Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   124 / 131
(#) moltam hozzászólása Márc 7, 2021 /
 
Helo.
Akkujától megfosztott tabletet szeretnék autóban a középkonzolba építeni. Van 5V os bemenete, pc tápról szépen megy. Mi lenne a legjobb módszer autóban az 5V előállításához? USB csatlakozókat is tennék pendrive hoz úgyhogy szerintem olyan minimum 4A terhelhetőség kellene. Találtam egy ilyet. 16A elég durván hangzik. A gond a bemeneti feszültséggel van, 8.3-14V ami az autóban nem mindig teljesül, kéne elé valami védelem ami elfűti ha minimálisan meghaladja, járó motornál pl. Esetleg ez. Nagyobb méret, kisebb áram, nagyobb ár, de legalább a max 18V autóban teljesül. Vagy érdemesebb lenne inkább építeni valamit?
(#) dB_Thunder válasza moltam hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Építeni ilyet nem gazdaságos! Kína fillérekért adja!
Válasz olyat ami tudja a kívánalmak dupláját is! Meg kell nézni milyen ICvel épül fel, és megnézni az adatlapját, mennyit hazudik a kis kínai!!
Feszültségre mindenképp 18V !!
Itt van pl 2:

PkAAOSwEzxYUvA9" target="_blank" rel="nofollow" >https://www.ebay.co.uk/itm/3-5-30V-to-0-8-29V-5V-12V-10A-DC-DC-Step...xYUvA9

https://www.ebay.co.uk/itm/5A-DC-DC-24V-12V-to-5V-Step-Down-Power-S...JdbHns
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2021
(#) Kovidivi válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
Érdemes a végleges beépítés előtt tesztelni. Mert míg a felső 10A-es konverter kinézet alapján sem lesz meleg 4A-től, a második 5A-es 4A-nál pár perc után tönkremegy (szerintem). Végülis igaz, kibírja az 5A-t 1mp-ig...
Én minden Amper értéket elfelezek vagy harmadolok, amit a tápokra írnak.
(#) dB_Thunder válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 7, 2021 /
 
És még azzal is érdemes számolni, hogy a kocsiba előfordul akár 40-50 fok...
A másik dolog, földhurok!
Legtöbb autóhifinek ez a Achilles sarka! Főként azért, mert direkt gagyik az erősítők, nem megfelelő a felépítés, bemenet kialakítása!

Szóval lehet, hogy isolator típusú táp megkönnyítené az életet!!
(#) Tomi20 hozzászólása Márc 21, 2021 /
 
Sziasztok.

Olyan kérdésem lenne, hogy ezzel a DC-DC step-up-down konverterrel van valakinek tapasztalata? Kis méretben kellene megoldanom egy állítható akksis tápegységet, tápfeszültség kb 11V körül lenne (3S li-ion) a tápegység kimenete 3V-tól 30V-ig kellene max 2A-rrel.
(#) szikorapéter hozzászólása Ápr 4, 2021 /
 
Sziasztok , egy olyan kapcsolásra lenne szükségem ami bemenetén 7-13V közötti feszültségből, kimenetén nagyjából stabil, de kis áramú -20V ot képes előállítani. Fontos tényező hogy a kimeneti feszültség galvanikusan elválasztott.
Esetleg erre volna valami egyszerű alap? Lényeges az is mivel akkumulátorról üzemel a készülék amibe megy hogy ne fogyasszon sok áramot, mivel kimenetén mindössze 20mA környéki áram folyik max.
(#) Kovidivi válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Ha galvanikusan leválasztott, akkor mindegy, hogy +20V vagy -20V van a kimeneten, mert oda kötöd a kimeneteket, ahova akarod. Ezzel talán több lehetőséged lesz (-20V-os kimenetű konverter nagyon ritka (ha egyáltalán létezik)).
(#) Peter65 válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 4, 2021 / 1
 
Szia!
A 7V elég alacsony, szerintem ez fogja leginkább meghatározni a felhasználható áramkörök számát. Én a TNY263_268 sorozatból választanék egyet, ez már 6V körül is működőképes, ha a BP lábát áramgenerátorosan megtáplálod kb. 1mA-rel. A trafó lehet 1:1 is, bár szerencsésebb, ha inkább 1:2 körüli, akkor közelebb lesz 50%-hoz a kitöltési tényező.
Biztosan lehet kisebb fogyasztásút találni, de szerintem nem rossz az 1mA-es alapfogyasztás.
(#) szikorapéter válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Én elsőre valami egyszerűbb önrezgőre gondoltam, este próbálgattam is kisebb ferrit magon, de nem lett az igazi.
A TNY jó ötlet lehet rá is nézek.
Ami itthon van UC3845-ön gondolkoztam még. de abba még nem merültem bele túlzottan.
(#) Peter65 válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
UC3845 alapon kézenfekvő lenne ilyen leválasztót készíteni, de az csak 9V fölött fog biztosan elindulni, továbbá elég nagy az alap-áramfelvétele (tipikusan 12mA) az akkumulátoros üzemhez.
(#) tothbela válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Szia!
Jó ötlet ez a TNY használat. Ki is próbálom.
(#) Thomas10100 hozzászólása Ápr 12, 2021 /
 
Sziasztok!

Tudtok bevált kapcsolást autóba arduinohoz? Végülis az autó 14,4V-ját(10-15V bemenő feszültségre működjön már, ha több nem gond) kellene 5V-ra alakítani.
3-4A terhelhetőség jó lenne és ne fűtsön(ezért írok ide mert a 7805 3A-es ic-je 15W körül fűtene el).

Lényeg, hogy kis zajú legyen a kimenete, szűrje az autó zajait, illetve a kapcsolóüzemű része is jó minőségű legyen, mert érzékeny rá az arduino, főleg, hogy analóg bemenetek is használva lesznek.

Köszönöm!
(#) dB_Thunder válasza Thomas10100 hozzászólására (») Ápr 12, 2021 /
 
Leválasztós (földfüggetlenítő) kapcsitáp, plusz egy végső analóg szabályzó.
(#) Kovidivi válasza Thomas10100 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
A 7805 csak akkor fűt el 15W-ot, ha 3A-rel terheled is. Ha csak 0.1A-t fogyasztasz, akkor a hő: (12V-5V)+0.1A, vagyis 0.7W. Az Arduino önmagában pedig nem fogyaszt sokat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
(#) Thomas10100 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Az arduinot csak a zaj miatt írtam, más is lesz az 5V-on. Ha a maximum 2A-el számolok , az járó motornál (14,4V-5V)*2 = 18,8W (Van 3A-es 7805 stabom)
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
(#) Thomas10100 hozzászólása Ápr 13, 2021 /
 
Van viszont LM2576T-ADJ kapcsolóüzemű IC-m itthon.
Ebből lehetséges összerakni valami normális tápegységet?
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 / 2
 
Hello! Nyilván lehet kapcsolóüzemű IC-vel tápot készíteni. De amit felhozol, kissé izzadság szagúnak tűnik. Részben miért lenne kényes egy digitális áramkör a táp zajára. (nekem ugyan nincs) kivét ha valami digitál-analóg audió jelátvitelről konverzióról lenne szó. Ahol gyors jel kellene és kis zaj. De Arduino esetében ez szóba sem jön. Tápot pedig lehet szűrni LC taggal is.
Másik hogy mi lenne az az áramkör, amihez 5V-ról 2..4A kell a táplálásához. Hiszen a kocsiban ott a 12V, azt lehet terhelni gond nélkül. Nem TTL áramkörökkel készítünk ma már áramköröket, hogy az 5V-on 3..5A táp kellene. Egy kocsiban vannak rendesen zajok, a tápon kívül is és földáramok meg egyebek, amik gondot okozhatnak. Nem a táp lesz a legkritikusabb..
Ne kötözködésnek vedd, de amit felhoztál elég fikciónak tűnik számomra, nem egy valós igénynek.
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Azért írtam a kérdést mert ezekkel nem voltam tisztában.
Most utoljára 2A terhelést írtam, elég lenne ennyi, nem kell a 4A.

Igazából ami lesz:
- Arduino Mega 2560:
3db 5V-os analóg levegőnyomás szenzor
2db DS18B20 hőmérő
2db digitális Hall szenzor
2db visszajelző LED
- Nextion 7" kijelző

Mindenhez 5V kell

Köszönöm a részleteket, sokat segített!
(#) gabilow válasza Thomas10100 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 / 1
 
Szia. Ezzel simán elmegy és nincs melegedés.Bővebben: Link
(#) David 3g hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
Sziasztok. Véletlenül valakinek valami ötlete kapcsolási rajzzal
kapcsolatban ,kínai csodához ? Ez a 400w step up boost konverter. Tl494 -re épül, csak kicsit túlterheltem. Meghalt benne a mosfet ,de még valószínű a kis meghajtó tranzisztorok is kihaltak mert egyből megöli az új mosfetet.
(#) sirály12 hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Nincs valakinek valami jó és bevált tehát már megépitett dc-dc konvertere, aminek a bemenőfeszültsége 30-400V közötti és 12-16V kimenetet tud 2A körüli árammal? És persze meg is osztaná a rajzát velem. Egy projektemhez kellene egy ilyen igencsak széles bemeneti feszültségü táp. Előre is köszönöm.

U.i.: Eddig ott tartok, hogy talán egy ilyen tápot át lehetne alakitani, hogy tudja ezt a széles bemenőfeszültséget. Táp rajz
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021
(#) dB_Thunder válasza sirály12 hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Ezt a széles bemenő feszültség tartományt, szerintem egyszeres, vagy egyutas átalakítóval nem fogod tudni átfogni! A kitöltési tényezőt túl nagy tartományban kellene változtatni!

Ami menne szerintem 2 lépcsőben: Boost-buck konverter, kb 100 voltos kimenővel, aminek stabilnak sem kellene lennie, aztán egy Buck konverter a kívánt törpefeszültségre!
Vagy több "csatornás, utas" buck konverter, ami pl 3db párhuzamos egységből áll.

Rajzot nem tudok adni.

Szélgenerátor?
(#) sirály12 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Napelem.

Igazából ezt akartam megépiteni, de a benne lévő trafót nem lehet kapni sehol.

Bővebben: Link

Ezért is néztem ki a WX-DC2416 PSU-t, mert azt lehet kapni, és abban már ott a kész trafó.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021
(#) Régi motoros válasza sirály12 hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Milyen napelem az, ami 400V feszültséget ad le?
A napelemeket nem sorba szokták kapcsolni, hanem párhuzamosan.
Így kb 36-48V a kimeneti feszültségük, oda meg bármilyen invertert választhatsz már...

Keletről komplett áramkört lehet hozzá rendelni, ami az akkut is tölti, és ha nincs napsütés,
akkor is van kimeneti feszültséged...
(#) dB_Thunder válasza Régi motoros hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Idézet:
„A napelemeket nem sorba szokták kapcsolni, hanem párhuzamosan.”

Ez attól függ mit akarunk! Én pl sorba fogom kötni...
(#) sirály12 válasza Régi motoros hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Ez két sztring ami egyenként 8 panelt tartalmaz sorba kötve. 8db 230W-os panel ami egyenként kb 8A-t tud leadni 30V-on(kb ez az potimális munkapontja), ezt nem kötném párhuzamosan, mert az már nagyon nagy áram, és nem akarok olyan vastag vezetéket.
A sztringek üresjárati feszöltsége 300-340V körüli, az optimális munkapontban kb 220-240V.
Ehhez kell ez a táp, mert erről közvetlenül szeretnék kinyerni egy kis tápot.

Mielőtt bárki mondja, tudom nagyfeszültség, meg minden. És ez egy szigetüzemü rendszer, tehát elvileg azt teszek vele amit akarok.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021
(#) Régi motoros válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Pardon, igen kissé félreérthetően fogalmaztam.
Ha a hálózati feszültség 230V az előállítás célja, akkor lehet.

Én abból indultam ki, hogy sirály12 elmondása szerint 12-16V kimenő feszültséget szeretne...
(#) dB_Thunder válasza sirály12 hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Nem hülyeség ez! Én is akarok egy kicsi szigetüzemű rendszert!
De neked nem kell olyan alacsony feszültség! Kb. 180-380 V átfogás elég!
Viszont nem tudom mi a terhelés, de a napelem munkapontját tartani kellene a tápnak!
(#) sirály12 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Egy-egy konverter lesz a sztingeken(Ez már készül, saját.).
Ennek a konverternek és a hütésének, kiegészitő dolgainak lenne ez a kis táp a tápja.
Az alacsonyabb tápfesz tudása inkább azért kell, hogy egy hirtelen nagyobb terhelés utáni felhős állapotkor a hütése és egyéb dolgai ne álljanak meg, tehát kissebb feszültségről is müködjön, amikor az MPPT már leáll(100V), és nem terheli a sztringet.
Ezért igazából nem is fontos, hogy galvanikusan leválasztott legyen. Csak egyszerüen nem nagyon találok ilyen széles bemenőfeszültségü tápot.
(#) dB_Thunder válasza sirály12 hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Nem is fogsz! Már leírtam miért!
Lehet, hogy egy 12V-os akku is egyszerűbb!! Azt meg valahogy csak fel tudod tölteni!
Következő: »»   124 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem