Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   828 / 959
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2021 / 1
 
Ha két különböző fázist, akkor 400 Voltot kap az izzó . Nem fogja sokáig szeretni.
(#) gyuszo válasza erbe hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Ha be van vakolva a vezeték, ott is lehet, csak azzal több a munka.
(#) erbe válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Betonra ragasztva, éppencsak elfedő vakolat "között". Födémpanel, gerenda nem véshető.
Láttam már réz "utánzatot"is, de nem mindenhol kapható.
(#) gyuszo válasza erbe hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Teljesen mindegy milyen az épület, mindenhol lehet teljes felújítást végezni, csak megfelelő technológia kell hozzá, hogy az épület szerkezete ne sérüljön. Létezik vezeték csatorna, gipszkarton álmennyezet, mindent meg lehet oldani.
(#) Ge Lee válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 1
 
Azt a lehet szót én idézőjelbe tenném. Akkor lehet, ha nem lakott a ház (lakás), azaz vagy új vásárlás vagy van hova menni a teljes felújítás idejére. Lakott lakást képtelenség teljesen felújítani, szétverni. Hol alszol, hol fürdesz, hova rakod a rengeteg bútort és egyéb kacatot? Aki 20-30 év alatt már belakott egy lakást, az nem fog hetekre sátorozni valahol csak mert az alut rézre kéne cserélni. Egyik haveroméknál pl. az egész ház teljesen be van lambériázva belülről, gyönyörű, olyan mint egy erdei vendégház vagy vadászház. Még a mennyezet is díszítve van, arra sem lehet ráburkolni. Gondolod nekiállnak szétverni az egészet? Vagy felraknak a lambériára undorító fehér kábelcsatornát? Hát nem.
Más az, amikor az ember a magáét csinálja, mert akkor (kemény undorral persze) lehet olyat, hogy szép lassan helyiségenként van megcsinálva.
(#) Balaa16 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Fényerőszabályozós kapcsolás.
(#) Balaa16 hozzászólása Jún 24, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, sok érdekességet megtudtam belőlük.
(#) mikado válasza Balaa16 hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 1
 
Ez egy úgynevezett "takarék kapcsolású alternatív" kapcsolás, leginkább ott alkalmazták ahol volt egy dugalj is a kapcsoló mellett. Így spóroltak a vezetékkel.
(#) kameleon2 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
MAl Azaz Műanyag szigetelésű Aluminium... Az elnevezések szerencsére elég logikusak. MTK = Műanyag Tömlőkábel, Kerek. MTL = Műanyag Tömlőkábel, Lapos. stb.
(#) sonny007 hozzászólása Jún 24, 2021 /
 
Sziasztok.
Szeretnék a lakás elosztótól külön egy C16-os kismegszakítón keresztül áramot vinni egy épületbe a föld alatt ami kb 40m-re van. Elegendő-e 3x6mm2-es réz földkábelt vinnem?
Ugyan olyan márkájú kismegszakítót nem találtam az interneten mint amilyenek be vannak építve, mekkora probléma ha más márkát használok (pl Eaton)?!

Köszönöm a segítségeket.
(#) Atis57 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szia!

A kismegszakitó tipusa ---nem probléma.

A kábel elég karcsú, nagyobb kellene .
KÁBEL MÉRETEZÉS EREDMÉNYE

Megadott adatok a számításhoz:
Megengedett %-os feszültségesés: 1.5%
Hálózat típusa: 1x230V - (3 vezetős (L+N+PE) 1 fázisú)

Fogyasztó berendezés jellege: általános világítási
Fogyasztó berendezés feszültsége: 230V egyfázisú
Fogyasztó berendezés hatásos teljesítménye: 3500 Watt

Jellemző teljesítmény tényező [cosj]: 0.8
Kábel anyaga: Réz
Kábel hossza: 43 méter

Számított értékek:
Mértékadó feszültségesés értéke: 1.73 V
Berendezés villamos teljesítménye: 3500 Watt (3.5kW)
Berendezés által felvett áram: 19.02 Amper

Számított kábel keresztmetszet: 8.44 mm2
Választott kábel keresztmetszet: 10 mm2 Réz kábel
S természetesen egy elosztó Fi relével és külön földszondával.
(#) Atis57 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szia!
Ilyen esetben;
A) pincében szerelve ,akár kábelcsatornával is .
B ) a padláson ......

de láttam már épület külső falon is bevésve a csöveket.

Lehetetlen azért nincsen,- de nem akarás ?
(#) sonny007 válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szia. FI relé nincs a lakás elosztóban sem. Pedig 5-6 éve lett teljesen felújjítva. A távolság miatt kellene oda is külön földszonda?
(#) yulo5310 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Ártani nem árt!
(#) sonny007 válasza yulo5310 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Tévedtem van FI relé a lakás elosztóban.
(#) Atis57 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szia!
igen ,30m felett már kell.
(#) sonny007 válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) teglascs válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szia,
milyen programmal csináltad a méretezést?
(#) Ge Lee válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Az A-t eleve nem is értem, nincs pince a ház alatt. A padlás megint nem opció, mert a teljes fal burkolva van, hogy vésed bele a csövet? A fal és a lambéria között lehetne elvinni, de függőlegesen azt se engednék a párnafák, meg az ekecs munka, meg még tűzveszélyes is, bár ha nem lenne sehol kötés benne akkor nem.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 2
 
Igen kell földelő szonda, de én a réz 3x10mm2 kábel helyett a 4x16mm2 alumínium földkábel választanám. Egyrészt az ára miatt 1800 Ft/m helyett 700 Ft/m, könnyebb a súlya és könnyebb vele dolgozni.
Azért is, mert később van lehetőséged 3 fázist is bekötni a kép szerint.
(#) sonny007 válasza teglascs hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szia. Szerintem ezzel: Bővebben: Link
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
A 4x16mm2-es alumínium földkábelt már mások is ajánlották mivel a vastagsága lévén én nem tudom, hogyan lehetne bekötni így tartózkodom tőle. Amikor egy másik épületbe lett cserélve a villamos hálózat oda is lett véve 16mm2 légkábel a villany szerelő meg elhajtott vele és lecseréltem 3x2,5mm2 MBCU kábelre.
A 3 fázisra eddig se volt szükségem szerintem ezek után se lesz.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 1
 
Ez egy 3 fázisú bekötés, az 1 fázis fele ekkora dobozban, tehát egy 150x300-ban elfér.
Ez 3x16 A-re lett készítve C kismegszakítókkal.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2021
(#) szs válasza teglascs hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Miért kellene ehhez program? Tud számolni, és tudja, mit számol.
Volt a kérdés, hogy 43 m-re milyen vastag vezetéket használjon a kérdező. Teljesítményigény ugyan nem volt adva, de feltételezésnek jó (átmenetileg) a 3500W. Aztán arányosíthatunk belőle a végén...

Mint felírta:
-Megengedünk 1,5% feszültséget (feszültségesést)
-A 0, 0178 ohm/mm2 fajlagos ellenállású vezetéken
-Ami 43 méter messzire megy el, tehát oda-vissza 86 m.
-Miközben 19A-t bocsájtunk át rajta.
(A 3500W-hoz kevesebb áram tartozna, de a teljesítménytényző miatt lett 19A)

-A 1,5% a 230V-hoz képest kb 3,45V
-A 86 m 1mm2-es vezeték az 86X0,0178=kb.1,53 ohm
-19AX1,53 ohm az kb 29 V feszültség (feszültségesés)
De mi csak 3,45-öt szeretnénk maximum, ami 29/3,45, tehát kb 8,4mm2-es vezetékre van szükség.
Ha nem 3500W-ot, csak 1000-et kívánunk, 3,5ször vékonabb is elég lenne.
Ha 3-szor annyit, háromszor vastagabb.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2021
(#) sany válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Miért célszerű a 19,02 A-rel számolni?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2021
(#) nedudgi válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Felmerült bennem a kérdés, hogy a vezetékhossz alatt távolság, vagy a vezeték oda-vissza hosszúsága értendő a képletben.
(#) Tomi111 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Szerintem meg ez a számolás így egy vicc. Miért kellene csak 1,5%-os feszültségeséssel számolni és pláne duplázni a hosszt? Kábelhosszal számolunk. 40 méterre 16A-nak 10-es réz??? A 4-es is elég, de a 6-os biztosan!!
(#) _BiG_ válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 25, 2021 / 3
 
Duplázni kell a hosszt, mert a teljes vezetékmennyiséggel kell számolni. Visszafele az áram a dróton jön, nem vödörben...
(#) sonny007 válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Tudjátok érdekes ez a keresztmetszet téma. Akár hány helyen kalkuláltattam ki a keresztmetszetet mindig más volt sőt akár hány embert kérdeztem meg mindenki mást mondott. Talán legközelebb amire a legtöbben voksoltak az a 4x16mm2-es alumínium földkábel volt az ára és a terhelhetősége miatt is és akár a későbbiekben a 3 fázis is kialakítható bár nem volt sose tervben a 3 fázis kialakítása. A fogyasztásmérő is csak 16A-ig van.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
A lakáselosztónál ahol vannak befűzve a fővezetéki leágazó sorkapcsok (nulla,fázis,föld) adott pl a 4 fázis vezeték és az 5. lenne az alumínium földkábel fázis vezetéke akkor csak lecserélem egy olyanra ahol több a férőhely és utána az épülethez szintén vásárolok ilyen fővezetéki leágazó sorkapcsokat ahonnan már mehetnek tovább a 1,5mm2-2,5mm2-es vezetékek a kismegszakítóba és a Fi relébe. Plusz oda is szükség lesz földelő szonda kialakításra.
Mobilgarázs épül (horganyzott zártszelvény szerkezet + lemez oldal/és tető). A garázst is ebben az esetben rá kell kötni az érintésvédelemre (földelésre)!?
Következő: »»   828 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem