Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciaváltó
 
Témaindító: sultann, idő: Feb 15, 2008
Lapozás: OK   91 / 99
(#) Peter65 válasza szidom hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szia!
Analóg bemenete, és néhány digitális vezérlő bemenete minden frekiváltónak van. Ha csak minimum/maximum értékeket kell állítani, akkor egy vezérlő PLC-ben, vagy egyéb vezérlő eszközben ezt elintézheted. Az ehhez csatlakozó HMI-n keresztül a felhasználó tudhat egyszerűbben beavatkozni, illetve valamilyen ethernetes felületen te bárhonnan.
(#) bandika válasza szidom hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Miért kell állítani? Amiket én csináltam az nyomásra szabályoz (ezt az adott öntözőfej határozza meg) és ha nincs vízelvétel elmegy szuszókálni. Illetve ha nincs víz leállítja magát. A vezérlés tulajdokképp az öntözőfejek (mágnesszelepek) nyitásából zárásából áll.
(#) szidom válasza pipi hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szia!
Rosszul írtam le a feladatot,vagy a problémát amit meg akarok oldani, megpróbálom pontosítani.
Egymástól több(10) kilóméterre lévő földetületeken vannak önálló öntözőrendszereink, különböző teljesítményű szivattyúkkal, különböző frekiváltókkal, mindegyiknek saját kezelőfelülete van.
Szeretnék egy saját, egységes kezelőfelületet kialakítani(fejleszteni) hogy mindenhol ugyanazok a "menüpontok" beállítási lehetőségek legyenek.
Minden eszköz saját vezérlőt kapna, nincs rá igény hogy hálózatba legyenek kapcsolva. Egyenlőre arra sincs igény hogy távolról kezelni tudjam.
Azt hittem hogy a "márkásabb" eszközökön van valami szabvány port(rs232, rs485 (nem külön opciós panelként beépíthető bővitmény)).
Azt már írtam hogy tisztában vagyok vele hogy minden gyártónak más a menürendszere, az egyes beállítások mindegyiknél más memoria címen vannak. Nem is ezzel van problémám, mert elég jól dokumentáltak, kitudom bogozni melyiknek mit kell küldenem.
A kérdésem van -e egyáltalán szabvány kommunikációs csatorna? Vagy mindegyik gyártó mást tart szabványnak.
Tudom hogy pontos típus hiányában nehéz bármit is mondani de én hülye szabi alatt is azon gondolkozok hogy tudnám a munkámat megkönnyíteni.
(#) szidom válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szia!
Az öntöző rendszereink nagyjából úgy néznek ki hogy (csak egy példát mondok) egy szivattyuval öntözünk három földet. Szezononként más beállításra van szükség. Pl.: a spárgához szükségünk van max. 3 bar-ra, (de ha csak 1,5 bar a nyomás akkor lekapcsol mert valószínüleg törött a cső)
az áfonyához max. 4 bar-ra van szükségünk(2 bar alatt lekapcsol) ha viszont krumplit vagy kukoricát öntözünk a vízágyuval, akkor 8-10 bar (5 alatt lakapcsol) .
Hogy még bonyolítsam van egy feltöltési szakasz, (mikor vízmentes a rendszer) kb. 10 percig nem veszi figyelembe a minimum értéket.
(#) szidom válasza bandika hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm hogy segítesz,
Peter65-nek Írt válaszomban leírtam miért kell állítani, állítgatni.
(#) Peter65 válasza szidom hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Ezek nem a frekvenciaváltó közvetlen jellemzői. Sokkal inkább egy felettes plc felé megfogalmazott elvárások.
Több részletet kellene megosztanod. Van nyomás szenzor, vagy ezek tapasztalati értékek? Ha van szenzor, akkor az hová van bekötve? Van jelenleg a frekvenciaváltón kívül más vezérlő/plc? Van jelenleg valamilyen ember/gép kapcsolat (kijelző/tasztatúra)?
(#) dcsabi hozzászólása Jún 22, 2021 /
 
A legtöbb frekiváltó eleve vízellátási opcióval is rendelkezik, pontosabban alap kiépítésben ez benne van. Van egynéhány belső funkció ennek kiegészítő kezelésére, mendzselésére (lásd, adatlapok) ilyen Pl az ENC vagy még solorolhatnám..., csak megemlítettem olcsóbb, gyakran használtat ...
(#) szidom hozzászólása Jún 22, 2021 /
 
Sziasztok!

Bocsánatot kérek, hogy feltettem egy kérdést, megoldást várva a problémámra majd eltüntem, de mint írtam szabin voltam, az előző hét meg olyan szabi utáni "meghalni sincs időm" hét volt.

Köszönöm mindenkinek hogy időt szakított rám!

Összefoglava a problémámat:

Jelenleg 3 különálló, különböző rendszerrel vezérlünk 3 öntözőszivatyút,( tervben van a bővítés...) szezononként más beállításokkal.
Ezek különálló rendszerek, egymástól több kilóméterre, egyenlőre nincs igény a távelérésre.

Ezekhez szeretnék egységes kezelőfelületet (minél egyszerűbbet) kialakítani. (bővítéskor valószínüleg nem kérdeznek meg, mégis milyet vegyünk, csak majd utólag lesz hogy:""old má meg hogy egyszerü legyen, háromállásu kapcsoló oszt jónapot"").

Töltök fel képeket mégis miről van szó, nem túl jók de a lényeg látszik (más kezelőfelület).


Az első 4 kép: 2 hasonló rendszer, más kezelőfelülettel, (a típusszám nem biztos, csak az egyiket tudtam lefotózni a másikon nem hozzáférhető helyen van).
A dan-dan1 képek egy danfoss fc202 -es frekiváltó lcp-102 kezelő, (vagy programozó) felülettel.
Mindegyik rendszeren van egy nyomásérzékelő(4-20mA) ami a frekiváltóra van kötve.

Az első kettő (Eura Drives), az modbus-on kommunikál a kezelőegységgel(HMI),
viszont ha jól értelmezem a Danfoss adatlapját akkor ezen rs485 kommunikációs busz van.

Nem igazán vagyok képben ezekkel a HMI-kkel, olvasgattam de nem volt sok időm, hogy belejöjjek a témába.
Jól értelmezem hogy ezek gyakorlatilag PLC-k?
Létezik olyan HMI ami képes kezelni modbus-t is meg rs485-öt is, meg van pár programozható bemenet-kimenet?
(#) dB_Thunder válasza szidom hozzászólására (») Jún 22, 2021 /
 
Idézet:
„Jól értelmezem hogy ezek gyakorlatilag PLC-k?”

Az Unitronics az PLC is! A máikat nem tudom beazonosítani!
Szinte biztos hogy van olyan Uni, ami tudja a kívánt protokollokat is!
De szerintem a frekiváltókat is lehet okosítani megfelelő kiegészítőkkel bármilyen kommunikációhoz!
Gyártókat kell megkérdezni!
(#) Bakman válasza szidom hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Pl.: Raspberry Pi (GSM modemes) internetkapcsolat, minden bejövő adat abba fut be és ezek függvényében vezérli a frekvenciaváltót. A legrosszabb esetben is, minden frekvenciaváltó vezérelhető analóg feszültséggel.

Távoli kapcsolattal kb. minden megoldható, ha a Raspberry-t el tudjátok érni. Így lesz egy egységes csatolófelület köztetek és a frekvenciaváltó között. Igaz, ez kíván némi programozást is.
(#) szikorapéter hozzászólása Jún 26, 2021 /
 
Sziasztok. Van itthon egy kisebb frekiváltóm, aminek bemenete 3F 400V , viszont nekem csak 1 fázisom van. Ha most adok neki 3x400V-ot de egy fázisként? Azzal működhet a dolog?
(#) szidom válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Szia!
Ha nem vagyok túl indiszkrét, megkérdezhetem hogy ezt hogy gondolod megoldani?
Idézet:
„Ha most adok neki 3x400V-ot de egy fázisként?”

Főleg úgy hogy csak 1 fázisod van(230V).
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2021
(#) mpisti válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Nem.UV(undervoltage) hibát fog jelezni.
(#) mpisti válasza szidom hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
"Létezik olyan HMI ami képes kezelni modbus-t is meg rs485-öt is, meg van pár programozható bemenet-kimenet?"
Igen. Unitronics OPLC. Keresd a Kvalix Kft-t, ott segítenek.

Most látom hogy már dB_Thunder válaszolt .
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2021
(#) szidom hozzászólása Jún 26, 2021 /
 
Sziasztok!
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat!
Hétfőn utána járok ennek az "unitronics"-nak, megérdeklődöm milyen áron van.
Abban még esetleg tudtok segíteni hogy ennek a programozó software-e ingyenes, vagy az még plusz költség?
Bevallom férfiasan még nem olvastam utána a Modbus-nak sem, csak annyit láttam van raspberry -re Modbus shild.
Tudom az csak egy rs485 converter a programot nekem kell hozzá megírni.
(#) mpisti válasza szidom hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
A kisebbeké (Jazz; M95 stb..) ingyenes, a nagyobbaké nem tudom ingyenes-e, de elképzelhető. A Kvalixnál minden infót megkapsz. Neten megkeresed a telefonszámukat és felhívod őket. Elmondod mi a problémád amire megoldást keresel, bizonyosan segítenek.
(#) szikorapéter válasza szidom hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
3 oszlopos trafóm van itthon amivel tudok 400V-ot készíteni 3x.
Elvileg a frekiváltóban csak egyenirányítva, pufferelve van nem?
Legalábbis ezért is gondoltam hogy akkor elég neki 400V megléte a működéshez.....
A trafó 2KW-os a frekiváltó 850W így szerintem elbírná.... ha összeköthető.
(#) Bakman válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Az a baj, hogy a fázisok nem lesznek időben eltolva egymástól, a frekvenciaváltóban lévő kondenzátorok pedig az eltolt fázisokhoz vannak méretezve. Egyébként próba szerencse alapon megy, már ha erre eleve nem dob hibát a masina bekapcsoláskor, vinnyogva valamilyen bemeneti fázishibára hivatkozva.
(#) szikorapéter válasza Bakman hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Igaz az egyenirányítás ilyen jellegű hibájára nem gondoltam. Minden esetre először megvizsgálom belülről a váltót ha van rá lehetőség megpróbálom elindítani trafóval.
(#) bandika válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Ha nincs (nem szokott, de ha van kikapcsolható) bemenet figyelés, akkor nem fog erre panaszkodni. Én is 230/400V trafóval hajtom a 3*400V bemenetű frekiváltót próbakor.
(#) antiktelefon válasza bandika hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Van esetleg listád arról, ami biztosan megy így? Maximum 2-3kW -ig
kéne, de néha kicsihez is jól jönne. Én 3f frekivaltót akarok dc buszról hajtani (vagy ac is lehet, de 1 fázis miatt az egyenirányított dc hullámosabb lenne).
(#) bandika válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Listám nincs, nálam ez próba szerencse alapon megy, de ABB tuti nem figyeli. A DC kör jó legyen, 400V felett és hullámosság tán 15% alatt. Yaskawa szervók alapból nézik és a sneidner fáni egyik másik típusa is, de kikapcsolható. Legrosszabb esetben nálam kaphat 400 V-ot. A régebbi nagyobbakkal (22kW fölött) melyekben 230V AC mágneskapcsoló van, lehet gond pl. Delta, Toshiba, Watt, Hitachi, AEG. Pillanatnyilag ez jutott eszembe.
(#) mpisti válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
A 3 fázisú frekiváltóban az egyenirányítás is 3 fázisú, az egyenirányító pedig a frekiváltó teljesítményéhez van méretezve jellemzően. Ha a 3 fázisú bemenet 2 pontjára 400V-ot adsz, a ferkiváltó feltehetően nem fog reklamálni, hiszen meglesz az 560V sínfeszültség, de a névleges kimeneti teljesítményhez nagyobb bemeneti áram fog tartozni(mivel csak 2 fázisú a táplálás) ,amit nem biztos hogy már tolerál a frekiváltó.A legtöbbnél van fázishiány figyelés is, esetleg ez is beleszólhat a működésbe. Puding próbája az evés,-szokták mondani- kipróbálod és megtudod megy-e a dolog hiba nélkül.
(#) storm hozzászólása Aug 15, 2021 /
 
Sziasztok,

Van egy Micromaster 420 0,55kW-os frekiváltóm. Az 'U' kimenete ahogy bedugom fix 300V DC körüli feszen van. Méregettem és a 3db SO-14es FET meghajtó IC közül a felsőt hibásnak találom, de nem tudom a tipusát mert szerencsére le van csiszolva. A magas oldali kimenetet a 7-es lábnak mértem. A bemenete talán a 10-es láb, ott ugyan úgy pár mV van mint a többin. Meg tudná valaki mondani, hogy mi a tipusa ennek az alkatrésznek?
(#) dcsabi válasza storm hozzászólására (») Aug 20, 2021 /
 
A magas odalon es a "negativ" oldalon is többnyire ugyanolyan mosfetet vagy IGBt használnak, Pl B30C600 vagy hasonló... ezt vedd ki ügy ellenőrizd, a helyén megtréfálhat, esetleg így fény derülhet a meghajtás felőli hihára is, vagy csak beterhel a kiment zárlata...stb.
Műszerrel minden jónak tűnhet. Teszt áramkört kell rögtönözni hozzá, min 15 20V min tápfeszültséggel. Teljesen szimmetrikus lehet a megoldás, így meghajtók is...
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2021
(#) bandika válasza storm hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Nem tuti. de ha SO14 akkor valószínűleg PC929.
(#) GPeti1977 hozzászólása Szept 8, 2021 /
 
Van egy frekvencia váltó aminek a kimenetén 3 mágneskapcsoló van, a mágneskapcsolók kimenetén egy egy motor, ezért ilyen a kialakítás mert egyszerre üzemszerűen csak egy motor megy. Gyári gép így van kialakítva. Kapott új vezérlést. Az időzítések úgy vannak hogy először zár a mágneskapcsoló majd 250ms múlva forgásjelet kap a a frekvenciaváltó, mivel ez zavaróan nagy idő így le akarom venni 100ms-ra, végeztem egy mérést hasonló mágneskapcsolóval, annak a ki és bekapcsolási ideje mindössze 10ms, a kikapcsoláskor is van természetesen késleltetés. Náhány VFD manuálja írja hogy a motor és a kimenet közé nem ajánlott kapcsolót tenni.

Az lenne a kérdésem hogy ha valami anomália miatt forgás közben kiold a mágneskapcsoló akkor a frekvenciaváltó tönkre mehet-e?
(#) kadarist válasza GPeti1977 hozzászólására (») Szept 8, 2021 / 1
 
Szia! Nem szokott problémát okozni. Viszont a frekvenciaváltó kimenetére egy zavarszűrő-szupresszor egységet érdemes tenni.
(#) Gabó hozzászólása Szept 11, 2021 /
 
Kaptam egy delta vfd-l frekiváltót, ami jelszavazva van. Hozzá teszem hibás is elvileg, de most nem ez a lényeg. De jelszó van rajta. Így semmi paraméter nem módosítható. Emiatt a javításnak se akarok addig neki állni. Ki lehet a jelszót valahogy varázsolni belőle?
(#) Ódenka hozzászólása Szept 11, 2021 /
 
Ha nincs 3fázisod

Most van nálam egy 1f betáplálású, 2.2kW-oös frekvenciaváltó.
2x680µF 400V-os elkó a megpúposodott, olajvesztett állapotban volt.
Miután kiforrasztottam a külön kis panelen helyet foglaló kondikat, látom sorbakötve és a közös pontra ment az egyik betáp.
Vagyis egy Delon feszültség kétszerezővel csináltak nagyobb bemeneti feszültséget.
Ebből számomra az következik, hogy az eredetileg 3f frekiváltóból a gyártó csinált 2 dióda-2 elkó segítségével egy kis kétszerezőt és vígan használja a felhasználó egy fázisról...
A megoldással már egyszer találkoztam, amikor utólag külső megoldással csináltak ilyet 1.6kW-os váltóhoz. A váltónak tűrnie kell, vagy programból engedélyeztetni, hogy ne reklamálja az 1 f hiányát, mert ugye a kétszerező 2 ponton táplálja be a feszültséget.
Biztató, hogy jófajta elkókkal sokáig működhet, az eredeti kondik gyártója ugyanis...Ch...
Nos a kondikkal párhuzamos feszültség elosztást és kisütést szolgáló ellenállásokat beépíteni ajánlatos. Jelenleg a próbára kisebb kondik vannak, eredeti japán, EPCOS kondik hétfőn lesznek rendelve. Még annyit, a váltó valóban 2.2kW-os motort hajtott! Meg fog is.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2021
Következő: »»   91 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem