Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3627 / 3940
(#) kadarist válasza szs hozzászólására (») Júl 19, 2021 / 2
 
Vannak ilyen képes összehasonlítások, amik elég jól használhatóak. Bővebben: Link
(#) granpa válasza szs hozzászólására (») Júl 19, 2021 / 2
 
Ezek közt van olyan, amire ráírták. A % utáni érték. A többi nagyság szerinti saccolás, bár volt erről gyártói sillabusz is.
(#) szs válasza granpa hozzászólására (») Júl 19, 2021 /
 
Köszönöm szépen!
Éz volt a sejtésem, de hát csak sejtés volt. Jó, hogy elmondtad!
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Júl 20, 2021 /
 
Sziaztok!
Remélem tudtok segíteni. Nekem nehéz dió sajnos mert kezdő vagyok de egy rutinos szakember pikk pakk alatt meg tudja nekem válaszolni a dolgot amit előre is köszönök.
Szóval csatoltam egy képet, ilyen csoda szerkezetem van. Be lehet állítani hogy mikor húzzon be a relé és mennyi legyen a várakozási idő a következő behúzásig szóval ciklikusan használnám.
A eszközt meg lehet táplálni 12Volttal és mikro usb-n keresztül 5 volttal. Én a mikro usb-s megtáplálást választottam mert nekem egyszerűbb úgy.
Alap esetben amikor meghúz a relé akkor csak kapcsol a két lába tehát nem kapcsol feszültséget. Viszont nekem az kell hogy feszültséget kapcsoljon tehát a saját 5 V-ját. Megforrasztottam a megfelelő helyre a vezetéket és szépen kapcsolja a feszültséget. Rákötöttem egy kis LED-et és szépen világít mikor meghúz a relé. Annyi kicsit fura hogy a betáplálási pontnál megvan az 5V a LED lábain meg 3.9-4.1 körül.
A problémám azzal van hogy nekem azért kell hogy feszültséget kapcsoljon mert rá szeretnék kötni egy USB step up töltőt hogy telefont tudjon tölteni.
Elindítom a kütyüt elindul a számláló elsőnek próbaként 4másodperc behúzást állítottam és 4 másodperc szünetet hogy gyorsabban történjenek a dolgok. Elindulásnál elindul a kütyü majd majd a beállításoknak megfelelően 4 másodperc múlva elenged. Majd mikor 4 másodperc múlva már magától kéne hogy behúzza újra nem tudja hanem megpróbál behúzni és nem megy neki így megáll az egész. Amint a ráakasztott dolgot leszedem róla önmagában szépen kapcsolgat. Amint visszateszem rá a töltő modult már magától nem bírja behúzni.
Kicsi lenne a kimenő feszültség neki vagy diódát kéne betenni ?
Nagyon boldog lennék ha valaki tudna segíteni.
Köszönöm szépen hogy elolvastad!
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2021
(#) kaqkk válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
A ledet előtét ellenállással vagy a nélkül kötötted a kimenetre ?
(#) bbalazs_ válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
A betáp USB árama elég a töltéshez is?
Miért kell step-up egy telefon töltéshez USB-ről?
(#) Kovidivi válasza majkimester hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Azt megnézném, hogy egy 2512 SMD ellenállás hány mp-ig tud 3W-ot eldisszipálni... Az inkább csak reklám adat. Hova tűnne a hő? Hőleadó felülete nincs, a nyáknak kell elvezetnie a hőt.
Egyébként 1.5W a TO220-as tokot 100Celsius fok fölé melegíti, ha nincs rajta borda, és légmozgás sem...
(#) Kovidivi válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Az időzítőt hajtsd meg 10-12V-ról, a relé meg egy másik, 5V 2-3A-es adapter feszültségét kapcsolja.
Azért nem kapcsol a relé, mert beesik a feszültség 3-4V körülire, ami nem elég a relének.
(#) majkimester válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Nézd meg az adatlapját magad is: ITT
70C-os környezeti hőmérsékletig specifikálják a 2 vagy 3W-ot. (Az nem derül ki a 2 és 3W-os változat között mi a különbség.)

A derating görbe 170C-nál megy le 0%-ra, azaz kb. 100C fokkal lesz 3W esetén melegebb a környezetnél. Ebben nyilván benne van az, hogy az ellenállás NYÁK-ra van forrasztva, és a széles odavezető trace-ek viszik el a hő egy részét.
Tehát a 3W annyit jelent, hogy nagyon forró lesz, de az ellenállás anyaga ez bírja tartósan 170 fokig.
Gyakorlatban persze ezt nem érdemes megközelíteni sem.
(#) Tomi111 válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Lehet hülye kérdés,de honnan vitted az 5V-ot a relé érintkezőjére? Saját 5V-ot írsz, ugye nem a relé tekercséről?? Akkor ott a hiba.
(#) olvesz hozzászólása Júl 20, 2021 /
 
Üdv egy kérdésem lenne Fiat Brava 1.6 16v 1996 os autonál merre található az ablaktörlö idözitö relé? Ha van olyan? Mert el tünt az idözitö törlés csak gyors folyamatos törlés van!
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Júl 20, 2021 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat!
Úgy írom hogy nagyjából mindenkinek reagáljak.
Az 5V-ot a microUSB ről kapja annak a lábáról van "leszedve".
A LED et csak önmagában kapcsoltam rá.
A kütyüt egyébként powerbankról szeretném használni, ki is néztem egy 30000maH-s powerbankot. 8óra folyamatos működés után jönne egy 16 órás nyugalmi időszak mikor elenged a relé. Sajnos mindenképp powerbankról kell használjam azért is tápláltam meg microUSB-n keresztül. Nem tudom van 12 V-ot leadó powerbank ? Kipróbálom hogy először megtáplálom 12V-al egy akksiról és hogy akkor mit csinál a számlálós kütyü.
Egyébként egy kondenzátorral nem lehet megtámogatni hogy könnyebben húzzon be ?
(#) pipi válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
A ledhez KELL soros korlátozó ellenállás...
5V-ra ledtől függően kb 220ohm-4K7 tartomány...
(#) Bolhabusz1990 válasza pipi hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Nekem azt mondták arra a ledre a boltba hogy automata és nem kell hozzá semmi
(#) Régi motoros válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Tegyél már fel egy képet arról az "automata" ledről, mert én még olyat nem láttam
(de szerintem még más se nagyon)...

Hacsak nem valami LED lámpáról van szó...
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2021
(#) Tomi111 válasza Régi motoros hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Hát 12V-os létezik, de hogy 5V-ra van-e??
12V LED
Még sosem vettem ilyen én sem.
(#) Régi motoros válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Azt tudom, hogy van fix feszültségekre, de az sem automata (legfeljebb 12V -ig használható),
vagy akár hogy is adták el Bolhabusznak...
(#) pipi válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 /
 
Mekkora az a led? Mármint az áramfogyasztása, névleges (automata? tartománya) feszültsége...
Mi van a microusb túl végén, az valami mekkora áramot bír ?
(#) szs hozzászólása Júl 20, 2021 /
 
Én nem tartom lehetetlennek, hogy az a LED úgymond "automata" (bizonyos mértékig).
Ha beleépítettek egy áramgenerátort, miért is ne? Minap volt szó róla, hogy autóizzó (pl. helyzetjelző) helyére is ilyet gyártanak.
Hát miért ne gyárthatnának olyat, ami "automata", tehát ugyanúgy működik 5V-ról, és 12V-ról is?

A kérdező különben sem erre kíváncsi, a baj inkább ez:
Idézet:
„Elindulásnál elindul a kütyü majd majd a beállításoknak megfelelően 4 másodperc múlva elenged. Majd mikor 4 másodperc múlva már magától kéne hogy behúzza újra nem tudja hanem megpróbál behúzni és nem megy neki így megáll az egész”

Na, ekkor mindegy, hogy a LED-je miért működik...(és működik, nem azt mondta, hogy azzal van a baj)
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2021
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Júl 20, 2021 /
 
ÚJ FEJLEMÉNYEK
Szóval megtápláltam a számlálót azon a részén ahol működik 7-14 volt között, hanyagoltam akkor a microUSB bemenetet. Fogtam egy pici 12V-os akkut és azt kötöttem rá.
Így már működött a dolog a relé ciklikusan tudott behúzni és elindította az telefontöltőt. Ezután megbizonyosodtam hogy így már működik a dolog és erre fele kell gondolkozni bekötöttem oda a powerbankot. Azzal a bizonyos powerbankból kijövő 5V-tal is működött behúzott a relé és elindult a töltő.
Viszont annyira leterheli a powerbankot vagy nem tudom mit hogy a számláló háttérvillágítása gyakorlatilag majdnem megszünt teljesen tehát kellene neki plusz feszültség.
Linkeltem egy képet ezt a dc-dc konvertert bekötöttem a számláló a power bank közé hogy az 5 V-ot felturbózzam. Beállítottam 6.5V-ra és tökéletesen elindult és működött minden.
És itt jött a következő probléma. Elkezdett füst szag előjönni a dc-dc konverterből és mocskosul forró volt hogy megégette az ujjam. Ez miért volt? Szerintem ha 5V-ból csinálok vele 6-5-öt nem kéne füstölnie.
Köszönöm a válazokat együt csak megoldjuk!

1303.jpg
    
(#) Régi motoros válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 / 1
 
Talán valami zárlat van nálad. Ahelyett, hogy fölöslegesen csépelitek itt a szót, talán többet érne,
ha le móricka rajzolnád az egész kapcsolásod, és befotóznád, hogy értsünk is valamit...
(#) pipi válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 20, 2021 / 1
 
És mindig legfontosabb az igényelt áram(teljesítmény)felvétele a cuccnak és az áramforrás mit tud.
A működtető füst megjelenése azt jelzi hogy a fentiek nagyon nincsenek összhangban. De hát hiába kérdezte más is...
Write only
(#) vargham válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 21, 2021 / 2
 
Amire te gondolsz, csak nem tudod, az az áram.
Idézet:
„tehát kellene neki plusz feszültség”

Olyan tápra lenne szükség, ami nagyobb áramot tud leadni UGYANAZON a feszültségen. Azért esik le a feszültség, mert túlterheled, túl sok áramot akarsz felvenni belőle.
Idézet:
„ha 5V-ból csinálok vele 6-5-öt nem kéne füstölnie”

A DC-DC step-up adott feszültségszintek között működik. Az 5 volt és a 6,5 volt az rendben van. A melegedést viszont az átfolyó áram okozza. Minél több folyik, annál jobban melegszik a félvezető. Ezek a modulok talán folyamatos 500 mA-t tudnak hűtés nélkül, és 1500 mA-t hűtőbordával. Ha jól emlékszem a csúcs az 3000 mA lehet, de csak rövid ideig. Ha ez kevés, keress másik modult.
(#) Teaway válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 21, 2021 /
 
Ez valami DECT telefon? Azoknak kell 6-6.5V-os feszültség...
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Júl 21, 2021 /
 
Erről lenne szó lényegében.
(#) Marko Ramiusz válasza Sanyoo8 hozzászólására (») Júl 21, 2021 /
 
Nagy ívben kerülje el ezt a témát, mondhatni felejtse el!
(#) Régi motoros válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Júl 21, 2021 /
 
Nagyjából így kell bekötni amit akarsz. Az "A" verzióban nincs feszültségemelés, tehát csak az van,
amit a power bankod kiad, ami nem feltétlen éri el az 5V -ot. Ha nagyon terheled, akár 4.5V -ra is eshet, függően attól, hogy milyen minőségű. Mérjél kimeneti feszültséget terhelés alatt!

A "B" verzióban meg az általad beállított feszültségről üzemel minden, ha a folytonos vonal szerint kötöd a kapcsolt terhelést. Ha a szaggatott vonal szerint, akkor meg csak a timer kap nagyobb feszt,
a terhelésed megint csak a powerbank által szolgáltatott feszültséget kapja,
ami ismétlem, lehet akár 4.5V is.

Ha ezután füstöl valami terhelés nélkül, akkor fordított polaritással kötöttél be valamit.
Ha nincs terhelve, akkor működnie kell, amennyiben a timer és a DCDC is bírja az 5V feletti feszültséget, ha beépíted a stepup modult.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2021
(#) Alkotó válasza szs hozzászólására (») Júl 21, 2021 /
 
Nekem a témával kapcsolatban sokkal inkább az okoz gondot, hogy mit is jelent amikor pontosan tudom egy ellenállás teljesítményét. Mit kell érteni a 0,6W vagy az 5 W alatt. Jó, nyilvánvaló hogy ekkora teljesítményt még képes eldiszipálni -a gyártó szerint-, de azért ha mondjuk egy 3,3 kR / 0,6 W-os ellenállásra rákapcsolok 44,5 V-ot, akkor az 0,6 W-ot jelentene, de ettől olyan forró lesz az ellenállás amit nehéz üzemi viszonynak tekinteni.
Például megadhatná a gyártó az adatlapon hogy a névleges teljesítmény mellett az alkatrész mondjuk 123°C-al melegebb mint a környezeti hőmérséklet, és ezt csak egy bizonyos ideig képes károsodás nélkül elviselni.
(#) tbarath válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2021 /
 
Bővebben: Link
Itt a 4. oldalon szerintem elég beszédes a grafikon
(#) lobo67 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 22, 2021 / 1
 
Ezt a melegedési értéket, amit írsz, valóban nem mindíg szokták megadni, de az, hogy
Idézet:
„olyan forró lesz az ellenállás amit nehéz üzemi viszonynak tekinteni”
relatív fogalom. Te mit értesz üzemi viszony alatt? Mert egy csöves erősítőben a végfok cső hőmérséklete jóval 100°C fölött lehet - és ez teljesen üzemi hőmérséklet. Egy fémréteg ellenállásnak 100-120°C szintén tekinthető üzemi hőmérsékletnek, mivel az aktív részét alkotó fém réteg jóval 1000°C fölött olvad. Tapasztalatom szerint - méregettem az ellenállások hőmérsékletét - névleges terhelésen 80-100°C körüli a hőmérsékletemelkedés, de nagyon nagy a szórás (pl. van egy 2 raszteres, picike, 0.9W teljesítményű ellenállás sorozat, már nem tudom, ki gyártja, az bizony 200°C fölött megy). Én addig tekintem az ellenállást üzemszerű hőmérsékletűnek, míg pár napos tartós üzemelés alatt nem kezd el barnulni a műgyanta festék rajta. Ez általában 150°C körül van. A kerámia testű tekercselt ellenállások ennél melegebben, akár 200°C fölött is vígan mennek évtizedekig.
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2021
Következő: »»   3627 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem