Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   260 / 274
(#) Villanymozdony válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Nem rossz, jó minőségben fogható ahhoz képest.

Még egy kérdésem lenne:
Mi lehet az oka annak, hogy a spektrumon időnként végigmegy egy-egy rövid ideig tartó zavarjel?
Méghozzá lineárisan emelkedik a freki. (ami a képen látható, arra gondolok)

freki.png
    
(#) pucuka válasza Villanymozdony hozzászólására (») Aug 3, 2022 / 1
 
Mihez képest fogható jól?
A "világ tetejéről" jól lehet rádiózni a nagy tf magasság miatt kevés energia veszik el a közvetlen környezetben. A hullámterjedésben két (három) típusú terjedés létezik, a vezeték menti, és az egyenes típusú, ill a harmadik, az átmeneti tartomány. A vezeték menti (pl a föld felszíni) terjedésnél az elektromágneses hullám mágneses összetevője domináns, az egyenes típusúnál az elektromos.
A vezeték menti terjedés a hosszúhullámoknál, és részben a középhullámú sávban jellemző, az egyenes típusú (mint a fény) a magasabb RH, URH, UHF stb sávokban jellemző.
Az RH tartományra, és az URH tartomány aljára bár az egyenes terjedés a jellemző, de a föld mágneses tere, és a napsugárzás ionizáló hatása miatt különböző sűrűségű. és magasságú elektronfelhők alakulnak ki, amelyek az egyenes terjedésű hullámokat többé kevésbé visszaverik. Így az elektromágneses hullámok a föld, éa a visszaverő rétegek között oda vissza verődnek, viszonylag kis csillapítással, így ezen okból jól megválasztott frekvencián való sugárzással nagy távolságok leküzdhetők. A meteorológusok mérik ezen rétegek magasságát, sűrűségét, és az adatokat elérhetővé teszik. Ezekkel az adatokkal lehet megtervezni egy célterület ellátását.
A második kérdésre csak szűken. Az ilyen wobblerező sugárzással lehet tönkretenni a rádiós vételt, egy adott területen, ahol a térerősség elég nagy. A többit a fantáziádra bízom.
(#) Abukodonozo hozzászólása Aug 15, 2022 / 3
 
Sziasztok!

Régi álmom, hogy építsek egy olyan rádiót ami nem csak a legerősebb helyi adót fogja, így készült ez a kis csöves regeneratív vevő ECC83-al és ECL82-vel. Nagyrészét egy Grundig kisrádióból bontottam. Tudom, hogy ez a fajta kapcsolástechnika nagyon érzékeny az antennára és mindentől könnyen elhangolódik. Remélem, hogy egy becsületesebb (kinti) antennával több adó is bejön majd. Milyen antennát ajánlanátok hozzá?

Itt egy kis videó is: Bővebben: Link
(#) bigrobi válasza Abukodonozo hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Nagyon jó lett. Különben ECC83-ból egy FM rádió is ki tud jönni. Nekem kb 30m antennám van. Bejön pár rádióállomás. De ha ferritantennát használsz van esélye hogy azzal is megy.
(#) Abukodonozo válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 15, 2022 / 2
 
Köszönöm szépen! Láttam a PCL86-os rádiódat, nagyon komoly, hogy mennyi adót befog, én egyelőre csak a két legerősebb helyi adót fogom, úgyhogy van még amit csiszolni rajta
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2022
(#) bigrobi válasza Abukodonozo hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Kapcsolási rajzod van a rádiódról? Amugy régen egy ECH81+EL84 rádióm volt kb 25 éve, de nem találom a rajzot, találtam egy könyvet amibe lehet benne van, de vegyem meg a lehetért meg ez a PCL86 is bevált + most már elmozdulok az FM irányába. A tranzisztoros FM rádió már meg van csak nincs videó. Bot antennával működik és sikerült 20-on valamennyi kilométerről 0,3kW rádióadót megfogni vele. a netten talált rajzok nálam nem fogtak semmit. Aztán ez majd csövesbe is meg kell építeni itt lesz pár gond a szikrázó forgókondenzátor és az érzékenység a mozgásra
(#) Abukodonozo válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Ebből a kapcsolásból indultam ki: Bővebben: Link. Annyit változtattam, hogy az első trióda után még beiktattam az ECC83 második triódáját is, hogy nagyobb legyen az erősítésem. Kíváncsiam várom a csöves FM vevőt is A te AM antennád milyen huzalból van?
(#) StMiklos válasza Villanymozdony hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Szevasz!

Bő 30 évvel ezelőtt rádióamatörök között közkézen forgott egy 2m-en használható kommersz IC-kből felépített kódkapcsolóval "programozható" szintézer. Ha jól emlékszem 4046 volt a lelke.
E köré épült a 2m RIG.
Frekipontossággal nem volt gond, ezt tudtam mérni, de egyszer rám szóltak az éterben, hogy "söpröm" a sávot.
Ma már tudom, de ebben a kapcsolásban nem volt (mint sok más akkor használt szintézeres, erre a célra gyártott IC-vel épített áramkörben) Lock pin, amely kapcsolást követően kiadta a stabilizálódott a frekvencia jelét, és kapcsolhatott adásra.
Egy szimpla 1-2 tized másodperces késleltetés megoldotta (megkerülte) a problémát.

Üdv: StMiklos
(#) Vales válasza Abukodonozo hozzászólására (») Aug 15, 2022 / 1
 
Nagyon Jó, nekem is nagyon tetszik!
(#) elektroncso válasza Villanymozdony hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Mi a frekvencia amin ez történt? Én elsőre ionoszondára tippelnék.
Barátkozzunk az ionogrammal!
Annó részt vettem ezen az előadáson az MRC műszaki napon. Nagyon érdekes volt.
(#) bigrobi válasza Abukodonozo hozzászólására (») Aug 15, 2022 / 1
 
Nem egy huzalból van, több ha jól emlékszem egy része régi autó villamossági rézhuzalából, de van benne 220V kábel is. A végeit összekötöttem. Mivel a tetőm nincs olyan hosszú így 3 sorba van kb talán 1 méterre egymástól párhuzamosan. A 3 több kábelból álló huzal vége össze van kötve és gégecsövön jön le a szobámba. A padláson van a horogfákon. Szóval több 1 eres kábel egymáshoz van kötve. A szigetelést rajta hagytam.

antenna.jpg
    
(#) bigrobi hozzászólása Aug 16, 2022 / 1
 
Hogyan tudom megállapítani hol van az FM leadó. Ugyanazt sugározzák tőlem 20 km re 0,3kW és kb 90km re 50kW. ami biztos Horvátország bejön 60km ről az 50kW rádióadójával.
(#) Vales válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 18, 2022 /
 
Szerintem irányérzékeny, pl. Yagi antennával.
(#) bigrobi válasza Vales hozzászólására (») Aug 18, 2022 / 1
 
Hát igen,a fejlesztés annyira jó lett hogy botantennával működik a rádió. Végül is beíroma biztos értékeket és kész.
(#) tnl hozzászólása Aug 22, 2022 /
 
Sziasztok!

Van egy Franklin vfo-m, amit 2 éve készítettem.

Néhány gyenge forrasztást megerősítettem, ekkor
vettem észre, hogy Q3 fordítva van bekötve!
A bázis jó helyen, az emitter és a kollektor
összecserélve.
Ennek ellenére azért működhetett, mert a Q3 egy
erősítőt képez a kimeneti osc. jelnek, de nem kell
nagyot erősítenie.

Levettem az áramkörről a erősítőfokozatot, (amit r5,r6,Q3 alkot).

Itt ért egy meglepetés, az áramkör könnyebben kezdett oszcillálni
nagyobb frekvenciákon is.
(Néha nem indul be, csak ha megérintjük Q1,Q2 bázisát )

Gondoltam bekötöm helyes Q3-at akkor jó lesz.
De nem így lett! A Q3-as erősítőfokozat csatlakoztatásakor az
oszcilláció azonnal megállt!
Ha kikötöttem, pedig beindult!

Próbáltam a tápot hidegíteni(ellenállás+kondenzátor) hogy
a Q3-körűli erősítőfokozat ne hasson a Q1 Q2 oszcillátorra.
De nem használt!

Arra gondolok, a C5-ön át távozó erős a rezgőkörhöz invertált
fázisú jel leállította a rezgőkört a levegőn át.
Tudom ez merész feltételezés, de az oszcillátor elég érzékeny.

Ha kivesszük C3-at illetve leforrasztjuk a rezgőkörről, az
oszcillátor tovább rezeg!!(tehát a levegőn át terjed)

Ha a Q3-ból neminvertáló áramerősség buffert csinálok
akkor megy a dolog, de én szerettem volna oda egy kicsi fesz
növelést.


Mi a véleményetek?
Tényleg lelőheti a rezgőkört a ellen fázisú erős kimeneti jel
a levegőn át?(R7 1K nincs ott)
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 22, 2022 / 2
 
C5-ön keresztül, jól bekötve a tranyót, megnő a terhelés Q2 felé! így az a frekvencia növekedésével még gyorsabban fog elhalni.

Mivel gondolom csak 2-3x-an szeretnéd erősíteni a jelet(gondolom), ezért egy annyi-szorosan kisebb emitter ellenállást célszerű betenni(R6 viszonyítva) még oda. Így nem kényszeríted nagy erősítésre feleslegesen a fokozatot, viszont megnöveled a bemenő impedanciáját neki, és nem fogja annyira terhelni a Q2-őt. A DC munkapontra figyelni kell
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 22, 2022 /
 
Megnéztem Ltspiceben, és tényleg nagy terhelést okoz a Q3 -as fokozat!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 22, 2022 /
 
Megnéztem, kikötöttem a Q3-as erősítőfokozatot, és megpróbáltam egy ellenállással helyettesíteni,
és kb 200 ohmos ellenállás okoz hasonló terhelést. Ez meglep egy ilyen Q3 féle erősitőfokozatot
2-5 kiloohmosnak gondoltam.


Kipróbáltam a Q3 -at emitter ellenállásal, de egyelőre nem vált be.

Hogy kell vigyázni a dc munkapontra?
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Aug 22, 2022 / 2
 
Esetleg egy feszültségosztót kialakítani a bázisra. Ellenállásból és egy trimmerből. Csak egy ötlet.
(#) Medve válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2022 / 2
 
Az én ötletem az, hogy az erősítő elé egy emitterkövetőt kellene beiktatni, hogy csökkenjen az oszcillátor terhelése. A "szokásos" megoldáson túl a bázisosztót az ábrán látható módon kellene kialakítani, ami tovább növeli a bemeneti impedanciát. Mégjobb megoldás lenne, ha j vagy MOSFET-et alkalmaznál.

amp.JPG
    
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2022 / 2
 
Hát úgy, hogy mivel emitterellenállással jelentősen megnő a bázis impedanciája, a bázisellenállást jelentősen meg kell növelni a korábbihoz képest! A lényeg, hogy így a kollektoron valamivel magasabb, mint fél tápfeszt kell beállítani úgy, hogy az emitteren is legyen durván 0,5...1V még!
(#) sdrlab válasza Medve hozzászólására (») Aug 23, 2022 / 2
 
Ez a kapcsolás teljesen jó egy emitterkövetőnek. De felesleges a bázisellenállás külön alkalmazása, mivel az impedancia zömét nagyfrekin már a bázis kapacitása fogja adni inkább, semmint a bázisellenállások(észszerű értékek esetén). Ugyanezen okból kifolyóan a FET-ek sem jelentenek mindig automatikusan nagyobb impedanciát...
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2022 / 3
 
Idézet:
„2-5 kiloohmosnak gondoltam”

Igen nagy gyakorlattal lehet megbecsülni kapcsolási rajzból a bemeneti, és kimeneti impedanciákat.
Miért nem "méred" meg?
A rajzolásra LTSpice-t használsz. Lehet ám vele szimulálni is. Ha felső sávban a futó emberkére kattintasz Megjelenik egy szkópféle, a kurzorból mérőcsúcs lesz.
A kimeneti impedanciát (ellenállást) úgy mérheted, hogy a kimenetre teszel egy ellenállást terhelésként, amelynek az értékét úgy változtatod, hogy a rajta levő feszültség fele legyen az üresjárási feszültségnek. Az ellenállás értéke egyenlő a kimeneti impedanciával.
A bemeneti ellenállást pedig az ideális generátorral sorba kötött ellenállással mérheted, amely értékét addig változtatod, amíg a bemeneten az üresjárási feszültség fele nem lesz. Ez az érték lesz a bemeneti impadancia.
Természetesen a méréshez a feszültségforrás frekvenciáját a kívánt értékre kell állítanod.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Hogyne szimulálnék vele, még néha túlzottan is komolyan veszem
az általa adott eredményeket!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Persze, mert nem állítgatod be az alkatrészek paramétereit, és alapesetben az ideális sal számol.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Azért igyekszem, a tekercseknek szoktam beírni ellenállást.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
A kimeneti impedanciát még nem, mértem ltspiceben, bemenetit már igen.
Azt találtam ki, a jelgenerátort az erősítő áramkörrel összekötő kondenzátoron
mértem az átfolyó áramerősséget, amit megjegyeztem, majd az erősítő áramkört
egy ellenállással helyetesítettem, amit próbálgatással úgy állítottam be, hogy
ugyanaz az áramerősség folyjon át a kondenzátoron, mint az előtte.
Az ellenállás ekkor a bementi impedancia.

Nagyon jól leírtad a módszert, könnyen megértettem.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2022
(#) tnl válasza Medve hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Jfet-re én is gondoltam, de sajnos egy aktív elemmel szerintem
ez esetben sem oldható meg jel erősítése.
Szükség van buffer-re, majd erősítő fokozatra.

Az eredeti kapcsolásba két erősítő fokozatot használnak, és egy kicsi
kondenzátorral, majd 1K ellenállással közvetlenül a rezgőkörből
veszik ki a jelelt
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 23, 2022 /
 
Értem, így a logikus a kicsi ellenállások a bázisnál
tönkretennék a nagy impedanciát.
(#) Medve válasza tnl hozzászólására (») Aug 27, 2022 / 1
 
Így van, talán így is lehetne:

amp.GIF
    
Következő: »»   260 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem