Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   184 / 193
(#) lóri válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Fúú, nem tudom.
(#) bbatka válasza lóri hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
PDF formátumba ki tudod nyomtatni.
(#) lóri válasza bbatka hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Megpróbálom, csak gondoltam így javítható/szerkeszthető.
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Sajna xps-t tud csak.
(#) bbatka válasza lóri hozzászólására (») Okt 9, 2022 / 1
 
Dehogy nem lehet. Megcsináltam én.
(#) lóri válasza bbatka hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Köszi, akkor lehet.
Régebben működött, de aztán nem tudtam feltenni a pdf-nyomtatószervert.
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Milyen program ez?
(#) lóri válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Elvileg írtam valahol, de nem biztos, hogy Altiumban rajzolgatok.
(#) bbatka válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Altium Designer
(#) lóri válasza bbatka hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Igen, elvileg az lesz az.
(#) tothbela hozzászólása Nov 10, 2022 /
 
Tiszteletem!
A bekapcsolási tranziensek ellen a relés megoldás ugyan jó, de a kiült tápfesz ellen már nem biztos. Itt a topikon volt szó a mosfetes megoldásról, és a megtetszett. Ha az itthon található alkatrészekből kívánok építkezni, akkor a fotovoltaikus fet meghajtó, valamint a cél IC alkalmazás kizárt. Ezért szükségem van 10V körüli lebegő tápra. Kis DC/DC konverterem ugyan akad, de úgy gondoltam, mivel PWM erősítőről van szó, megcsapolom a kimeneti induktivitás mágneses terét.
Egy aktív szub az alany, amibe szeretnék egy védelmet.
Nos, a kimeneti induktivitás ebben egy 110uH-s EE ferrit. Próbaképpen az egyik oldalsó oszlopra felfűztem 10 menetét. Ezen 5,5V vagyis 11Vpp mérhető. Ez éppen megfelel a kívánalmaknak.
Egyelőre még nincs kész a védelem, csak gondoltam megosztom a gondolatot.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Ebből semmit nem értek, de biztosan nem is nekem szólt.
A relés védelem azért nem jó mert ív keletkezik és ehelyett lesz a kimeneten soros MOSFET-es analóg kapcsoló?
A fojtón lévő segédtekercs szolgáltatja a segédtápot? (feltételezem)
Ha kiül a tápra a kimenet, akkor nyilván nem lesz oszcilláció és ezzel segédtáp sem.
A segédtáp megszűnése aktiválja a védelmet?
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Persze nem írtam le az előzményeket. A relé ívképződés probléma az nem kérdés. 2X42V az már éppen a kritikus érték felett van.
Valóban, ez a lopás csak a földfüggetlen segédtápot állítja elő a felfűzött szekunder segítségével. Ez a segédfeszültség nyitja a feteket, amit a táp kiülése esetén nem csak az oszcilláció leállása szünetet meg, hanem optocsatolón keresztül rövidrezárja ezt a védelem áramköre.

Ebben az aktív szubban nem probléma, de szélessávú erősítő esetén érdemes lehet a visszacsatolást nem az erősítő kimenetéről, hanem a mosfetes relé utánról hozni. Azt olvastam ugyanis, hogy a fetek nem egészen lineáris ellenállásként viselkednek, amiért be kell kalkulálni a torzítás növekedést. Persze nem kell ezt olvasni, mert ez nem újdonság.
A fetek gyors kikapcsolása mindenképpen fontos, mert csak így érhető el hogy ne süljenek meg. Tehát nem elegendő az oszcilláció leállására hagyatkozni, figyelni is kell a kimeneti egyenszintet.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Nov 11, 2022 /
 
Értem. De egy FET nyitvatartásához nem kell energia. Koppanásgátlás után egyszer kinyitod és "úgy marad". Csak a "kinyitó áramkör" szivárgási áramát kell pótolni.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 11, 2022 / 1
 
Persze hogy nem kell. Először egy saját gondolat szerinti kapcsolás született meg a fejemben, majd rákerestem hogy az okosabbak ezt hogyan oldják meg.
itt olvastam
Itt van némi eszmefuttatás is, de ennek ellenére nekem nem okvetlenül kellene lebegő táp.
Első körben nekem megfelelne, ha párszáz kOhmon keresztül a pozitív tápsínről feltöltöm a GS kapacitásokat, valamint az opcionálisan berakott néhány µF kondit. Ezt sütném ki ha szükség úgy kívánja.
Esetemben a lassú ki és bekapcsolás nem okoz gondot, mert a viszonylag kis teljesítményű erősítő a 2 darab 200W-os fetet nem tudja tönkretenni, de a cikkben a szerző megemlíti, hogy a lehető legrövidebbnek kell lenni a kapcsolási időnek hogy minél kisebb ideig legyenek a fetek lineáris állapotban. Ebből kiindulva próbáltam gondolkodni. Jelenleg ott tartok, hogy arra is figyelni kell, hogy csak akkor lehessen bekapcsolni a feteket, ha van akkora feszültség, hogy biztonságosan teljesen ki tudjanak nyitni. Ez pedig további részáramköröket feltételez.
Ez a segédtekercses tápellátás jó ötletnek tűnik, a kikapcsolást egy pici tirisztorral kombinált optocsatolóval tudom megoldani. A bekapcsoláshoz pedig majd kitalálok valamit.
(#) jenki hozzászólása Nov 24, 2022 /
 
Sziasztok!

Tudnátok segíteni? Miért csinálja a hangszóró a videóban látható hibát ha áram alatt van?
Mi lehet az oka? Ez egy Logitech x240 típusú hangrendszer mélynyomója.
A videón a probléma. Illetve egy pár kép a két panelről (a nagy a mélynyomóban, a kicsi a vezérlőben van. Rámértem a hangszóróra, a képen látható értékeket kaptam.
Ha esetleg nem jó helyen kérdezem, kérlek jelezzétek. Köszönöm.
(#) blasz válasza jenki hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Irták már az erősitős topicban,valószinüleg végfok hibás.Ha nem értesz hozzá esetleg nehéz lesz megjavitani.Kaptál már tanácsot amit követni kellene.Tápfesz van a kimeneten,ez végfokozat hiba.Sok mérés,és alkatrészek cseréje.
(#) CHZ válasza blasz hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Kimeneten lévő tápfeszültség még nem biztos, hogy hiba, mivel hidalt végfok és nem +/- tápegysége van, képek alapján ezt tippelem. Ezért javasoltam még néhány mérést.
(#) jenki hozzászólása Nov 24, 2022 /
 
Őszinte leszek hozzátok. Sajnos ezeket a méréseket már nem tudom megcsinálni, amiket CHZ pontosan leírt nekem, amit ezúton is köszönök neki és azoknak is, akik segíteni próbáltak. Nagyon kezdő vagyok még, azt gondoltam, könnyebb dolgom lesz. Egy-két elko illetve ellenállás csere még megy, de már "testponthoz képest feszültséget" nem tudok mérni, mert nem tudom hol van a testpont. Azt meg nem várhatom el tőletek, hogy szájbarágósan, képeken bejelölve mutassátok nekem, mit hova tegyek, hol mérjek.
Nagyon sokszor kaptam már ezeken az oldalakon segítséget, megoldást a kérdéseimre, amiket meg is tudtam önerőből oldani, és azután minden működött rendesen, de most valahogy elakadtam. Több kárt, mint hasznot nem akarok csinálni. Soha nem adom fel, figyelek, olvasok, tanulok tőletek.
Még egyszer mindenkinek köszönöm a segítséget. További jó bütykölgetést, javítgatást. Sziasztok!
(#) CHZ válasza jenki hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Testpont pl. a poti fémháza, oda csatlakoztasd a műszered fekete vezetékét.
Két IC típusát is leírhatnád.
(#) elektrorudi válasza jenki hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Nincs kiolvadva a bizti? Az a két gombóc benne, az biztos, hogy OK?
Itt van egy kép egy jó panelról. Ezen nincs gombóc az olvadó biztosítóban.
(#) CHZ válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Akkor nem lehetne DC fesz a kimeneteken.
(#) jenki hozzászólása Nov 24, 2022 /
 
IC típusa: UTC 4558 (YW H8A0VC) mindkettő,
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2022

IC típus.jpg
    
(#) CHZ válasza jenki hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Nagy IC kellene, ami a hűtőbordán van rögzítve, panel szélén találod.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2022
(#) jenki válasza CHZ hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Melyiket kérdezed?

(Közben mértem: Piros vezetéken: 1,30 fekete vezeték: 0,65 elko: 19,70)
(#) reloop válasza jenki hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Szia! A kilenclábú IC típusát keresi a kolléga. Az egyik mellett U2 a pozíciószám, a másiknál a ragasztó eltakarja. A korábbi fotódból látom, hogy a felirata több sort is tartalmaz. Google-be írva meglátod melyikre hoz az alkatrésznek megfelelő találatot.
Ha nem boldogulnál, fotózd le!
(#) jenki hozzászólása Nov 24, 2022 /
 
TFA 9842J
N7R8R502
HnE08031
(#) reloop válasza jenki hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Rendben ez lesz az.
Adatlap.
A kettes és a nyolcas lábon kell féltápnak lennie testhez képest.
(#) CHZ válasza jenki hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
(
Idézet:
„Közben mértem: Piros vezetéken: 1,30 fekete vezeték: 0,65 elko: 19,70)”

Piros és fekete vezetéken kb. 14,5V a jó érték, testhez mérve, IC hiba is lehet..
Panel fóliaoldaláról is mutathatnál egy képet.
(#) jenki válasza CHZ hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Persze
Következő: »»   184 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem