Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Infrasorompóval vezérelt digitális stopperóra
Lapozás: OK   1 / 3
(#) bodipityu11 hozzászólása Máj 20, 2006 /
 
Helló!
Fizika tanár vagyok, mozgástani kísérletekhez használom az infrasorompóval vezérelt digitális stopperórát. Tud-e valaki megoldást arra, hogy az egészet PC-én tegyem láthatóvá (USB-én). Gondolok itt a stopperóra kijelzésére, az adatok táblázatban és grafikonon való megjelenítésére.
Köszi!!!
(#) eSDi válasza bodipityu11 hozzászólására (») Máj 21, 2006 / 4
 
Tiszteletem!

Konkrét kapcsolást nem tudok mutatni, de én egy mikrovezérlő + RTC(Real Time Clock)-re lecserélném az stoppert. Az infra sorompó pedig a mikrovezérlő egy megszakítás bemenetére kötném. Ha a megszakítás bekövetkezik akkor a mikrovezérlő kiolvasná az RTC-ből a pontosan eltelt időt és elküldené a PC-nek. Vagy ha utólagos kiértékelés szükséges akkor az eredményeket eltárolná egy külső vagy a belső EEPROM-ban.

Az USB-ről csak annyit, hogy van olyan mikrovezérlő amibe van az USB port is de elég bonyolult programozni, helyette FT232BM/RL USB->RS232 konverter IC-vel lehetne megoldani ez a PC-n egy virtuális soros portot hoz létre, de mégis USB portra csatlakozik. És a mikrovezérlő felé normás soros portként üzemel.

PC-n lévő programot meg lehetne írni Visual BASIC-ben, mert ezzel elég könnyű grafikonokat és táblázatokat készíteni, és mégis egy külön program lenne és nem pedig az exel BASIC-es környezete.

További szép napot.
(#) Tomee válasza eSDi hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Totyik halmok rengetegében élünk és ezért teszem fel a kérdésemet itt, mert szerintem ez pont a témába vág.
Tudtok ajánlani valami nagyon zavar türő RTC-t? Esetleg olyat amiben benne van a back up aksi is?
Köszönettel: tomee
(#) totti91 hozzászólása Feb 25, 2008 /
 
én egy rubikstoppert szeretnék készíteni..úgy üzemelne hogy akkor indítható el és állítható meg ha e két gombot egyszerre megnyomom..tehát kéne rá egy be/ki kapcsoló,reset gomb és az az indító(ha csak az egyiket nyomom le akk ne induljon el..nem muszály szenzonrosnak lenni jó ha csak két egyszerű kis nyomógombos kapcsoló
(#) BLY94A hozzászólása Aug 5, 2021 /
 
Helló!
Egy infrakapus stoppert készítenék atlétikai 60m-400m futás felméréshez, ebből egyenlőre a stoppert szeretném elkészíteni. A stopper így számolna: 1:01:324 ----> (1 perc, 1 mp, 324 ezred)
Találtam egy kapcsolást (6 digtes) ami megfelelne csak szükségem lenne +1 digitre (Ezredmásodperc), és az lenne a kérdésem hogy megoldható-e a lent csatolt kapcsolással.
+ olvastam, hogy az NE555 ic nem megbízható stopper készítésnél ezért az órajel helyére kerestem egy másik kapcsolást (ezt is csatolom: 4060-4027 IC-vel oldatták meg de nem 100Hz jönn belőle mint az előző 555 kapcsoláson... Nem tudom hogy ez befolyásoló tényező-e.)
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2021
(#) Inhouse válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
De miért építenél stoppert? Veszel egyet és azt indítod/állítod meg. Az ezredmásodperc egy ilyen szintű hobbi megoldásnál elég necces...Még ha az NE555 ki is van hagyva a történetből.
(#) jucsaba válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 5, 2021 / 1
 
Üdv
Ha 100Hz az órajeled , hogy akarsz ezredes felbontást???
Inkább legyen sokkal magasabb , és kalkuláld bele a vezetékek , optók késleltetését is .
(#) proba válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Igazából ha ezred másodperceket akarsz mérni, akkor legalább 10* nagyobb frekvenciát kellene választani minimum. ( 10khz). A 2 hz csak 0-0.5 s különbségre még ugyan azt mutatja. Az meg azért elég sok az ezred másodpercekhez képest. ( bár az 555-ös alapnál hosszú távon még lehet az is pontosabb volna.)
(#) majkimester válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 5, 2021 / 1
 
Ha ezred másodperces kijelzést szeretnél, akkor az órajelednek a 100Hz helyett 1kHz-nek kell lennie. Quartz-nak például 4.096000MHz-eset lehet használni, és 4096-tal leosztva elő is áll a stabil 1000Hz.
Ezt meg lehet csinálni 4060-nal is, hasonlóan mint a második kapcsolásodban, de U2 nem kell és a Q12-es lábáról lehet levenni az 1000Hz-et. (A Quarzt körüli R és C értékeken lehet, hogy módosítani kell, ha nem rezeg be.)
(#) sany hozzászólása Aug 5, 2021 /
 
Esetleg egy ötlet. Arduino-val egyszerűbb lenne szerintem.
Bővebben: Link
(#) BLY94A válasza majkimester hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Köszi szépen!
Csatoltam az elképzelésed, rendben Quartz körüli R és C értéket megfogom nézni.
Az lenne még a kérdésem hogy a 4026-os kijelző vezérlőt úgyan úgy kössem be mint a többit?
Tehát ebbe jönn bele az 1es lábon 1Khz órajel majd az 5ös lábon (/10) megy a következőbe, és a reset pin is marad.
(#) BLY94A válasza jucsaba hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
helló!
Rendben megnövelem az órajelet.
Azt nem írtam a témába de ezt vezetékek nélkül szeretném megvalósítani.

Infrasorompó ----> (Relé vagy valami ami gyorsabb) ----> 433Mhz Adó (Aurel... Hestore-on találtam) ----> Vevő ----> (Relé vagy valami ami gyorsabb) ----> Stopper

Röviden így képzeltem el. Az adó egy 10mW-os 433.93Mhz-es modul a vevő meg ennek a párja.
Mindkettő Aurel gyártótól: Adó típusa: TX-FM-MID
Vevő típusa: RX-FM4SF433
(#) majkimester válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Igen, ugyanúgy kell bekötnöd a plusz egy 4026-ot mint a többit. A trükközés csak a másodpert perc váltás között van, mert ott 5 után jön a átvitel és nem 9 után. Ehhez kell a 4017.

Ezzel lesz 1 milliszekundumos kijelzési felbontásod, de nem ekkora pontosságod. A relé és hasonló dolgokat el kell felejteni. Az indító és leállító optónak is mindegyiknek azonos irányra kell működni. Azaz például mindkettő a fény megszakítására indít, azért, hogy a késleltetések az indításnál és leállításnál is hasonlóak legyenek. Kell mondjuk egy RS tároló, aminek az S-re indítod, R-re leállítod az órajelet. Az órajelet meg mondjuk egy AND kapuval kapuzod. Egyik bemenetére az órajel, másikra a RS tároló kimenete.

Szerintem is manapság ezt már valami mikrokontrollerrel kellene megcsinálni. sany-nak ebben teljesen igaza van.
(#) pipi válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Az rf adó-vevő között jelentős késleltetés lesz, akár ms nagyságrendű....
(#) majkimester válasza pipi hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
A késleltetés nem gond, ha van. A gond, ha a késleltetés ideje nem stabil, hanem ingadozik. Az ingadozásnak kell 1mS alatt maradnia.
(#) BLY94A válasza majkimester hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Hali,
Köszi a segítséget!!! Csatoltam eddig hogy áll...
A pontosságot hogy lehetne elérni ha lehet?
Szóval egy mikrokontroller áthidalja az Órajel előállítást, és a Start-Stoppot (nekem csak ennyi kéne)
Arduino erre megfelel? Régről maradt egy Nano-m... de a 4026/digitet szeretném megtartani..
Meg én nem értek a programozáshoz ezért vetettem el a mikrokontrollert..
Ezen a kapuzáson még agyalok. Az indító és leállító optó? tyhűű... Egy blokkdiagrammot esetleg erről tudsz küldeni? Infra---> opto? ---> adó ---> vevő ---> ? vevőről hogy lesz indító és leállító opto?
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2021

Stopper.PNG
    
(#) BLY94A válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
A RESET gombot még nemtettem bele...
(#) superuser válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Kiszámoltad már, hogy 1ms alatt mekkora utat tesz meg egy futó?
Ha világrekord 100m síkfutás lenne, akkor kb. 1cm-t. Ekkora érzékenysége az infrádnak sem lesz.
Tükörrel és fókuszált sugárral / lézerrel lehetne ilyen pontosságot elérni (ha valóban kell ekkora érzékenység...).
(#) BLY94A válasza superuser hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Szóval ehhez egy fókuszált lézer sugár (adó) ---- és egy vevő kell.
Amúgy amikor országos versenyeket rendeznek akkor a célban lévő mérő berendezés is ilyen lenne? Persze ezt kamerával is nézik... De szoktam láttni egy 3 lábon álló cuccot amin van valami
lyuk ( hasonlít erre lézeres cuccra) ez az adó és a pálya másik oldalán meg ugyan így 3lábon van valami csak az olyan mint egy tükör, teljesen síma..
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2021
(#) pucuka válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 6, 2021 / 1
 
Idézet:
„így 3lábon van valami csak az olyan mint egy tükör, teljesen síma..”

Igy meg van spórolva a rádiós kapcsolat.
(#) BLY94A válasza superuser hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Hali
Ehhez a Lézeres projekthez elég egy sima lézer? (Linkeltem milyen) Hullámhossza: 645-55nm-ig megy.
https://www.hestore.hu/prod_10038688.html
Ennek a jelét fogadná egy SFH300-3/4 foto tranzisztor. Hullámhossza: 450-1100nm-ig megy.
Ez elég érzékeny lenne az ezred méréséhez?
(#) superuser válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Sebességben elegendő. De a lézer 650nm-es, a vevő pedig 900nm-es.
Párba tartozó termékeket keress.
Aztán azért még lesz pár megoldandó kérdés.

900nm.png
    
(#) BLY94A válasza superuser hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Hali
Köszi a segítséget!
TSL257-LF fotoszenzor erősítő (Csatoltam a hullámhosszát)
Ezt az egyet találtam ami megy ebben a tartományban és elérhető itthon.

TSL257-LF.PNG
    
(#) BLY94A válasza majkimester hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Hali
Módosítottam a R, C értéket a kvarc körűl. Most már rezeg. Csatoltam a kapcsolást.
Az lenne a kérdésem, hogy a Vevőről lejövő jelet hogyan alakítom kétfelé értsd: "indító S, Leállító R)?

1khz.PNG
    
(#) majkimester válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Én eredetileg arra gondoltam, hogy az indítás és leállítás külön kapu. De ha körpálya, és azonos a kapu akkor megoldható a kapuzás egy 4027-tel, ami egy dupla JK tároló. Az első tároló a bemeneti impulzusra váltja a kimenetét, a második meg kapuzza az órajelet. Mivel ez utóbbi osztja is azt kettővel, ezért a 4060-tól nem 1kHz, hanem 2kHz-es órajel kellene. Mivel sajnos a Q11 pont nincs kivezetve, ezért talán a legegyszerűbb a quarz cseréje 8.192Mhz-esre.

Rajz

A rajzon a felső CLK a kaputól jövő indító impulzus, aminek a lefutó élére kezd számolni. a Következő impulzus lefutó élére pedig megáll a számolás. Az alsó CLK pedig a 4060-tól jövő órajeled.

A JK tárolóknak van direct-clear bemenete, amit a nullázáskor magasba kellene húzni, ezzel alaphelyzetbe állítva ezeket a tárolókat is.
(#) BLY94A válasza majkimester hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Hello
Köszi a segítséget! Korábban elfelejtettem feltölteni az elképzelésem erről. Most csatoltam.
Őszintén az RF adó és Vevő moduloknál elakadtam.
(TX-FM-MID adó), (RX-FM4SF433 vevő)
Szóval amikor a futó megszakítja lézersugarat, arra a pillanatra az RF adó modul leállna.
Ekkor a vevőről nem jönne jel és erre a pillanatra ez az áramkör elindítaná az órajelet, majd a következő jel nélküli résznél leállítaná. Lehet hogy ez rossz elképzelés, akkor lécci jelezd.
Ez lenne az indítás leállítás külön kapu?
(#) proba válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Egyik adó mindenképp megy, tehát a vevő mindig vesz. Két különböző frekvenciás adó kell hozzá. a vevőnél mindjárt megvan a start és stop jel. Ami még buktató lehet, a rádiós modulok nem szeretnek folyamatosan adni.
(#) BLY94A válasza proba hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Hali
Mit lehet tenni az RF modul érdekében?
Akkor esetleg a lézervevő nem kikapcsolja a modult hanem be és akkor így bírná. De akkor meg a jelnek erősnek kell lennie, nehogy valami más bezavarja...?
(#) majkimester válasza BLY94A hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
A két adó csak akkor lehet azonos frekvencián, ha csak akkor kapcsolod be egy rövid időre amikor a lézersugár megszakad, így 1 vevő elég ami hol az egyik, hol a másik adótól kapna egy rövid impulzust. Mondjuk a gyakorlatban nem tudom, ez mennyire működik. Mit ad ki a vevő, ha mindkét adó ki van kapcsolva, és esetleg milyen tranziens van a kimenetén az adó bekapcsolásának/kikapcsolásának pillanatában.

Vagy két külön frekvencián menne a indító és leállító jel 2 pár adó-vevővel, ahol az adó mindig be van kapcsolva, csak a modulációt kapcsolná a lézer sugár megszakítása. Ekkor külön kell a két bemenet, ami így nézne ki:

Rajz

a J-re megy az indító jel, felfutóra kezd számolni.
K-ra megy a megállító jel, felfutóra megáll az óra.
(#) BLY94A válasza majkimester hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Amúgy ezek a modulok megálják a minőségben a helyüket? Vagy célszerűbb egy saját adó-vevő párt készíteni? Ha esetleg készíteni kéne akkor frekiben jobb feljebb menni? Mert mondjuk (most mondtam egy számot) 180mhz-en megállná-e a helyét egy ilyen?
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem