Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortáp javítás
 
Témaindító: very, idő: Ápr 30, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   34 / 37
(#) Bkrisz válasza Sebi hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Köszi!, épp én is nézegettem múlt héten fentebb Sajnos így nyáklapon az elektronikai cuccokat én nem tudom mit kéne mérnem, max annyit értek ha ki van szerelve akkor tudom csak értékelni a mérést :/
(#) proli007 válasza Bkrisz hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Hello! Az legalább jó hír, hogy a tranyók épek. Ebben az esetben mérni kellene, célszerűen a táp + kimeneti pontjához viszonyítva. (Beállító potméterek középállásában.) Elsőként talán a panel számozott pontjainak feszültségét kellene megmérni.
Sajnos az IC lábszámai nem szerepelnek a rajzon. (Az NDK katalógusom meg valahol sunnyog.)
Minden esetre a terheletlen táp kimeneti feszültségét a feszültségszabályzó fokozatnak illene korlátozni. Ennek kimenete a 10-es pont, ott a H4 jelzésnek világítani kellene. De ilyen tápnál a kimeneti feszültség a maximumra ugrik, ha a feszültség beállító potméter (R18) körében szakadás van.
(#) Sebi hozzászólása Szept 11, 2021 /
 
Rajzot javítottam.
(#) Bkrisz válasza proli007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Üdv, még méregettem így este!
Feszültségek jók.
15-12 és a 15-10 ellenállásnál világítanak a ledek
10-9 dióda vizsgálón mértem értéket fordítva nem. Ez az Ic felső két lába Ta 2761 (6os meg 5ös láb)
A fesz potméter 0-11 kohm között dolgozik (amperé 37 kohm-ig megy.)
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
(#) proli007 válasza Bkrisz hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Ha a feszültség értékek jók lennének, akkor működne a táp.
Gondolom a műszer Dióda állásában mérted a Led-et. Mert együtt nem igazán világíthatnak üzem közben. Viszont feszültségeket mérni, működés közben kellene. Mert az Ic-t vizsgálni OHM méréssel, az csúszós pálya.
Ha a táp + kimeneti pontját összekötöd a 15-ös ponttal, akkor a kimeneti feszülrségnek le kellene esni.
(#) Bkrisz válasza proli007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Feszültség értékek alatt a:
1-2: 17V környéke poti állástól függően változik valamelyest.
1-3: 17V környéke poti állástól függően változik valamelyest.
4-5: 32V környéke poti állástól függően változik valamelyest.
A led dióda vizsgálón világított
Táp kivezetés +ját összekötöttem a 15ös ponttal de a ledek csak egy picit erősebben világítottak (egyszerre csak akkor világít ha 0-n van az amper poti) Potik középállás esetén a fesz poti ledje egy picit jobban világít. Véletlen sikerült hozzáérintenem a rézdrótot a 14es kivezetéshez, és akkor esett le a feszmérő.
IC-t még sosem mértem :/ Ic-n mérjek feszt az 5 és a 6os lábon?
(#) proli007 válasza Bkrisz hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Ha a 15-ös pontot lehúztad a táp + kimenetére és a feszültség nem esett le, viszont a végtranyók jók, akkor csak a V9 SD337 lehet kollektor-emitter zárlatos. Mert mikor lehúztad a 15-öt, le kellett volna zárnia a végfokozatnak. Ha a V9-et kiveszed, akkor le kell hogy essen a kimeneti feszültség.
Ha a H4 világít, az azt jelenti, hogy az IC szabályozná a feszültséget.
Ha a H3 az árampoti letekerésekor világít, akkor vélhetően az IC működik.
Az nem gond hogy a 14-et lehúztad, mert csak a műszert zártad rövidre. Kár nem lehet belőle.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
(#) Bkrisz válasza proli007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Kivettem és a feszmérő tényleg nem lendül ki.
Viszont nem zárlatos collektor-emitter Sőt kiméresem alapján jó a tranzisztor.
Pedig erre adtam volna esélyt hogy itt a bibi a közelben mert a 2 teljesítmény ellenállás ami bár jó de itt a nyáklapon is látszik hogy túl volt erőltetve. (itt volt anno megfolyva a cín is.)
(#) proli007 válasza Bkrisz hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Kis ellentmondás van a dologban. Ha jó a tranyó, és kinyitja a végtranzisztorokat, akkor annak van bázisárama is. Viszont mikor a 15-ös pontot a + kimnetre húztad, akkor az R14 áramát le kellett húznod, tehát meg kellett volna szűnnie a vezérlőáramnak. Ez csak akkor lehetne elképzelhető, ha a 15. pont és az R14 között szakadés lenne. Viszont ebben az esetben a Led-ek nem világíthatnának. Tehát így valami nem igaz az állítások közül..
Még egy lehetőség van, ha a V9 kollektor-bázis között a panelen átvezetés van. De ezeket feszültségméréssel lehet tisztázni. + kimenethez képest, 15. pontot lehúzva a + kimenetre, Megmérni a V9 feszültségeit.
Gondolom itt a teljesítményellenállások alatt, az R4-R5 0,82 Ohm söntellenállálsokról van szó.
(#) Bkrisz válasza proli007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Visszaforrasztottam és leellenőriztem hogy maradt e minden ugyan úgy, és meglepetésre jó lett. Már csak hőközvetitő pasztát kell valahonnan szereznem mert sikeresen letöröltem :/
Köszönöm a segítségedet! A tranyóig ha jól emlékszem átnéztem a nyáklapot meg kiméregettem, de ezek szerint a tranyó nem érintkezett jól (pedig a forrasztás nem tűnt bajosnak).
(#) proli007 válasza Bkrisz hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Oké, de én kicserélném a tranyót, hátha van valami hibája. És a panelt is átnézném, tisztítanám..
(#) molnarp hozzászólása Szept 23, 2021 /
 
Sziasztok!
Vettem egy Matrix MPS-3005L-3 tápot.
Meglepődtem mikor megláttam rajta a standby output gombot, ami a 3005LK-3-nál van, ennél nem kéne lennie az user manual szerint és a netes doksik szerint se. Mondjuk nem gond mert pont ezt szerettem volna , csak nálunk nem lehet kapni valamiért, csak nem értem...
Lehetséges, hogy újítottak (matrica is más) és már ebbe is betették a kapcsolót vagy hibás matricát tettek rá?
(#) Imi65 válasza molnarp hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Talán ez az az eset, mikor az van a használatiban: A gyártó a változtatás jogát fenntartja!
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2021
(#) Joe_001 válasza molnarp hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Gratulálok hozzá!
Azért hosszan nagy árammal ne terheld, mert a szekunderválasztó relék benn szoktak maradni, mert a melegre meglágyul a belseje. A volt cégemnél 3-at kellett emiatt javítani.
Amúgy jók.
(#) molnarp válasza Joe_001 hozzászólására (») Szept 28, 2021 /
 
Köszi nektek! Ja hát amiben relé van az idő után tönkremegy. Ebbe is elég sok kattog. Mit hajtottak vele? Rajzot még nem találtam, poti problémáról olvastam.
(#) Sebi válasza molnarp hozzászólására (») Szept 28, 2021 /
 
A kimenetet figyelő komparátorok vezérlik a reléket, hogy a trafó szekunder feszültségeit kapcsolják. Így a pufferen csak 5...7V-tal magasabb a feszültség, mint a beállított kimeneten, jelentősen csökkentve a hőfejlődést.
(#) molnarp válasza Sebi hozzászólására (») Szept 28, 2021 /
 
Pwm-es a venti? Eddig csak 1 fokozatot hallottam. Nem aprózták el a hűtést.
(#) Sebi válasza molnarp hozzászólására (») Szept 28, 2021 /
 
Ezt a konkrét típust nem ismerem, de a relés megoldás sokban benne van. Szrintem Joe tapasztalata alapján megfontolnám a relék vizsgálatát, mert - ha nagyobb tartós áramnál - olvadékony, akkor megelőzésképpen is érdemes lehet cserélni.
Én könnyen javaslom többszáz relével a fiókban...
(#) levaitamas hozzászólása Dec 30, 2021 /
 
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni javításban.
Jó pár évvel ezelőtt építettem meg ezt a kapcsolást, ami tette is a dolgát.
Történt, hogy töltöttem vele (nem először, de eddig nem volt baja tőle) egy 12V 7Ah-s akkut, 14,4V/100mA-es áramkorlátra állítva egy soros SB560 diódával a pozitív tápágban.
Reggelre a 2A-es biztosíték kiolvadt, ha ezt kicserélem a kimeneten megjelenik fixen a betáp 32V DC.
BD241 és a BD245 mérve hibátlannak tűnik. Elképzelhető a D3 dióda rövidzárlata? A helyén mérve nem sípol, ha nem lenne muszáj nem forrasztanám ki.
(#) proli007 válasza levaitamas hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Hello! Ha az IC foglalatban van, vedd ki, és ha a végfok életben van, 0V-nak kell a kimeneten lenni.
Ha nincs foglalatba, akkor vedd ki az R5 egyik lábát és ugyan ennek a helyzetnek kell előállni.
(#) levaitamas válasza proli007 hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Szia!
IC-t kivéve is kint van a táp a kimeneten. Lehet, hogy mégsem jó a vége?
Viszont az IC 7-es lábán +30V, a 11-es lábán +39v van. Úgy néz ki, halott a +/- 5V-os tápja.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) proli007 válasza levaitamas hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Akkor méregetni kell a tranyók bázis-emitter ellenállásán. R2-R3-R4. Amelyiken van feszültség, az előtte lévő tranyó a rossz. Ha nincs egyiken sem, akkor vélhetően a végtranyó, vagy a dióda a rossz.
(#) levaitamas válasza proli007 hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
IC-t visszatettem. R2: 0,54V, R3: 0,63V, R4: -0,72V.
Nélküle mindhárom ellenálláson 0V-ot mérek.
(#) proli007 válasza levaitamas hozzászólására (») Dec 30, 2021 / 1
 
Ha Ic nélkül mindenhol 0V-ot mérsz, akkor zárva kellene hogy legyenek a tranyók.
A Ic, meg próbálja lezárni az első tranyót csak nem tudja. Így vélhetően a végtranyó vagy a dióda zárlatos vagy átvezet. De legnagyobb valószínűsége amúgy is a végtranyónak van.
De jobb ha mind három tranyót kiszeded. Amúgy a soros dióda csak attól véd meg, hogy hálózatkimaradás alatt a táp, terhelje az aksit. Meg hogy nullára tekert kimeneti feszültségnél az aksi ne nyírja ki a potit, vagy az IC-ket. De fordított aksi rárakástól az nem véd meg. Bár Te azt állítottad, hogy menet közben halt meg az áramkör.
(#) Tambi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Kedves Fórumtársak!

Örömmel teszem közzé az egyszerűségében (szinte) páratlan labor (jellegű) "világverő táp" kapcsolási rajzát. Jó lenne, ha a gyakorlatban is működne, ehhez már csak két dolog hiányzik; a tudás meg a tehetség..., illetve a segítségetek.

Az áttekinthetőség kedvéért nézzétek a "LEBEGŐFÖLDES TÁP 3xTRANZISZTOROS ELV" kapcsolást. Azért tranzisztoros, hogy sokkal gyorsabban reagáljon a dinamikus változásokra, mint a műveleti erősítős. A Multisim szerint dinamikusan jobb az általam szimulált összesnél (pontosabban 374!!! db. Ha valakit érdekel, szívesen közzéteszem). Statikusan 0-20A terhelésváltozásra (S3 kapcsoló) a kimeneti feszültség 1mV-ot változik, dinamikusan pedig 100Hz, 1usec fel-lefutással 5mV körüli a változás He eleink megengedhettek 1000µF-t a kimeneten, akkor én is 2200-t...). A Multisim szerint messze jobb, mint bármelyik a 374-ből, beleértve a 9158 szimulációját is 10A-rel terhelve.

Megépült az áramszabályzós kivitel, melyben IRFB4110 helyett IXFN80N50 lett beépítve, a többi alkatrész a 4 tranzisztoros változattal egyezik meg. Beindult, nagyszerű fűrészjelgenerátor üzemben működött. Így utólag talán a potin levő 220 nF volt kicsi. Néhány óra után megadta magát, és a kimeneten megjelenik a "U_FŐTÁP" teljes feszültsége. A segédtáp 15V, TL431 által előállított 10V megvan. Q1 EB-t rövidre zárva U_KI 0V lesz, Q3 gate vezetékét üzem közben levéve továbbra is nyitva marad, U_KI=U_FŐTÁP. Így levett vezeték mellett G-S-t rövidre zárva lezár, U_KI 0V lesz, valószínű, hogy Q3 is jó.

A Q1 U_EB 750mV körüli, szemben a kb szükséges 600mV-al, így érthető, hogy U_EC 20mV, amitől Q2 kinyit, amitől Q3 is kinyit. Q1-t kimértem, de "lelkem nagyobb nyugságáért" kicseréltem. D1-et is.

Jelenleg dolgozik benne a TL431, 2 tranyó, 1 FET, 1 dióda, 4 ellenállás, egy poti és két kondi (a többi ki van kötve), én meg nem tudok rájönni, hogy melyik rossz... Ezt az égést!!!

Szerintetek?

Köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2022
(#) ferci válasza Tambi hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Én jobban örülnék egy átlátható rajznak, ahol a segédtáp és a főtáp gnd jól láthatóan lenne összekötve, egy vonalban, mint egy vonatkoztatási "vonal" és minden csecsebecse nélkül.
A Q1 bázisa is ez fölött lenne, hogy jobban látszódjon a 750 mV oka..
(#) Tambi hozzászólása Jan 24, 2022 /
 
Bocsánat kedves Barátaim, az előző "LEBEGŐFÖLDES TÁP 3xTRANZISZTOROS ELV" kapcsolásból kimaradt az R7 220 ohm...
(#) Tambi válasza ferci hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Köszönöm kedves Ferci!

Talán így átláthatóbb...
(#) Skori válasza Tambi hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Ahhoz , hogy ez működjön a gyakorlatban, és ne gerjedjen, csökkenteni kellene Q2 erősítését pl. egy emitter ellenállás beépítésével (10...100Ω között). Ha még így is gerjed akkor Q1-et lehet egy kicsit "lassítani" egy kondi bekötésével a B-C lábaira (kb. 1nF).

Ezen kívül meg kellene oldani, az áramkorlátot is, mert így tönkremegy ha rövidre zárod.
(#) ferci válasza Tambi hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Szia!
Letisztáztam a rajzodat, így átláthatóbb ( erről írtam ). Nálam LTspice megy.. pár ellenállást átírtam, de nincs jelentősége.
Amit nem látsz a rajzon, az a teszt szempontjából nem érdekes.
A 643 mV eléggé állandó függetlenül attól, az Uki poti 1 ohm vagy 1 kohm ( vagy közte ), szépen mozog szinkronban az Uki és az Iki 10 ohmos terheléssel.
A TL kör helyére tegyél valami 10 voltos kis tápot vagy elemeket- nehogy ott legyen kavar.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2022

lebegő.JPG
    
Következő: »»   34 / 37
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem