Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Raspberry Pi - Málnatopik
 
Témaindító: Topi, idő: Máj 6, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   64 / 65
(#) Feri007 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Egy ideje (nálam Rpi OS 10, 5.10.17 kernellel fut) nem is szükséges kézzel fixálni a port nevet
  1. crw-rw---- 1 root dialout 188, 0 Mar 17 09:03 /dev/ttyUSB0
  2. root@pi:/home/pi# ls -l /dev/serial/by-id/usb-FTDI_USB-RS232_Cable_FTVMEXSY-if00-port0
  3. lrwxrwxrwx 1 root root 13 Mar 17 09:03 /dev/serial/by-id/usb-FTDI_USB-RS232_Cable_FTVMEXSY-if00-port0 -> ../../ttyUSB0
  4. root@pi:/home/pi# ls -l /dev/serial/by-path/platform-3f980000.usb-usb-0\:1.1.2\:1.0-port0
  5. lrwxrwxrwx 1 root root 13 Mar 17 09:03 /dev/serial/by-path/platform-3f980000.usb-usb-0:1.1.2:1.0-port0 -> ../../ttyUSB0
  6. root@pi:/home/pi# uname -a
  7. Linux pi 5.10.17-v7+ #1414 SMP Fri Apr 30 13:18:35 BST 2021 armv7l GNU/Linux
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2023
(#) Bakman válasza vargham hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Egy kijelző érintő részéről és egy "Automation Hat" nevű eszközről van szó. Ha a kijelző "kisajátítja" az I2C buszt, lehet programozni bármerre.
(#) Bakman válasza Feri007 hozzászólására (») Márc 17, 2023 / 1
 
Ez a kérdés inkább akkor jön elő, ha több USB-s eszközzel operálsz. Újraindítás után látszólag véletlenszerű módon kapják meg a neveket.
(#) DJ Szabcsa válasza Bakman hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Közben beszéltem a gyártóval, aki azt írta, hogy a kijelzőnek elvileg már nem kell az I2C busz. De amint lesz időm végre tesztelem a dolgot
(#) DJ Szabcsa válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Ápr 5, 2023 / 1
 
Sziasztok. Közben összeraktam a dolgot. Működik együtt a kijelző és az Automation HAT. Annyi a gond, hogy az Automation HAT-nek nincs kivezetése, hogy a kijelzőt rá tudd kötni az I2C buszra. Így a Raspberry és az Automation HAT közé betettem egy univerzális kifejtő panelt. Ez tovább is adja az egész GPIO tüskort az Automation HAT felé, illetve a rajta lévő sorkapocsba bele tudom kötni a kiejlző I2C busz vezetékeit. Így simán működnek együtt. Még kitalálok majd valami szebb megoldást, de tesztre ez így most jó
(#) Pepebá hozzászólása Ápr 30, 2023 /
 
Üdv. Raspi4/Debian: hogy érdemes tobb feladatra Python programot készíteni? Egy nagyobb terjedelműt? vagy több kissebbet? Köszi
(#) Bakman válasza Pepebá hozzászólására (») Ápr 30, 2023 / 1
 
Mit értesz több feladat alatt? Ha a feladatoknak semmi közük egymáshoz, jobb külön programokat csinálni, tesztelni is egyszerűbb.

Ha eredményeket, paramétereket kell ide-oda adogatni a két folyamat között, akkor az már nem két feladat, hanem egy, de összetettebb.
(#) Pepebá válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 30, 2023 /
 
Összetett feladatról van szó. Jelenleg több programmal oldom meg és az értékek átadását adatbázissal. A memória használat miatt kérdezem az egy vagy tobb programot.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2023
(#) Bakman válasza Pepebá hozzászólására (») Ápr 30, 2023 / 2
 
Elvileg egy nagyobb program kevesebbet fogyaszt, mint több kisebb. Vannak olyan rendszerfolyamatok, amelyeket minden általad írt program használ. A kicsik annyiszor, ahányan vannak, a nagy pedig csak egyszer. Ugyanakkor ha bőven belefér a málnába (RAM, CPU, háttértár, kijelző ha van használva stb.), kb. mindegy a dolog.

szerk.:
Ha sokszor írod az adatbázist, az jobban igénybe veszi a háttértárt, mintha egy programon belül folynának az adatok a RAM segítségével.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2023
(#) superuser válasza Pepebá hozzászólására (») Ápr 30, 2023 / 1
 
Adatbázis kezelés nem barátja az SD kártyának.
(#) Pepebá válasza superuser hozzászólására (») Ápr 30, 2023 /
 
Igen, ezt tudom. PEN drv-t használok, ezzel stabilan működik.
(#) Pepebá válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 30, 2023 /
 
Akkor úgy tűnik külön programokkal sem rossz. A bővítések és tesztelések miatt találtam így célszerűnek. Viszont azt tapasztaltam hogy az idő múlásával (nonstop működik) fogy a memória, lassul a gép. Tanácsolták itt a Top paranccsal a megkeresést, de nem boldogultam.
(#) Bakman válasza Pepebá hozzászólására (») Ápr 30, 2023 / 2
 
Terminal-ba az alábbi parancsot:
  1. top -d 1
Kapsz egy szép listát a futó folyamatokról, másodpercenkénti frissítéssel.

Nyomd meg:
az "1"-es gombot egyszer
az "M" gombot kétszer
a "Z" gombot egyszer
a "T" gombot egyszer

Így könnyen láthatóvá válik, melyik CPU mag mennyire dolgozik és az is, mennyi a szabad és a foglalt memóriaterület. A lista sorrendjét alapesetben a processzoridő szerint frissíti a top program, elvileg folyamatosan változik. Ha más rendezési sorrendet szeretnél, akkor az alábbiak szerint válassz:
P: CPU
M: RAM
N: a folyamat PID száma
T: idő
Neked elvileg a CPU és a RAM szerinti rendezés lesz érdekes. A top program megkülönbözteti a kis és nagybetűket, a fenti négy rendezéhez a Shift gombot is nyomni kell. A korábban említett M, Z és T gombokat lenyomva m, z és t parancsokat küldesz a programnak.

A Terminal első sorában látható, mennyi ideje fut a rendszer az utolsó újraindítás óta.

Jó vadászatot!
(#) Pepebá hozzászólása Máj 2, 2023 /
 
Üdv. Abban tud valaki segíteni hogyan lehet a Raspi4/Debian USB portjait fixálni, hogy újra indítás után ne változzon a sorszámuk. Már kaptam itt egy linket, de rpi4-re nem működött.Köszönöm.
(#) Feri007 válasza Pepebá hozzászólására (») Máj 3, 2023 / 1
 
Korábban, pár sorral lentebb írtam:
Raspi, fix USB-tty nevek
(#) Pepebá válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 3, 2023 /
 
Igen, köszönöm. Nem sikerült megoldanom, lehet valamit nem jól csináltam. Arra gondoltam hogy a Rpi4-nél nem működik a névadás. Nekifutok mégegyszer.
(#) Feri007 válasza Pepebá hozzászólására (») Máj 3, 2023 /
 
Ellenőrizd a kernel verzióját. EZ egy viszonlag új megoldás,hogy fix path-ja van ugyanazon eszköznek.
(#) Pepebá válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 3, 2023 /
 
Kernel verzió: 5.10.63-v7l+ Öt Usb portot használok, 0-4. Már csak eggyet nem sikerült átnevezni.
A ttyUSB2 nem sikerül, az id_product és id_vandor beírása után már átnvezett port számát kapja. Nincs más megoldás az attributum lekérésének?
(#) Pepebá válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 6, 2023 / 2
 
Mégegyszer köszönöm a linket. Sikerült valamennyi USB portot átnevezni, bonyodalmat az okozta hogy USB HUB-t is használok.
(#) Pepebá hozzászólása Máj 13, 2023 /
 
Üdv. Az alkalmazás-indítóból eltünt a málna ikon, hogyan lehet vissza varázsolni? Tudja valaki a megoldást? köszi.
(#) Bakman válasza Pepebá hozzászólására (») Máj 13, 2023 / 3
 
(#) Pepebá válasza Bakman hozzászólására (») Máj 13, 2023 /
 
Köszönöm.
(#) Pepebá hozzászólása Jún 7, 2023 /
 
Üdv. Raspi4/Debian/Python: AT24c32 eeprom-t szeretnék programozni. Segítséget kérek jártas fórum társaktól. Találtam 1-2 példa programot, de nem sikerült megértenem teljesen. Numerikus változókat akarok eltárolni, további programok számára.
(#) Feri007 válasza Pepebá hozzászólására (») Jún 28, 2023 / 2
 
Hogy nem maradjon megválaszolatlanul a kérdés.
24LC32 , készült hozzá egy próbanyák.
I2c busz engedélyezve a raspin, próbanyák bekötve.
  1. pi@pi:~ $  i2cdetect -y 1
  2.      0  1  2  3  4  5  6  7  8  9  a  b  c  d  e  f
  3. 00:          -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  4. 10: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  5. 20: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  6. 30: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  7. 40: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  8. 50: 50 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  9. 60: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
  10. 70: -- -- -- -- -- -- -- --
  11. pi@pi:~ $

Tehát a 0x50 címen van az eeprom.
eeprog forrás letölt: eeprog src.
Fordítás sikeres.
Olvassunk kicsit belőle:
  1. pi@pi:~/eeprog $ ./eeprog /dev/i2c-1 0x50 -16 -f -r 0:64 -x
  2. eeprog 0.7.6, a 24Cxx EEPROM reader/writer
  3. Copyright (c) 2003-2004 by Stefano Barbato - All rights reserved.
  4.   Bus: /dev/i2c-1, Address: 0x50, Mode: 16bit
  5.   Reading 64 bytes from 0x0
  6.  
  7.  0000|  ff ff ff ff ff ff ff ff   ff ff ff ff ff ff ff ff
  8.  0010|  ff ff ff ff ff ff ff ff   ff ff ff ff ff ff ff ff
  9.  0020|  ff ff ff ff ff ff ff ff   ff ff ff ff ff ff ff ff
  10.  0030|  ff ff ff ff ff ff ff ff   ff ff ff ff ff ff ff ff

Üres.
Írjunk bele:
  1. pi@pi:~/eeprog $ echo -n "Ez itt valami" | ./eeprog /dev/i2c-1 0x50 -16 -f -w 0
  2. eeprog 0.7.6, a 24Cxx EEPROM reader/writer
  3. Copyright (c) 2003-2004 by Stefano Barbato - All rights reserved.
  4.   Bus: /dev/i2c-1, Address: 0x50, Mode: 16bit
  5.   Writing stdin starting at address 0x0 with timeout 10ms
  6. .............

Olvassuk vissza:
  1. pi@pi:~/eeprog $ ./eeprog /dev/i2c-1 0x50 -16 -f -r 0:13
  2. eeprog 0.7.6, a 24Cxx EEPROM reader/writer
  3. Copyright (c) 2003-2004 by Stefano Barbato - All rights reserved.
  4.   Bus: /dev/i2c-1, Address: 0x50, Mode: 16bit
  5.   Reading 64 bytes from 0x0
  6. Ez itt valami
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2023

PCB.jpg
    
(#) Pepebá válasza Feri007 hozzászólására (») Jún 29, 2023 /
 
Üdv. Köszi a segítséget. Közben találtam jó leírást, amivel némi próbálkozás után sikerült írásra olvasásra bírni az EEPROM-t, jelenleg is teszi dolgát, Én is a DS1307 óramodult használom, illetve eddig is használtam csak az AT24C32 EEPROM-ját nem.
Bővebben: Link
(#) Vales hozzászólása Szept 28, 2023 /
 
Üdv, Jó Estét!
Ma hivatalosan is megjelent a legújabb Raspberry Pi 5 board is!
https://www.youtube.com/watch?v=jsKqQvFk7Sk
(#) david10 válasza Vales hozzászólására (») Szept 29, 2023 /
 
Vannak benne érdekes újítások, viszont az ára eléggé húzos.
(#) veroka hozzászólása Nov 29, 2023 / 1
 
Sziasztok,
kaptam ajándékba egy már évek óta a fiókban porosodó Pi 1-et. Azt tervezem, hogy egy egyszerű netrádiót csinálnék belőle, ehez kérnék tanácsokat. Tudtok ajánlani valamit?
A netet már feltúrtam, nekem meg is van a kiválasztottam, de szeretném hallani a véleményeteket.
(#) Jonni hozzászólása Dec 27, 2023 /
 
Sziasztok!

Egy RPI 4-et és egy hozzá tartozó LCD-t fogok összedobni de nincs meg az RPI eredeti tápja, de egy type-C-s töltöről müködik. Az RPI szépen beindul ha a tv-t használom monitorként HDMI-n keresztül, viszont az lcd-re próbáltam az usb-in csatlakozón betáplálni egy másik telefontöltőről de az a sejtésem, hogy kevés az lcd-nek az a táp mert semmit nem csinál. Namármost van egy olyan tápom ami tudja az 5V 2A-t ez egy régi router tápja volt , ezzel szerintem beindulna az LCD de nem vagyok biztos egy dologba. Vajon baj-e hogy az RPI és az lcd külön tápról kapja az áramot? (itt ugye nem lesz közös a föld se meg a +5V se)
(#) flaci76 válasza Jonni hozzászólására (») Dec 27, 2023 /
 
Szia, a PI és a kijelző össze van kötve 5V-on, kell pár kötést csinálni a 40 pines GPIO felé, itt van 5V és i2c buszra csatlakozás. Ha itt az 5V vezeték nincs felrakva, akkor gondolom nem probléma, ha a kijelző másik 5V tápról megy. A két eszköz együtt tényleg nem indul el akármilyen töltővel, kipróbáltam. Ill. a kijelző se kapcsol be, ha R-Pi nélkül csak simán rádugsz egy 5V tápot, kell vezérlés is neki, az R-Pi kapcsolja be.
Következő: »»   64 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem