Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   317 / 342
(#) pont válasza Wuti91 hozzászólására (») Dec 9, 2021 /
 
Valószínűleg elvesztek az összekötő lemezek, így oldották meg a közösítést.
(#) Wuti91 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2021 /
 
Persze én úgy fogom megcsinálni.. meg teszek rá összekötőt is és bekötöm normálisan, mert ez így egy nagy gányolás
(#) FeketeVipera hozzászólása Dec 14, 2021 /
 
Sziasztok!

Építettem egy szalagcsiszolót egy egyfázisú KGST-s villanymotorból, ami 2850/min, ~1,1kW - adattáblája hiányzik, viszont egy bekötési rajz volt hozzá. Eszerint a segédfázis két egymással párhuzamos kondenzátort tartalmaz, amik közül az egyik kapcsolóval megszakítható. Ez utóbbi lenne a nagyobb értékű indítókondenzátor, a kisebb, állandóra bekötött pedig az üzemi kondenzátor. Ma bekötöttem a motort egy 160µF fix kondenzátorral - ettől a kondenzátor elfüstölt. Szerencsére égett zománcszagot nem éreztem. Szerintetek létezhet az a kapacitás, ami mellett a közepes inerciájú hajtást még meg tudja indítani, és nem pusztul el a kondenzátor (és a segédfázis tekercse), vagy tartanom kéne magam a két kondenzátoros elrendezéshez? Ez amiatt lenne bajos, hogy már teljesen ki van építve a vezetékelés, és - hacsak nem elkerülhetetlen - nem alakítanám át teljesen. Köszönöm a válaszokat!
(#) kadarist válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 14, 2021 /
 
Szia!
A 160-as legyen az indító, a 45-ös az állandó. Ha indító típusú kondenzátort használsz állandó üzemre, akkor ne csodálkozz, hogy felrobban. Az indítók elektrolitkondenzátorok, ezért csak rövid üzemidő
megengedett számukra.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2021
(#) VIM válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Szia!
Idézet:
„bekötöttem a motort egy 160µF fix kondenzátorral - ettől a kondenzátor elfüstölt. Szerencsére égett zománcszagot nem éreztem.”
Azt csak Te tudhatod, hogy ez a kondenzátor tönkremenetel mennyi idő alatt zajlott le, mert a segédfázis tekercs sem viseli jól a hosszantartó többlet áramot amit ez a nagyobb kapacitású kondenzátor okozott a motor üzemében. Ha még az indulási fázisban volt a motor, talán szükség is lehetett ekkora kapacitásra de ha nem tudott rövid idő alatt kipörögni a motor, akkor az indító kondenzátor ezt a többlet áramot nem viselte el, túlmelegedett és kipukkadt. Az csak a szerencséden fog múlni ha a segédfázis tekercs nem károsodott. Kadarist leírta, hogy a kondenzátoroknak hogyan kellene kapcsolódnia a motorra.
(#) baumi67 hozzászólása Dec 19, 2021 /
 
Sziaszok! Tudja valaki, hogy ez pontosan milyen motor, hogy kell bekötni?? Köszönöm!
(#) erbe válasza baumi67 hozzászólására (») Dec 19, 2021 / 1
 
Szerintem ez egy mosógépmotor 110/220 V-os tekercseléssel. Van egy mosógépmotorokkal foglakozó topik, bőven találsz benne bekötést a képek között. 1957-es, ez is lehet legalább 130 W-os. Sokra nem mész vele. Kukoricamorzsolóra szoktak manapság ilyeneket feltenni.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2021
(#) VIM válasza baumi67 hozzászólására (») Dec 21, 2021 / 1
 
Szia! A VOX (mosógépekhez gyártott) motorok egyike. Valamikor nekem ez így volt bekötve. A relé helyett nyomógombos megoldás is jó. Ekkor a relé tekercs az kimarad a bekötésből a nyomógomb pedig a két áthidalást köti össze. Ha így nem indul el a motor vagy csak belökve akkor valamelyik 110 voltos tekercs már szakadt lehet.
(#) Wuti91 hozzászólása Jan 8, 2022 /
 
Üdv Mindenkinek!
Kaptam egy 1,5 kW-os motort és szeretném kipróbálni hogy működik-e. De nincs benne összekötőlemez... jól gondolom hogy az nélkül nem tudom kipróbálni, hogy működik-e?
A motor bekötése a képet.
Előre is köszi!
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2022
(#) kadarist válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 8, 2022 / 1
 
Szia!
Az adattáblából kiolvasható, hogy ez egy kétfordulatszámú, kétteljesítményű motor, így nem kell áthidalás.
(#) Wuti91 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Köszönöm!!
Akkor ha jól gondolom ahova fel van írva egy papírfecnire hogy 1,5 kW akkor az kell nekem majd.. mert arra lenne szükségem.
Hülye kérdés (mert csak hobbiból foglalkozok az elektromossággal de nagyon szeretem csinálni meg tanulni is) de miért van az hogy sok 3 fázisú motornál a tekercseknek csak az egyik vége van kivezetve... a másik hol van? A köszörűm is olyan a ventilátor is a polírgép is.. Vagy hol tudnám ezeket megtanulni hogy ezek miért így vannak? Sokszor nagyon nem értem sajnos de érdekel nagyon..
(#) uniman válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
"Hol van?" Csakis belül lehet, lehet pont a sorkapcsok alatt "összegyömöszölve" - leszigetelve/impregnálva. 12 tekercsvég/ 6 sorkapocs...2 csomó
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2022
(#) Wuti91 válasza uniman hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Ne haragudj de akkor tényleg hülye vagyok.. miért van 12 tekercs?
Én azt gondoltam hogy 3 tekercs van 120 fokba egymástól és 6 tekercsvég van.. ha nem így van akkor tényleg nem értem.. van valahol valami amiből lehet tanulnom??
(#) erbe válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Könyvtárban. "Villamos forgógépek tekercselése" és hasonlók.
(#) kadarist válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Egy magyarázó jellegű anyag: Bővebben: Link.
(#) kendre256 válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Nem 12 tekercs van, hanem 3+3 tekercs van, 12 tekercsvéggel az általad kérdezett 2 sebességes motorban. Ebből 3+3 tekercsvég van kivezetve, a másik 3 + 3 belül össze van kötve.
"Normál" motoroknál 3 tekercs van, 6 tekercsvéggel. Ha lehet a motort csillag kapcsolásban és delta kapcsolásban is működtetni, akkor mind a 6 tekercsvég ki van vezetve. Ha kizárólag csillag kapcsolásban lehet működtetni, akkor a tekercsek egyik vége a motoron belül össze van kötve, és csak 3 vég van kivezetve. Az, hogy a motort milyen kapcsolásban lehet működtetni, a motor tekercselésétől függ.
Aszinkron motor videók, animációk.
(#) uniman válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Arra céloztam, hogy 6 tekercsnek 12 önállóan kivezetett "vége" lehetne, de...bonyolulttabb is lehet:
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2022
(#) Wuti91 hozzászólása Jan 9, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek így már jobban értem egy kicsivel..
Lenne egy másik kérdésem is
Van egy ipari polírgépem és az lenne a kérdésem belehet-e kötni kétállású kapcsolóval hogy két fordulatszám legyen. Itt kivan vezetve az U V W X Y Z tekercsvég... adattábla már nincs a gépen
Előre is köszönöm!!
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2022
(#) kendre256 válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 9, 2022 /
 
Az ilyen motor fordulatszámát nem lehet átkapcsolással megváltoztatni. Ehhez egy külső frekvenciaváltó kellene.
Bővebben: Link
(#) Wuti91 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 9, 2022 /
 
Értem akkor marad az egyállású kapcsoló
(#) Wuti91 hozzászólása Jan 9, 2022 /
 
Ha a másik 3 tekercsvéget kötném a kapcsolóhoz akkor változna valami? Vagy csak azért van itt kivezetve hogy deltába is lehessen kötni?
(#) kendre256 válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 9, 2022 /
 
Igen, az a deltába kapcsoláshoz van kivezetve.
(#) Wuti91 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 10, 2022 /
 
Értem, köszönöm!!
(#) P1251500 hozzászólása Jan 21, 2022 /
 
Tiszteletem minden Fórumtársnak!
Csak egy kérdésem lenne, van egy motorom, amit 220 V- ról használok, de nem tudom mekkora értékű kondenzátort szeretne magának. Mikor megvettem deltába volt kötve, és egy 12mf kondi volt rajta, úszókaput működtet. Addig amig a hideg idők nem jöttek ment rendben. Aztán a hidegben már nem akarta vinni a kaput . Átkötöttem csillagba, meg tettem rá a 12 helyett egy 16mf kondit sokkal jobb lett, de szeretném, ha megfelelő értékű lenne rajta.
Szóval a kérdés hogyan számoljam ki, hogy mennyi az annyi? Tudom, valahol itt is megvan a képlet, de sajna nem találom.
A segítséget előre is köszönöm!
A motor adattáblája a képen.
(#) uniman válasza P1251500 hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Valami nem OK! "Csillagban" (Y) ugyebár 400V kellene a motorodnak.
Amúgy is ez egy gyengécske motor, főleg 230V-ról megtáplálva...szerinted így mennyire csökken a 180W-os tejesítménye?
A "rendes" 230V-os tolókapumotorom 400W-os !
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2022

MS632_4.jpg
    
(#) P1251500 válasza uniman hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Nem tudom, de mint mondtam 0 fok felett semmi gond, minusz 5-10 foknál már nem akar menni. Gondoltam, arra is, hogy lehet hogy valami sűrű olaj lehet a hajtóműben, de köszönöm!
(#) proli007 válasza P1251500 hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Hello! A delta kapcsolásnak akkor is erősebbnek kell lenni, mint a csillagnak.
(#) P1251500 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Értem, köszönöm! A kondi értéke jó lehet neki?
(#) uniman válasza P1251500 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Itt rossz helyen kérdezel! Ide való a felvetésed!:
3 fázisú motor üzemeltetése 1fázisról
De sajnos szanaszét szétszórva is vannak infók!: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
(#) P1251500 válasza uniman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Köszönöm!
Következő: »»   317 / 342
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem