Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1623 / 1670
(#) Egri Frédi válasza jagger3 hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Már csak be kell dobozolni ... Az lesz a legnehezebb.
Erősen gyanakszom, hogy a panel nem "házi" gyártású. Meg szabad kérdezni a forrását ?
(#) jagger3 válasza sany hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
igen, egy M66T dallamgenerátort használok, gyakorlatilag egy portbitre van kötve, és ha tápot adok neki a porttal, akkor vinnyog.
(#) jagger3 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Feb 10, 2022 / 3
 
A panelokat egyszerűen nem éri meg otthon gyártani. Ezt a panelt a megrendelőm intézte, mert az anyag az ő beszerzése volt. Magam a nyákokat mindig a BME nyáküzemében csináltatom. Még prototípus panel esetében is nyákot csináltatok, soha nem dolgozok drótos prototípus áramkörrel. Itt ennek azért van jelentősége, mert az áramkör tápellátását (középen megfigyelhető) egy MP2307 áramkör csinálja (kapcsolóüzemű táp) és azzal nem lehet mellé nyúlni. Szeretem ezt az áramkört, mert alapból elbír egy MálnaPc-t (PI3B,PI2B, PI4B) különféle modulok nélkül. (Ha már GSM modult használ az ember, akkor erősebb táp kell, de ez itt mindegy. A tápIC vezetékeinek rövidnek, keménynek kell lennie, úgy viszont melegedés nélkül tudja teszi a dolgát.
(egy 7805 melegedne mint állat, kerülöm a használatát.)
Szóval ez az áramkör sem működik drótmodellen, és a nagyfeszültségű áramkörnél szintén eszembe sem jutott drót deszkamodell. Inkább két részre bontottam a dizájnt (kompaktabb kivitel, kis dobozba befér) ha valami gond lenne vagy változtatni kell, a csöveket ne kelljen újra kitermelni és forrasztani.
Na mondjuk a fejlesztés során megrázott néha, mert ha leszedem a felső panelt a programozás miatt, akkor a nagyfesz. kondenzátor feltöltődik, érintésre 6-700 voltos rúgással köszön.
A végleges eladási verzióba ezért a nagyfesz rész tápját átvezettem a felső panel csatlakozóján, hogy ha leszedik a tetejét, akkor azon keresztül nem kap tápot a nagyfeszt elő
állító szaggató FET, nem tölti a kondenzátort, másrészt egy 220K-s ellenállással terhelem a kondenzátort, és akkor szépen kisül, nem csapja meg az embert.
A képen nem látszik, de néhány alkatrész alulról (forrasztási oldal) van bekötve, hogy össze lehessen csatlakoztatni. (a FET is a túloldalt van, mert egyszer a felső rész nixi csöveinek lábai ahogy megnyomtam hozzáért a hűtőzászlóhoz és a feltöltött nagyfesz kondi tönkretette a panelt.
Szóval, küzdöttem vele és jó lett.
Visszatérve a válaszra röviden: mindig minden prototípus nyákot gyártóval csináltatok, mert csak problémát csinálnék magamnak ha nem így tennék. Mindenkinek ezt ajánlom, mert számtalan bosszúságtól menti meg az embert.
(#) jagger3 válasza sany hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
A dallamon kívül még egy DS1820 (TO-92 tokban bal oldalt) hőmérsékletet is mér és kijelez, ha kell.
(#) mek-elek hozzászólása Feb 10, 2022 / 31
 
Rőzse a parázson

Évforduló táján telefonon beszéltem egy gyerekkori cimborámmal. Vidéki városban élnek nejével,
kis nyugdíjukból egy bérleményben. Az év végi különjuttatásokból tudtak venni maguknak
használható ágyakat, meg egy tévét a hátralevő időre. Elmondta, hogy lenne egy nagyképernyős
régi tévéje is, amivel ő nézhetne a magának való műsort, ha rá tudná dugni egy digitális boxát, de a
tévén csak antennacsatlakozási lehetőség van. Hát mondom neki, nekem van egy porosodó
képmodulátorom. Régen csináltam egy rokonomnak, de nem lett felhasználva.

E gyerekkori barátomnak sokat köszönhettem. Bár volt egy nagybátyám, aki rádióműszerész volt a
két világháború között, és egy unokatestvérem, aki elektroműszerészként kezdett, de egyikük sem
járult hozzá életem ilyen irányba tereléséhez.
Ezt a barátomnak köszönhettem, aki a tizenéves korunk elején a birtokában levő eszközökkel
beavatott ebbe az érdekes világba. Akkoriban egy házban laktunk, és a körfolyosó két végén sátrat
csináltunk, és leraktunk úgy 15-20 méternyi telefonvezetéket, és két CB35-ös kézibeszélővel, egy
laposelem segédletével telefonálgattunk egymásnak.
Később elvitt az általa ismert maszek rádióműszerészhez, ahol bontásokból származó
tranzisztorokat tudtunk venni, és rajzot kaptunk egy reflex-kapcsolásról, amit megépítve egy
csőszegecses panelra, nagy élvezettel jártuk a környékbeli utcákat, hallgatva, amit csináltunk.
Aztán elköltöztek Óbudára.

Telefonbeszélkedésünk során, elmondta, hogy kora haladtával már előfordul, hogy már ezt-azt
lever néha a helyéről.
Hát elmentem dobozt venni a modulátornak. Egyik kedvenc boltomban 4-5000 forintért csak
pendely-dobozokat adtak volna. Így beértem ott négy gumilábbal, közel egy ezresért. A
gumilábnak is ára van ma már, ha lágy-gumi, meg tapadni is tud.
Hazamenve betértem a fészerbe, akarom mondani gardróbba, és kivettem pár maradék fadarabot.
Nagyjából méretre vágtam, és síkba martam. A félreértések elkerülése végett a marógép egy
40 mm-es fúrógépállvány, és egy kis-satu, hozzá 4 mm-es maróval. Fontos információ ehhez, hogy a
kis-satu öntvény volt, és billegett az állványasztalon, ezért felhúzattam az alját egy ismerősömmel,
hogy ne billegjen, és így ne rongálja a fúrókat,és ne legyen balesetveszélyes. A 4-es marónál nem
szerencsés a nagyobb, mert kiszedi az ember kezéből a megmunkálás tárgyát. És innentől marad a
fogás magasságának a beállítása, rögzítése, és a maró alatt a fa mozgatása türelmesen. Célszerű a
munka kezdetét a szélek megmunkálásával kezdeni, és a forgásirány az anyag közepe fele legyen
az előremozgatásnál, hogy a széleket ne tépje meg. Eme hadviselést a szükség hívta életre nálam,
és így ez csak fára érvényes!
(1, kép)

A doboz kialakításának szempontjaiban a háttér meghatározó volt.
Ha véletlen leesik, ne legyen használhatatlan. Ezért lettek a csatlakozási pontok, és a kapcsoló is
besüllyesztve. A kialakítás során adódó felülethibákkal nem foglalkoztam, mivel - amire készült –
volt az elsődleges. A strapabíróság volt fontos. És 5-10 évig csak ki bírja. Nem valószínű, hogy ennél
több ideig húzzuk, és mivel a barátomnak utódja sincs, ezt követően a kukában fog landolni.
És ami szintén nem elhanyagolható volt, az az elkészülés ideje.

Régen mi is használtunk ilyen eszközt. Akkor még volt analóg tévéadás. És a digitális tévéadás, már
akkor is vonzó volt a szellemkép nélkülisége miatt. Ezért kellett a gyári masina. Kép-és
hangmodulátor 21-69 csatira. Így ki lehetett választani azt helyet a sávban, ahol három
egymás melletti üres csatorna középsőjére kapcsolva a házi rendszeren nézhető lett a digitális tévé,
illetve az azon felvett műsor is.
Aztán meg lettek a boxok, meg médiák, és szögre került az említett eszköz. (2, kép)

A modulátorom hajdani építéséhez főleg a fiókban található alkatrészeket használtam. A BFY90 az
antennaerősítők idejéből maradt. Amikor érdekes dolgokat lehetett venni olykor, mindig került a
fiókba valami. Így az ezüstözött légmagos induktivitások. Hát kiegyenesítettem egyet és egy 8 mm-
es fúrón készült a testre szabott darab. Így kerültek bele a fojtók is, ami volt. Műszernek egy kézi
voltmérő, egy indikátor a CB-s időkből (3, kép), és egy analóg tévé (nem vettem elő most) volt
segítségemre.
A doboznak csak a két oldalfala lett ragasztva is. A teteje levehető a két oldalfalon 2-2 facsavarral.
a táp közelsége nem volt mérvadó a működés szempontjából. Schottky diódákkal lett szerelve.
A lapos 2x6 voltos Makrai trafó szekunderei párhuzamosítva lettek, és a puffer 12 voltot mutatott.
Semmi nem melegedett a készülékben több órai üzem után sem. A stabilitása megfelelő volt.

Hát szálka nem fog öreg barátom kezébe menni.
Jöhet a futár….
(4,5, 6 kép)
(#) Vacok hozzászólása Feb 17, 2022 / 29
 
Sziasztok!
Legújabb alkotásom a kisfiam autópályájához egy közlekedési jelzőlámpa modell. Egy Atmega328 a lelke. A dobozolással különösebben nem foglalkoztam, így is teljesen funkcióképes. A 3db AA elemnek elegendő súlya van, hogy nem borul fel és az MCU-nak is elég feszültéget ad. A lámpa a négy irányba egyenként vált zöldre.
3 funciója van:
- inaktív, amikor minden sárga lámpa villog
- automata, amikor minden oldal 30-30s-ig zöld és automatikusan halad körbe.
- manuális, amikor gombnyomásra halad körbe a zöldre váltás
(#) mazso1988 válasza Vacok hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Ötletes
(#) lazsi válasza Vacok hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Tetszik! (ment a mancs)
Autópályán nincs szintbeli kereszteződés, így közlekedési lámpa se...
(#) krapulax6 hozzászólása Feb 18, 2022 / 19
 
Sziasztok.
Marshall Woburn II -meretei alapjan:
Tda7298E erositovel+bluetooth.
Ketto darab 13 centis Sony melykozep,Creative 5.1-bol ketto kozepsugarzo,es ket autos magassugarzo,videoton harom utas hangvaltoval.
Passziv EQ-val ami kiiktathato.
Sokat levesz a teljesitmenybol.
9Ah-s zseles akkuval atlagos hasznalat mellett legalabb egy het az uzemideje.
(#) Gafly válasza benjami hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Szerintem az ott már nem autópálya.
(#) tufatofu válasza krapulax6 hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Gratulálok, jól néz ki! A bőrt hol vetted ill. mivel ragasztottad, ha nem indiszkrét?
Üdv
(#) krapulax6 válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Szia,nem titok persze,meteraru boltban lehet kapni de en webshopbol rendeltem.
Pattex faragasztot hasznaltam de el kel kenni az anyagon mert kulonben latni lehet a csikokat ahova nyomtad.
Holegfuvoval adtam neki kicsit es eleg hamar osszetapadt.
A sarkok ragasztasa viszont szpas volt,youtubon olyan szepen sikerul nekik de a valosagban nem teljesen igy van
(#) tufatofu válasza krapulax6 hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Ezen szép lett a sarok is! Én vettem le gyári cuccról sarokvédőt, és örültem volna, ha ilyen sarok van alatta, mint a tiéd.
Méterárú boltokban én is kerestem, de csak puha gagyi bőrök voltak, ilyen nem.....
(#) krapulax6 válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Sajnos ki kellett tapasztalnom ,hogy milyen anyagvastagsagnal lehet meg behajtani szepen a bort.
Emiatt mar ment par dobozba kazanra
Holegfuvoval a behajtas elott ramelegitettem kicsit de igyekezni kell mert hamar visszadermed.
Meteraru boltban valoban finomabb ,vekonyabb bort kaptam en is aztan netrol rendeltem inkabb.
Eleg szeles a szinskala.
Azt hiszem innen rendeltem:

https://rovidaruhaz.hu/mubor?gclid=EAIaIQobChMIp6DRz_eI9gIVVed3Ch0m...vD_BwE
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2022
(#) tufatofu válasza krapulax6 hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Köszi!
(#) antiktelefon válasza krapulax6 hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Szép munka, ha legközelebb jársz barkácsbolt fele, akkor pár kárpitos alátéttel igazán profivá teheted a hátlap rögzítését is.
(#) krapulax6 válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Szia,koszonom.Vettem de ezust szinu igy kihagytam.Lefujni nem akartam bar meg nem keso most sem…
(#) tothbela válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Szia!
A gyáriakon tolex nevű anyag van. Kapni is lehet olyan kereskedőknél, akik tipikusan erre vannak berendezkedve.
A méteráru és a tolex között csak egy eltérés van, mégpedig a keménység.
Textil szövetre habosított PVC-t visznek fel, aminek a felületét textúrálják mintás hengerek között. Ettől lesz bőrhatású, vagy akár krokodil, vagy kígyóbőr mintájú.
A PVC lágyító anyag nélkül kemény, mint a műanyag nyílászáró. Lágyító anyaggal keverve akár gumiszerűvé is alakítható, tehát a keményebb anyagba kevesebb lágyító kell, ergó olcsóbbak kellene lennie. De tudjuk hogy az árat a kereslet határozza meg, nem a gyártási költség. A méteráru műbőrből egy közepes gitárkombó behúzása 5000, addig tolexből 25000. Viszont kopásállóbb, és erősebb.
(#) tufatofu válasza tothbela hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Igen, ezért kérdeztem, hogy honnan szerezte be, mert a Marshall levant bevonóanyagból 10cm 900ft(137cm széles), és krapulax6 remekművének a bevonata is ugyanolyan szép de olcsóbb lényegesen.
(#) tothbela válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 18, 2022 / 1
 
Én is húztam be régebben műbőrrel épített csöves basszusfejet, szép is volt, de minden érintésre megsérült. Később durva zsákszövettel vontam be egy másik erősítőt, amit azt hiszem térhálósított cement4000 gumiragasztóval kezeltem. Az jó is volt, de az a ragasztó is egy vagyon. Szerencsére kaptam.
Elméletileg lehetőség van oldószerrel kioldani a lágyítót a műbőrből. Katona koromban a szabócentit benzinben áztatva értük el hogy bekeményedjen, de égy táblányi műbőrhöz a mai benzinárak mellett nem tudom mennyibe fájna egy ilyen procedúra, nem is említve a tűzveszélyt.
Otthonra viszont szép a sima műbőr.
(#) krapulax6 válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Rendeltem olyan hangaÁteresztoŐ szoÖvetet is mint a gyaÁriakon van viszont az sem keruÜlt fel az eloŐlapra.
De meg lehet, lecsereÉlem ezt a zsaÁkvaÁsznat rajta.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) tufatofu válasza krapulax6 hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Én drájvit hálót alkalmaztam, mert jobbnak bizonyult bármilyen rongytól, és filléres. Matt feketére lefújtam és tetszetős, ritka szövésű, és erős.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) madzagos hozzászólása Feb 19, 2022 / 13
 
Üdv mindenkinek elkészült a Vqc10 kijelzővel készült órám. A program megírásáért köszönet kaqkknak, a paneltervért és fejlesztésért Balog Tibornak.
(#) Egri Frédi válasza madzagos hozzászólására (») Feb 19, 2022 /
 
Szép. Már csak be kell dobozolni ...
(#) cua válasza madzagos hozzászólására (») Feb 19, 2022 /
 
Az egyik kedvenc kijelzom. A kep kicsit csal, eloben meg szebb (Egy plexi azert elmegy ele)
(#) Alkotó hozzászólása Feb 19, 2022 / 3
 
Ilyen panelt is terveztem, és most már össze is raktam belőle egy tesztpéldányt.
(#) kaqkk válasza madzagos hozzászólására (») Feb 20, 2022 /
 
Sokszor elszidtam a tervezőjét mire beindult Most a TPIC595 meghajtó került sorra ... Ki találja meg a csalafintaságot ?
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2022
(#) pipi válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 20, 2022 / 1
 
belerúgott a ló
Egyszer én is direkt csináltam ilyet, hogy az órában középen legyen kettőspont,
meg hogy a hőmérőben legyen pötty a C előtt (kis c a felső félben)
(#) kaqkk válasza pipi hozzászólására (») Feb 20, 2022 /
 
A karakter tömbök kétféleképpen vannak megirva és igy két kijelző egyszerűen át lett forditva (nem kell furkálni a kijelzőt hogy legyen felső pont)
(#) krapulax6 hozzászólása Feb 21, 2022 / 13
 
Sziasztok.
Ha kicsit több kéne mint az elöző doboz.
60x40x20-as méretekkel.
Pioneer mély,Samsung közép és MNC magasakat kapott.TPA3116D2 2.1 hajtja őket viszont a mély szekció harmat gyenge,hamar lekoppan.
Emeltem feszültséget is de akkor sem lett jobb.
Hamarosan cserélem csak még nem tudom mire.Lehet sima sztereót kap majd.
Akksija ennek is hasonlóan jól bírja.
Következő: »»   1623 / 1670
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem