Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   806 / 959
(#) elektrorudi válasza freddyke hozzászólására (») Márc 7, 2021 / 1
 
Lehet. Sőt van mélyített süllyesztett doboz is, hogy jobban elférjen a kötés a kapcsoló mögött.

a "mélyített" szót miért kell egy "ly"-el írni, miközben a süllyesztett "lly" ? Mekkora butaság. Jó, jó tudom: "mély" szó van, "süly" szó nincs.
(#) Bakman válasza freddyke hozzászólására (») Márc 7, 2021 / 1
 
Erre van kitalálva a mélyített szerelvénydoboz. Sok-sok éve annak, hogy a villanyszerelők nem használnak kötődobozt hanem a szerelvények alatt alakítják ki a kötéseket. Természetesen vannak kivételek. Főleg olyan helyen, ahol nagyobb áramokkal kell számolni és kényelmesen el lehet tüntetni a kötődobozt, pl. konyhában.
(#) _BiG_ válasza freddyke hozzászólására (») Márc 7, 2021 / 1
 
Lehet, csak vizes-párás helyiségekben lehetőleg ne. Ahogy kötődobozt sem teszünk fürdőbe.
(#) granpa válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Mély, melléknév; süllyed, ige. A süly szó egyébként előfordul mint főnév, de régies. A súllyal rokon értelmű.
(#) vargham válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Én a falba sem teszek kötődobozt.
Falon kívüli szereléssel sokkal kényelmesebb az élet.
Mondjuk nekem jobban is tetszik.
(#) Atis57 válasza vargham hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Szia!
Igen nekünk kényelmesebb, csak a megrendelők ;
Ki van zárva ,hogy nálam csatorna legyen -még a kutyaólban sem!

Bár a vezeték nélküli szerelést is szeretnék.
A WIFI s dugalj az igazi ?
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
A drótosok mindig is ácsingóztak a vezetéknélküli megoldások után. Azt képzelik, hogy a vezetéknélkülieknél kolbászból van a kerítés. Mert nem tudják, hogy ott nagyobb a probléma, történetesen azért, mert a vezetéknélküli megoldásoknál csak egy drót van, mindenkinek.
Pedig az általam kihúzott drót csak az enyém, a "vezetéknélküli drót" pedig sokaké, más is tudja használni. Ha kell mégegy, húzok mégegy drótot, a vezetéknélküli esetben nincs több. Általánosságban.
Mondhatod, hogy frekvencia osztás. Ez érvényes a valóságos drótra is. 50 Hz csak egy van.
(#) kaqkk válasza vargham hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Azért megnézném a nappalidat-hálódat tele kábelcsatornával . Tényleg tetszetős lehet ....
(#) vargham válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Nem csak csatornát használok, hanem kábelt bilinccsel. Kifejezetten jól néz ki.
(#) erbe válasza vargham hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Ez kb. olyan ocsmány lehet, mint a gégecső, mikor utána kell húzni vezetéket.
A legtöbb tulajdonos mindent elrejtene. A festők ügyesen meg is teszik. Ha meg gond van, kétségbe esnek, hogy ki kell bontani a falat.
(#) kope20 válasza vargham hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Lakóépületben? Ezt max. a mostanában divatossá váló "industrial style" lakásban tudom elképzelni.
(#) vargham válasza erbe hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Ha kell még egy áramkör, akkor rakok fel még bilincset.
(#) Tomi111 hozzászólása Márc 7, 2021 /
 
Én láttam egy nappaliban a házimozi erösítőtől a hangszórókig (5.1) rézcsőben elvezetett kábeleket. Falon kívül, rendesen könyökökkel, t-elágazással összerakva, bilincsekkel felfogatva. Nekem nem jött be...
(#) granpa válasza Tomi111 hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Az olyan "staempunk filing".
(#) freddyke hozzászólása Márc 7, 2021 /
 
Ha már váltottunk: Szerelnem kellene több mindent és nem szeretném telerakni a falat kábelcsatornával és falon kívüli kapcsolókkal. Milyen szerszámmal lehet a falban a legkisebb kárt okozva csőnek és szerelvénydoboznak szépen bevágni a helyet? Csak horonyvágógép jöhet szóba? Otthoni célra alkalmas gépet tudnátok ajánlani?
(#) Gafly válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 / 1
 
Hacsak.
Krumpli és a paradicsom mellett néha kajaboltban is kapható.
Horonymarót meg lehet bérelni, azt szerintem ne vegyél. De lehet hogy fenti szerszámot is adnak kölcsön, ahol horonymarót...
(#) Ge Lee válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 / 1
 
Horonymaró is kizárólag csak porszívóval jöhet szóba, ellenkező esetben napokig fogsz takarítani, mert ahogy a korong beleér a vakolatba olyan port csinál, hogy semmit nem fogsz látni, száll a lakásban mindenfelé, ráül mindenre, nem csak az ajtók és szekrények tetejére de még körben a falakra is. Tudom, mert egyszer muszáj volt eljátszanom.
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 / 2
 
Vagy kézzel vésed, vagy géppel egy ilyen szerszámmal : Horonyvéső
Előtte a dobozok helyét kifúrod, dobozfúróval utána a csatornák helyét kivésed.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2021
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Ma is tanultam itt valamit.
(#) granpa válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 / 1
 
Ha lehet, be kell áztatni a kivésni kívánt felületet, hogy a felszíne legalább nedves legyen, kevésbé porzik. Porszívó mindenképp, de van már porelszívós horonymaró gép is. Kézi körfűrészbe, vagy sarokcsiszolóba fogott falvágó koronggal kivágni a mélységet, utána kézzel/géppel kivésni a közt. Ezt is áztatni kell és porszívózni, de kisebb porral jár.
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Itt többet lehet tanulni, mint az iskolában...
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Köszönöm a sok kiváló tippet.

Nagy por még akkor sem megengedett, ha a tárgyakat letakarom. Egy elszívós horonymarótól a falat előre beáztatva mekkora porra számíthatok? Sarkokba odafér a horonymaró vagy alternatív módon kell vésni?

Ha az említett horonyvésőt használom, kevésbé töredezik le a fal a vágás mentén, mint kézi vésés esetén? Nemrég véstem kézzel és nem tudtam nyomtalanul kijavítani a helyét. Egy pontos vágást egyszerűbb eltüntetni.
(#) Gafly válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Idézet:
„Nemrég véstem kézzel és nem tudtam nyomtalanul kijavítani a helyét.”

Jó spaklival, valamint a megfelelő gipszbe homokot is keverve, nem szokott vele gond lenni.
(#) granpa válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
A horonyvéső kiveri. Beáztatni, tárcsával két csíkot vágni, közét kiütögetni.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2021
(#) freddyke válasza granpa hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
A szálló por, főleg azzal az intenzitással ahogyan a korong ki tudja verni, teljesen megengedhetetlen. A nedvesítés csak a külső rétegeket éri. Hirtelen csak nagyon drágán találtam vágókoronghoz való porelszívó feltétet sarokcsiszolóhoz (itt). Nem tudom mennyit ér, de ennyiért már inkább gépet kölcsönöznék. Porelszívós horonymaróval kevesebb lenne a szálló por vagy az elszívás sem tökéletes? Aki már dolgozott ilyennel, mik a tapasztalatok?
(#) Bakman válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Az elszívás sem tökéletes de nagyságrendekkel kevesebb a por, mint puszta kalapács és véső használatával. Igaz, a kiütésnél mindenképpen porolni fog. Ha egy cseppnyi por sem lehet, bele se kezdj, nem fog sikerülni.
(#) freddyke válasza Bakman hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Puszta kalapáccsal és vésővel csak helyileg lesz por, lehet számolni azzal, hogy mekkora területet kell letakarni, védeni. A korong a nagy fordulatszám miatt nagy mennyiségben széthordhatja a port a teljes légtérben (a plafonon is kellene marni és főleg ott). Azt nem szeretném, hogy a helység minden apró kis zugát takarítani kellene ezután, esetleg a falakat újrafesteni. Porelszívás mellett is számoljak azzal, hogy kisebb mennyiségben, de mindent beterít porral a gép?
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2021
(#) Bakman válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Idézet:
„Puszta kalapáccsal és vésővel csak helyileg lesz por”
Nem. Mindegy mivel és hogyan csinálod, minden poros lesz. Csak a mérték a kérdés.
(#) Ge Lee válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Kalapáccsal vésővel nincs szálló por, minimális, lehullik. Koronggal brutális van, ha simán csinálod olyan mintha bekapcsolnál egy füstgépet, csak itt a füst helyett liszt finomságú por fog szállni. Az elszívós horonymaró a nagy részét elszívja, de ott is lesz valamennyi. Ha olcsót akarsz az 2 emberes lesz. Veszel a sikítóba egy gyémánt korongot, kb. 1500Ft-os tétel. A porszívó végére eszkábálsz egy négyzet alakban végződő feltétet, egy tölcsért, akár a kartonpapír is megteszi. Elöl lévő ember vág, a mögötte lévő mögé teszi az elszívó részt, a nagyja a korong kijáratánál jön ki, ugyanúgy mint amikor vasat vágsz.
Nem kerül sokba, ha van hol, előtte kipróbáljátok egy fal darabon vagy egy téglán, elfogadható-e az elszívás mértéke vagy sem. Védőszemüveg és maszk erősen ajánlott. Ja, és fülvédő is, mert brutál hangja van.
(#) _BiG_ válasza freddyke hozzászólására (») Márc 8, 2021 /
 
Azt vedd hozzá, hogy meg is kell tanulni bánni a horonymaróval. Hogy kell tartani, vezetni. Különben girbegurba lesz, illetve beszorul, megugrik. És felesleges por is képződik.

A sarkokon át nem tudsz vele bevágni, illetve sarokkal párhuzamosan nem tudsz akármilyen közel vágni. A sarkokban csak véső és jó vésési technika. A vésést is meg kell tanulni...

És érdemes a falakat átnézni fémkeresővel, ha nem akarsz mondjuk vízcsövet elvágni. Vagy vezetéket, aminek maradnia kéne. Ezek némileg elkerülhetők rutinnal is (hol számíthatunk nyomvonalra) és feltáró véséssel megbizonyosodni. De ehhez tapasztalat kell.

Semennyi por sosem lesz, de egy jó horonymaró egy erős, hozzá való porszívóval, rendszeres légcső- és porzsákürítéssel minimalizálni lehet a porolást. A letakarást, takarítást nem lehet megúszni.
Következő: »»   806 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem