Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   898 / 958
(#) mraulajos válasza Balaa16 hozzászólására (») Szept 30, 2022 /
 
Idézet:
„Mindenesetre az, hogy régi a mérő, egyáltalán nem jelenti azt, hogy pontatlan.

Ilyet én nem mondtam. Ez év június 8. án volt mérő csere, digitálisról, digitálisra. Ekkor jegyezte meg a szakember az analóg mérőről azt, amit említettem.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2022
(#) Balaa16 válasza mraulajos hozzászólására (») Szept 30, 2022 / 1
 
Összekevertelek Gombszemmel, bocsánat.
(#) Macsek71 hozzászólása Szept 30, 2022 /
 
A digitális-mérőkhöz egy "gonosz" kérdés :

A mérőt működtető energiát a primer - méretlen, vagy a mért oldalról veszi a kütyü ? Oké, hogy valószínű mW nagyságrend de ...
(#) Balaa16 válasza Macsek71 hozzászólására (») Szept 30, 2022 /
 
Saját tapasztalat szerint a mérő előttről. Egy használaton kívüli vezérelt digitális mérőnk évek óta nullán áll. Furcsállnám is, ha nem így lenne. Megjegyzem, a hagyományos mérőknek is van önfogyasztása a feszültség tekercsük miatt.
(#) Gombszem válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 1, 2022 / 1
 
A feszültség tekercs a méretlen oldalra van kötve (hagyományos óra).
(#) ötfelezős válasza pont hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
A szakaszmérőket?
(#) ötfelezős válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Én, nem?
A tákolt próbalámpával kapcsolatban.
(#) ötfelezős válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
(volt) ELMŰ területen élsz? Azt hittem, te vagy Szlovákiából.
(#) ötfelezős válasza tothgyula hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Ugyanis megtörténhet,hogy tévedésből 3fázisú dugaljba dugja VALAKI!
Akkor mi történik? Az öt pólusúnál kap a készülék egy fázist és egy nullát. A négy pólusú aljzatba meg nem tudja bedugni az öt pólusú dugót.
(#) ötfelezős válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 3, 2022 / 1
 
"hogyan lesz a paksi 10-12Ft-ból 15.000Ft-os villanyszámla. Az ugyanis 1250kWh/hó fogyasztást jelentene. Ezzel szemben a valós 338kWh/hó. Ez több mint 3.5-szeres szorzó a rezsicsökkentett verzióban..."
De hát a lakásfogyasztónál jelentkező ár az nem egyetlen, a lakásfogyasztó tetszése szerint kiválasztott erőmű által eladott energia ára. A valóságot megközelítve is a napi összes termelés/vásárlás költsége lenne elosztva. De az sem, hanem hatósági ár volt az mindig. Most arról nem beszélve, hogy a hálózatos díja is benne van a fogyasztói árban.
(#) ötfelezős válasza tothgyula hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
a 30éve elmaradt villamos hálózati felújításokat és karbantartásokat, fejlesztéseket
Nem tudom, melyik szolgáltat területén lksz, Budapesten és környékén ezen 30 év alatt épült ki a komplett telemechanikai rendszer. Külön értve ezalatt az alállomásokat és a középfeszültségű elosztóhálózatot.
(#) ötfelezős válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Régen a vizes helységbe olyan kapcsolót tettek, ami mind a fázist és a nullát is megszakította.
Volt ilyen nép-tév-hit, de ilyen előírás az utóbbi 64 évben nem volt.
(#) Hutty válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 3, 2022 / 1
 
Nekem a volt kollegám tervezte, és nem rakott kapcsolót a vizes helységbe. A fürdőszoba külső falán van.
(#) Horvath65 válasza Hutty hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Helló! De mi haszna?(nekem is így van) A konnektorok ott mosolyognak...
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2022
(#) Busz hozzászólása Okt 4, 2022 /
 
Sziasztok!


PEN szétválasztási pontot hogyan lehetne megtalálni hogy meddig megy közösen és hol válik szét?

Mert a fi relé után a nulla-föld sín között nem sípol a multi ha le van kapcsolva a relé.

Előtte viszont sípol de sehol nem látni, találni hogy hol lehet összekötve a nulla-föld.

Az órából pedig csak két szál jön ki, a földszondát sem találni hol lehet.

Létezik az hogy külön jön a zöldsárga vezeték ( nem a mérőből) de mégis az a zöldsárga még közösítve van a bejövő nullával valahol?

Az épület hőszigetelve van, szóval lehetnek leburkolt dobozok.

A terv a villamos hálózat felújítása. Tehát ha az órából kijövő nullát PEN-nek veszem, rákötöm a PE sínre , oda kötöm a sínre a földszondát is, meg az összes többi földet ( ami között biztos van mégegy szonda is) onnan leágazok a nulla sínre és onnan viszem tovább FI relén keresztül az áramot az úgy jó lehet?
Baleseti tényezőt így nem látok. Viszont ha hagyatkozok a multira hogy össze van kötve valahol a PE meg az N sín a fi előtt és én nem kötöm korrekten és láthatóan össze abba igen.
Vagy jólenne megtalálni a régi közös pontot?
(#) _BiG_ válasza Busz hozzászólására (») Okt 4, 2022 /
 
Még a mèrő előtt kell szétválasztani a PEN-t PE-re és N-re, utàna nem találkozhat sehol. Ha ilyen tákolt a hálózat, akkor szabványosra kell megcsinálni. És a földelő kötődobozát nem szabad elfalazni, mert mérési pont.
(#) tothgyula hozzászólása Okt 4, 2022 /
 
Az a kérdésem,hogy getvoltchip.com által jó pénzen reklámozott kütyü mit tudhat, amit mi nem,?
Volt Chip néven reklámozzák: "akár 90%os megtakarítás is elérhető vele!"
(#) granpa válasza tothgyula hozzászólására (») Okt 4, 2022 / 3
 
Átverni a kedves vásárlót.
(#) Busz válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 4, 2022 /
 
Ez nekem sovány vígasz, a földelő kötődoboza nagyon sok helyen el van falazva, pl itt is.

Mérő előtt kell szétválasztani? Még a hivatalos telepítéseknél is van ahol így van ahol úgy csinálják.


Sőt legújabban pl a földkábeles utcai mérődobozoknál eleve raknak egy földszondát, de mégis csak a PEN jön be a lakásba. Nincs külön zöldsárga vezeték. A főelosztóba akármilyen közel vagy távol van, oda is rak, rakatnak egy földszondát és ott van az elválasztás.

Azt megértem hogy nem találkozhat újra, mármint a főelosztó után, pl a kiskonyhában vagy a sufniban sem.
De ha a mérő előtt meg mérő után is találkozik, de utánna úgy megy be a lakáson belülre hogy ott már sehol nem találkozik?
(#) rolie válasza tothgyula hozzászólására (») Okt 4, 2022 / 1
 
Kamu az összes, mivel világít rajta egy LED, ezért (minimális) plusz energiát fogyaszt csak. Youtube tele van szétszedős videókkal, érdemes megnézni ma van (vagyis inkább nincs) ezekben a készülékekben. Például
(#) _BiG_ válasza Busz hozzászólására (») Okt 6, 2022 / 1
 
Idézet:
„Sőt legújabban pl a földkábeles utcai mérődobozoknál eleve raknak egy földszondát, de mégis csak a PEN jön be a lakásba. Nincs külön zöldsárga vezeték. A főelosztóba akármilyen közel vagy távol van, oda is rak, rakatnak egy földszondát és ott van az elválasztás.

A nullán (ami akár PEN is lehet az adott szakaszon) jelentkező feszültségesés (ami a fogyasztó oldalán ugye potenciálemelkedés) miatt tesznek több földelést. Nem jó spórolni vele.

Idézet:
„De ha a mérő előtt meg mérő után is találkozik, de utánna úgy megy be a lakáson belülre hogy ott már sehol nem találkozik?”

Én az előírt szabályos kiépítési módot írtam le, így kell csinálni, pont. Ne vitatkozzunk a szakmával, ha kérhetem. Nekem is így kell csinálnom. De itt mindenki okoskodik.
Idézet:
„Még a hivatalos telepítéseknél is van ahol így van ahol úgy csinálják.”

Jó régóta nem csinálhatják máshogy, mint ahogy leírtam. Ha mégis, az attól még szabálytalan, még ha "hivatalos" is.
(#) gyuszo válasza Busz hozzászólására (») Okt 6, 2022 / 1
 
Idézet:
„a földszondát sem találni hol lehet.”

Akkor le kell ütni egy újat.
De legjobb, ha teljes felújítás van, rábízod egy regisztrált villanyszerelőre.
Jobb rendbe tenni az egészet. Ne halogasd.
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 7, 2022 /
 
Nem az a baja, hogy új szonda kell, hanem az esetleges régivel mit csináljon.
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Okt 7, 2022 / 1
 
Semmit, ki kell alakítani az újat., ami szabványos. A régit el kell bontani.
De ezt pontosan csak egy regisztrált szerelő tudja megmondani helyszíni szemlével.
(#) ötfelezős válasza Hutty hozzászólására (») Okt 11, 2022 /
 
Nem nagyon értem, miért van ez nekem címezve, a kétpólusú kapcsolásnak meg annak, hogy helyiségen belül vagy kívül van a kapcsoló éppen semmi köze nincs egymáshoz.
A kapcsolók elhelyezésére volt korlátozás amúgy, földelt tárgyhoz képest legalább 60 cm-t kellett tartani.
A sávosdi elég későn, 86-ban jött be, onnantól kezdve szokásos dobozkapcsoló meg csak a 3. sávon kívül volt elhelyezhető.
Ha az előírásokat nem lehetett teljesíteni, akkor kellett kívül elhelyezni. Amúgy a kívül elhelyezésnek legfeljebb praktikus okai voltak. Nálunk is kívül van, mert ablaktalan helyiségbe belépve a sötétben kotorászni nem kellemes.
(#) Hutty válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 11, 2022 / 1
 
Idézet:
„Régen a vizes helységbe olyan kapcsolót tettek”


Idézet:
„nem rakott kapcsolót a vizes helységbe”


Érted, valamiben hinni kell.
(#) gyuszo válasza Hutty hozzászólására (») Okt 11, 2022 /
 
Én mind a kettőben hiszek. Nálunk van kívül is, ami a mennyezeti világítást kapcsolja.
De van egy a mosdó mellet oldalt, , ami a tükör feletti világítást.
A korábbi szabályozás főleg a bejárati ajtó melletti központi fűtés radiátor elhelyezés miatt nem fért bele az akkori előírásba.
(#) erbe válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 11, 2022 /
 
Idézet:
„ajtó melletti központi fűtés radiátor elhelyezés”

Emiatt van nálam is kívül a világítás. A tükör mellett magasabban a másik.
(#) Gombszem hozzászólása Okt 22, 2022 /
 
Leoldott a Fi relé. Nem hagyta magát visszakapcsolni, leoldott. A védőföldet leválasztva a nulla felé 20 MOhm állásban sem mutat semmit sem.
Lekapcsoltam az óra alatti automatákat (3 fázis), ekkor hagyta magát visszakapcsolni. Azóta jó (egy nap eltelt).
Visszagondolva a múltra, előfordult hogy leoldott egy hibás fogyasztóra, és akkor is több próbálkozással sikerült visszakapcsolni.
Lehet hogy a Fi relé rossz? Kb. 2 éves, nem öreg. Ha nem ez, mi lehet a gond?

IMG_0363.JPG
    
(#) Lacika71 válasza Gombszem hozzászólására (») Okt 22, 2022 / 1
 
Valamelyik a hálózaton lévő készülék szivárog a föld felé. Ha lekapcsolod és vársz egy kicsit némi időre rendbe jön. A beépített túlfesz védők kezdenek el így tönkre menni és egy idő után zárlatossá válnak. Illetve a zavarszűrő kondik, amik a föld és a fázis ill a nulla felé vannak kötve.
Következő: »»   898 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem