserél. Ha ilyen hiba van, a többi része sem biztos hogy hiteles, mint ahogyan bizonyította is.
(#) Peet19 válasza proba hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Értem már. Sikerült minden, köszi mindenkinek a segítséget
(#) bokonyi001 hozzászólása Feb 8, 2021 /
 
Sziasztok.
Ezeket lehet valamire használni? A kisebbik az egyáltalán jó lehet? 8db van a kicsiből, mindegyik ijen fekete. Papírba voltak csomagolva, kaptam őket. Hogyan tudnám müködésre bírni őket? Adatlapot nem találtam.
(#) Udvari Zsombor válasza bokonyi001 hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 1
 
Hát... A kicsik eléggé feketének tűnnek, nincsenek esetleg befolyva vagy szétöregedve? Az az érzésem, hogy kikapcsolt állapotú quartz kijelzőnek nem így kellene kinéznie.
Ránézésre ezek csak pinekkel rendelkező quartz üveg egységek a meghajtó áramkör nélkül, a típusszámuk alapján lehet, hogy megtalálod valahol a neten a lábkiosztásukat, ami alapján talán már összerakhatsz hozzájuk valami primitív vezérlést...
(#) lóri válasza bokonyi001 hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 1
 
Esetleg a hosszúaknál, fény felé tartva láthatod a kivezetésekhez tartozó szegmenseket, meg a közöspontot. Onnan már könnyű dolgod van.
(#) bokonyi001 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Úgy néz ki, hogy a kicsik mind kuka. Pedig fóliás mind. De a nagyobbak azok jók.
(#) mate886 hozzászólása Ápr 21, 2021 /
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy a képeken látható őskori nagy LCD kijelzőt hogy tudnám életre kelteni, és esetleg használni? 18pines csatlakozó van rajta. Elvileg valami régi notenookból lett kiszerelve bő 14-15 éve. (A kijelző monokróm, kikapcsolt állapotban kék színű. )
(#) Josi777 hozzászólása Ápr 22, 2021 /
 
Sziasztok!
Arra lennék kíváncsi, hogy van-e valakinek tapasztalata vagy ellenőrzött információja arról, hogy hogyan viselkedik ez az LCD kijelző, ha a megadott üzemi hőmérséklet (-20 °C - +70 °C) határon túli hőterhelést kap. Konkrétan arra gondolok, hogy a határérték átlépésekor annyi történik csak, hogy nem lesz kijelzés addig, amíg vissza nem áll a megadott tartományba, vagy meg is hibásodik.
https://www.hestore.hu/prod_10036402.html
(#) Gafly válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 22, 2021 / 2
 
Háttér infó 1, 2.
(#) proba válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 22, 2021 /
 
Régi kvarcóra napoztatása, először fekete lesz, de megjavul (valamennyire) . Ha sokat kapott talán úgy is maradt. Ebben is hasonló technológia lehet. Javára nem válik az biztos.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2021
Következő: »»   64 / 71
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem